Detyra e politikanit

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ermal Lamcaj, 22 Jul 2005.

 1. Ermal Lamcaj

  Ermal Lamcaj Primus registratum

  Detyra e politikanit

  Si mendoni ju???

  NQS nje politikan ka nje qellim te lakmushem, i cili nese realizohet do te permiresoje/shperbleje njerezit te cilet ky politikan perfaqeson,
  I lejohet keti politikani te mashtroje njerezit qe perfaqeson per te arritur qellimin???

  DMTH a justifikon perfundimi(vetem ai permiresus/shperblys) meryren e arritjes se perfundimit???

  Ju lutem, nese ndonjeri mund ta rifrazoje me qarte pyetjen te cilen po mundohem te bej, keni "bekimin" tim.
   
 2. inanissa

  inanissa Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  mjeti dhe qellimi shpesh justifikojne ne menyre reciproke te ndersjellte njeri-tjetrin...jo gjithmone ama...!
  persa i perket "detyres":
  Detyra e pare e cdo politikani "te mire" eshte te jete artificjal e te premtoje te ndertoje ura edhe atie ku s'ka nje lume...e dyta dhe e treta s'dihen akoma...!!!
  /pf/images/graemlins/laugh.gif hajt pra mos u merzisni se keshtu e ka politika bashkohore...?!
   
 3. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  Varet shume per ç'fare politikani flitet.Se nje minister ekonomie s'do kete te njejtat qendrime me nje minister te jashtem; nje kryetar partie s'do kete te njejtin qendrim me ate te presidentit.
  Per t'ju pergjigjur pyetjes, politikani ka per detyre te punoje me mish dhe me shpirt per te miren e popullit dhe te vendit ku ai udheheq.
  Nje politikan duhet te jete si babai i nje shtepie, ti kete te gjithe femijet njesoj.Por kur femijet s'kane te hane edhe babai s'duhet te fleje gjume i qete. (krejt e kunderta ndodh ne shqiperi)
  Sot te qenurit politikan eshte kthyer ne profesion, biznes fitimprures.Kjo s'pjegohet nga mungesa e respektit per njeri-tjetrin, por edhe nga dobesia e me te varferve per t'ju kundervene politikaneve pa dinjitet dhe hajdut.
   
 4. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  ta fem una, ta fem una. Detyra e politikanit eshte me bo sa me shume korrupsion :goofy:
   
 5. eniad

  eniad Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  Nese flasim per detyrat e politikanit, ne parim, atehere ai duhet, them duhet e, te jete shpirti me altruist qe gjendet, d.m.th., te punoje per njerezit te cilet e kane zgjedhur, te punoje per interesin e vendit dhe te jete largpames e me ide te dobishme.
  Kjo ishte ana e idealit. Ndersa, persa i perket asaj qe vertet ndodh, hmmmmmmmm, me duket se tabloja me del pak ndryshe. Eh, c'me ka bere ky Ainshtajni me teorine e relativitetit :smash:
  Me tej, nese flasim per Shqiperine tone te dashur, e para gje qe do te me vinte ne mend do te ishte pyetja: "Ej, pse kemi politikane ne????" :confused: Ku jane, ku jane..... :wink:
   
 6. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  ca kundon ti mi goc ca kundon /pf/images/graemlins/laugh.gif si spaskemi politikan ne ?? :eek: kemi edhe me te miret ne bote po te duash oj qo...
  Persa i perket pyetjes tate, se ku jan ata i jam pergjigjur ne postimin e pare /pf/images/graemlins/laugh.gif :tipsy:
   
 7. eniad

  eniad Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Eeeeeeeeeeeee, o maaaaaaaa m'ka hum xhaxhi politikani. Po gjeje miiiiiiiiiiiiiiii, eeeeeeee :cry: :cry: :cry:
   
 8. Poseidon

  Poseidon Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  te 'luaje' shah
   
 9. epremte

  epremte Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  te beje c eshte e mundur per te mbajtur sa me gjate vendin e punes. te tjerat.. vijne vete pas kesaj.
  ec aty Caciiii! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  :eek:
  s'i besoj dot shume syve. C'eshte kjo ketu?!
  E ku na ekzistoka ky robi altruist qe punon per te miren e pergjithshme? Te kesh kete imazh per politikanin do te thote ose te jesh komunist ( /pf/images/graemlins/tongue.gif ), ose naiv!

