DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

Diskutime tek 'Te reja dhe njoftime teknologjike' filluar nga Erjon rapper, 14 Dec 2003.

 1. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Kam ndermend te blej nje karte TV per te shikuar kanale dixhitale satelitare.
  Kush mund te na keshilloje ndonje model te mire por jo shume te shtrenjte eshte i mirepritur. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 2. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  shpjegohu se cfare duhet te shikosh pasi kartat janete shumta ose me sakte kodifikimet jane te shumta nese e ke fjalen per te pare ALBANIASAT te duhet nje kam irdeto2 dhe nje humax5100nuk kushton shume e gjen dhe me 200euro
  persa i perket dekoderit mjafton te jete nje common interface nuk eshte e thonme qe te jete nje humax :shrug:
   
 3. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Harova te sqarohesha karte TV per kompjuter, domethen pjese kompjuterike qe lidhet me pjaten satelitore dhe kap kanale dixhitale. Nuk eshte pjese qe lidhet me televizorin
   
 4. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  money ke?Sa ke?Shume ke?
  Hape price-in dhe shikoje me te shtrenjtin dhe mundesisht te jete firme e njohur dhe blije.
   
 5. Hermesss

  Hermesss Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Meqe pashe qe ishte hapur kjo si teme, po hedh edhe une nje kerkese, megjithese eshte ca e ndryshme nga postimi hapes i temes:
  sic e dini te gjithe, flas per ata qe jetojne ne Shqiperi, u be ca kohe (qe nga ato meselete me te drejten e autorit dhe piraterine televizive) qe kanalet tona nuk shihen me me sy, ta shpifin... iku koha e arte kur tek cdo stacion ta coje, kishe filma apo programe nga me te fundit dhe me te larmishmit. Shkurt, per te dale nga kjo situate, te pakten ne Tirane ka filluar gjeresisht venia e antenave satelitore. Une jam duke menduar te instaloj nje te tille, por me pare desha te pyes ata qe e kane nderkohe nje te tille, dhe konkretisht:
  - nese ja vlen apo jo, ne kuptimin cila eshte shtrirja e stacioneve qe kap;
  - si eshte puna e aparateve (decoder, apo si quhen) qe kane vend per karte dhe atyre qe s'kane vend per karte - per ato qe kane vend per karte, ku blihen kartat, sa kushtojne, sa kohe shkon me nje karte, a kane rrezik qe me t'u diktuar qe kodet e hyrjes jane pirate te ta bllokojne (karten) dhe ti ngelesh me gisht ne goje pasi ne vend te kanalit qe duhej te dilte te del nje tabele "te lutem aktivizo karten"? etj.
  - ne Tirane, ku mund te blihet nje antene te tille satelitore me cmim te arsyeshem, por jo te ndonje marke fantazem? (flas per ndonje dyqan, pasi me kane thene qe tek ato qe shiten tek tregu i Ali Demit nuk duhet patur shume besim, nuk e di sa e vertete eshte)

  Nqs do me jepte dikush pergjigje konkrete, do ja dija per nder.
   
 6. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Kanalet Digitale FTA (Free to Air) as mos e merr mundimin ti blesh sepse per pak kohe do e kuptosh se nuk kane fare vlere. Ne to ndodhen disa qindra televisione qe nuk jane gje tjeter me si ato SPAM ne INTERNET perjashto ketu Media Set *Italia 1 Rete 4 Canale 5* dhe Rai
  Te tjerat do te gjedh vetem reklama dhe asgje me shume dhe pak tv musike mund te gjesh ne to. Per mendimin tim Blej nje Aparat Digital ku te kete te sigurte vendosjen e KARTAVE te paketave te ndryshme dhe abonou diku. Sky eshte paketa me e mire sot per sot por nuk lene pas dhe Premiere,TPS,ABSAT dhe te tjera paketa qe ofrojne goxha programacion.


  Nqs interesohesh per TV prestigjoze si paketat
  (Murdok Sky, England / Italian) qe jane fantastike nga tv me te mira ne bote Per Filmat e fundit fare Manxhimin e Formula uno ne 20 kamera ku cdo kamer e ke ti pultin qe e komandon, e njejte edhe per Futbollin. Dokumentaret ke Discovery Channel Animal Planet National Graphic Channel. Musike ke MTV 1,2,3,4,5 classics, pop, rock, soft etc... Other tv News, Classics, Funny, Game etc... Sky Packed is the best kushton pak por hey!! Pay per view nqs do te shikosh dicka me kualitet, me mire se sa te shikosh kinez arab mongolez etc... per me teper vizito faqen e England Sky dhe Italian Sky

  Mundohu te mos blesh Aparat Digital ku te mos kete te programuar Modulin e Kartave, sepse ka disa qe te tregojne qe e kane vendin gati por modulin duhet ta blesh aty bej kujdes se ne fakt nuk eshte gje tjeter vec nje genjeshter boshe. Bleje direkt aparatin me gjithe modul brenda kushton pak por eshte me i miri.
  Me shoqeri mund te gjesh edhe karta pirate me pak leke qe nuk te kushtojne shume. per Sky Pirate sot per sot akoma nuk eshte h3ck.
   
