Ekzistenca e njerezimit.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ladouce2005, 22 Oct 2003.

 1. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  kam nje sygjerim
  mos e politizoni temen me ideologjira fetare nqs mundeni
  jepni mendimet tuaja, edhe nqs nuk jane definitive sepse fundi i fundit jemi tek filozofia, s'ka definicione dhe one- way pergjigje prandaj quhet filozofi :idea:
   
 2. Moulin Rouge

  Moulin Rouge Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Ke shume te drejte Helene, edhe une aty doja te dilja kur vura ne dyshim sigurine e Jim-it.
  Filozofia cdo gje jep vec siguri dhe te verteta absolute jo.
   
 3. uni20077

  uni20077 Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  N' kjoft se i ban pyetje vedit, don me thaan se nuk k'naqesh me pergjegjen e atij librit?? :wink: Philosophia nichiliste asht n' mbarim te karrieres saj.Ca mbete, asht jeta e amshueme :angel:


  Nji buzqeshje e ambelson jeten :lol:
   
 4. psiko...

  psiko... Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  ploteisht pajtohem me ty. eshte shume veshtire te mendosh se qellimi i jetes eshte pikerisht vdekja. por edhe me e veshtire eshte ajo qe nuk ke rruge tjeter perveqe se te jetosh, keshtu qe pasi jemi te detyruar te jetojme kisha propozu te jetojme dhe te shfrytezojme te gjitha mundesit qe na i jep jeta, dhe te mundohemi here pas here te kuptojme qellimin e jetes. nje kohe kam menduar edhe per mendimin se qellimi i jetes eshte te aktrojme te luajme rolin te cilin e kemi te caktuar, e tash as nuk dua te mendoj per kete sepse gjithehere me fut ne deshperim.
   
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Pervec mishit tranformojm edhe peshkun. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Mbase te jetosh per te tashmen eshte me e leht sesa te jetosh me te kaluaren duke menduar se cdo behemi ne te ardhmen....
   
 6. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Brief and powerless is Man's life; on him and all his race the slow, sure doom falls pitiless and dark. Blind to good and evil, reckless of destruction, omnipotent matter rolls on its relentless way; for Man, condemned to-day to lose his dearest, to-morrow himself to pass through the gate of darkness, it remains only to cherish, ere yet the blow falls, the lofty thoughts that ennoble his little day; disdaining the coward terrors of the slave of Fate, to worship at the shrine that his own hands have built; undismayed by the empire of chance, to preserve a mind free from the wanton tyranny that rules his outward life; proudly defiant of the irresistible forces that tolerate, for a moment, his knowledge and his condemnation, to sustain alone, a weary but unyielding Atlas, the world that his own ideals have fashioned despite the trampling march of unconscious power.

  Bertrand Russell! E kush mund ta kish thene me mire se c'eshte ekzistenca e njerezimit?

  Kerkoj ndjese qe nuk munda ta perkthej. Mu duk sikur do ta vrisja /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  O uomo che ami tanto questo mondo. Il tuo mondo, che lo immagini largo e grande, non è altro che una tomba. Una tomba dalle pareti di specchio che si riflettono una dentro l’altra facendo sembrare all’occhio di vedere un largo orizzonte. Sembra largo come una città, essendo solo una tomba. Riflessi del passato di quel mondo, che è il muro nella destra, e del futuro che è il muro nella sinistra anche se non esistono e non sono reali si fondano facendo sembrare lungo anche il sfuggente presente. La realtà si confonde con la fantasia, e credi reale un mondo inesistente.  Anche se movendosi con grande velocità una linea può sembrare una superficie, ciò non cambia la sua reale forma di esistere, è pur sempre una linea. Ed è cosi anche per il tuo mondo, in realtà, stretto, ma i muri dell’incoscienza e fantasia lo fanno sembrare largo e grande. E quando in quel piccolo mondo ti capita una difficoltà o disgrazia sbatti la testa al muro che pensavi fosse lontano. Svaniscono i sogni, e ti svegli. Allora vedi che il tuo grande mondo e più piccolo di una tomba, più stretto di un ponte, e che il tuo tempo passa più in fretta del fulmine, la tua vita scorre più velocemente di un torrente di montagna. Ed è così per la vita fisica e animale, allora esci dall’animalesco, abbandona il mondo materiale ed entra nella dimensione della vita dell’anima e del cuore. Troverai cosi un mondo di luce più vasto di ciò che fantasticavi. Le chiavi di quel mondo sono la conoscenza di Allah e la percezione della sua Unita, il segreto sta nel far dire al cuore, e far capire all’anima “LA ILAHE ILA ALLAH”.
   
