E verteta

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Me mire thuaj, Nuk kuptoj Anglisht! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. niku

  niku Primus registratum

  Re: E verteta

  Tema nuk kishte te bente aspak me KONCEPTİN e te vertetes. Qellimi i atij shkrimi eshte te tregoje qe egzistenca e zotit eshte e vertete dhe autori si i zgjuar na e lidh kete me shkencen. Po shkruaj me ironi se nuk duroj dot kur disa shkrimtare fusin hundet ne tema qe nuk u perkasin.

  Sa per Anglishten jam gati te te vertetoje qe as folesit native te anglishtes nuk e dine anglishten. E mos u zgerdhi kot se po te bashkebisedonim do te hidhja poshte ç'do koncept qe ke per jeten. Mos humb pike kot.
   
 3. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Qenke i lezetshem ti. Ja lexoji edhe nje here. I shkeputa dy paragrafet e pare dhe ate te fundit, kishin te benin me Zotin gje qe per ty nuk ka lidhje me temen. Lexoji edhe njehere :smash: ......................................
  In a discussion with someone who denies objective truth, simply get them to do just that. For if they deny the existence of any objective truths, then what they are claiming is simply not true by their own definition. Since they claim no objective truths exist, then what they are saying is not true either which means, oddly enough, objective truth does exist. Anyone who denies objective truth, upholds just the opposite. After being presented with this annoying fact, they may concede that at least one objective truth exists and that one truth is that no other objective truths exist. This will shake them and if you have gotten them to admit to an objective truth right of the bat they will not be so confident in their future views on the issue and may reconsider. But no matter what, they must concede that objective truth does in fact exist.

  In a discussion with someone who argues that that the concept of the eternal is unprovable, one only need examine the an empty box using all the reason, logic and modern science one has at their disposal. As we know, if a box is completely empty and nothing is in it, not even air, and you close this box and seal it up, when you reopen it, nothing will be in it. Why? Science and logic tell you that from nothing comes nothing. Something cannot come from nothing. So it will still be empty. It is the same with the Universe. We look around us and see planets, stars, the Earth, and everything else the world has to offer. Yet science and reason tell us all of this cannot come from nothing, therefore, SOMETHING, whether you believe it to be God or gases, has always existed. Something, as St. Thomas would say, is the universes first cause. And this first cause could not have been created from nothing so it must have always existed. Therefore, something as hard for our limited human minds to conceive as the eternal, is the only reasonable or logical conclusion.

  Me qarte se kaq nuk mund te behet.
   
 4. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Logos me qe e ke pseudonimin arsye perpiqu ta vendosesh ate ne pune kur shkruan-
  "Te verteta mund te kete shume e drejta eshte nje dhe e vetme"
  me duket se nen kete arsuyetim vihet ne kete teme
  Po une do vija ne diskutim edhe ato qe ti ke proklamuar si te verteta ne kete kohe dhe kete hapesire
  !Une jam njeri!!!ti mund te thuash une jam por nga e di ti se ti je njeri
  Shikoj,degjoj,nuhas,prek-kush te tha se ti ben keto a e di ti anen tieter-por sikur ti tekeh syze te padukshme qe te japin tere kete version shume dimensional ireal Apo me sakte po sikur ne qeniet ketu te jemi nen te njejtat kondita dhe realisht ne jetojme ne iluzione cili eshte kunderargumenti qe ti ofron per te bere te besueshem tere ato qe thua.
  A e ke pare Matriksin logos?-ti ke kapwerdire kapsulen"blu" dhe je dhe perjetohesh keshtu si shprehesh por ne se ti do kishe pire "te kuqen"ku do ishe?si do ishe?Une pyes A e jeti?