 7. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Tek Rr Hoxha Tasim duke marre persiper tek Porcelani por pa dal tek kryqezimi qe te con tek Rr Bardhyl ne krah te majte te rruges kur iken persiper eshte nje dyqan qe ka nje Sat pak ne rruge aty ndalo dhe do te marresh me teper info pasi jane teknik qe merren me TV Digitale.
  nqs nuk e gjen
  Me te pyeture gjended Stambolli :)
   
 8. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Kurse atyre qe jane jashte Good Look me
  Top Channel free Brodcasting [:
   
 9. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Kurse une e dua per kompjuter. Te shikoj kanalet satelitore ne ekranin e kompjuterit
   
 10. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Edhe kanalet falas satelitore nuk jane keq, pershembull te sateliti ASTRA ekzistojne 150 kanale falas jo te keqija, po ashtu edhe te HOTBIRDi. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. Hermesss

  Hermesss Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Moonchild, flm per sqarimet. (nqs nick-un e ke zgjedhur nga Iron Maiden, kompliente :thumbsup: )

  Nderkohe, mirepres edhe cdo te dhene tjeter mbi kete punen e antenave satelitore dhe dekoderave nga persona te tjere, sidomos nga ata qe jane ne Tirane.
   
 12. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Hey! Natyrisht qe Moonchild eshte nga Ironat
  [​IMG] [​IMG]

  dhe jo vetem Nickname por edhe Signatura
  Only the good die yong qe eshte kenge e mrekullueshme. [​IMG]

  Per Raper me trego pak kush kanale jane interesante tek HB sepse pervec media set sic e thash me larte 300 kanale free perjashto 10 italian
  disa me muzike kush te tjera jane interesante.?
  Se per mendmin tim Sat Hot Bird per kanale te lira nuk ben ti hedhesh veshtrimin.
  Persa i perket Astra mendoj se dhe kanalet e lira jane pak me prestigjoze ku mund te shikosh programe interesante. Une pervete aty e kam pozicionuar megjith se Satelitin e kemi me 4 koka ne drejtime te ndryshme /pf/images/graemlins/wink.gif

  Per Hermes se harrova te te them nje shoku vllait tim ka hapur dyqan per Sat Digital, aty afer tek Sky Tower tek blloku.
  Sja di mire emrin e dyqanit por dhe ky ka nxjerr nje Satelit tek shkallet e dyqanit, aty ne rruge me nje fjale eshte perballe Sky Tower ku eshte nje dyqan me CD Music Shop 5m me poshte ka ky dyqanin. Shko hidhi nje sy nje here nqs te bjen rruga andej. Mund te marresh edhe me teper Info besoj.

  Persa i perket lidhjes me PC e kane bere nje here ne PC time ne shtepi, po se kush e beri dhe e hoqi pa e pare qe keshtu nuk mesova gje /pf/images/graemlins/frown.gif shpresoj ta bej te tille shpejt se me duhet te bej ca rregjistrime online /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 13. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  fillimisht postuar nga MOONCHILD
  Per Raper me trego pak kush kanale jane interesante tek HB sepse pervec media set sic e thash me larte 300 kanale free perjashto 10 italian

  Nuk behet fjale qe kanalet me pagese jane me te mira, po neqoftese i monton 4 koka (aparati tim pranon 8) ne mes 8 satelitesh do gjesh ate qe kerkon, apo e kam gabim /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 14. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  8!? haha mos ja fut kot 8 mund ti montosh por jo vetem 8 por sa te duash, por mos harro se cdo satelit ne orbit qe sjell sinjal ne toke nuk kane te njejtin kend qe kshtu dont worry me 8 se nuk do ti arrish dot te 8ta /pf/images/graemlins/wink.gif
  duke filluar nga Eutelsat II f3 at 21.5°E,
  Astra 1B-1H & 2C Astra 1B Astra 1C Astra 1E Astra 1F Astra 1G Astra 1H Astra 2C 19.2°, Eutelsat W2 at 16.0°E, Hot Bird 1 Hot Bird 2 Hot Bird 3 Hot Bird 4 Hot Bird 6 13.0°E, Eutelsat W1 at 10.0°E. vetem keto mund te kapesh sinjal ne te njejtin drejtim pasi ndryshojne kordinatat larte poshte te antenes parabolike, biles dhe keto nuk do arrish ti kapesh ne kualitetin mbi 80% me mates sinjali. qe kshu fleje mendjen nga 8 KOKA /pf/images/graemlins/smile.gif persa i per ket kanaleve te preferuarat e mia jane si me poshte

  Italia 1 HB
  Canale 5
  Rette 4
  LA 7 W2
  MTV Italia W2
  Viva & 2 Astra
  RAI 1,2,3 & News24 HB
  MTV & MTVpop Astra
  EuroSport Astra
  CNN Astra
  etc... tek Astra

  kanalet e tjera por sidomos tek HB sic e thash me larte Spam everything dhe urrej ato letrat, fall filxhanat etc... gje per te cilen un ato kanale i kam fshire nga memorja aparatit kam lene 20 me te hajrit dhe them se ato jane nice per fta free to air /pf/images/graemlins/smile.gif

  Nejse me thuaj kush nga Ketu mendon se transmeton programe dhe emisione te bukura, perjashto ato qe kisha te preferuara une.
   
