E verteta

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  -edituar-
   
 2. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: E verteta

  -edituar-
   
 3. Guest

  Re: E verteta

  -edituar-
   
 4. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Po Proto, Besoj cdo njeri nje dite do te vdese. C'lidhje ka kjo me temen? :rolleyes:

  Pse u fshine mesazhet? :confused:
   
 5. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: E verteta

  Fillimisht postuar nga Logos:
  1. Une jam njeri.
  2. Une mendoj.
  3. Une shikoj, degjoj, nuhas, shijoj. prek.
  4. Une flas.
  5. Une nuk pi duhan.
  6. etj etj etj
  -----------------------------------------------

  Logos, keto ketu lart ngjajne me shume si pohime ekzistencialistesh, sesa si argumenta per temen, mendoj une, pa te keq sigurisht, ndaj edhe eshte hapur debati i gabuar.
   
 6. Guest

  Re: E verteta

  Me se dakort me ty qe subjektivizmi ja ve pjestareve te shoqerise gjelperat maje me maje, por jetojme ne nje bote egoiste dhe shpesh te ngushte apo te lodhur apo ... dhe mbi te gjitha ne evolucjon, dhe kjo eshte e verteta dhe ka per te qene per sa kohe qe te ekzistoje shoqeria njerezore, prandaj packa se e mira nuk ka fund le ta shohim realitetin (te verteten) ne sy ashtu sic eshte. Do te ishte naive nga ana jone te pretendonim te kurdisim natyren njerezore sipas kursit te perfeksjonit pasi ka mbetur si formule empirike ajo thenia "Dy koke bejne tre parti". /pf/images/graemlins/frown.gif Edhe ne vete i ndryshojme pikpamjet tona nga koha ne kohe, vendi ne vend, situata ne situate. It's sad, but true.

  Por nuk duhet harruar qe objektivizmi na jep mundesine te shohim te gatshme tek te tjeret reaksjone ne te ardhmen te mundshme tek ne. Na jep mundesine te shohim gjithe anet e monedhes pa lindur nevoja ta rretullojme ate me doren tone, na jep mundesine te jemi largpames dhe te parandalojme ose parapergatitemi. Kjo mund te tingelloje shume e ftohte dhe pa ndjenje nga ana jone, por nuk eshte ashtu. Pastaj objektivizmi nuk eshte gjithmone i paleverdisshem, ai te nxjerr perpara alternativat, pra na ofron mundesi zgjedhjeje per te cilat ndoshta nuk do te na vente mendja. Prandaj besoj se objektivizmi duhet vleresuar e rrespektuar edhe atehere kur nuk konformon me te verteten alternative optimale. /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Kjo eshte llogjike kontradiktore. Relativiteti eshte relativ ne vetvete. Gramatikisht shprehja jote eshte korrekt, por llogjikisht e gabuar.

  A eshte e vertete kjo? Nese po, atehere edhe ky perfundim eshte absolutisht relativ. Ne c'perfundim dalim atehere?

  E Verteta ekziston pa pasur nevoje qe ti te jesh ne dijeni rreth saj. Biles edhe ku thuhet qe "Nuk e di nese E Verteta ekzsiton", ke bere nje vleresim qe me fjale te tjera do te thote qe -Ti e Di qe Nuk e Di- Pra je ne dijeni te dickaje. Beson ne nje te vertete. Kjo nuk mohon mundesine qe e verteta absolute te mos ekzsitoje. Me tej, e Verteta nuk eshte dicka qe te perket ty, qe ti e zoteron. I yti eshte vleresimi rreth saj, por e Verteta mbetet e vertete. P.sh mund te bindesh veten tende qe ti peshon 100 kg, dhe mund ta konsiderosh si te vertete, ndonese ne te vertete peshon 65 kg. Pra, ekziston Objekti (pesha jote) dhe Subjekti (Ti). Kush posedon te verteten?

  Paqe, :thumbsup:
   
 8. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Me keto pohime kam dashur te them, se pervec ne rastet kur njeriu eshte Abnormal (pa kontakt me realitetin), keto te Verteta te tilla te kesaj natyre perjetohen dhe pohohen nga shumica e njerezve. D.m.th jane pergjithesisht te padyshueshme.

  Shendet,

  P.S Po flas per "kategorite" nese e ke kapur argumentin tim.
   
 9. Guest

  Re: E verteta

  Edhe bindjet, packa se subjektive jane nje e vertete qe megjithe subjektivitetin e saj ekziston, prandaj edhe duhet marre ne konsiderate si e tille.
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: E verteta

  Aiiiiii, mos ngaterroni bindjet me Te verteten, ju lutem, perceptimi i faktit me interpretimin e tij jane dy gjera te ndryshme qe mund te perputhen por edhe largojne shume njeri tjetrin.Bindjet ndryshojne rrjedhimisht sipas subjektit perceptues, ndersa e verteta kurre.
   
