Djalli

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Iliro Dardan, 10 May 2012.

 1. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Kush eshte djalli per ju?
  Djali cilesohet nga te gjithe si i keqi por ne fakt,prifterinjte spanjolle e cilesojne djallin si nje gjahtar qe vret ata njerez qe kane vrare.
  Ne vitet 1950-1967 ne nje fshat te Meksikes kane ndodhur shume vrasje rekort dhe gjate ketyreve 17 viteve jane vrare 1 mije njerez(shume).Ne kete fshat kishte njerez qe merreshin me droge dhe qe ishin shume te keqinj dhe keta kishin formuar grupin e tyre me kriminele ne kete fshat dhe ishin gati me qindra vete ne kete grup kriminal.
  Por ky grup vriste shume polica dhe ushtare.
  Ne vitin 1950 vritet kryetari i bandes ne nje menyre horrore ''kanibalizem''. Keshtu u vrane edhe te tjeret te gjithe pjestaret e kesaj bande meksikane.Kete gje e kam lexuar ne internet dhe e kam perkthyer nga gjuha spanjolle ne shqip pasi me terhoqi titulli i ketij artikullit qe ishte "Diablo''. Diablo eshte djalli ne gjuhen shqipe.Sipas prifterinjve meksikane thuhet se ky ishte djalli.
  Sipas prifterinjve meksikane djalli nuk eshte qenia e keqe por qenia e mire.
  Te gjithe thojne se Zoti te fal ose te ruan nga lart per cfare do gjeje qe ke bere te keqe por ekziston edhe djalli i cili eshte nje nje qenie hynore jo kaq bujare sa ''Zoti''.
  Kjo qenie hynore quhet djalli dhe vret ata njerez qe kane kryer krime ne te shkuaren.
  E hapa kete teme sepse me interesoi kur e lexova.
  Eshte bere edhe nje film meksikan dhe nje nje liber prej nje peshkopi meksikan.
  Si mendoni ju?
  A eshte e vertete se djalli eshte hakmarres i drejtsise apo nuk ekziston?
  Edhe dicka tjeter.
  Hakmarrja lindi prej djallit dhe nese ekziston zoti,ekziston edhe djalli---thojne prifterinjte meksikane.
   
 2. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Besoj ne zot dhe eshte e pallogjikshme t'i them djallit "i mire".Ai eshte kundershtari i Zotit :/
   
 3. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  A e lexove te gjithen?
   
 4. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Sig qe e lex sepse ska kuptim te komentoje dicka qe nuk e kam lex. :/ Por une besoj ne Perendi dhe smund t'i them djallit i mire.Keshtu mendoj une sepse eshte ceshtje parimesh dhe idesh :)
   
 5. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Per mua djalli eshte nje krijese fetare kaq asgje me shume...
   
 6. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Jo e ke gabim
  Djalli eshte hakmarres dhe eshte hakmarresi i drejtsise dhe per kete gje qe kane thene ata meksikanet jam dakort.
  Por nejse une jam mysliman dhe nuk jam i krishtere por besoj shume shume shume shume ose pafundesisht ne zot./
  Ka zot por ka edhe djall.
   
 7. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Ne rregull qe ka zot por ka edhe djall por besimi im,parimet me te cilat une jam rritur me pengojne ta shoh djallin si "hakmarresin e drejtesise" kaq kjo eshte e gjitha.Pasatj feja nuk ka rendesi sepse zoti 1 eshte ;)
   
 8. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Nuk e kam gabim thjesht nuk jam ne nje mendim me ty.Kjo eshte e gjitha!
   
 9. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  E di qe zoti eshte 1 por engjejt jane qenie hynore ashtu sic eshte edhe djalli.
   
 10. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Jo jo djalli nuk eshte e kunderta e engjellut por e djallit.Ai eshte armiku i perendise :)
   
 11. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  E ke gabim.Zoti e fal te keqen kurse djalli e vret te keqin.
  Mos shiko filma me perralla por une besoj ata prifterinj meksikane.
  Mos flit bla-bla sepse djalli eshte hakmarresi i drejtsise dhe nese do ta dish ti,Adolf Hitleri e humbi luften vetem se e denoi djalli,,domethene e denoi qe te humbte luten dhe te vetvritej adolf hitleri.
  Kete qe sapo te thashe per hitlerin e ka thene kryepeshkpi i Sicilise.
   
