E bukura,cfare eshte per ju?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Brigo, 15 Sep 2012.

 1. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Dhunti shpirterore/karakteri ...
   
  dev and Hektor12 like this.
 2. tropojanja

  tropojanja Çike Malsie

  po [po po i ke munguar :(
   
  Hektor12 likes this.
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Me vjen mire qe paskam marre mungesa po te arsyeshme kane qene ...
   
  tropojanja likes this.
 4. bobo

  bobo marksist-enverist

  cdo gje e perceptueshme nga shqisat, duke perjashtuar Syte, qe mben te ndjehem mire(shenja dalluese tndjerit mire: rritje +1,5-2,5 °c e temperatures tbrenshme, ndryshim i kendit qe formojn qimet me trupin dhe (me kryesorja ;) ) pa ngerce!
  p.s:yllo, stomaku dhe zorret nuk jane shqisa, thjesht ndikojn temp., kendin dhe ngercet! :D
   
 5. Universal

  Universal AnonymouS

  Fjala e bukur eshte nje etikete e ngjitur ne shume gjera, nje etikete, e cila nuk eshte despotike, sepse ne gjithcka egziston nje njohje e perbashket. :)
   
 6. [SPIDER][MAN]

  [SPIDER][MAN] Primus registratum

  E ardhmja!
   
  Last edited by a moderator: 24 Oct 2014
 7. bobo

  bobo marksist-enverist

  e bukura eshte 'rezultat', vlera e tciles duhet tkenaqe njekohesisht dhe mjaftueshem shpirtin dhe trupin-, model rezonace tlekundjeve shpirt- trup njekohesisht...,
  e then ndryshe dhe figurative: eshte si puna e 'theles se shalqiut' te varur ne nje shkop dhe qe i fiksohet gomarit ne pjesen e kokes duke IU vararur para syve..., ec gomari per te arritur 'thelen e shaqiut'... me shpresen se nje dite do behet kale, dhe do ndjehet me bukur se cishte..., desha ta them dhe ndryshe, por del shum e gjate ... :D
   
 8. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

  te zgjohesh ne mengjez prane te dashures........
   
 9. Sweety_boy

  Sweety_boy Forumium maestatis

  Gjithcka qe te kenaq syrin :p
   
  dev likes this.
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Ajo qe syri zemra e ndjejne e shohin pa fund, e prek perkedhel dhe sngopesh me te ....
   
 11. Universal

  Universal AnonymouS

  Mbi "bukurine" mund te kete opinione te diskutueshme, ndersa per te "shemtuaren" jane te gjithe dakort.
   
  Hektor12 likes this.
 12. Universal

  Universal AnonymouS

  Bukuria eshte gje subjektive, qe varet nga syte e njeriut ne momentin e perceptimit! :)
   
  Balahk and Hektor12 like this.
 13. GregoOOrY

  GregoOOrY Forumium praecox

  LUMTURIA
   
 14. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  E bukura per mua eshte ajo qe i pelqen zemres, syve te mi ... qe me ben te dridhem te shkelqejne syte dhe te kem mall ta therras cdo minute sekonde ....
   
  Balahk likes this.
 15. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  JETA IME!
   
  joetisti_ and scadarsko like this.
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Lucky You
   
 17. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Bukuria esht e bukur, por, me e bukur esht te jesh ne shpirt e bukur!
   
  Hektor12 likes this.
 18. Thamina

  Thamina Papirus rex

  E bukur per mua eshte ajo qe me kenaq shpirtin e mendjen.Kur keto te dyja me kenaqen,ai person sido te jet per boten per mua eshte "I bukur".
   
  joetisti_ likes this.
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  bukuria do te shpetoje boten.
  (Fëdor Dostoevskij)
   
  katsune likes this.
 20. Silencio

  Silencio Primus registratum

  E bukura per mua eshte ART.
   

Shpërndajeni këtë faqe