Ekosistemi!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Presidenti, 6 Nov 2002.

 1. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Ekosistemi!

  ekosistemi apo natyra mohon çdo mendim atesit ne baze te aryetimit te thjeshte te njemohimi qe e ben secili prej nesh....:

  te vendosurit ne zinxhirin e madh te ekosistemit , pozicionimi i çdo krijese(le ti themi per momentin gjallese) ne ambient ne formen e perkryer kerkon nje njohuri perfekte mbi strukuruen e fet, nevojat e afetsite per te jetuar e mbi jetuar, çka imponon dhe njohuri te perpikte te çdo lloj ushqimi apo predatori,kushti atmosferik apo cikli alimentar...

  a thua te jete çdo krijese,nga krimbi i vogel ne toke e deri tek maxi gjitaret mbi dhe, te gjithditur(pasi kjo skatenon nje reaksion zinxhir qe obligon te diturit e çdo gjallese gjithçka mbi gjithçka) po jane krijesa te te Gjithditurit?
   
  joetisti_ likes this.
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ekosistemi!

  C'paske qene /pf/images/graemlins/smile.gif
  ....
   
 3. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  tematika i drejtohet te gjitheve,
  gjuha, te durueshmeve!
  Llogjika , zoterusve!
   
 4. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Ekosistemi!

  Ecosistemi : Njesimi natyror i zhvilluar nga ambjenti e nga komuniteti biologjik i te gjitha gjallesave.

  Ambjent + komuntitet = ecosistem.

  Nje ecosistem mund te presantoj aspekte fizike e karakteristika te ambjentit(te cilat mund te jene struktura e tokes) , temperatura, drita etj etj,
  sic presanton edhe aspekte biologjike qe korrispondojne ne karakteristika te komunitetit.
  (Te cilat speciet qe ju perkasin, zingjiri i ushqimit ne te cilen bejne pjese, la piramida e numrave qe mund te gjesh etj etj.)

  Jane ecosistem : oqeanet, pyejt, liqenet etj etj.
  Ne cdo ecosistem egziston nje rrjedhje e vazhdueshme materie dhe energjie.
  Materia rrethon sipas ciklit , sic cikli i karbonit dhe azot.

  Energjia vjen nga djelli e vjen e mbledhur nga produktoret qe e vendosin ne zinxhirin alimentar.

  Nje ekosistem teorik , eshte i mbyllur. Dmth vetem ekosistemat e rrethuar ne menyre qe materia dhe energjia e rrethojne pa dale prej saj.
  Ne praktik eshte veshtire te kufizosh nje ekosistem e nuk jane shume ekosistemat natyral dhe te mjaftueshem ne teori te mbyllur.

  Zinxhiri i ushqimit , cikel karbon, azot, piramide numrash.

  .....vazhdon...........
   
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  a thua te jete çdo krijese,nga krimbi i vogel ne toke e deri tek maxi gjitaret mbi dhe, te gjithditur(pasi kjo skatenon nje reaksion zinxhir qe obligon te diturit e çdo gjallese gjithçka mbi gjithçka) po jane krijesa te te Gjithditurit?


  Ja ku doli dhe krymi rrob zoti!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  me behet qejfi qe e ke lexu,
  dhe ti ne goxha i zgjuar /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 7. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  jashte teme!
   
 8. genci

  genci Primus registratum

  Re: Ekosistemi!

  Pergjigjja e "shkencatarve" sot eshte qe ecosistemi nuk asgje tjeter vec se biliona vitesh dhe "trial and error" (s'di ta perkthej taman /pf/images/graemlins/frown.gif )
  + shume reaksione kimike.
  Shkurt ato supozojne se nje here e nje kohe na u "kriju" nje RNA (mendohet te ket qene "gjallesa" e pare) dhe nga kjo doli DNA, ku e para prodhon mjetet dhe e dyta mban informacionin. Dhe mbas biliona vitesh ja ku jemi.

  Une, si filcof i madh i baj pytje shkencatarve:
  Si bahet pica??
  N'baze te atyne me siper ato do pergjigjen:
  Ne nje ane kemi millin, ne anen tjeter kemi ujin. Mbasi i mbushet mendja tedyve, uji kercen tek milli dhe fillojne t'bejn mundje. Pas ca kohesh behet brume. Pastaj nji shkop e fillon dhe e rrah brumin mire e mire deri sa e zhdep n'dru dhe e shtrin. Pastaj fillojne reaksionet e shpejta. Djadhi me salcen hidhen n'brume nji mas nji e kercej n'furre dhee bummmmmmm u ba pica ?? ???
  apo jo.......

  per mendimin tem, jo biliona po edhe mbas trilion vitesh, nqs len millin ne nje ane dhe ujin ne anen tjeter ata kurre s'do bahen pica.

  athere nqs pica, nji gja kaq e shjesht nuk mund t'bahet vetem, po universi....
   
 9. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ekosistemi!

  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
   
 10. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Ekosistemi!

  jashte teme!
   
 11. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: Ekosistemi!

  po qe t'paska bo mire fort zvicrra te!
   
 12. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  Kjo nuk eshte teme Filozofike. Kalojeni tek Shkenca.
   
 13. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ekosistemi!

  Faleminderit Admir per sugjerim po tema do rrije ketu ku eshte hapur.

  Nese ti s'kupton filozofine e saj ,sorry!
   
 14. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  Vdeksha ne llaq per Filozofine tende. Hapi syckat cupez. Eshte bere Albforumi si rubrike lajmesh, dhe batutash. Ka filluar te me dale nga qejfi.
   
 15. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ekosistemi!

  1.Temen s'e kam hapur une.
  2.Albforumi s'te ka vene prangat,nese s'te pelqen...ka edhe dyer...! :eek:
   
 16. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  admir,
  filozofia eshte shkenca e menditimit mbi cka shqisat perceptojne .

  mos u hapni bythesh si intelektuale gjithkund ku truni ju shef terr!
   
 17. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Ekosistemi!

  Ne c'vend e ke pare ti ekosistemin si teme Filozofike? Mendimi Filozofik eshte i paafte ti jape shpjegim dickaje qe tejkalon mundesite e Shqisave per te perceptuar. Kjo eshte teme e mirefillte Shkencore.

  E cfare mund te shohesh tjeter kur flet me ty? Nuk po reflekton gje tjeter pervec se terr, dhe vrer. Perdori te dyja anet e baterise Enhar.
   
 18. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ekosistemi!

  E paske knoq edhe ti me mendimin tend filozofik!
   
 19. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: Ekosistemi!

  - Rifreskim i temës ! -
   
 20. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Ekosistemi!

  Ekosistemi ne ekologji.

  Sistem i formuar nga organizme vegjetale e kafshore te cilet zen vend nga faktoret e ambjentit.
  Termi Ekosistem hyri ne vitin 1935 nga anglesi George Tansley.


  Nje ekosistem eshte nje sistem i hapur nga pikpamja e energjise dhe materia.


  (Vazhdon neser se sot s'kam kohe)


  Kerkese Moderatores te ma dergoj temen tek "Jeta rreth nesh"

  Me qe ketu s'ka ecur aq..dua ta ndrysho j drejtimin e saj, per te mos hapur nje teme tjeter me titull te njejte!

  Flmnd!
   

Shpërndajeni këtë faqe