Dietat dhe receta per dieta

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga elona, 18 Apr 2005.

 1. elona

  elona Primus registratum

  Dietat dhe receta per dieta

  Do te doja qe kjo teme te kete vetem receta gatimi per dieta si weitghtwatchers etj.

  Dieta e gjelles me laker, versioni mediterran:
  500 g Laker e bardhe
  1 Spec i madh i kuq
  1 Spec i madh i verdhe
  250 g Karrota
  3 dege selleri
  250g Bishtaja
  1 Qepe e madhe e thate
  2 Thelpinj hudhre
  4 luge gjelle vaj ulliri
  2 Speca djeges te thate
  Kripe,
  1 liter leng perimesh (instant)
  Ereza si borzilok dhe koper
  3 sardelle (1 dose)
  4 Domate ose nje doze domatesh pa lekure
  75 gr ullinj te zinj pa berthama
  2 luge gjelle uthull balsamico

  Per salcen e ullirit:
  200g ullinj te zinj
  3 Sardelle
  2 dege koper
  Lekura e nje limori (priteni me qeruesen e patateve)
  50 gr kapern (verini ne uje nje nate me perpara qe tu iki kripa e tepert)
  0,2l vaj ulliri
  kripe, piper nga mulliri

  Specat lerini te piqen ne furren e nxehte 175°C per 30 minuta. Futini ne nje qese plastmasi per akullin dhe lidheni qesen. Mbas gjysem ore qerojeni specin nga lekura. (Alternative, Ne Gjermani shiten ne kavanoza speca te kuq te pjekur ne furre dhe te qeruar.
  me
  Pastroni karrotat, sellerine dhe bishtajat (mund te merrni edhe bishatja ne konserva dhe pritini ne rrathe. Lakren pastrojeni dhe priteni ne madhesine qe ju pelqen. Qeper qerojini dhe ndajini ne 8-tsh.
  Qepen dhe thelpinjte e hudhrave te paqeruara skuqini ne vaj ullori. Pastaj hidhini me radhe karrotat, sellerine dhe bishtajat duke i skuqur secilen nga nje minute. Ne fund hidhni edhe kalren. Hidhini kripe dhe specin djeges te therrmuar. Hidhini lengun e perimeve dhe lereni te marre nje vale. Kopren dhe borzilokun lidhini bashke dhe varini siper tenxheres qe gjella te marre aromen por jo vete erezat. Tenxheren mbulojeni me kapak dhe lereni ashtu per 5 minuta. Tashme mund te hiqni edhe thelpinjte e hudhrave nga gjella.

  Sardelet lajini mire dhe pritini ne feta te volga. Domatet verini per dy minuta te uje te nxehte, pastaj me uje te ftohte qe tu hiqet lekura me mire. Pastaj pritini ne copa te vogla (Mund te merrni edhe domate ne konserva).
  Specat pa lekure pritini ne copa te vogla dhe se bashku me ullinjte hidhini ne gjelle.
  Hidhini kripe dhe uthull balsamiko sipas deshires. Lerini ne zjarr te avashem per 5 minuta te tjera.

  Per salcen e ullirit:
  Ullinjte, sardellet te copetuara, koper, lekuren e limorit, dhe kapern perzijini se bashku dhe bejini si puré. Hidhini vaj ulliri dhe sipas deshires kripe e piper nga mulliri. Ne cdo pjate gjelle hidhni nje luge caji nga kjo salce.

  Kjo lloj supe te garanton brenda nje jave renie ne peshe deri ne 7 kile. Absolut tabu eshte buka, Gjerat e skuqura, alkoholi ose limonada. Pini kafe, caj, leng frutash pa sheqer ose qumesht pa yndyre. Ne vend te mishit, merrni mish pule pa dhjame.
  Kjo lloj gjelle do me shume kalori te perpunohet nga stomaku sesa kalori permban vete. Per kete arsye edhe fillon te biesh nga pesha. Sa me shume te hani nga kjo gjelle, aq me shume do te bini nga pesha

  Gjelle me laker: Dita e pare
  Hani gjellen dhe fruta sa te doni pervec bananeve, shalqina apo pjepra. Pini uje pa gas leng bromber (se di si i thojne ne shqip).

