E verteta

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Cleopatra

  Cleopatra Forumium praecox

  Re: E verteta

  Hmm eshte relative.
   
 2. Has

  Has Primus registratum

  Re: E verteta

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Mindhunter_Girl</div><div class="ubbcode-body">Hmm eshte relative. </div></div>
  e kush eshte apsolute??
  mos noshta genjeshtra??

  e verteta eshte personale, ndersa ne mardhenje dyshe ose me gjere nuk ka relativitet, ka vertetsi e pike
   
 3. Gegë

  Gegë Primus registratum

  Re: E verteta

  E vlersoj shok mendimin tend. E verteta eshte femer thone Latinet. Dialektikisht edhe fjalet e budallait marrin pamjen e se vertetes. Pra qe te diskutojme mbi te Verteten duhet patjeter qe disa kuptime duhen marre si absulute.
   
 4. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  Per te gjetur te verteten duhet te dime vendin ku ta kerkojme...per tu afruar me te verteten duhet te bejme edhe nje lufte te veshtire qe eshte lufta kunder egos e mos te lejojm egon te na mbizoteroje....
   
  megibashi and romina like this.
 5. Megg

  Megg Carpe Diem

  E verteta eshte gjeja me e shtrenjte ne bote,,,si i thojne
  ''me mire nje e vertete e hidhur se nje genjeshter e lumtur'',,kjo,,, sepse
  jeta thjesht nuk mund te ndertohet mbi genjeshtra....
   
  joetisti_, Wise and GENIU$ like this.
 6. GENIU$

  GENIU$ Valoris scriptorum

  tre gjera nuk mund te fshihen per shume kohe:dielli,hena dhe e VERTETA!
  e verteta duhet te jete motivi i jetes.........
   
  ola2010 and megibashi like this.
 7. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Nje shembull i thjeshte se sa e fshehte eshte e verteta, eshte wikileaks. Shih sa lufte po i behet Assange.
   
 8. Megg

  Megg Carpe Diem

  KJO ESHTE PA LIDHJE SEPSE ATO TE VERTETA JANE SEKRETE DHE PA TE DREJTE PUBLIKIMI,,,PRA KJO ESHTE QESHTJE TJETER....
   
 9. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Thuaj te verteten edhe nese te lendon,ose me mire qendro i heshtur pergjithmon.
   
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nuk ka vetem te verteta qe dhembin, kjo s'di pse vjen ne mendje menjehere dhe shihet genjeshtra si obsion sepse genjershta mund te jete e verteta qe ti e modelon si te te doje qejfi.
  Ka edhe te verteta per te cilat jemi krenare.

  E kemi bezdi te verteten sepse ajo nuk na shfaq si super te talentuar, por harrojme se kur genjejme bejme te ndihet keq tjetri/tjetra qe as ai nuk eshte super i talentuar dhe kujton si ti je, sepse e genjeve.

  E verteta eshte qe genjeshtra mund te thuhet, por edhe mund te lihet pa thene.
   
  agim40 likes this.
 11. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

  E vërteta ndonjëherë është e hidhur, të dhemb, të djeg, të trishton....por ama gjithnjë është më e mirë se gënjeshtra
   
  joetisti_ likes this.
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  genjeshta nevojitet vetem atehere kur nuk zbulohet asnjehere, ose zbulohet kur s'ben me dem.
  Te genjesh eshte njerezore.
   
 13. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Kush jane shanset qe do te gjeja vetveten tek nje tjeter? Thjesht mbeta pa fjale.

  Kur dy a me shume njerez, te panjohur me njeri-tjetrin, nxjerrin te njejtat konkluzione pavaresisht nga ndarja ne hapesire kohore atehere do te thoja se te vertetat subjektive kthehen ne te verteta objektive dhe si te tilla fitojne statusin e te vertetave ABSOLUTE. Aplikimi i ketyre te vertetave absolute si njesi matese e ndergjegjes njerezore eshte sic eshte guri i kandarit njesi matese e peshes se nje kg floriri, perlash apo diamantesh. Keto te fundit kane marre statusin e peshimit te vleres se nje njeriu i cili nga ana tjeter peshohet nga ndergjegja njerezore me e larte. Nese te parat, produkt i bashkepunimit natyre - njeri jane te perjeteshme atehere imagjino sa me me vlere eshte jeta e njeriut. Perjetesia e tij do te ishte llogjike. Do te ishte fatkeqesi qe produkti te kishte vlere me te madhe dhe status me te larte se prodhuesi.

