Divorci ne Shqiperi

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Gjergj Kastrioti, 16 Mar 2005.

 1. Gjergj Kastrioti

  Gjergj Kastrioti Primus registratum

  Divorci ne Shqiperi

  Si mendoni a eshte rritur numri i divorceve ne shqiperi qe nga ardhja e demokracise? A jane te qendrueshme lidhjet ne shqiperi sic kane qene me pare apo kane tendence jo te qendrueshme?
   
 2. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Sigurisht qe numri i divorceve eshte ritur ne Shqiperi ne krahasim me vitet para 1990 po nuk mendoj qe para ketyre viteve lidhjet martesore ishin me te forta, thjesht presioni qe ushtronte opinioni i shoqerise bente qe shume çifte te mos divorcoheshin po te pranonin te jetonin ne hipokrizi dhe pse ne nje shoqeri normale do te kishin divorcuar. Nje faktor tjeter eshte dhe gjendja e mjerushme ekonomike, shpernguljen ne mase nga fshatrat ne qytete dhe emigrimi ku pjesa me e madhe e shoqerise u peball me nje ndryshim rrenjesor mentaliteti e kete ballafaqim eshte akoma duke e tretur sot e kesaj dite pasi ka krijuar çekuilibrim.
   
 3. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Patjeter qe numri i divorceve eshre rritur se kjo eshte ceshtje MODE.Pse mos te bejme edhe ne si evropianet e civilizuar.Duhet te marrim cdo gje te tyre, te mira dhe te keqija.
  Kushtet ekonomike nuk mendoj se ndikojne ne rritjen e divorcit.Shqiptaret preferojne te ruajne martesen dhe te kene dashnor apo dashnore ne anen tjeter.Ky eshte respekti qe kane sot ne prgjithesi shqiptaret per njeri-tjetrin!!!
  E dum shqiperine si gjithe Evropa!
   
 4. do vdes per ty

  do vdes per ty Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  numri divorceve eshte rritur biles shume shume fare, jo sepse lidhjet tani ne demokraci jane me pak te qendrueshme po sepse sic e tha edhe MLK, me pare ciftet i mbante bashke opinioni i eger komunist ku divorci as qe diskutohej, tani kur ska me dashuri ne cift i japin fund. fundi fundit ca kuptimi ka te tradhetosh burrin/gruan edhe prape te vazhdosh jeten me te me duket shume veprim i ulet , dhe ofendus. jepi divorc edhe shif jeten me ate tjeterin, sic ka bere perendia martese ka bere edhe divorc sdo te thote se u martove edhe duhet te shtrengosh dhembet tere jeten edhe te rrish ne krahe te tij/saj, ndonjehere kujton se u martove me dashurine e madhe te jetes edhe ngjarjet rrjedhin ndryshe, ndaj divorci eshte zgjidhja. nje lidhje ku besnikeria ose harmonia mungon, ku partneri rri ne shtepi si ne maje te gjembave se cdo gje i duket bosh sja vlen, ske pse sakrifikon ne fund te fundit nje jete kemi

  hajde fat ne dashuri /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. @d@

  @d@ Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Mire bejne qe ndahen. Fundja cdo njeri i di vete ku i pikon catia. :shrug: Di ndonjeri si procendon ndarja ne shqiperi? :wave:
   
 6. do vdes per ty

  do vdes per ty Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  shume dakort me neven.
   
 7. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Italiani thoshte qe sa here matem te le gruan seç me ben ca pasta e ma prish mendjen dhe e harroj ndarjen se gruaja e tij e qan guzhinen e ja di pikat e dobta...
  Francezi thoshte sa here vendos ta ndaj, ajo seç me vesh ca kemisha nate sexy e me prishet mendja e se le dot...
  Shqiptari u thote te dyve: more une çti bej qe sme le keshilli i lagjes po do isha ndare 10 here deri tani :lol:
  Pra ska lidhje me moden divorci po me zhvillimet shoqerore e problemet socialo-ekonomike qe po kalon shoqeria shqiptare.
   
 8. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  C'lidhje kane keto barsoleta me divorcin.
  Divorci sot eshte nje nga krizat me te medha qe ka kape sot boten perendimore.Martesa apo divorci nuk ka qene ne varesi te keshillit te lagjes, por ne varesi te zbatimit te taditave nga me te bukura qe ka pasur shqiptari per shekuj me radhe.
  Po te shofesh sot ne gjermani, france...divorcet behen per pune leku.
   