  Jeta eshte e cmuar dhe duhet mbrojtur?
  Kush tha ne te gjallet-Po cndodh me Shpirtin,me jeten kur ne mendojme se ajo seshte,Kush ka zbritur te na tregoje se cka pas asaj-A mos valle fakti qe ata szbresin do te thote atje eshte kaq brilante sa sia vlen per tu kthyer dhe treguar neve ketu per ce pret shpirtin tone me pas ?Pse ne duhet ta"mbrojme"jeten e tieterit,po sikur ne te jemi duke bere nje krim pse po vonojme shkuarjen e tij atje ku dhe ideja e kohes eshte e vlefshme!!!!!!!!?
  Per sa kohe ne sdime anen tieter sna takon te pranojme te vertete" Pershtypjen2 qe kemi krijuar bashkesisht.
  Nga ta di une se ai po vret veten apo po i ben te keqe vetes,po sikur ai te jete me afer idese se vertee dhe zbulimit te madh??????[/QB][/QUOTE]

  Nardi eshte e veshtire te diskutosh me nje skeptik si ti. Po i marr pyetjet e tua me rradhe. Ne lidhje me Matrix. Ne menyre kategorike nuk ekziston nje realitet i tille. Nuk ekziston asnje studim shkencor te vertetoje kete mundesi. Matrix eshte trillim kinematografik keshtu qe nuk perben fakt, apo kundra-fakt.

  Ne lidhje me shqisat. Une nuk deklarova qe shqisat me japin nje ide ekzakte te realitetit qe me rrethon, perkundrazi shqisat te c'orientojne. Kur permenda shqisat, nenvizova faktin qe une jam ne DIJENI qe i kam keto shqisa. Askush deri tani nuk mund te me vertetoje te kunderten. E sheh pra qe ekzistojne edhe te verteta te patundshme!

  Qe jeta duhet mbrojtur kjo nuk perben asnje dyshim per cdo qenie njerezore te shendoshe. Nese ti hedh dyshimin qe kjo jete mund jete fallso apo ndonje realitet qe kerkon vuajtje ne vend te lumturise, atehere te ftoj te japesh shembuj bindes. Fakt duhe kundershtuar me fakt e jo me supozime te pabaza.

  Rreth vetvrasjes::: Nuk e di nese di ndonje gje rreth cfare perjetojne ato njerez perpara se kryejne kete akt. Do te te ftoja te hapje nje teme tjeter e te diskutonim rreth kesaj. Do te ishte interesante. Te gjithe Vetvrasesit kete nje qellim te perbashket ne pergjithesi, Largimin nga vuajtjet e kesaj jete. Te jesh Pro-jetes eshte humane dhe kjo mban sistemin shoqeror ne kembe. Gjenjeshtra do ti kishte kembet e shkurtera. Jam plotesisht i mendimit qe vetvrasja nuk ka patur, nuk ka, dhe nuk do te kete asnje ane pozitive ne ate rast qe te permenda.
   
  Eléonoré likes this.
 5. niku

  niku Primus registratum

  Re: E verteta

  Bukur shume. Ajo qe na intereson neve eshte vetem nje paragraph. Por perseri i dyti qendron per "concept of the eternal".
  Ta kishe bere qe ne fillim kete dhe te na mos harxhoje neve kohe kot.

  Taniii. ne faqen ku ta di une te librit X mund te gjeni diçka per te njejten teme.

  A nuk kishe per te mesuar ti mo. Ç'te gjeti? U preke ne seder?
   
 6. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Ku qendroni?

  Pro...

  - Jetes apo Vdekjes
  - Shkaterrimit apo Ndertimit
  - Qarjes apo Qeshjes
  - Zgjedhjes apo Kundershtimit
  - Shkyerjes apo Qepjes
  - Zotit apo asgjeje
  - Kerkimit apo Humbjes
  - Kujteses apo Harreses
  - Dashurise apo Urrejtjes
  - Luftes apo Paqes

  Ka edhe plot te tjera si keto. Pasi te keni vendosur se ku qendroni ne pikat e mesiperme, d.m.th pasi te perqafoni disa te verteta atehere mund te diskutojme per "Te Verteten" absolute.
   
