Dyqani Virtual Shqiptar,

Diskutime tek 'Shqipëria.com' filluar nga Al-Punk, 29 Nov 2002.

 1. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Sa per punen e DVD-ve, qe as mandi te mos e vrase mendjen shume. DVD qe jane ne perdorim ne Shqiperi dhe Europe nuk mund te luhen ne USA, Meksike apo Kanada. Ne USA perdoren DVD te tipit "Zone 1" ndersa ne Europe "Zone 2". Eshte njesoj si me videokasetat, pune "si te rrjepim sa me shume dhe te ndalojme bashkimin e tregjeve".

  Nje DVD e blere ne Shqiperi nuk do shihej dot ne USA, pervecse nese blen nje DVD player qe luan c'do "Zone".

  Per me shume info: www.zonefreedvd.com
   
 2. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Hmmm nuk me vajti mendja.
   
 3. harap

  harap Guest

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  per ne qe jemi ne mergim edhe te interesuar per sportin do ishte mire sikur te kishte edhe ndonje bluze te kombetares si thoni ?
   
 4. Lenci

  Lenci Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Si i behet me mor ate Njeres dhe fate pjeset e funit?
   
 5. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Lenci u vendosen ato dhe kemi folur me Fuga sh.p.k qe ti kthejne dhe ne sistem Amerikan per Videot, dhe keto dite do vendosen dhe ne DVD sistem europian fillimisht.

  Blendi nese do e shohesh vendosa dhe ca libra te huaj perkthyer ne shqip. Flm per sugjerimin /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. zog

  zog Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Lexuesit e DVD (aparatet) te sallonit, keta modernet jane MULTIZONE, ndersa per DVD e kompiuterave egzistojne crake ne internet, qe i lejojne te kthehen ne multizone.

  Keshtu qe s'besoj ka problem leximi formateve te ndryshme te DVD-ve.
   
 7. Kuqalashja

  Kuqalashja Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

   
 8. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Zog flm,

  Erulja flm dhe ty /pf/images/graemlins/smile.gif
  po te pres ... per Labels atehere /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. Botashqip

  Botashqip Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Mos harxhoni kohën kot me budallalliqe!
  Çfarëdo që të duash nga arsenali videofilmik shqiptar e ke në shtëpi nga Alba Simbol!
  Vetëm dërgoji adresën tuaj tek Albasimbol@aol.com dhe kasetat ju vijnë në shtëpi për 5 ditë. Pagesën e bëni kur t'i merrni kasetat në dorë. Jo llafe-punë Leri ato pagesat jo me credit card jo me viza e më the të thash. Thjesht lale. Merr mallin, bëj pagesën me çek personal ose money order. nuk ke tashti gati? S'u bo qameti. Mjafton që je shqiptar dhe banon në AMerikë. Posta ështëe përfshirë në çmimin simbolik $12.00/kaseta e jo 18.99 apo 5.99. Flat price lali. po more me shumicë ke ulje. Mbi tre kaseta i ke 10 dollar. Cilsia? Siç vijnë nga Shqipëria i transferojmë direkt sipas porosisë suaj. Jo lloqe Kavaje!
   
 10. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  o BotaShqip,
  nese ka filma si Beni Ecen vete e ku e di une .. qe jane mall pa zot aktualisht atehere mund ti blejne aty dhe ku te duan.
  Ndersa per Njerez dhe Fate apo seri te tjera qe jane me te drejta autori, eshte me mire te mos japesh adresat e tyre pasi nese deri tani ne shqiptaret kemi pasur per kulture te fshehim krimin dhe abuzimin ... kjo nuk do te thote se do te vazhdoje dhe ne te ardhmen.