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

   
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Une mund te them vetem se ka njerez(ne vecanti disa organizata fetare) qe e perdorin kete "djall" per te mashtruar si "gogoli" per femijet e vegjel. Dhe sado qe te duket e pamundur, ia kane arritur qellimit. Eshte nje "loje", e shpifur, si ajo e firmave piramidale dikur. Dhe ashtu si ne rastin e firmave piramidale, njerezit u genjyen jo se ishin te pazgjuar por sepse mashtrimi ishte teper i kamufluar, edhe ketu ndodh e njejta gje. Atehere u vodhen para, kurse ketu po u vidhet jeta e gjithe. Kujdes nga nje "djall" i tille. Une e njoh djallin dhe e pelqej ne format qe shfaqet nepermjet mjeshterise regjisoriale neper filma apo edhe neper libra. Ky per mua eshte djalli dhe i vertet s'behet dot kurre.
   
  Sonia007 likes this.
 14. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Po une keshtu mendoj sepse besoj ne zot.Kujdes zoti fal ate qe e ka kuptuar qe ka mekatuar.ZOTI VONON POR NUK HARRON ;) Edhe une kam mendimin tim kurse ti tendin!
   
 15. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Po sigurisht jemi ne demokraci dhe jo ne diktature.
  :)
   
  Sonia007 likes this.
 16. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Zotit i jam shume mirenjohes sepse me ka shpetuar kur kam qene ne veshtiresi.
  Kam qene ne veshtiresi te medhaja dhe te keqija.
   
  Sonia007 likes this.
 17. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Mendoj se Engjejet me Djallin jan kundershtar jan e kunderta:balanc:Sa per Engjejt di se gjdo njeri ne bot ka 2 engjej,njeri esht ai qe Zoti na dergon ai qe te ndimon ai qe te shikon ngado qe shkon dhe tjetri esht ai qe Zoti ka caktuar per ty ai njeri qe jeton me te krijon nje familje ai esht engjelli jot.
  Ndersa sa per djallin nuk kam fare ide se qfar te komentoj sepse un gjithmon mendoj pozitivisht mendoj gjdo gje te bukur sa per djallin kur nuk i mendoj gjerat e kqija se qfar do ti sjell kjo jet qe ne e jetojm
   
  Iliro Dardan and Sonia007 like this.
 18. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Edhe vet papa qe ka qene para ketij qe ehste tani pape,ka thene se Djalli nuk eshte i keq por ai eshte nje ''gjykates qe denon te keqinjte'' dhe une jam dakort me kete gje qe ka thene papa.
  Gjithashtu une kam 2 engjej qe me mbrojne dhe kam edhe zotin qe me mbron.
  Nje engjell ma ka caktuar Zoti sic e tha edhe mirdita kurse engjellin tjeter eshte e dashura ime qe me do aq shume dhe me thote engjell.
  Edhe dicka tjeter.
  ME mbron zoti,2 engjejt qe kam si edhe gjykatesi.
  Nuk eshte e vertete se engjelli eshte armik i djallit sepse engjelli i mbron te miret kurse djalli denon ose vret te keqinjte.
  Domethene qe engjelli mbron te miret nga te keqinjte kurse djalli vret ose denon te keqinjte qe i kane bere keq te mireve ose qe kane kryer ndonje gje te keqe.
  PO te futesh me shume ne informacione per djallin sidomos ke plot informacione ne gjuhen spanjolle dhe gjermane se djalli eshte nje gjykates qe denon te keqinjte dhe mbron te miret qe mos ti ndodhi gje nga te keqinjte.
  Une kam nje pikture me 2 engjej dhe kam edhe 1 statuje te vogel ne dhimen time me engjellin si dhe kam edhe nje foto druri me zotin.
   
  Sonia007 likes this.
 19. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Si foto me Zotin si esht ajo foto
   
 20. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Mos do te thuash me Krishtin?
   

Shpërndajeni këtë faqe