Ekzistenca e njerezimit.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ladouce2005, 22 Oct 2003.

 1. zog

  zog Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  nella ai çifut s'ishte civilizim (s'ka qene kurre i tille, pavaresisht nga si mundohet ta tregoje prapaganda çifute sot), por EMIGRIM, si ky i sotmi sot.

  ndryshe s'i shtron keq idete. asgje me shtu ne ket mes.
   
 2. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  nuke ve ne dyshim qe e ke lexuar kuranin dhe nuk e ve ne dyshim fatin e keq pasi do sdo dicka ke mesuar edhe ti dhe ajo cka ke mesuar nuk te le rehat,te lexosh kuranin eshte dicka por eshte me mire ta kuptosh gje qe tek ty nuk po e shoh,persa i perket arabeve ata ishin ashtu sic thua ti dhe kur erdhi islami arriten kulmin ne cdo pike edhe ne shkence,besoj se duhet ta njohesh xhabir bin hajan,ibnu sina,e shume te tjere,ne filozofi eshte imam gazaliu i cili shkruajti dy libra te parin qe titullohet ngritja e filozofise dhe qe ata te ashtuqujturit filozofe ate qe bene hovin sic e thua edhe ti e ngriten lart shume lart kete liber,e me vone imam gazaliu nxori librin renia e filozofise dhe me kete te fundit sberi tjeter vec se i mbylli gojen atyre qe ti mban lart.nejse ke te drejte qe thua se arabet sot jane perseri si majmunet sepse ju larguan fese kurse ne europ ndodhi e kunderta sa ju larguan fese europjanet u civilizuan,dhe kete sbesoj ta kundershtosh as ti apo jo????keshtu nella,ska nevoje askush per mend e per dituri pasi cifutet kane shume dhe mund ti japin kujt te duash rendesi ka te zgjedhesh mes diturise mes mendimeve dhe kete duhet te bej cdokush,por shoh qe njerzit sot nuk kane deshire te zgjedhin kane frike nga e verteta kane frike nga vetja e tyre po ti shohesh edhe ne forum e mbajne emrin njeriu hije kane frike edhe nga prezenca e tyre i duket sikur gjithcka kerkon ti haje,ty jo besoj apo jo nella?nejse po e mbyll befsh qef,dhe tu ndricofte mendja.
   
 3. holtienka

  holtienka Forumium praecox

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Immediately after our birth, we have no conscious knowledge of ourselves or our surrounding environment. And yet we are not aliens, but rather beings who are fitted to survive here. For example, each person’s body is made up of the same elements that exist in nature. The building blocks making up Earth’s mineral, vegetable, and animal elements also constitute the sperm and the egg that, when joined, initiate our earthly life. And yet no one knows how this inanimate matter is transformed into living forms. We can say only that it is a direct gift of the Creator. Thus we are children of nature and aware of ourselves as creatures made by the Creator. Such awareness makes us aware of the second aspect of our being: our heavenly aspect.

  Typically, children are born into a welcoming environment and know the embrace of parents and a wider family of relatives. Moreover, they are immediately provided with the most perfect nourishment: a mother’s milk. As they grow, children experience the world as a fully ordered environment of sight and sounds, heat and light and rainfall, and an infinite diversity of plants, fruits, and animals. All of these enable children to exercise and enlarge the senses, feelings, and intellect implanted within them by the Creator.

  Likewise, their bodies function without their conscious effort or decision. Each person receives a minutely arranged and coordinated physical body as a gift from the Creator when He bestows life, so that his or her life may be supported and mature. Very little of what we have can be said to be our own doing. In fact, without the Creator’s help, we could not even manage our own bodies and therefore would die.

  The One Who created the universe and subjected it to our stewardship is also the One Who created us. Given this, it makes perfect sense to consider what our responsibility is and, considering all that we have been given, to reflect on how we will answer for ourselves and for what has been placed in our care. Human responsibility before the Creator is voluntary, whereas all non-human creatures perform their duties without reflection but also without defect.

  The apparent efficiency of modern technology obscures our relative impotence and vulnerability. We cannot create even a leaf or a fly, although we are free to tamper with God’s creation to the extent He wills. We have no dominion over our body’s operations, such as its hunger or thirst, or the world. We cannot determine our parents, our time and place of birth and death, or our physique or physical structure. We have to use the natural world to sustain and enlarge our lives. The One Who subjected nature to us also implanted within us the necessary intellectual faculties by which we can use nature. Our intellect is capable of obtaining some knowledge of nature’s orderly operations and then formulating laws based upon the observed uniformity and reliability. These laws are our imperfect, human intimations of the supreme laws created and used by the Supreme Being to create the universe.
  This is why our powers must be held in check. Our intellect was given to us to be used with wisdom, and our desire and anger to be used lawfully and in moderation. Moreover, since we are social beings we must restrain ourselves, or else wrongdoing, injustice, exploitation, disorder, and revolution will occur.

  But what is lawful and right, moderate and wise? Who decides the criteria, and how will they be accepted by people? Who am I? Where do I come from? What is my final destination? What does death demand from me? Who is my guide on this journey, beginning from clay and passing through the stages of a sperm-drop, a blood-clot, and a lump of flesh, another creation where the spirit is breathed into my body, and finally reaching the grave and through there to the Hereafter? In all of these questions lie the essential problem of human life.


  Very very thoughtful

  sorry that is not ne shqip.
   