  Politikane jane edhe ligjberesit edhe politikeberesit edhe politikezbatuesit.
  Nje politikan, i cfaredo lloji qofte, duhet te jete ekspert ne nje nga fushat si ekonomia, juridiku apo politikat publike. Nje qe mendon qe te punoje per vete dhe ne te njejten kohe te lejoje te tjeret qe te punojne per vete.

  etj etj etj

  p.s. sikur s'hyn shume tek filozofia kjo teme, sidomos nga menyra se si po trajtohet. Nese do te flisnin per mbretin filozof, princin apo gjera te tjera atehere do te hynin ne teori politike, perndryshe kjo teme do te nderroje shume shpejt shtepi.
   
 11. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  Ligj bersit ose siç i quan ti politik zbatusit nuk jane politikane, ata quhen funksioner.
  Te jesh altruist per ty do te thote te jesh komunist - atehere te jesh komunist qenka gjeja me e bukur.

  Politikani eshte zgjedhur nga te tjeret dhe ai patjeter duhet te punoj per te tjeret, perndryshe pse eshte zgjedhur ai? - te punoje per veten e vet!
   
 12. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  s'thash kete. Lexo me kujdes! Thash ai qe beson tek altruizmi i painteres i njerezve eshte ose komunist ose naiv!
  pastaj s'eshte cudi te mendosh se te qenit komunist eshte gjeja me e bukur, se kete mendoi dhe gjysma e botes, dhe e mendojne ende ne Kube, Kine dhe Korene e Veriut. Por nese ne Kine sistemi po kthen ne fashizem, ne Kube e sidomos ne Korene e Veriut "altruizmi" politikan po i ngordh njerezit per buke, sic po ngordhnim ne shqiptaret dhe gjithe Evropa qendrore e lindore deri ne shtetet -stan, ish-republika sovjetike ketu e 15 vjet me pare /pf/images/graemlins/wink.gif

  p.s. sic thash dhe me pare, kjo teme nuk po merr karakter filozofik, por te nje analize shkence sociale ose dhe politike po te doni.
   
 13. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  Eshte e qarte se nje politikan s'mund te beje me koke te vete (Enver Hoxha, Fidel Kastro....)sepse çdo sistem ka kohen e vet.Keta politikane idealiste nuk dalin dot perpara me te medhenjve te cilet mbrojne idera te tjera.Sot pra nje politikan sado i ndershem te jete ai s'ben dot ato qe ai kerkon te beje, por te pakten ai s'duhet te mashtroje ose tradhtoje elektoratin e vet.
   
 14. eniad

  eniad Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  :eek:
  s'i besoj dot shume syve. C'eshte kjo ketu?!
  E ku na ekzistoka ky robi altruist qe punon per te miren e pergjithshme? Te kesh kete imazh per politikanin do te thote ose te jesh komunist ( /pf/images/graemlins/tongue.gif ), ose naiv!

  Politikane jane edhe ligjberesit edhe politikeberesit edhe politikezbatuesit.
  Nje politikan, i cfaredo lloji qofte, duhet te jete ekspert ne nje nga fushat si ekonomia, juridiku apo politikat publike. Nje qe mendon qe te punoje per vete dhe ne te njejten kohe te lejoje te tjeret qe te punojne per vete.

  etj etj etj

  p.s. sikur s'hyn shume tek filozofia kjo teme, sidomos nga menyra se si po trajtohet. Nese do te flisnin per mbretin filozof, princin apo gjera te tjera atehere do te hynin ne teori politike, perndryshe kjo teme do te nderroje shume shpejt shtepi. [/QB][/QUOTE]


  E kuptoj qe postimi im te ka tronditur pak /pf/images/graemlins/laugh.gif , por kam pershtypjen qe nuk e ke kuptuar ashtu sic duhet ose menyra me te cilen jam shprehur nuk eshte e qarte. Kur flas per altruizem, nuk e kam fjalen per njerez qe vetemohohen apo gjera te tjera te ketij lloji. It would be too much of a thing. Ndoshta termi eshte i papershtatshem, ketu bie dakord me ty. Ideja ime ishte nje njeri qe sheh pertej unit te tij dhe qe, duke qene politikan, mendon per nje entitet me te gjere njerezish duke bere ligje apo politika. Une besoj ne te qenit individualist, ndryshe do te ishim thjesht nje turme, por ky individualizem patjeter qe eshte pjese e dickaje me te madhe, ne te kundert izolohet dhe vdes. Patjeter, qe duhet te jete ekspert ne fushat qe ke permendur, nuk i heq as presjen kesaj.
  Megjithate, une nuk i ndahem asaj shprehjes qe nga egoizmi yne lind altruizmi. Perhaps, I might be wrong.

