Drejtshkrimi i gjuhës shqipe.

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga Solaris, 18 Aug 2015.

 1. Aki

  Aki Paint It Black

  hahahaha Alephh je e mallkuar tani, sa here qe do kem dyshime do te pyes,s'ka me rehati per ty :p
   
  Alephh likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  kam luxaer dkiu nje foemnen per ate se si lojxeme.

  Ja, pikerisht kete qe kam shkruajtur. Ne 99% te rasteve nuk kuptohet gabimi sepse syri lexon vetem shkronjen e pare dhe te fundit dhe kupton sakte ate qe eshte shkruajtur.
   
  Balahk likes this.
 3. katsune

  katsune cherry blossom

  edhe une e lexoj dhe degjoj shpesh sygjerim. ndoshta kjo forme ka hyre ne perdorim nga frengjishtja "suggestion" ku u-ja shqiptohet y.
   
  joetisti_ likes this.
 4. imagine.mala98

  imagine.mala98 Primus registratum

  si shkruhet jam kenaq ,me cilen q ,c ? se lop topi ku shkruaj nuk I ka keto shronja ,besoj me kuptoni
  dhe nje pyetje tjeter shkurhet njehere tjeter psh ose nje here tjeter .. besoj e dyta a
  po ?
   
  joetisti_ likes this.
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ne shqipen shqip, shkruhet me 'q'/ Ne shembullin qe jep, shkruhet: "nje here tjeter", por ne nje ngjyrim tjeter kuptimi, shkruhet bashke. Pershembull: Kështu rronin njëherë. Kjo punë ka që njëherë. [nga fjalori shqip-shqip]

  Kurse per shqipen e Kosoves, di qe kane gramatike ndryshe. Ndoshta me "c". S'e di !
   
  Alephh likes this.
 6. imagine.mala98

  imagine.mala98 Primus registratum

   
 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Çështja shtrohet se çfarë do të ndodh me zhvillimin e gjuhës shqipe nëse siç shprehen librashitëset shumica e të rinjve zgjedhin të lexojnë autorë të njohur të letërsisë botërore vetëm në origjinal.  KJO eshte ASIMILIMI.

  Naten e mire!
   
  Artin and joetisti_ like this.
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  jashte teme, por meqe u ndodha ketu: Po dal te shoh ndeshjen. Nje mbremje super per te gjithe !
   
  Alephh likes this.
 9. Alephh

  Alephh Valoris scriptorum

  Shkrimi drejt i emrave të përveçëm të huaj

  Shkrimi i emrave të përveçëm të huaj mbështetet përgjithësisht në shqiptimin e tyre në gjuhët përkatëse, duke iu përshtatur sistemit grafik të shqipes.
  Me përjashtim të rr-së, bashkëtingëIloret dyfishe të këtyre emrave nuk ruhen në shkrim në gjuhën shqipe*.

  Kështu, shkruhen:

  Aligieri, Atila, Bajron, Bethoven, Bop, Brams, Çehov, Dostojevski, Dvorzhak, Dyma, Eminesku, Fadejev, Gëte, Gorki, Hajne, Hygo, Kamoensi, Karaxhale, Karduçi, Kozhbuk, Kujbishev, Lu Sin, Manxoni, Mickieviç, Monteskjë, Moxart, Myse, Pestaloci, Petëfi, Rabindranat Tagore, Rasin, Saltikov-Shedrin, Sun Jat Sen, Shekspir, Sheli, Shiler, Shopen, Shtajnbek, Tomas Man, Turgeniev, Vagner, Vilhelm TeI, Volter, Xherzhinski, Zhan-Zhak Ruso etj.

  *) Në shfaqjen e parë të një emri të kësaj kategorie mund të shënohet në kllapa edhe shkrimi i tij sipas grafisë së gjuhës nga buron.
   
  Solaris likes this.

Shpërndajeni këtë faqe