 8. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

   
 9. Princi i Bardhe

  Princi i Bardhe Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  jo per ndonje gje po edhe shkenca nuk ka nxjerre ndonje gje qe eshte kunder ne kuran :book: ...prandaj do ti thoja edhe une qe ti hidhte nje sy kuranit qe tia vertetonte edhe asaj..kaq kisha.respekte
   
 10. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  :thumbsup:
   
 11. ludwig

  ludwig Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  eshte e vertet qe njeriu eshte nje krijese me e zhvilluar se krijesat e tjera; te thuash qe eshte e persosur, eshte pak si teper.
  eshte e veshtire te perfytyrosh qe pas kesaj jete nuk ka asgje tjeter dhe qe nuk do ekzistosh me. meqenese kjo ide i ka friksur njerezit qe ne fillimet e ekzistences, nuk kan reshtur kurre me te krijuar ide dhe fakte se si fundi i kesaj jete nuk eshte fundi i shpirtit tende. megjithse shume njerez refuzojne te pranojne faktin qe ata nuk arrijne te konceptojne dhe pranojne qe fundi i jetes eshte fundi jot. te njejtet persona jan te sigurt 100% qe ato prova dhe ide qe kan jane te verteta dhe nuk jan thjesht nje krijese e mendjeve njerezore per t'iu shmangur vdekjes.mjafton te lexos pak psikollogji(ose thjesht freud) per te njohur sa te nderlikuar jemi; me sa djallezi fshehim gjerat qe nuk na pelqejme dhe besojme e nxjerrim ne pah ato qe na pelqejne.

  perse duhet te kemi nje mision? thjesht sepse truri yne arrin te kryej me miliarda procese kimike ne sekonde? pse duhet te ket nje kuptim kjo jet?

  pergjigjet e shume pytjeve rreth ekzistences jan te thjeshta, mjafton te dish pak kimi /pf/images/graemlins/laugh.gif . jan ber eksperimente dhe ka qen i mundur krijimi i substancava organike duke filluar nga ato jo-organike. po te perziesh kete proces me teorine e darwin dhe lamark dhe me miljona vjet, ka shume mundesi te kesh si rezultat nje qenie te komplikjuar si njeriu.

  kam degjuar shpesh njerez qe thone qe kurani ka lidhje me shkencen(le te themi keshtu). ka mundesi te shpjegoj dikush c'fare nenkupton me shkence ne kete rast dhe c'lidhje ka kurani me ate?
   
 12. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Hmmm...a thua? Jo vetem pak, por edhe shume kimi te dish, ti nuk je ne gjendje ti pergjigjesh pyetjes: "Perse duhet te kete kuptim kjo jete?" Dhe kjo per faktin e thjeshte se shkenca eshte ne gjendje ti pergjigjet pyetjes "SI?" por kursesi pyetjes "PSE?" Shkenca mund te shpjegoje si shpertheu Big Bang-u dhe krijoi universin; sesi u krijua jeta nga substancat inorganike, por jo PSE shpertheu Big Bang-u apo pse u krijua jeta nga substancat inorganike. E pra, shkenca eshte ne gjendje te shpjegoje EFEKTIN por kursesi SHKAKUN.

  Kur ke permendur Darvinin, uroj ta kesh pasur te qarte se jo vetem ai, por edhe mjaft shkencetare te tjere te medhenj qe kane revolucionarizuar mendimin shkencor kane qene se tepermi fetare, dhe se ata nuk e shikonin ngritjen e shkences te ne kontradikte me ideollogjine fetare.(kjo nuk perben asnje prove per qellimin/kuptimin e jetes gjithsesi!!!!)

  E, per te mos u zgjatur ca si shume, pyetja ne fjale jo vetem qe eshte nje nga pyetjet me te rendesishme, me emergjente, por ashtu sic eshte shprehur dhe Victor Frankl: "is the truest expression of the state of being human" Duke qene se eshte teresisht subjektive, pergjigjet jane nga me te ndryshmet. Dikush e gjen kuptimin tek zoti (Allahu, Jezu Krishti, Brahman, Atman apo ku di une) dikush tjeter tek vetvetja (mbinjeriu i Nices ka mjaft idhtare; hehe...kujt nuk do ti pelqente ta shihte veten zot eh?) nje tjeter dhimbshem shprehet se jeta nuk eshte gje tjeter vecse nje paradoks, nje absurditet qe i perngjan Mallkimit te Sizifit, per te mos permendur ate me te rene qe ka shkaktuar "dallge" ne filozofine kontemporane, qe pyetja ne fjale nuk eshte gje tjeter vecse nje iluzion, lindur nga drithmat e frika--me nje fjale, nje pyetje pa pergjigje.

  Kurani me shkencen? Pffffff...kur lindi kurani, shkenca kish perparuar uhh sa tutje. C'do feje i paraprin qyteterimi apo jo?