  Gjelle me laker: Dita e dyte
  Hani perime jeshile sa te doni (te konservuara apo te fresketa). Mos hani fasule te kuqe, bizele apo misra. Ne darke mund te hani nje patate te pjekur me margarine. Perimet te jene te gjitha pa yndyre. Sot mos hani fruta. Mos harroni te hani gjellen me laker

  Gjelle me laker: Dita e trete
  Hani me gjellen fruta dhe perime sa te doni. Sot mos hani patate. Nese e keni mbajtur dieten pa bere hile, duhet te keni rene 2-3 kile nga pesha.

  Gjelle me laker: Dita e katert
  Hani sot 3 banane me qumesh pa yndyre dhe pini shume uje, aq sa te mundni. Shoqerojeni menune me gjellen me laker. Bananet dhe qumeshti kane shume kalori dhe trupi juaj ka nevoje per proteina dhe kalcium qe te hiqet deshira per embelsira

  Gjelle me laker: Dita e peste
  Mish dhe domate: Sot mund te hani 6 domate te fresketa (ose nje doze konserve) dhe 6 kg mish (mish pule apo peshk). Mundohuni te pini 6-8 gota uji qe te mund te shplahen te gjitha acidrat nga trupi. Mos harroni te hani gjellen me laker

  Gjelle me laker: Dita e gjashte
  Mish dhe perime sa te doni. Perimet duhet te jene jeshile. Mos harroni gjellen.

  Gjelle me laker: Dita e shtate
  Oriz, perime, leng frutash dhe gjalle me laker
  Sot duhet te peshoni 5-7 kile me pak. Nese peshoni 8 kile me pak, duhet te beni nje jave pause para se te vazhdoni dieten perseri.
   
 2. Erka

  Erka Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Gjelle me laker te 7-ta ditet vetem te te behet shtepia si ndonje mexican gas chamber....

  :lol:
   
 3. TAO-TAO

  TAO-TAO Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Sa probleme keni dhe ju femrat, dreqi ta haje. FLm zotin qe me beri mashkull dhe mund te ha cfare te dua pa friken se shtoj ne peshe. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Dullaloqka

  Dullaloqka Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  ta paskan bo menjen copë gjermont.
  Po ajo djeta me sauer-kraut si bohet :lol:
   
 5. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  car pamje ka sauer kraut se e kam degjuar po s'di si duket qe te shof a mund ta blej?

  Per femrat, une kam marre vesh qe gjerat e embla te ngrene nepsin per te ngrene me shume. S'ha me cokollota, jam betuar:)
   
 6. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Yllka,

  Cokollatata sjane dhe aq te keija per te ngrene, thone ne shume raste te zevendesojne sexual appetite /pf/images/graemlins/smile.gif )
   
 7. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Genjeshtra te tera. me shume ta shtojne:)
   
 8. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Exactly edhe un keshtu mendoj, cokollotat te japin mjaft energji qe duhet shpenzu ne nji forme apo ne nji tjeter /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Sidomos ato me lajthi, sa me shume i haj aq me shume me pelqejne, gjithmone nje ndjesi e re /pf/images/graemlins/blush.gif
  Kane dal edhe ato cigaret e reja me arome dhe shije cokollate , new experience /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Sekreti eshte ti hash te gjitha nga pak...sepse po te mungoi gje, te ngelet mendja aty...edhe i humbet nga nji ushqim edhe i shton me ushqimin tjeter....njerzit len buken...po lihet buka per nji shqiptar....qe eshte baza e dietes sone...eshte si ti heqesh kinezit pilafin....sekreti eshte haji te gjitha duke i balancuar cdo dite racionet...edhe sic thote A...mundohu ti heqesh energjite e fituara nga disa lloj ushqimesh...me ecje nate per nate ose me ushtrime fizike :thumbsup:
   
 10. abs

  abs nuk e di...

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Plotsisht dakort :thumbsup:
   
 11. Guest

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Forme Lakre,Yllka.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [​IMG]
   
 12. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  Thanks Fantazia. Kshu gjeje s'me duket se kam pare ndonjehere. Ndoshta nuk e kuptoj mire nga fotoja, s'e di.
   