  Eléonoré likes this.
 7. oneo

  oneo Forumium praecox

  Re: E verteta

  i ke vene sikur nje ane eshte pozitive dhe nje ane negative. Nuk jane te gjitha ashtu. Ka shume nga ato negativet e tua qe mund te jene te mira.

  Thjesht nje shembull....HARRESA
   
 8. Essenza

  Essenza Primus registratum

  Re: E verteta

  Une jam pro Logos:)))
  p.s megjithate relativja e ka mberthyer te verteten nga momenti qe ka nje bote.. qe eshte kjo qe eshte sepse ka evoluar.. nuk ka qendruar ne vend.. dhe levizja (=antistatikja) eshte ajo qe sjell ndryshimin.. dhe ky i fundit relativitetin.. kaq:)
   
 9. Essenza

  Essenza Primus registratum

  Re: E verteta

  Une jam pro Logos:)))
  p.s megjithate relativja e ka mberthyer te verteten nga momenti qe ka nje bote.. qe eshte kjo qe eshte sepse ka evoluar.. nuk ka qendruar ne vend.. dhe levizja (=antistatikja) eshte ajo qe sjell ndryshimin.. dhe ky i fundit relativitetin.. kaq:)
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: E verteta

  ---------------------------
  Degjo, per keto te mesipermet do ishte shume komode qe te te jepnim variantin "poztiv", ate "negativ" apo edhe nje alternative te ndermjetme ashtu kot sa per te thene dicka, ai kush thote se kesht apo ashtu zgjodhi disa prej tyre duhet te parashtroje edhe argumenta pse.Ajo qe une nuk kuptoj ne kete mes, dhe besoj jo vetem une, eshte se c'lidhje kane keto qendrime, te cilat nuk mund te absolutizohen pasi c'do gje gjykohet ne rrethana te caktuara (pra agje nuk mund te pritet me thike), me TE VERTETEN.

  Une fare thjesht mund te pohoj:

  -Jam pro jetes kur ajo eshte e vlere, kur semundja kerkon te ta rrembeje padrejtesisht, ose kur dikush kerkon te ta rrembeje padrejtesisht.Jam kundra saj kur nuk eshte e merituar ose kur eshte e sforcuar.
  -Jam pro vdekjes kur ti e ke bere hak ate, ke kryer nje krim per te cilin mund te paguash vecse me jeten tende.Jam kundra saj kur eshte e parakohshme.
  -Jam pro shkaterrimit te dickaje me rrezik publik, jam pro per "shkaterrimin" e se jetres, rrenimin e tabuve.Jam kundra kur ai vertet shkaterron.
  -Jam pro nderitimit kur ai sjell dicka te mire, jam kundra tij kur "nderton" duke shkaterruar.
  -Jam pro Zotit kur ai meshiron dhe ndihmon gjithe te mjeruarit dhe ata qe kerkojne ndihmen e tij, jam kundra tij kur ai nuk ve dore mbi "bijte" e vet tek i sheh qe theren e mjerojne.
  -Jam pro asgjese kur eshte me mire nje zero se nje numer i panumerueshem, jam kunder kur sjell apati.
  -Jam pro kerkimit kur sjell dicka te mire per njerezin, jam kunder kur mendja e djallezuar njerezore shpik skaterrimin e vet.
  -Jam pro humbjes kur ia vlen t'ia lesh trofene atij qe ka me teper nevoje se ty, qofte edhe pse mund te jete rasti im i fundit, jam kundra saj humbjes se dinjitetit, krenarise, etikes.
  -Jam pro kujteses se embel dhe asaj mesonjese, kuruese, jam kundra asaj qe te kujton vuajtjen
  -Jam pro harreses kur shpreh falje, jam kundra saj kur sjell deshperim.
  -Jam pro dashurise se qenesishme, e gjere, jam kundra asaj te shtire, te varfer me ndjenja.
  -Jam pro urrejtjes njerezore, jam kundra asaj abuzive.
  -Jam pro luftes per jeten, asaj qe do te shpetoje luften nga lufterat e tjera, jam kundra lufterave lakmitare, shkaterruese.
  -Jam pro paqes se perjetshme, jam kundra asaj qe fsheh kurthin.