  Mundohuni tja gjeni kuptimin, vecse...do not agonize over it!
   
 13. ludwig

  ludwig Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  mbase nuk jam shpjeguar mire te postimi me larte.

  ludwig
  ketu nenkuptoja qe kjo jete nuk ka asnje mision dhe asnje kuptim(kete e kisha then edhe me larte). teksti qe rrjedh me tej ka te bej jo me shpjegimin e psese (sepse nuk ka nje pse) por eshte thjesht nje pamje nga ana materiale (dhe e vertet) e jetes.

  kur kam permendur darvin dhe lamark nuk i kam lidhur fare me fene. kam dashur te kujtoje teorine e evolucionit(dhe te lamarkut): adoptimi i kafsheve sipas vendit ku jetojne dhe perzgjedhja natyrore. kan qen keto dyja qe kan zhvilluar gjallesat nga njeqelizore (ose nga proteina te thjeshta) ne ate qe jan sot.

  shendet
   
 14. ludwig

  ludwig Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  jo se njerezve u pelqen te shikojne veten zot(te pakten jo me teorine e nietzsche-s) por u pelqen te njohin cilet jan...
   
 15. Princi i Bardhe

  Princi i Bardhe Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Kurani me shkencen? Pffffff...kur lindi kurani, shkenca kish perparuar uhh sa tutje. C'do feje i paraprin qyteterimi apo jo?

  me vjen keq qe sdo ta kuptosh ose nuk ke lexuar aq shume sa ta kuptosh..nejse gjithsesi doja vetem te te beja nje vrejteje perate qe thua se kur ka dal kurani shkenca kishte qene shume here me para ..dua te te thekseoj vetem dicka fare fare te vogel nga kurani .se ne kuran eshte folur per embrionin kur ata qe kane lexuar sikur edhe biologjine e klases se tete apo ndonje pjese nga biologjia qeleizore ne gjimnaz e dine fare mire se kur eshte krijuar mikroskopi i pare(shek 17) dhe jo me kur eshte krijuar egua(shek qe sapo kaluam). /pf/images/graemlins/laugh.gif .nejse po te te them qe ti hedhesh edhe nje sy librave pastaj mund te flasesh me kaq shume pergjegjesi.shnet
   
 16. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  perse duhet te njohin njerezit se cilet jane kur kjo ne fund te fundit nuk me jep asnje fitim pasi duke njohur se kush jam vetvetiu do kerkoj te njoh dhe pse jam ose kush eshte qellimi im czgjidhje me jep mua njohja se kush jam po nuk zgjidha edhe pyetjen e dyte ap shume pyetje te tjera qe vine me pas.dhe pikerisht njerezit prandaj nuk arrine te njohin zotin sepse nuk dine akoma kush jane dhe po ta dish se kush je do te kuptosh do sdo ti edhe qellimin se per cfare je,dhe pikerisht ai KURANI per te cilin po flet ti paditur asgje te ben te njohesh njehere kush je e pastaj per cfare je,te ben te ditur gjithcka dhe gjithcka e po ta fusim edhe shkencen ne kete mes nuk bejme tjeter vetem e vetem se vertetojeme origjinalitetin e kuranit dhe doren e krijuesit.cdo gje ne univers eshte mjaft e hapur te thot troc me lexo dhe cdo gje te con drejt nje te plot fuqishm drejt dikujt qe eshte i perkryerpor njeriu sben tjeter vetem e vetem genjen veten me pyetje qe ne fund te fundit ja jep pergjigjen vet,dhe po ta shohesh kush ka dal kundra kuranit apo zotit ska bere gje tjeter vetem se ka deshmuar pro tij.
   
 17. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  pikerisht ketu ndryshon kurani pasi ai jep vetem te verteta apsolute.
   
 18. ludwig

  ludwig Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  nuk eshte e vertet qe nuk ka vlere te njohesh cili je nqs nuk njeh "pse je" dhe "c'qellim ke". qellimi i jetes eshte te jetosh dhe azgje me shume. nuk po shkruaj gje reth 'pse duhet te njohim cili jemi' sepse kjo do behej nje teme teper banale meqenese pergjigja eshte shume e thjesht.

  te gjithe ata qe besojne shume te nje zot kan tendencen te projektojne gjithcka te ky zot; duke u nisur qe nga krijimi i tyre; vazhduar me jeten dhe qellimin e jetes, dhe duke perfunduar me vdekjen.

  nje nga perkufizimet me te mire per zotin eshte:
  zoti eshte vetite e njeriut, te ngritura ne maksimum dhe te projektuara jasht tij.
  njeriu do rifitoj lirine (qe per me shume i perket) kur keto veti te kthehen tek ai.

