e bejm ne fatin,apo fati eshte i shkruar ??

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Balahk, 18 Jan 2015.

 1. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Cfare mendimi keni?
   
 2. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Pjeserisht e bejme ne ...
   
  joetisti_, Balahk and -Zana- like this.
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Kush ndihet me fat, nuk thote se ia dola te kem fat, por thote fati me ndihmoi. Sepse po te marrim pershembull te kerkosh te behesh i pasur. Jo vetem s'eshte e lehte por eshte jo e mundur. Nese per nje arsye te rastesishme u bere i pasur, ketu kishe fat. Nese vjedh dhe s'te kapin dhe behesh i pasur, ketu duhet fat. Nese punon tere jeten dhe s'behesh i pasur, te mungoi fati.

  Nuk mendoj gjithsesi se eshte nje fat qe eshte i percaktuar. Une me fat me shume nenkuptoj rastesi. Ndodh qe te ecen, ndodh qe ngelesh morracak tere jeten.
   
  Balahk likes this.
 4. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Nina nina...sec mu kujtua ninulla e gjumit :D
   
  joetisti_ likes this.
 5. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Moderatoreve nuk u lejohet te dalin jasht temes.

  por meqe te paska ardhur gjumi,fli vajze e vogel,vajze e qeshur ;):D
   
  Lisa and joetisti_ like this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ne bejme vetem kete mendimin "a eshte ne doren tone ose jo, fati" dhe mendime te tjera te ngjashme. Por ka dy menyra qe te bejne te shohesh nese je ose jo. Nje eshte te dale dicka shume me lart se ajo qe po jeton, dhe pastaj te thuash: po jam me fat se me ndodhi kjo, tjetra eshte te te bjere dicka e keqe - qe larg qofte - dhe te shohesh se sa vertet me fat je per ate qe ke dhe s'e kishe vene re.

  Te gjitha gjerat jane fat, sepse edhe mund te mos ishin.
   
  hareid likes this.
 7. Thamina

  Thamina Papirus rex

  Shumicen e rasteve e bejme ne ,por ka gjera qe ndodhin...si per mir si per keq...thjesht ndodhin.
  Njerzit thone ka qene shkruar...psh.te jesh ne vendin e gabuar ne momentin e gabuar...
   
  Hektor12, Dreamer, Lisa and 1 other person like this.
 8. hareid

  hareid Papirus rex

  Pa marre parasysh se per shume gjera (sidomos te keqia) qe ndodhin, perdoret te ne shpesh termi "ashtu ka qene e shkruar", mendoj se cdo gje qe ndodhe ka nje arsye, shkak. Fati i mire apo i keq eshte i lidhur me arsyen. Psh. luaj Lotari dhe fitoj kam fat, nuk fitoj nuk kam fat. Nese nuk luaj nuk mundem te pres te kem apo te mos kem fat. Pra shkaku i asaj qe fitova apo humba eshte se une luajta.....
   
  Thamina and Lisa like this.
 9. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Cdo gje eshte e shkruar...por shpesh tekat e fatit jane te dhimbshme dhe te cudishme ne dy anet e medaljes..!!
   
  joetisti_, Balahk and hareid like this.
 10. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  E kush e shkruan kshu ....besoj me shume ne koicidence/rastesi se sa ne ne fat. Nuk besoj ne fat, ne fakt per Mua eshte thjeshte nje fjale proverbe qe perdoret si tip mitti... Por qe thelle-thelle nuk ka kuptim .

  Zgjedhjet pastaj , Jo gjithmone jane ne doren tone... Kjo eshte pika kyce ne lidhje me rruget tona, mundesia qe te jepet dhe zgjedhja qe ben.
   
  Hope and Thamina like this.
 11. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Une mendoj se cdo gje eshte e shkruar,asgje nuk ndodh rastesisht ne jete.
   
  Thamina likes this.
 12. Rimseb10

  Rimseb10 Valoris scriptorum

  Ne adn e cdo kujt fshihet misteri i fatit dmth cdo njeri esht i programuar per nje caktim te qart. Do thoja qe na esht lene nje far kontrolli per luajtjen e negativitetit dhe pizitivitetit por qe dhe ne ket drejtim ka prap po njerez te krijuar apostafat per te qene ruajtesit e planetit. Ato qe terheqin ne mendjet e tyre rrymat e zeza per ti kthyer ne bardhesi. Ka dhe shembuj per kto qe them
   
  Thamina likes this.
 13. Aki

  Aki Paint It Black

  Fati eshte i shkruar themi popullorce-koha eshte dimension real teoretizon shkenca, dhe sipas kesaj e kaluara e tashmja dhe e ardhmja ekzistojne paralelisht, dmth jetet tona vec me kane ndodhur ekzistojne deri ne piken e fundit, por kjo sdmth qe eshte fikse, mbase jo te gjitha, por shume gjera mund te ndryshojne nen ndikimin tone
   
  Balahk, joetisti_ and Thamina like this.
 14. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

  Kur del mbas planit tonë e bëjmë ne, kur ndodhin gjëra të çuditshme, duket siku është i shkruar
   
  Thamina likes this.
 15. Aki

  Aki Paint It Black

  Hahahhahahaha
  e ke qelluar tani,
  sbesoj qe ka njeri qe se thote kete, te gjithve na pelqen te arsyetohemi ne kete menyre :)
   
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  personi qe pranon si fatin e tij gjithcka qe i ndodh, dhe ndihet me fat per cdo pasoje veprimi qe ka bere ne jete, e ka shruajtur fatin e vet dhe e ka bere ne menyren me te mire te mundshme...
   
 17. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Nuk ka rëndësi sesa e ngushtë është dera, dhe denimet që te jep jeta.Jam Zoti i fatit tim: Une jam kapiteni i shpirtit tim.
   
  Lisa likes this.
 18. hareid

  hareid Papirus rex

  Sic thash edhe me heret. Per cdo gje qe ndodh egziston edhe shkaku, arsyeja.. Ka momente ku ne vet e vendosim fatin tone, mirepo ka edhe momente ku ne jemi jashte loje sepse fati jone vendoset nga arsyet, shkaqet e tjera qe ne nuk mundemi ti kontrollojme: psh katastrofat e ndryshme natyrore...
   
 19. Hope

  Hope dans ton coeur

  Fatin duhet më kerku se nuk vjen me i ra der's hape :)
  Mendimi jem
   
 20. Alephh

  Alephh Valoris scriptorum

  Me pelqen filozofia ekzistencialiste...
  Ekzistenca jone eshte rastesore, te jetuarit eshte domosdoshmeri....
   

Shpërndajeni këtë faqe