  Shembull, shume nga Videokasetat qe jane me te drejta autoresie nga shtepite diskografike shqiptare jane vetem ne sistem Europian, tani po i kalojne ne sistem amerikan me kerkese te shitjeve qe behet ne Internet. Ato nuk kane dege te tyret ne US apo ne ndonje vend tjeter. Kjo do te thote qe cfaredo Videokasete te marresh ne US me sistemin amerikan, e dale ne vitet e fundit .. eshte pirate. E kuptoj qe nuk na behet vone rendesi ka qe eshte kaseta...
  nese dikujt i behet vone dhe deshiron te vleresoje punen e atij stafi qe kane punuar ne realizimin e asaj kasete(aktoret, kengetaret etj), atehere duhet ta bleje origjinale (edhe per 5.95+shipping ne internet), po e di qe ka blere dicka me cilesi dhe te sakte dhe moralisht.

  Ndjehemi mire edhe kur vleresojme punen e te tjereve, dhe puna e te tjereve nuk vleresohet duke shumefishuar Kasetat e duke i shitur per perfitimin tend.

  Themi qe duam te bejme Shqiperine e gjera te tilla, ne po bejme nje hap per te sjelle dicka pozitive... gjithcka qe shitet shitet origjinale. Kjo ben dallimin e nje malli qe niset nga Shqiperia dhe nje malli qe blihet ne nje treg te zi.
   
 11. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Shenim: Kjo nuk do te thote qe cdo mall qe shitet ne US eshte jo-origjinal. Cdo VideoKasete qe shitet atje ne sistem amerikan... aktualisht eshte pirate. Ndoshta ne te ardhmen dhe ata shperndares atje do te lidhin kontrata me Shtepite Diskografike ketu duke legalizuar shitjet.
  Per CD ka gjithashtu abuzime po ka dhe origjinale
   
 12. Guest

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Keep it up /pf/images/graemlins/wink.gif
  i think ya doing a great job :thumbsup:
   
 13. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  tani qe e the ti do t'ja bej bam ekonomia internetit :eek: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. ONi

  ONi Forumium praecox

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Po kalendaret zyrtare shqiptare, nuk viren dot ne dyqan ?
   
 15. Gigo

  Gigo Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  konvertoi te gjithe videot qe ke ne format avi DiVX ose XviD, hidhi ne CD te zakonshme dhe i shohin te tere ata qe kane nje PC te thjeshte relativisht te ri me CD player dhe s'kane nevoje fare per DVD player.
   
 16. blackpimp

  blackpimp Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  pergezime per punen qe po beni Mandi, ideja eshte mjaft e qelluar dhe kemi pasur nevoje per nje gje te tille.. per nje Amazon.com shqiptar.. se paku le te shpresojme se do te behet ashtu

  Kam nje pyetje

  A beni dergesa edhe ketu tek ne në Kosovë ?
   
 17. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Po patjeter dhe postime ne Kosove, biles ka goxha kliente nga Kosova
   
 18. blackpimp

  blackpimp Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  wow, po ateher kjo qenka mrekulli... ju lumte edhe njeher..

  Arsyeja qe pyetja se a beni dergesa eshte pershkak se Kosova ende nuk ka KOD POSTAL te caktuar dhe keshtu ngaterrohen gjerat, une kur kam porositur gjera te ndryshme nga interneti te cilat shkonin nepermjet YUGOSLLAVIS ato ndaleshin ne kufi dhe kurre nuk vinin dhe asnjeher si kam pare dhe parate shkonin kot, mandej kam bere dergesa permes shqiperise dhe ato kane ardhur me sukses, mirpo ka raste edhe kur jo...

  Mirpo ka disa qe vijne rregullisht edhe pse adresen e kan si psh. qyteti PRISHTINA, shteti ALBANIA.. dhe vijme ne prishtine.. p.sh. magazina ORACLE vjen rregullisht me kete lidhje.

  prandaj pyetja... flm per pergjigjen e shpejt.

  pershendetje
   
 19. Dark_Angel

  Dark_Angel Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Mesa kam pare faqja shqiperia eshte duke punuar me teper per te bere nje portal serioz shqiptar.I uroj suksese te metejshme.
   
 20. Blendi

  Blendi Primus registratum

  Re: Dyqani Virtual Shqiptar,

  Mandi, si mund ta shtojme ate albumin (CD) qe kemi folur bashke ne menune e dyqanit??
   

Shpërndajeni këtë faqe