  persa i perket kuranit; eshte nje liber si bibla ose c'do liber tjeter fetar. eshte shume e qarte qe eshte shkruajtur nga 'njerez', sepse idete dhe ato qe predikohen jan shume njerozore. ne keto lloj librash jane shkruajtur deshirat qe ka pasur njerzimi gjat gjith historise se tij.

  nuk mund te krahasosh filozofine me kuranin. ajo e para mund japi te verteta absolute sepse eshte arsyetim i paster, kurse i dyti nuk ka te bej me llogjik dhe arsyetim.

  eshte e vertet qe njerezit nuk njohin zotin sepse nuk njohin veten e tyre. po ta njihnin, do shikonin edhe zotin e tyre brenda.
   
 19. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  nga mendimi yt nuk bera asgje tjeter vetem se dola tek nje pike qe ta kisha theksuar me pare,asnjehere nuk e ke lexuar KURANIN por flet per te sikur te dish shume gjera dhe ne te vertete nuk di asgje,e kuptoj qe ne koke ke shume pyetje dhe te propozoj ta lexosh KURANIN dhe atje do te gjesh shume gjera qe ti nuk ke mundur ti mendosh kurre me pare,dhe persa i perket temes tone keshtu sic po vazhdojme nuk do ta zghidhim asnjehere por une di qe une jam disi me lart se ty pasi une i kam pare te dyja dhe kuranin dhe filozofine dhe jam ne gjendje te bej nje krahasim kurse ti ke pare vetem njeren dhe mundohesh ta krahasosh ate me tjeter pa pasur qofte edhe njohurine me te vogel per kete te dyten.
   
 20. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Hajde bardhosh hajde!
  Po c'te kuptosh ti mor i gjore eh? Epo keshtu eshte kur i lexon ato librat e shenjte per se prapthi. Sa per informacionin tend, nuk jam aspak "religious" por "religious literate" qe per fatin tim te mire/te keq, e kam lexuar kuranin "per se mbari." (personalisht, mendoj se Islamizmi nuk eshte gje tjeter vecse nje derivim i krishterimit! por kjo me perket vetem mua) Me kete postin aty me siper ke demonstruar me se miri qe, tek ty, arsyetimi racional nuk funksionon fare, dhe qe ti je i destinuar te besosh a priori.

  Sa per dijenine tende i dashur, per embrionin kane folur greket dhe romaket e lashte yhyyyy....sa kohe para se te lindte kurani (Anaximander, Empedocles, Aristotle, Lucretius...etj. Te mos njohesh kontributin e eterve e shkences eshte kulmi, per ata qe e quajne veten bij te saj!) Dhe, ajo qe ti duhet ta kishe ditur eshte se, jo shume kohe perpara se te na shperthente islamizmi, arabet jetonin ne rendin e gjinise primitive, me nje fjale, nuk ishin gje tjeter vecse nje tufe majunesh shkretetire (hehehehe...madje edhe sot nuk kane evoluar shume nga kjo gjendje!) E, per te mos e zgjatur shume, ishte civilizimi greko-roman-cifut ajo "shkendija" nga e cila do te merrte flake dhe do te "shkrumbonte" gjithe orientin nje nga besimet fetare me te medha te lindjes--islamizmi! Persia dhe Bizanti kishin kohe qe kultivonin civilizimin e tyre, ndersa krishterimi ish perhapur gjithandej. Dhe per ironi te diskutimit tone, po te mos kish qene qyteteterimi helen dhe ai romak (pushtimet e aleksandrit te madh ne lindje; fushatat e perandorise romake te kohes) as krishterimi nuk do te njihej, pasi, ishin pikerisht keto civilizime "mjeti" me te cilin krishterimi do te perhapej me nje shpejtesi marramendese ne tere perendimin.

  Por ajo qe me terbon fare ne postin me lart eshte referenca "shek 17", sepse ishin pikerisht shekujt 16-17 (ngritja e shkences) qe shenonin dhe fundin i miteve. Edhe me prova, plaga qe do te merrnin besimet fatere ne pergjithesi ishte vdekjeprurese, pasi pas kesaj, njeriu kurre nuk mundi ta kuptoje veten si dikur. "where lucidity dominates--as someone says--human values become useless"

  Historia eshte e gjate, dhe impresive, por nuk eshte e pershtatshme per nje diskutim filozofik. Per me teper, nuk kam as deshiren me te vogel te diskutoj filozofi me profetet e te madherushmit (ceshtje preference, me kupto, nuk kam asgje kundet teje!)

  Per kete arsye, mua do te me falni. Ju uroj diskutim te kendshem, dhe..."I madherushmi u ndricofte mendjen...ishallah!"
   

Shpërndajeni këtë faqe