 11. Guest

  Re: E verteta

  Nuk po perpiqem te trazoj njerin koncept me tjetrin dhe kam te qarte ndryshimin midis faktit dhe interpretimit, por edhe interpretimi ne vetvete eshte nje fakt per ate qe e krijon. Do te te ftoja ti hidhje nje sy shembullit te dhene nga Logos dhe te me thoje nese ne ate rast perceptimi eshte nje e vertete individuale. Fundja who is to say se cfare do te jete zgjidhja me e mire per dike pervec rezultateve te se ardhmes qe do ti vene firmen gjithckaje. Shume jane faktoret qe mund te dalin vendimtar ne te, por rastesia eshte e paparashikueshme. Nuk eshte e nevojshme qe jeta te jete cka vihet ne bixhoz, imagjino dicka tjeter ne vend te saj.
   
 12. Guest

  Re: E verteta

  Pra ne rastin e mesiperm e verteta eshte ende nje nje top brumi pa forme dhe gjithcka qe na mbetet deri sa te jete ngurtesuar gjithcka ne kemi per te parashikuar trajtat dhe formen e saj jane perceptimet.
   
 13. oktapodi

  oktapodi Primus registratum

  Re: E verteta

  Po te genjeheshit nga e verteta,
  qe ju mendonit ose qe e keni degjuar,
  si mendoni,cfare behet,cfare ndodhe,
  pyetje pa pergjigje.
  Duhesh ta jetosh te verteten ashtu sic e jeton.
   
 14. Guest

  Re: E verteta
   
 15. Guest

  Re: E verteta
   
 16. nardi71

  nardi71 Primus registratum

  Re: E verteta

  Logos me qe e ke pseudonimin arsye perpiqu ta vendosesh ate ne pune kur shkruan-
  "Te verteta mund te kete shume e drejta eshte nje dhe e vetme"
  me duket se nen kete arsuyetim vihet ne kete teme
  Po une do vija ne diskutim edhe ato qe ti ke proklamuar si te verteta ne kete kohe dhe kete hapesire
  !Une jam njeri!!!ti mund te thuash une jam por nga e di ti se ti je njeri
  Shikoj,degjoj,nuhas,prek-kush te tha se ti ben keto a e di ti anen tieter-por sikur ti tekeh syze te padukshme qe te japin tere kete version shume dimensional ireal Apo me sakte po sikur ne qeniet ketu te jemi nen te njejtat kondita dhe realisht ne jetojme ne iluzione cili eshte kunderargumenti qe ti ofron per te bere te besueshem tere ato qe thua.
  A e ke pare Matriksin logos?-ti ke kapwerdire kapsulen"blu" dhe je dhe perjetohesh keshtu si shprehesh por ne se ti do kishe pire "te kuqen"ku do ishe?si do ishe?Une pyes A e jeti?

  Jeta eshte e cmuar dhe duhet mbrojtur?
  Kush tha ne te gjallet-Po cndodh me Shpirtin,me jeten kur ne mendojme se ajo seshte,Kush ka zbritur te na tregoje se cka pas asaj-A mos valle fakti qe ata szbresin do te thote atje eshte kaq brilante sa sia vlen per tu kthyer dhe treguar neve ketu per ce pret shpirtin tone me pas ?Pse ne duhet ta"mbrojme"jeten e tieterit,po sikur ne te jemi duke bere nje krim pse po vonojme shkuarjen e tij atje ku dhe ideja e kohes eshte e vlefshme!!!!!!!!?
  Per sa kohe ne sdime anen tieter sna takon te pranojme te vertete" Pershtypjen2 qe kemi krijuar bashkesisht.
  Nga ta di une se ai po vret veten apo po i ben te keqe vetes,po sikur ai te jete me afer idese se vertee dhe zbulimit te madh??????
   
 17. Essenza

  Essenza Primus registratum

  Re: E verteta

   
 18. Essenza

  Essenza Primus registratum

  Re: E verteta

  Si the? E verteta mbetet e vertete?? Pra cfare... ?? Cfare eshte e verteta? Kush i ve limitet? Kush ka kaq shume ne dore?
   
 19. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Shkrime interesante, por mbeten serish se fillin e hipotezave dhe supozimeve. Per momentin jam i zene pasi eshte java e fundit e shkolles. Do te doja t'ju sygjeroja nje artikull interesant ne anglisht. Proving Objective Truth and the Eternal , by Andrew P. Holt

  Me falni qe nuk mund t'ju pergjigjem vete pyetjeve tuaja. Shpresojne ti kthehem serish diskutimit sa me shpejt.

  Gjithe te mirat, :thumbsup:
   
 20. niku

  niku Primus registratum

  Re: E verteta

  Ajo ç'ka sygjerove eshte komplet jaste teme.
   

Shpërndajeni këtë faqe