Duhani, alkooli dhe droga tek adoleshentet ne shkolla.

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Sweety el, 11 Jun 2011.

 1. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  Duhani, alkooli dhe droga tek adoleshentet ne shkolla. Megjithese ne shkollen time nuk nuk kam pare ose degjuar ti perdorin, kam degjuar qe ne shkolla te tjera eshte nje fenomen shume shqetesues.

  Ne shkolla te tjera degjoj si edhe shoh bashkemoshataret e mi te pine cigare, alkol si edhe substanca te ndryshme narkotike si hashashi etj.  Duhani eshte me i perdoreshmi nga shumica e adoleshenteve sidomos cunat, megjithese edhe gocat perdoruese fatekeqesisht jan ritur shum ne numer.  Une pesonalisht, ndihem shum keq kur i shoh bashkemoshataret e mi te shkaterojne veten ne kete menyre dhe shpesh her medoj :

  Si ka mundesi qe nuk e kuptojne se ç’far demi i bejne familjeve, shoqerise qe i rrethon dhe mbi te gjitha vetes se tyre.  Dhe po ti pyesesh se perse e kan filluar nuk te pergjigjen ose thon kam pas halle !!!

  Po pse te gjitha hallet adoleshentet i kane valle ? ppfff justifikimi me i kote qe egziston .  Atehere perse e bejne ? ... Mendoj se nga manija per tu “ritur” sa me shpejt , per te shitur mend dhe per te rene ne sy.

  Po si nuk e kuptojne se njeriu nuk rritet dhe nuk bie ne sy nga duhani, nga alkoli dhe as nga droga, por nga sjellja, zgjuarsija, bujaria dhe mbi te gjitha nga edukata qe tregon ndaj te tjereve.  Por si zgjidhje te vetme zgjedhin duhanin dhe alkolin dhe pa kuptuar qe shkaterojne mushkerite dhe shkaktojne semundje te tjera te cilat duhet ti vuajne per gjithe jeten.

  Harrojne qe per nje cigare qe pine, humbasin 8 sekonda jete e cila shtohet dhe shenderohet ne minuta, ore, dite dhe me pas edhe ne muaj, kohe per te cilen njerez te ndryshem do te jepnin gjithecka per ta jetuar.  Po ashtu dhe alkoli eshte shume shqetesues, kur sheh adoleshentet qe vijne ne shkolle te pire, qe flasin pa lidhje, qe shkaktojne shere dhe shqetesojne njerezit, eshte nje tmer i vertete.  Un e di qe nuk e kam zgjuarsine e duhur apo intelektin perkates per tu treguar se çduhet te bejn, por po them ate qe une ndjej si shqetesim per bashkemoshataret e mi.  Shpresoj qe te mirekuptohemi dhe te diskutojme se bashku per kete problem.  Nese dikush ka infomacinon me te detajuar, apo shembuj konkret, te na i tregoj dhe shpresoj qe nese dikush e shikon qofte dhe pa dashje kete teme, ta vrase sado pak ndegjegja sa nuk eshte vone..  Ju flm.
   
  princ and florida like this.
 2. Megg

  Megg Carpe Diem

  Une= Duhani,,,Droga,,,Alkoli...
  :)
   
 3. klodiiiiiiiiiiiiiii

  klodiiiiiiiiiiiiiii Primus registratum

  problemi esht mendoj un kultura e dobet qe merret ne pergjithsi nga shoqeria dhe familja deri ne nje fare mase,
   
  florida likes this.
 4. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

 5.  
 6. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Duhani,alkooli dhe drogat tek adoleshentet.
  Nje studim i botuar ne gazeten mjekesore,britanike Lancet thote se ne vendet ku pirja e alkoolit me shumice eshte tipike,ai eshte pergjegjes per
  paraqitjen e semundjeve te tilla si:kanceri,semundje te tjera te zemres,se
  mundje mendore dhe aksidente te ndryshme.Shkaktojne probleme,madje shume adoleshente prej tyre vdesin nga perdorimi i shpeshte.Ne vendin tim shoh13vjec femije me cigare neper duar,si nuk e kuptojne se i demton
  kjo sjellje e gabuar.
   

Shpërndajeni këtë faqe