 9. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Yllis, te ftoj te informohesh me mire per ligjet mbi divorcin neper bote. Ne France deri ne 1980 mund te divorcoje vetem per gabim te rende, qe do te thote dhe pse nje çift nuk shkonte me apo nuk duheshin me nuk mund te divorconin pasi gjykatat civile nuk e quanin arsye te vlefshme per divorc kete fakt.
  Ne Shqiperi ka qene akoma me keq, e opinioni shikonte nje mashkull apo akoma me teper nje femer te divorcuar si dike qe ishte i semure me kancer apo me Sida keshtu qe ne keto kushte si mund te divorcoje!
   
 10. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Perse diskutohet divorci si kulture e indoktrinuar,perse Shqiperia kur ne Izrael ka divorce por shpesh ndalohen nga ligji :eek: .
  Perse kur diskutohet per gjeografi dhe histori ulim koken dhe anashkalojme uni-n.??
  Pastaj,c'do te thote "divorci ne Shqiperi"?
  Jemi ne me kafshe,pa kulture,ndjenja dhe ligje, moral se te (tjeret) apo anasjelltas???
   
 11. arun

  arun Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Divorcet “pushtojnė” kryeqytetin

  STATISTIKAT/ Që prej fillimit të këtij viti, Gjykata e Tiranës ka shpallur ndarjen e 414 çifteve bashkëshortore


  Psikologët: Gratë sigurojnë pavarësi ekonomike përmes punësimit. E kanë më të lehtë të përballojnë problemet

  TIRANË-Divorci është një dukuri shqetësuese për shoqërinë shqiptare. Në Gjykatën e Faktit të Tiranës, vetëm për 6-mujorin e parë të vitit, rezultojnë të divorcuar më shumë se 414 çifte, ndërsa nuk është regjistruar ndonjë rast ku të jetë bërë i mundur pajtimi i ndonjë çifti. Satistikat tregojnë se në divorc nuk ndikon shumë numri i fëmijëve që kanë çiftet e divorcuara. Të dhënat e 6-mujorit të parë të vitit tregojnë se çiftet e divorcuara, në shumicën e rasteve, kanë qenë pa fëmijë, me një dhe dy fëmijë. Ndërsa numri i çifteve të divorcuara që kanë mbi dy fëmijë është më i ulët.

  “Infektohen” moshat e pjekura

  Kryesisht, çiftet që divorcohen janë në moshe të re, ndërsa njihen raste kur fenomeni prek dhe moshat e pjekura. Kështu, numërohen rreth 30 çifte nga kryeqyteti, të cilët janë divorcuar pas 17 vjet deri në 20 vjet martesë. Gjatë këtij viti është regjistruar një rast hakmarrjeje midis dy bashkëshortëve menjëherë pas divorcit. I tillë ishte rasti, kur shtetasi Roland Cama, ish-efektiv i repartit 711 në Tiranë, vetëm disa orë pas divorcit, qëlloi për vdekje ish-bashkëshorten, babnë e saj, plagosi ish-vjehrrën dhe më pas vrau edhe veten. Sociologët mendojnë se në shoqëritë industriale shumë të zhvilluara, familja ekzistuese po përjeton një krizë të thellë, veçanërisht që nga fillimi i viteve '60.

  Shkaqet e krizës

  Një krizë e tillë reflektohet në rritjen e numrit të divorceve. Edhe në shoqërinë shqiptare, veçanërisht pas Luftës së Dytë Botërore është rritur ndjeshëm numri dhe pesha specifike e divorceve. Sipas statistikave zyrtare të publikuara në vitin 1990, numri i divorceve ishte rreth 3,14 herë me i lartë se ai i vitit 1960. Sociologët mendojnë se një faktor i rëndësishëm për rritjen e numrit të divorceve është punësimi i grave. Është një fakt për t'u pranuar se gratë, duke siguruar pavarësinë ekonomike përmes punësimit, e kanë më të lehtë të kërkojnë divorcin dhe të përballojnë problemet ekonomike pa ndikimin e bashkëshortëve të tyre, shprehen sociologët. Ndërsa në Shqipëri, duke qenë se gratë punojnë më shumë brenda ekonomisë shtëpiake, rrjedhimisht nuk mund ta krijojnë një pavarësi të tillë. "Dhe në jo pak raste, varësia ekonomike u dikton grave të bashkëjetojnë me burrat, edhe kur mosmarrëveshjet mes tyre janë acaruar në atë masë sa që, përveç aspektit ekonomik, jetesa bashkëshortore i ka humbur pothuajse të gjitha funksionet e tjera sociale", thekson sociologu Zyhdi Dervishi.