 15. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  ku mund te blihet ne shqiperi nuk e di? nuk mund te ndihmoj,por persa i perket dekoderit,po te keshilloj te marresh nje decoder common interface
  me nje kam te integrum ne dekoder,ose te blesh nje kam,nese deshiron te besh nje abonoment per te shikuar nje buket.
  -persa i perket paraboles mjafton dhe me nje 2 lnb
  astra-hotbird,ose me nje lnb astra ose hotbird.
  -duhet te kesh kujdes nese dikush te ofron ndonje skede pirate per te pare kanalet e modifikume,te keshilloj te mos e blesh pasi gati te gjithe buket kane ndryshu modifikimin dhe ato pak qe kane ngelur do i ndryshojne tani shpejte.
  varet dhe nga ajo qe ti deshiron te shikosh
   
 16. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Fillimisht postuar nga Moonchild:
  8!? haha mos ja fut kot 8 mund ti montosh por jo vetem 8 por sa te duash, por mos harro se cdo satelit ne orbit qe sjell sinjal ne toke nuk kane te njejtin kend qe kshtu dont worry me 8 se nuk do ti arrish dot te 8ta

  E di qe kane kende te ndryshme, po mos na be shume si specialist se nuk je vetem ti qe merr vesh nga satelitet. Pastaj ka LNB 2-she te ngjitura Hotbird_Astra me diference 6.2 gradeshe. Dhe pastaj me ane te nje switch lidhen me recieverin. Sa per dijeni..... /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 17. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  HeHe ne fjale ishte per 8 pozicione persa i perket 2 Astra Hotbird nuk kam kundershtim per mos lidhje ne aparat. Nuk ka pune ekspertize ketu dhe une nga te tjeret kam mesuar pak pasi nuk eshte fusha ime /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 18. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  O moonchild, o metalar, edhe 8 koka montohen. Po te kesh reciever me DiSEqC 1.1 dhe 2 pjata satelitore. Monton nga 4 koka per secilen pjate. Dhe pastaj cdo 4 dalje i lidh me switch 4-sh. Per kete te duhen 2 switch, 4 ne 1. Sa per dijeni /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 19. Hermesss

  Hermesss Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Pershendetje Moonchild dhe Al Pacino,

  perseri per punen e antenes satelitore, dikush me rekomandoi kete: WiSi Topline OR 95 , si dhe disa links ku jepen disa detaje teknike mbi te. Nqs do keni kohe dhe nerva /pf/images/graemlins/smile.gif ju lutem hidhini nje sy ketyre faqeve, dhe me thoni nese eshte dicka qe ja vlen ta marr apo jo.
  Links jane keto:

  http://www.tele-satellite.com/TSI/9610/wisi.shtml

  http://www.jwhardy.com/pages/pl_amp_phe.html

  plus dhe te tjera qe dalin direkt me search.
   
 20. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: DIGITAL SATELLITE TV TUNERS

  Pershendetje Hermes!
  Nga ato qe pashe ne foto ai Satelit nuk mu duk dhe aq keq, kishte 3 dalje tek koka per ti lidhur me 3 aparate te ndryshme ne shtepi. Banda e frekuenacave ishte e pranushme duke u perfshire ne to bandat low dhe high universale qe keshtu ajo eshte normale dhe jo keq. Por do te rekomandoja nje satelit qe te vendosesh disa koka ku te mundesh te marresh disa satelite nje kohesisht po behet fjale ate qe po flas me RIPER gjithsesi si ide mund ta shikosh ketu [​IMG] ato numrat jane graded e sat ne 3 pozicione te ndryshme HOTBIRD, EUTELSATW2 & SIRIUS. nje te tille do ta rekomandoja ty pasi jane shume te mira persa i perket kokave te satelitit dhe pozicionet qe do marresh. Ndonje aparat nuk pashe qe keshtu nuk po flas shpresoj qe foto te leje te kuptoje se mund te kerkosh dhe per te tilla. zgjidhja eshte e jotja. Foto u mundesua nga
  AlbanicaSat

  Nejse un qendroj gjithnje qe po ti kalosh me shume se 4 koka tek antena parabolike kualiteti bie deri tek 50% dhe nje sat me 50% nuk e dua /pf/images/graemlins/smile.gif
  Pse bie tek 50%? sepse 8 koka tek parabola nuk do ti vesh dot kurre ne kordinatat e duhura kjo eshte pare dhe vertetuar me aparat mates te cilsise se sinjalit /pf/images/graemlins/wink.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe