Emra Shqiptare

Diskutime tek 'Shqipëria.com' filluar nga Al-Punk, 6 Jun 2003.

 1. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Emra Shqiptare

  Me ndihmen e Skampa u be e mundur publikimi i disa emrave Shqiptare.
  Linku per te eshte http://emra.shqiperia.com

  Duke qene se fluksi ne email nuk te jep kohe dhe arshivim te sakte te informacionit dashamir te marre nga vizitoret e ketij siti, atehere po vendosim ketu te gjithe emailet dhe bashke me to shpresojme qe postimet te vazhdojne ketu!
   
 2. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Emra Shqiptare

  Nga webi


  First Name:anjeza
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: anjeza
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Emra Shqiptare

  :rolleyes: :rolleyes:

  Librin e disponoj edhe une dhe kam folur per te tek Forumi Gjuhesia :rolleyes:
   
 4. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Emra Shqiptare

  First Name:Burim
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Nita

  wshtw emwr me preardhje Ilire

  *

  First Name:Burim
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Alivera

  rjedh nga fjala verw

  *

  First Name:Entela Nushaj
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: I nderuar Znj ose Zr Editor,


  Desha t'ju falenderoja per kete rubrik interesante qe keni hapur.Emri shqiptare qe do sugjeroja une eshte Erjon.Qe ka kuptimin ne shqip era jone.

  Me respekt Entela Nushaj

  *

  First Name:Andi
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Emri qe sugjeroj eshte me teper forma e drejte,sipas disa albanologeve,ky eshte dhe mendimi im, e emrit "Ilir". Duke u nisur nga fakti qe Pellazget dhe si rrjedhim edhe pasardhesit e tyre Iliret besonin ne kultin e diellit,pra te yllit jam i bindur qe forma korrekte e emrit Ilir eshte Yllir!(Ylli=Illi)-nga ku del dhe kuptimi domethenes i emrit. Nqs. tek ne,ne kohet e sotme do te trasmetuar ne formen autentike atehere nuk do te ishte problem perdorimi ne kete menyre...


  *

  First Name:Armanda K
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: S'e pashe emrin tim ne listen qe keni vene nen A-te, keshtu qe po ju sugjeroj emrin tim Armanda. S'ka ndonje kuptim te vecante mesa di une. Faleminderit per kete faqe, gjithe te mirat, Ar.

  *
  Nga webiReply-To: valdet.kastrati@telia.com<br />

  First Name:valdet kastrati
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: miredita!

  Kaltrina dhe Erion

  *

  First Name:bujana
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Bujana- ky eshte emer puro shqipetar.Eshte emri qe thirrej ne lashtesi lumi "Buna"(ne Shkoder).

  *

  First Name:bujana
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Eduina

  *

  First Name:bujana
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Juela

  *

  First Name:bujana
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Kastida-eshte emri i nje kalaje Ilire e cila mendohet se ndodhej diku afer rrethit te Krujes

  *

  First Name:Desar Sulejmani
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Te nderuar bashkatdhetare,
  po ju dergoj vetem emrin tim, te cilin nuk e gjeta. Emri Desar vjen nga emri ilir i fisit te Desareteve te cilet, kane qene fis i njohur ne familjen e madhe ilire. Emri Desaret mund te perdoret edhe i veçante sikurse edhe emri im mund te perdoret nga femrat si Desara
  Me pershendetjet me te mira
  Desar Sulejmani

  *

  First Name:bess
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: BEsmir

  *

  First Name:arben
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Arbjon-- arb - vjen nga arberia, ndersa jon nga deti Jon
  Vlonit-- vjen nga vlona e laberis
  Loti--nga lotet kur qajm


  *

  First Name:Darvin
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Une mendoj qe te vini nje emer te vecant si emri tim DARVIN&gt;&gt;

  *

  First Name:Amerikania
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Kris(Chris)LUK (Luke)Olger(olger)

  *

  First Name:ervin
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Emri i sugjeruar eshte Ervin.Eshte emri qe mbaj une dhe shume njerez te tjere,por qe s'ndodhet ne fjalor.Si ka mundesi pasi emri im eshte emer shume i perdorur shqiptar?

  *

  First Name:ervin
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Ketu nuk mungon vetem emri im,po dhe shume te tjere si Clirim,Gjergj e ku ta di une se skam kohe te gjej cfare emrash mungojne.Pra dhe njehere kjo fjalor me emra nuk qenka shume e pasur dhe do akoma pune.


  *

  First Name:ENKELEID
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar:

  *

  First Name:EKTRIT MANUSHI
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: EKTRIT
  Eshte i ngjashem me ETRIT ose nje version i tij.


  Semantikisht, sipas meje ne ilirisht (shqipe antike):


  ETRIT do te thote "eshte drite"
  EKTRIT do te thote "e ka driten"

  faleminderit

  *

  First Name:Fioralba
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Jorida,
  Florina,
  Liridon,
  Fatjona,
  Dode

  *

  First Name:Fatjon
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: FATJON do te thote .... fati i jone qe lindi ky femije

  *

  First Name:Erjon
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Emri Erjon eshte emer shqipetar i perbere prej dy fjalesh.
  1. Ere dhe 2. Jon mund te shkruhet edhe me (i) ne vend te (j), Erion. Emri nenkupton ere nga deti Jon, e cila e ben te jete emer autentik shqipetar

  *

  First Name:mirtren
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: kete emer ma ka vene gjyshi im sepse ai ka punuar ne hekurudhe gjithmone dhe i ka pelqyer ky emer

  *

  First Name:nurie
  E-mail Address:nvyshka@yahoo.com
  Emri i Sugjeruar: nurie drita e zotit

  *

  First Name:gerta
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: oselda

  *

  First Name:kelton
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: un mendoj se ke lista e emrave me ke mungon dhe emri im
  /pf/images/graemlins/smile.gif ) Dhe sugjeroj kete emer sepse mendoj se esht i bukur;) Kelton


  *

  First Name:Frang
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Po shfrytëzoj këte adresë për nji '?' ,nuk keni përfshi emra të randësishëm shqiptarë :
  Pohime e jo Rozë
  Zbukurime e jo Luiza
  Shendet e jo Nikollë ose Gjergj
  Nqs qellimi ka kenë për emra autentikë shqiptarë nuk ja keni mbrritë. Ashtë e njejta si me përfshi në gjuhë t'tjera:
  Health e jo John (ang.)
  Belleza e jo Maria (ital.)
  Seguridad e jo Patricia (spa.)
  Trygghet e jo Markus (swe.)
  Gesundheit e jo Fritz (ger.)


  Nqs keni dashtë me ju afrue kultures pagane ilire puna ashtë e vorfen e qellimi pa bazë.
  Vetem nji kritikë.

  *

  First Name:ilir
  E-mail Address:
  Emri i Sugjeruar: Maldi : Gridi : Gjergj : Mirgen : Gjoleke:
   
 5. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  pershendetje nga Presheva te gjithve vizitor te alba forumit timmidani@yahoo.de
   
 6. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  Besoj se eshte emer i vecante
   
 7. jorgji

  jorgji Primus registratum

  Re: Emra Shqiptare

  me falni se ndoshta po devijoj pak nga tema, di tme thote njeri po emri "ulpjana" shqiptar eshte?
   
 8. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Emra Shqiptare

  First Name:Futbollisti
  E-mail Address:muci13@yahoo.com
  Emri i Sugjeruar: Xhevair

  *

  First Name:Ilir
  E-mail Address:poli_sport@hotmail.com
  Emri i Sugjeruar: Liridona , Dona


  *

  First Name:arben
  E-mail Address:benvuthi68@hotmail.com
  Emri i Sugjeruar: Ditmar (dite e mbare)


  *

  First Name:GETI
  E-mail Address:GETIMAIL@YAHOO.IT
  Emri i Sugjeruar: &lt;GETI&gt; KY EMER VJEN SI SHKURTIM I EMRIT AGETINA POR JO
  VETEM NE GREQISHT DO TE THOTE:E MIRE DHE VIRTUOSE,

  *

  First Name:GETI
  E-mail Address:GETIMAIL@YAHOO.IT
  Emri i Sugjeruar: &lt;ROVENA&gt; ESHTE SHUME I PERHAPUR NE SHQIPERI EDHE PSE PREJARDHJEN E KA NGA FISET NOMADE

  *

  First Name:ardita
  E-mail Address:sardita@albasoul.com
  Emri i Sugjeruar: ardita dite e arte

  *

  First Name:ARTA
  E-mail Address:arlla_78@hotmail.com
  Emri i Sugjeruar: LORENA

  *

  First Name:Xheni
  E-mail Address:rexhina2001@yahoo.com
  Emri i Sugjeruar: Kalter- Besoj se nuk ka nevoje per pershkrim.
  Kaltersi, bukuri, thellesi deti, hapesire, ngjyre dashurie ne gjithe boten, deliresi

  *

  First Name:xheni
  E-mail Address:rexhina2001@yahoo.com
  Emri i Sugjeruar: Gestri - Bashkimi i dy emrave po shqiptare Genti + Astrit.

  *

  First Name:Gladiola
  E-mail Address:uarda_74@hotmail.com
  Emri i Sugjeruar: Emer luleje. Lulja hyn ne familjen e zhardhokeve dhe eshte lulja me me shume ngjyra nga te gjitha te tjerat. Shume e bukur, pa arome.
   
 9. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Emra Shqiptare

  ket temen s'e kuptova...
   
 10. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  Emri im nuk figuron ne liste por edhe emrat e shume shqiptareve te tjere nuk figurojne.
  Aty gjen vetem Bahile, Shalqije, Shukrije, Habije, Tafije, Tafil, Mustafa, Jorgos,Kostas, Simite ose Simitis, Gjovani, Nikolinovic etj.
  Rregullojeni pak se duket e dhj*e*r*e* fare dhe me e keqja se keta qe kane shkruar listat e emrave, tani na cilesojne anti*******.
  Une dola anti, uroj te tjereve tu dale emri.
   
 11. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  tung te gjitheve
   
 12. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  emri qe dua te shtoj eshte:VEHBI
   
 13. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  I artë ose e artë(prej ari)
   
 14. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  Shum interesant kjo faqe,.
   
 15. Guest

  Re: Emra Shqiptare

  Emra Shqiptar te tjer,

  Ferik, Sheval, Besim, Neki, Haqif, Hashim, Baftir, Baftijar, Imer, Ruhit, Medat, Erzan, Sherif, Qem, Shaqir, Hajredin, Agron, Teuta, Shemije, Refije, Besime, Shaqire, Besnike, Besare, Ilire, Lirije, Shote, Saqibe, Mireme, etc.
   
 16. Mesere

  Mesere Primus registratum

  Re: Emra Shqiptare

  Atdhe
   
 17. tirana

  tirana Primus registratum

  Re: Emra Shqiptare

  Natalì (me theks ke I-ja)
   
 18. olti

  olti Neo

  Re: Emra Shqiptare

  Paqsor

  Ndoshta duket per te qesh, por un kam ne lagje nje qe quhet keshtu; paqa e therrasim /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Emra Shqiptare

  ishalla s'shko ne france ky /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Emra Shqiptare

  :eek: :eek: :eek:

  Keta jane era shqipetare sac jam une turke :eek:
   

Shpërndajeni këtë faqe