 13. irene

  irene Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  me poshte eshte nje permbledhje rregullash per tu pergatitur organizmin per te bere diete, jane praktike dhe mua me kane funksionuar, pertoj ta perkthej por po pati ndonjeri ndonje gje qe se kupton dhe mund ta perkthejme /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Volete dare al vostro organismo la “spinta” giusta per iniziare a perdere peso? Accelerando il metabolismo è possibile perdere fino a mezzo chilo al giorno, e non di liquidi come accade con molto diete drastiche, bensì di vero e odiato grasso.
  Il segreto sta tutto nello scegliere la giusta combinazione degli alimenti, imparando alcune nozioni basilari.
  Per permettere al nostro organismo di funzionare in condizioni ottimali accelerando naturalmente il metabolismo, basta quindi mettere in pratica questa semplice regola: proteine e carboidrati vanno consumati separatamente, e abbinati esclusivamente con i cereali.
  Una buona abitudine può essere quella di consumare i carboidrati (pasta, pane, riso e cereali integrali) a pranzo, in modo da fornire all’organismo una buona quantità di energia da spendere nell’arco della giornata, e lasciare le proteine, quindi carne, pesce, uova, latticini, salumi e legumi, per cena, così da permettere al corpo di digerirle più lentamente.
  Il tutto per ottenere un duplice risultato: da una parte si evitano quei conflitti digestivi che spingono lo stomaco ad assorbire più del necessario, dall’altra si mantiene il metabolismo attivo e “allenato” per tutta la giornata.
  Naturalmente, la condizione imprescindibile è quella di inserire nella Dieta Quotidiana almeno 5 porzioni di verdura, da abbinare ai carboidrati sotto forma di sughi, e alle proteine sotto forma di contorni.
  E la frutta? Con quella, purtroppo, bisogna fare attenzione. Il sistema digestivo riesce ad assimilare i suoi nutrimenti molto meglio a stomaco vuoto, senza contare che, mangiata a fine pasto, la frutta genera spesso fenomeni di fermentazione che provocano gonfiori e reflussi di acidi. Molto meglio, quindi, mangiarla lontano dai pasti, in modo da garantirsi due spuntini spezza-fame in grado di mantenere costanti i flussi metabolici.
  Infine, un altro ruolo chiave è quello dell’acqua. Berne 8 bicchieri al giorno è un consiglio importante non solo per smaltire le tossine in eccesso, ma anche per aiutare l’organismo a fluidificare il sangue e gli altri liquidi corporali, garantendo un perfetto funzionamento di tutti gli organi e permettendo così al metabolismo di “lavorare” senza intoppi.

  Seguendo queste regole, è possibile accelerare notevolmente il metabolismo già in 5 giorni. È questo, infatti, l’arco di tempo sufficiente per sentirsi subito più leggere, attive e vitali, e dare finalmente inizio al dimagrimento in modo costante e naturale. Cosa state aspettando?
   
 14. i_own_u

  i_own_u Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  l'amore esht djeta me e mir per njeriun... thojn po se kam iden

  mia piccola iren' /pf/images/graemlins/smile.gif çne me djeta ti...?
   
 15. irene

  irene Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  not, du me qene ne forme se nuk i dihet, mbase te mbushet mendja dhe ty ... /pf/images/graemlins/wink.gif

  ndonje ushqim dietik kishe per te rekomanduar ??? /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 16. i_own_u

  i_own_u Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  un te du ashtu si je iren' /pf/images/graemlins/smile.gif

  mos mu dobso se do me bohesh anolesike pastaj...

  ku di un, çte kshilloj... ti me trego oraret dhe pak a shum ate qe han...
   
 17. irene

  irene Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  oraret per cfare ... ??? /pf/images/graemlins/tonguee.gif /pf/images/graemlins/tonguee.gif
   
 18. i_own_u

  i_own_u Primus registratum

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  lol

  ne çor ushqehesh iren'

  dola un omesine me von do te kthej pergjigje /pf/images/graemlins/tonguee.gif

  kalofsh mir...
   
 19. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: Dietat dhe receta per dieta

  t'ka kerku per karaoke them un /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. ersi

  ersi Guest

  te eces te besh stervitje e natyrisht mos ta teprosh me ushqimin
   

Shpërndajeni këtë faqe