  Sic mund ta shohesh s'munde te jem e prere edhe pse dua te jem parimore dhe te sjell shpirtin tim te paster pa mekate ketu ne AF, por s'mund te genjej as ju dhe as veten, tek them qe e tille eshte jeta, duhet pare e gjykuar urtesisht.

  Me ndje, e bera te gjithe kete shtjellim duke menduar se do te arrij te afrohem me konceptin e TE VERTETES , te cilen po perpiqemi ta gjejme nese eshte nje apo me shume se nje e tille, me beso, nuk me nxorri kurrkund.
   
 11. Guest

  Re: E verteta

  sa paska shkuar kjo tema :rolleyes:
   
 12. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: E verteta

  Kordele,

  Mesazh interesant. Pas gjithe asaj cfare shkruajte, fjalia jote e fundit me duk e cuditshme dhe turbulluese. Nuk dua te ti imponoj une te vertetat, por pas analizes qe bere jam i sigurte se eshte me e qarte se ne cfare lloj "te Vertetash" beson. Edhe kur implikon te kunderten e jetes, dashurise apo paqes, qellimi eshte jeta dashuria, dhe paqja. Kaq kisha.
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: E verteta

  Po pra OK, po c'lidhje kane keto me te verteten nuk kuptova une??!!

  :confused:
   
 14. Ema

  Ema Goddes

  Re: E verteta

  1.Kjo teme flet per te verteten,ne kete pikeshikim e verteta nuk ekziston fare,ekzistojne vetem bindjet personale dhe subjektive.
  Asgjee nuk e shtyn njeriu te shohe pertej xhamit ???
  C'do te thote jam pro Zotit kur eshte i mire,dhe kunder kur me duket se nuk vepron drejt?

  a)Perderisa ekzistenca e Zotit ne kete diskutim merret apriori,kush jam une qe gjykoj nese ato qe ben me shkojne kunder apo pro deshirave?
  /pf/images/graemlins/frown.gif

  P.s:"Dhe Fjala e Zotit Tënd është plotësuar me vërtetësi dhe drejtësi." (En'am-115)
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: E verteta

  Qellimi im ne gjykimin e mesiperm eshte te arrija ne nje perfundim te arsyeshme qe do te me lejonte te kuptoja qellimin e pozicionimit dhe te me afronte sado pak me argumentin per te cilin po flasim, sikunder pretendonte Logos.Qellimi im nuk eshte te perqendrohem diku, jo aspak.Une arsyetoj, shpalos bindjet e mia, dua te arrij te them qe E verteta nuk eshte bindje, eshte NJE DHE E VETME.

  Fundja, ky eshte mendimi im.Ose ndryshe thene, E verteta ime.
   
 16. Ema

  Ema Goddes

  Re: E verteta

  Bukur,e Verteta eshte nje dhe e vetme!
  Cila eshte e verteta?
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: E verteta

  Varet: ajo imja, apo nje keshtu cfaredoqofte??!!
   
 18. HeavenBesideHellWithin

  HeavenBesideHellWithin Primus registratum

  Re: E verteta

  loja fjaleve NON STOP
   
 19. HeavenBesideHellWithin

  HeavenBesideHellWithin Primus registratum

  Re: E verteta

  nqs e verteta eshte ralative i bie qe te mos jete e vertete
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: E verteta

  Yours...
  edhe pse une pretendoj qe te kete nje te vetme per te gjithe /pf/images/graemlins/smile.gif !
   

Shpërndajeni këtë faqe