E bukura,cfare eshte per ju?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Brigo, 15 Sep 2012.

 1. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Se di mire por, kur e le per ne fund ate qe dashuron i thua: qershia mbi torte. Kurse kur e ke shoqe i thua: luleshtrydhja mbi torte :)
  Pra pse s'e mendon pozitivisht por negativisht? Ju dua t'ju kem te gjithave shoqe te mira. Kjo eshte deshira. Kjo eshte bukuria(te pakten per momentin se per me vone do te mendoj apo do te shtoj dicka per temen :)
  Pyetje: ore u shty per me vone fundi i botes??:ftoft: Pse nuk parashikojne fillimin e botes se... fund i botes mbizoteron(ne xhepat e njerezve) :p
   
  Sweety el likes this.
 2. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  e bukura eshte e bukura:p
   
  joetisti_ likes this.
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Eshte, gjithe vajzat e albforumit.
   
  dr love likes this.
 4. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  cila per shembull?
  ke na paske pare?
  Ose pyetja me e sakte cilen na paske takuar nga vajzat e albforumit?
   
  joetisti_ and mirdita like this.
 5. LeoL

  LeoL Forumium praecox

  Mendimi im eshte, se bukura eshte ajo qe eshte e bukur e jo ajo qe duket e bukur per neve, dikush thote me pelqen bukuria e tij/saj por dikush tjeter nuk eshte i te njejtit vendim, qdo njeri ndryshon nga tjetri, se sugjustioni mund te jete i njejte por ne kete rast vepron autosugjestioni i qdo njeri, p.sh. nje frike mund te duket e njejte por njerzit friksohen ne menyra te ndryshme, dikush friksohet me e teper e dikush me pak. Bukuria vlersohet edhe me provojat e tuaja, te marrim nje rast te imagjinates time: Nese nje djalosh ka lindur i verber dhe martohet me nje vajze qe nuk eshte e verber, dhe papritur ne nje dhome ku ndodhet vetem ky qift, djaloshit i kthehet shikimi, ai mund ta vlersoj ate vajzen prane vetit qe eshte me e bukura ne bote edhe nese eshte jo e bukur, sepse ai nuk ka pare kurr nje vajze tjeter.
   
  joetisti_ likes this.
 6. GENIU$

  GENIU$ Valoris scriptorum

  E bukura eshte ajo qe na pelqen ne e qe te kenaq syrin.
  E bukura eshte relative...
   
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nuk thashe "jane te bukura" ndonese shume te bukura duhet te jene, por thashe qe 'e bukura' e marre si nje e tere(ose bukuria), eshte vajzat e albforumit.
   
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  "Te bukuren" do pak lodhje qe ta gjesh. Por ndodhet kudo. Ne nje shikim, nje fjale , ne nje arome, ne nje prekje, ne nje shije...
   
  dr love likes this.
 9. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  e bukura eshte dicka qe na pelqen:)
   
  joetisti_ likes this.
 10. dr love

  dr love Locus omnem

  E bukura eshte ajo qe te kenaq kur e sheh
   
  Hektor12 and joetisti_ like this.
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  E bukur eshte ajo qe ne syte e mendjes fiksohet pergjithnje. E bukur eshte ajo qe i pelqen syrit, shpirtit, zemres.
   
  joetisti_ likes this.
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Cdo gje eshte e bukur. Sidomos kur ne shpirt ndihesh mire, atehere gjithcka eshte e bukur.
   
  Hektor12 likes this.
 13. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  E Bukura gjithmon eshte e bukur dhe gjithmon jete e bukur...
   
  joetisti_ likes this.
 14. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Ehhh I buku? Eee me pelqen miopi dhe Model
   
 15. Megg

  Megg Carpe Diem

  Sa po mpelqen me e than ma "Shqip" se npostin e par , :)
  e bukra asht deshira me e pas tanden dicka,dike.
   
  joetisti_ likes this.
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  E bukura eshte gjithcka dha asgje, gjothck per tu marre asgje kur e prish me mendjemadhesi dhe egoizem ... Shume ka pak jane.. bukuria shpirteroje eshte ajo qe duhet, bukuri fizike mund te kete shume shpirti ka rendeso
   
 17. pumes

  pumes Forumium praecox

  1. Bukuria >>>>>>>> për sytë është parajsa,
  për shpirtin është ferri
  Purgator per xhepin

  2.Bukuria>>>>>>>> Që të duhet dikush nuk është domosdoshmërisht një rezultat
  i bukurisë. Por kushdo që pëlqehet eshte i bukur në sytë e atij që pëlqen


  3.Bukuria>>>>>>>> Për të karakterizuar diçka të "bukur" duhet të të shkaktoj admirim dhe kënaqësi.


  4. dhe po e mbyll me këtë thënie

  Bukuria eshte dituria e grave , dituria e burrave eshte bukuria
   
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Dicka qe me pelqen ta ha, ta pi, ta prek, ta nuhas, ta shijoj, ta shikoj, ta ndiej...
   
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Mendjen kw e ngrena njeriu srron vetem per te ngrene ... Gjithcka dhe asgje seshte
   
 20. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nje sy i kujdesshem e sheh te bukuren edhe tek e shemtuara...
   

Shpërndajeni këtë faqe