Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga ala, 10 Mar 2007.

 1. ala

  ala Forumium praecox

  Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Kohet e fundit po verehet perhapja e ketij fenomeni tragjik ne permasa te kobshme.Nese deri dje dhunimi ndaj gruas ishte nje ngjarje e pazakonte ,kohet e fundit duket sikur eshte bere "mode"ti dhunosh ato deri ne agoni.
  A eshte e drejte kjo,dhe a ka shkaqe,arsye te cilat mund te justifikojne nje veprim te tille kaq te turpshem e te ulet?
  Si mundet nje mashkull,(qofte burri,babai,apo vellai) te beje dicka te tille?Valle kaq shume e mbivleresojne veten keta lloj meshkujsh sa te arrijne ta bejne veten Zot te ketyre femrave fatkeqe???
  Jepni mendimet tuaja rreth kesaj teme, ju faleminderit paraprakisht.
   
 2. aristokratja

  aristokratja Forumium praecox

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Duan te tregojne qe jane burrrrrrrrrraaaaa, por mbeten buracake (as me rr jo). Te gjoret. Meshkujt shqiptare dhunojne se jane te pasigurt ne vetvete, te pasigurt per partneren, per besnikerine e saj, per inferioritetin e vetes ndaj femrave etj etj. Kjo pasiguri sjell dhune.
   
 3. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  per inferioritetin e vetes ndaj femrave

  [/ QUOTE ]

  Kjo eshte pjesa me e gabuar dhe me e pakuptimte ne pergjithesimin tend. A ka mundesi te me shpjegosh ku qendron superioriteti i femrave ( meqe e jepke si aksiome ) ?
   
 4. notorious

  notorious Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  un sjam njeri violent... po me çkam degjuar, esht gjithmon femra ajo qe provokon kto situata

  ka femra qe rrifen nga Burri keq fare e te nesermen gjejn mbeshtetje tek Dashnori

  po ka dhe femra qe u pelqen dajaku dhe ne sex (mazokiste)

  apo jam jashte temes un...
   
 5. ala

  ala Forumium praecox

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  them se je jashte teme.Kjo teme eshte serioze,dhe flet per ato akte te turpshme qe po trondisin opinionin shqiptar:kur burri vret gruan,kur e var me rripin e pantallonave,e kur shume flasin e asgje nuk bejne.
  Ju lutem nese skeni asgje per te thene lidhur me kte teme kaq delikate,me mire mos flisni,heshtja eshte me mire...
   
 6. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Ne fakt, qe te gjithe ju, pervec meje, e shikoni dhunen VETEM si akt fizik, pra si dajak, grushta, dacka dhe shqelma (kjo deshmon qe jeni te dhunshem, ne menyre mjaft primitive /pf/images/graemlins/laugh.gif ) . Dhuna me e rende qe praktikohet ne Shqiperi, eshte ajo psikologjikja. Imponime te prinderve ne cdo aspekt te jetes te femijes se tyre, prepotence te meshkujve ndaj femrave me te cilat jane fejuar/martuar ( te shkretat ato, perveç mbleserise, u del edhe burri shker*** ), dhuna e shefave karshi punonjeseve etj etj.

  Femra ne Shqiperi keqtrajtohet, por ne perqindje thuajse te barabarte me meshkujt.
   
 7. notorious

  notorious Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  aha e mora per tjeter gjo un...

  se kte te rripit te pantallonave tashi po e lexoj... po e vertet shum teme delikate esht

  po ndofta e ka gjet Burri me kom n'ajer n'krevat... mendoj se dhe ky esht nje motiv per te kaluar ne ekstrem

  them se je dakord me mua dhe ti... nese Burri ne te tille situate do i kafshoj pak veshin ty i thon ti Amo, se ajo e varmja me rrup me duket içik si shume

  p.s. ku e lexove kte varjen me rripin e pantallonave... si perfundoj vdiq ajo...?
   
 8. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  ...ça ti besh injorances....kafshlliku nojhere eshte ne forme humane...kshu qe....
   
 9. notorious

  notorious Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  po me t'thon un qe s'kam prek nje femer ne jeten time ashtu siç mendon ti master, e beson...?
   
 10. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Varet se me cin e bo ai krahasimin /pf/images/graemlins/shrug.gif.
   
 11. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Notorious, ka njerez qe per 40 vjet me rradhe bejne jete normale, pastaj ua shkrep truri edhe marrin te pakten 1 jete te pafajshme... fakti qe s'ke rraf, nuk dmth detyrimisht qe ti s'je i dhunshem. Une jam psh, e pranoj. Por dhuna them se duhet perdorur per vetembrojtje, jo per sulm.

  Nqs duhet te flasim per dhune fizike, atehere duhet te jemi objektive dhe te pranojme qe ne CDO SHTET te botes ekziston dhuna. Ne Shqiperi sic thashe pak me siper, aty ku ka dhune fizike me SIGURI ka edhe dhune psikologjike, e para si rrjedhoje e te dytes.