 4. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  njerezimi ekziston sepse dikush e ka krijuar,por perderisa asnje nuk e ka vertetuar qe ekziston nje zot apo allah,nuk mund te themi qe ekzistenca e njerezimit eshte prej fese,eshte sepse kemi qene ne qe donim te ekzistonim.
   
 5. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Ju lutem perpiquni ti perktheni ne shqip ato qe shkruani. Keshtu do te jete me e thjeshte qe te marrin pjese te gjithe ne bashkebisedim, dhe kjo eshte me e drejte.
   
 6. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Une ekzistoj,sepse dyshoj
   
 7. Guest

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  eshte jne teme e veshtire dhe e lodhshme. se si erdhem ne kete jete na e shpjegon shume sakte DARVINI. pse erdhem? pse duhet te vdesim? .nuk e dime dhe nuk duam tja dime . edime qe nje dite nuk do te ekzistojme ,do te transformoemi ne dicka tjeter .te mos i mendojme keto gjera te mos flasim per tone me mish dhe me plera . TE JETOJME ME MENYRE TE VECANT CDO MOMENT TE JETES DUKE DITUR SE AJO KALON DHE NUK KTHEHET KURRE.
   
 8. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  I dashur Taqo,Darvini e ka pase shpjeguar,por sikur neser te dale ndonje tjeter e ta hedhe poshte?Si mund te jetoj,kur s'e di perse jetoj?Si mund te gezoj jeten,kesaj i thone menefregizem kur jetes sime i kanosen kaq shume gjera.Cfare me jep sot siguri ne kete bote?ASGJE.
   
 9. Guest

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  SAMANTA!
  kur te dale jne teori qe do te zevendesoj DARVININ ne mund dhe te mos ekzistojme. ky problem do te zgjidhet nga nje brez i me vonshem. SAMANTA ti pse jeton? pse ke ardhur ne kete jete? ne radhe te jeton per veten tende ,per samanten. kujdesesh per te dhe per gjithcka reth saj. jeta jote nuk te takon vetem ty. ajo eshte nje pjese e jetes te mamas tende , te babait tend,te motrave dhe vellezerve tuaj , te te dashurit tend. jeton per ne qe jemi ne chat, jeton per mua qe te kushtoj 5 min per te te lexuar dhe 10min per te te shkruar .JA PERSE JETON
   
 10. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Pergjigje e thjeshte por shume e bukur :thumbsup:
   
 11. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  e vertete shume e bukur... por une mund te them qe gjithe bota jeton ne paqe sot, dhe eshte shume e bukur por e verteta.....

  Duke lexuar shume prej jush ketu mendoj eshte filozofia megjithmend "kerkimi per zgjuarsi" (per ata qe nuk e dinin) apo eshte vetem nje thike per te vrare veten...

  Duke ecur me keto teori qe shprehen ketu, jeta jone nuk ka vlere fare; si te jetonim si te mos jetonim vlera do ishte e njejte,, fundja nuk do themi dot pse vdiqem, nuk do jemi me....

  Ketu vazhdohet akoma me teorite e Darwinit qe jane hedhur poshte me kohe (e di qe jane ne shkolle akoma e di, po dhe ato zyshat qe jua mesojne nuk i besojne, pyetini), tjeteri thote qe nga organizmat joorganike ka bere shkenca ato organike, i them ta rishikoj dhe njehere se akoma nuk kane bere gje te tille, panvaresisht tentativat e shumta me milionat nga prapa (mos ngaterro karbohitratet e protetinat me grupe qe nuk i perkasin).

  Jeta juaj e tregon vete qe nuk jeni pa kuptim. Doni s'doni pergjigja e ekzistences suaj vjen nga krijuesi jone. Ai na beri me nje qellim, dhe perderisa qellimi nuk permbushet dicka do ju mungoj ne jete. E di qe do filloni me budalliqe te tilla jo teologji ketu etj etj edhe pse teologjia pjese e filozofise eshte por pergjigja ngelet aty. Zoti e beri njeriun te kete relacion me te, pse erdhi situata deri ketu Bibla e tregon shume mire.

  Po mire o futbollisto ku i ke provat? Ca provash tju jap, c'faredo qe une tju them apo tju tregoj asnjehere nuk ka per te mbushur mbushur mendjen tuaj sepse ne fund jeni ju qe vendosni c'fare te besoni(teoria e komunikimit,Gerbner).

  Po ju le vetem me nje gje qe e tha Ai:

  Gjon 8:31-32 Atëherë Jezusi u tha Judenjve që besuan në të: ``Nëse do të qëndroni në fjalën time, jeni me të vërtetë dishepujt e mi;
  do ta njihni të vërtetën dhe e vërteta do t`ju bëjë të lirë

  Une
  ps: vazhdoni diskutimin po deshet, nuk keni per te shkuar me tej... bej dicka dhe pastaj do e shikoni...
   
 12. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  ne bazohesh tek darvini,mos u bazo me pasi e kane hedhur poshte,kerko dicka tjeter.
   
 13. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  God put me on earth to accomplish a certain number of things.
   
 14. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  Right now I am so far behind, I will live forever.
   
 15. ODISEA

  ODISEA Primus registratum

  Re: Ekzistenca e njerezimit.

  :rolleyes:
  ...
  Your heart is a muscle...
  the size of your fist...
  keep loving...
  keep fighting...
  :wink:
   

Shpërndajeni këtë faqe