  Le qe u kujtova un :goofy: , me mu do zihesh ti :mad: . Na pra :smash: elle mos e boj mo /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  Ca koicidence. Sa hyra ndryshova firmen dhe kur filloj te lexoj mu ne krye me del kjo tema. Po e marr si Omen :cool: :book: /pf/images/graemlins/smile.gif [​IMG]
   
 16. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Detyra e politikanit

  Qe s'eshte teme filozofike dihej qe nga titulli, se politikani s'eshte zgjedhur nga elektorati te beje filozofi atje ku eshte zgjedhur, por eshte zgjedhur qe te jete zeri i pjeses qe perfaqeson, zeri i problemeve te tyre.

  Ne gjithe literaturen ekonomike ose politike politikani eshte i deleguari i "popullit".

  Eshte vertetuar dhe tashme pranohet nga te gjithe qe cdo individ tenton te permbushe interesat vetiake, kjo eshte lufta e tij, dhe perderisa edhe nje politikan eshte asgje me shume se nje individ qe pretendon qe mundet te jete i deleguari i pershtatshem, s'ka pse dhe ky i fundit te mos jete egoist, tani deri ne c'mase varet. Populli ne pergjithesi eshte naivi, jo politikani, politikani e di qe populli eshte naiv dhe se populli ka nevoje te perfaqesohet nga dikush ne qeveri per mire apo per hic mire. Politikani cdo gje qe ben e ben per tu rizgjedhur dhe aspak per altruizem. E di qe shumica e politikaneve te me kishin ne dore do me mbysnin, po kujt i behet vone /pf/images/graemlins/laugh.gif . Kjo eshte e verteta.

  HabiSem qe ka ende njerez qe besojne ne altruizem. Une do thosha qe ka ende njerez qe shpresojne se altruizimi MUND te ekzistoje por ne fakt eshte utopike, mundet te kete nje politikan qe ka forma te reduktuara egoizmi (vecse veshtire per ta besuar) dhe qe eshte largpames, pra qe pregatit elektoratin me ndonje reng te vogel, por kurrsesi s'ka politkane partizane. Jane vec iluzione.
   
 17. zog

  zog Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  i deleguari i popullit, quhet DEPUTET. ky jo patjeter duhet te jete politikan. deputet mund te jet edhe nje shitese bukesh, ose nje doktor, si saliu.

  por politikan jo çdo doktor apo shitese bukesh, pra çdo deputet, mund te jete.

  tema pra eshte ngritur gabim, sepse, politikani s'ka detyra. politika eshte BINDJE, filozofi, por mund te jete shkence, ose art. siç ishte per greket e vjeter.


  fjala politikan eshte si fjala intelektual, qe ja veshim gabimisht çdo njeriu qe ka nje dipllome. po ashtu politikan ne quajme, po gabimisht, çdo deputet ose qeveritar.
   
 18. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Detyra e politikanit

  Nje nga detyrat e politikanit (sipas nje politikani gjate bisedes ne TV me publikun para pak kohesh) eshte edhe marrja ne telefon e elektoratit sa here keta te fundit kane ditlindjen! Ky poltikani e tha me patos te larte dhe nuanca jo te fshehura mburrjeje se ishte i vetmi deputet qe e bente kete! Nuk po zgjedh dot mes /pf/images/graemlins/laugh.gif dhe :eek: , po rendesi ka qe te tallurit e b""" me popullin eshte nje nga detyrat e pashkruara te disave!

  Meqe deputetet bejne politike edhe ky i mesipermi eshte politikan!
   
 19. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  Ne sa per dijeni 'politikan' quhet ai qe merret me politik dhe jo vetem ai qe ka maru shkollen per politik. Qe dikush te zgjidhet 'deputet' do te thote qe eshte antar i nje partie politike, ose edhe politikan i pamvarur, pra eshte marr me politik dhe zgjidhet per te perfqasuar nje grup njerezish ne nje institucjon politike.

  Shembuj mbi figura te tilla teper te njohura te politikes boterore, duke perfshire dhe ate Franceze, te cilet kan qene 'politikane pa shkolle' ka pafundesisht, ndersa koha qe kane njerezit per te zbrazur te tyren e per tja mbushur te tjereve eshte teper e kufizuar!
   
 20. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Detyra e politikanit

  mendoj se politika eshte dhunti qe e gezojne nje kategori e caktuar njerezish me profesione te ndryshme. Shkollat e posacme (shkencat politike) nxjerrin politologe, te cilet angazhohen me analizimin e politikes se nje vendi.
   

Shpërndajeni këtë faqe