  Jam teper e gezuar qe lexova kete fill diskutimi. Uroj te jesh mire!

  Te fala,
  Eléonoré
   
 14. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Po sikur verifikimi te ishte lene qene QELLIMSHMERISHT i paverifikueshem sepse do te binte ndesh me qellimin (PSE) e ekzistences tokesore, nje prej te cilit do te ishte sprovimi i ndergjegjes se njeriut?

  Mqs vete, personalisht jam e bindur per ekzistencen e te VERTETES se vertete jashte asaj qe une shikoj (dimension i padukshem), per mua disa te verteta absolute te perceptuara ne kete dimension kane vleren e «si puna e se emes se Zeqos ne maje te thanes». Nese ti bredh poshte e larte per te gjetur gjenealogjine e se emes se Zeqos dhe me llogjike te gjesh arsyet pse hipi ne peme, atehere koha do te te kaloje neper duar dhe te beje kokrren e qejfit me nje nga pasardheset e Zeqos do te ishte e pamundur.

  Mendimi im modest,
  Eléonoré
   
  Last edited: 27 Nov 2016
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Kur shprehet nje mendim me besim absolut dhe te verber ka te njejten vlere me ate qe Zoti n'a ka kerkuar t'a besojme ATE pa e pare! Sidoqe te jete, nese besimi eshte i kesaj shkalle atehere edhe fuqia e TIJ per te realizuar kete besim eshte porporcionalisht i se njejtes shkalle.

  Eléonoré
   
 16. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Arsya dhe llogjika jane ingredientet kryesore per te arritur ne nje perfundim shkencor, matematikor apo qofte edhe filozofik. Vecse e veshtire do te ishte te dallohej origjinali. Mbase te gjithe kerkuesit do te mberrinin ne te njejtin konkluzion njeheresh. E verteta absolute dhe me e madhja qe te merrte statusin e te zbuluarit prej NJE njeriu duhet te kishte se pari e mbi te gjitha NDJENJEN si ingredient, deshiren, dashurine dhe nevojen per te GJETUR dicka apo dike!

  Nevoja eshte mema e dijes!
  Sic ka thene edhe Kadareja (jo fjale per fjale) ai qe shpiku shpejtesine reaktive, do te kete qene larg atdheut te vete.

  Eléonoré
   
 17. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  8.5 perQIND e femijeve ne Argjentine jetojne ne kushtet e varferise EKSTREME!!!!
  M.gj-te ATA /ATO qeshin dhe nuk QYRRAviten.
  VAMONOS dhe ENDE.
  volunteer-in-argentina-with-ivhq-video.jpg casita_1.jpg images (1).jpg
   
 18. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Shqiperia eshte PERLE.
  ZenaQIRAT kosovo dhe macedonas jane ..adekuate te PICKES.
   
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nur der Sklave will nicht frei sein, er will Sklavenaufseher werden.

  Gabriel Laub dhe sa.............................AKTUALE.
  Tungi
   
 20. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  90 % e nxenesve franceze kane qelulare,ndersa ne troje 1 QIND per QIND.
  Teuta Dobi, drejtoresha e gjimnazit “Sami Frashëri”, ka folur mbi ndikimin që kanë telefonat, në jetën e nxënësve. Sipas saj nxënësit kanë krijuar varësi dhe janë bërë asocialë.
  PS: sipas meje ka 1000% te DREJTE.
  Apropo.....INSHALLAH hup Kroacia.
  Shnet .....ROBOTET apo SKLLEVERIT e ARDHSHEM.
  U KRYE.
   

Shpërndajeni këtë faqe