  Personaliteti i grave

  Një tjetër faktor që ndikon në rritjen e numrit të divorceve është dhe rritja e nivelit të arsimimit dhe personalitetit të grave në shoqëri. Kështu në auditoret e Universitetit të Tiranës, numri i femrave që ndjekin studimet e larta është më i lartë në krahasim me meshkujt dhe për rrjedhojë, në një të ardhme jo të largët, në Shqipëri do të ketë më shumë femra te arsimuara se sa meshkuj. Ndryshimet në statuset e bashkëshortëve janë një faktor tjetër që ndikon në numrin e divorceve. "Dinamika e ndryshimeve në statuset e bashkëshortëve përcakton në një masë të konsiderueshme ecurinë e divorceve dhe të rimartesave edhe në shoqërinë demokratike shqiptare", shprehen sociologët.

  nga gazeta DITA
   
 12. do vdes per ty

  do vdes per ty Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  ky fakti i divorceve me larte eshte i dhimbshem per femijet qe ngelen ne mes dhe jane te humburit ne kete drejtim, eshte privilegj ne ditet e sotme te rritesh me mamin edhe babin, ose edhe kur nuk je me minorene eshte kenaqesi te kthehesh nga shkolla dhe te gjesh mamin edhe babin ne shtepi te konsultohesh me ta , te qeshesh me ta, por ka raste kur lumturia e femijeve do te thote vuajtje e prinderve, dhe nje gje te tille besoj se askush sdo e donte, kur dashuria merr fund , kur shtepia kthehet ne ferr per njerin prej partnereve mendoj se divorci eshte zgjidhja me e mire qe egziston .
   
 13. Guest

  Re: Divorci ne Shqiperi

  hallall!
  e haruat kohen e xhaxhi enverit! dhe luften klasore!
  ja pra edhe klasa e proletariatit dhe familjet e tyre
   
 14. do vdes per ty

  do vdes per ty Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  missi se ka harruar njeri , thjesht duhet ta mbash vath ne vesh se ne kohen e xhaxhit futej keshilli lagjes edhe ste linte te beje divorc , gjeja me idiote qe kam pare edhe degjuar, e ci duhet lagjes te futi hundet ne familjen e tjeterit, secili e di vete ku i pikon catia kshu qe shutting the mouth edhe minding their business eshte gjeja me e mire qe mund te bejne. mbase disave u pelqen ta kapin gruan me dashnorin ne krevat ose burrin me dashnoren ,cave su pelqen cti besh mendje mendje kjo dynja ....
   
 15. Guest

  Re: Divorci ne Shqiperi

  o vdekç! cfare gjuhe eshte ajo qe me jeni drejtuar?
   
 16. do vdes per ty

  do vdes per ty Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  hahaha eshte anglisht edhe perkthehet: ata qe fusin hundet ne familjen e tjeterit jo ndahu jo mos u nda duhet te mbyllin gojen edhe te shofin punen e tyre /pf/images/graemlins/smile.gif
  besoj se te sqarova
   
 17. spartan00

  spartan00 Forumium praecox

  Re: Divorci ne Shqiperi

  ka nevoje te banalizohet
   
 18. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Divorci ne Shqiperi

  çiftet e reja jane me te pavarur nga paragjykimet ne marredhenit me njeri-tjerin;jane te prirur te sakrifikojne me pak veten e tyre per interesat familiare dhe jane bere te ndergjegjshem se te gjesh grua/burre nuk eshte arritja me e madhe ne jete,siç ka qene per gjyshin apo kalamajte e gjyshit.

  ne rritjen e numrit te divorceve ndikon shume mentaliteti i ri qe ka filluar te krijohet.nje mentalitet i hapur per disa e mentalitet i degjeneruar per disa te tjere.personalisht mendoj se shkaqet ekonomike hyjne vetem aty ku bashkeshortet jane ca si shume te dhene pas parase.
   
 19. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Divorci ne Shqiperi

  martesa tashme duhet t'i perkasi nje kategorie shume te ngushte personash.
   
 20. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Divorci ne Shqiperi

  Pija eshte shkaku kryesor i divorceve ne Shqiperi lexova diku. Ndersa me pare gruaja e duronte burrin pijanec ta rrifte, ti prishte gjithe parate dhe ta dhunonte, sot, ajo i thote Mjaft me! Nuk ka me as turp te quhet e divorcuar, dhe as ka keshillin e lagjes qe ta ndaloje te shkeputet nga bashkejetesa me nje pijanec.
   

Shpërndajeni këtë faqe