  Pastaj ca pretendoni ju ? Ne Shqiperi prindi i thote mesuesit te femijes:"Po s'te degjoi, rrife!" /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 12. notorious

  notorious Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  me duket se ktu po flitet per dhune ndaj nje femre...

  ato shkrimet e para ishin thjeshte ironi... sepse me mjafton jeta reale te stresohem, po ktu ne Forum thjesht argetohem... as ket gjo t'thjesht fare skuptoni...?

  çmendim serioz mund te jap un ktu ne kte teme...? kur dihet qe femra esht perdhunuar fizikisht, moralisht nga te gjitha aspektet nga mashkulli

  çfar mund te them un...? QE S'ESHT NORMALE S'ESHT NORMALE POR PSE-ne AKOMA SE KAM GJETUR UN... e me vjen shum keq futem dhe ne mendime kur lexoj te tilla historishe

  AJO TJETRA THOT QE MESHKUJT NDJEHEN INFERIORE NDAJ NJE FEMRE KUR SILLEN KSHU... qe as kjo s'eshte e vertete

  nje mikja ime 2 vjet qe e kam frekuentuar... çar s'degjoja nga ajo

  nje perplasje dere qe bonte fmija ne dhomen e vet ky kllufi (burri vet) merte thiken e i shkonte me thik ne dore ksaj te shkretes qe fai jot esht sdu fare zhurme ne shtepi

  ju do me thoni... e thjeshte te ndahet... po dhe kjo s'esht dhe kaq e kollajte per nje femer

  çar te them un...
   
 13. zog

  zog Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  a e dini ju pipell, qe fjala DHUNE vjen prej DORE ose DRU por edhe prej asaj DU.
   
 14. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Ti zog si e ke mesuar ? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Me ane te nje dore te drunjte qe shprehte dashuri/deshire ? /pf/images/graemlins/tonguee.gif
   
 15. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Pastaj ca pretendoni ju ? Ne Shqiperi prindi i thote mesuesit te femijes:"Po s'te degjoi, rrife!"

  [/ QUOTE ]

  Mosto, për cilët prindër e ke ti? Ku i ke msu kto gjona?
   
 16. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Kondre, ajo qe shkruajta eshte e verteta. Thuajse te gjithe keshtu bejne /pf/images/graemlins/wink.gif, ata qe jetojne ne Shqiperi. Tema flet per realitetin ne Shqiperi, jo per shqiptaret kudo qe ndodhen.
   
 17. ala

  ala Forumium praecox

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  ne fakt ajo qe thua ketu eshte e vertete,sepse dhuna psikologjike ne Shqiperi eshte akoma me e rende,dhe e padukshme sesa ajo fizike.dhuna psikologjike eshte teper e rende,akoma me e rende se varja me rrip,apo grushtat fytyres,sepse ka te beje me ate qe ke ti brenda vetes,te shnderron krejtesisht,e pothuajse te gjithe jane te dhunuar psikologjikisht...
   
 18. aristokratja

  aristokratja Forumium praecox

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  per inferioritetin e vetes ndaj femrave

  [/ QUOTE ]

  Kjo eshte pjesa me e gabuar dhe me e pakuptimte ne pergjithesimin tend. A ka mundesi te me shpjegosh ku qendron superioriteti i femrave ( meqe e jepke si aksiome ) ?

  [/ QUOTE ]

  Qetesohuni, bre djema! Nuk ishte nje pergjithesim per rracen mashkullore, ishte nje nga arsyet qe conte nje mashkull qe ndoshta ndihet inferior ndaj femres qe ka ne krah. Pikerisht per te mbuluar kete inferioritet, nje mashkull dhunon. Dhe keshtu arrin qe te beje dhe femren te ndihet keq, dhe keshtu te gjithe jetuan te lumtur. Mbarimi i perralles.
   
 19. ados

  ados Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  he mo se edhe ti japesh ndonje shpulle femres nuk behet qameti..pastaj ku eshte ndryshimi kur i jepni ndonje shpulle bytheve gjate seksit.. /pf/images/graemlins/tonguee.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Dhuna ndaj femres ne Shqiperi...

  Ahahahahaha ados,

  Nuk eshte kaq e thjeshte. Ne cdo gje ka rendesi qellimi qe shtyn dike te beje/thote dicka. Psh, ne rastin e dhunes psikologjike qe nje familje shqiptare ushtron tek vajza e saj, nuk eshte mbrojtja e vajzes apo e "mira e vajzes" qellimi i familjes, por eshte ndrydhja e cdo endrre dhe deshire adoleshenciale, eshte denimi me fejese apo martese per hir te NDERIT ( te q1fsha nderin... ). Keshtu dhe ne rastin e shpulles thybeve, behet per ti dhene kenaqesi femres, per te mbushur duart, per te bere pikant penetrimin e tj etj.

  Mua me kafshojne supet psh, ose qafen, por s'ankohem kurre /pf/images/graemlins/laugh.gif sepse qellimi ( dhe rezultati po ashtu ) jane te pelqyeshem /pf/images/graemlins/grin.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe