energjia elektrike

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga beni ferhati, 8 May 2004.

 1. beni ferhati

  beni ferhati Primus registratum

  energjia elektrike

  prodhimi i energjise sot eshte nje nga problemet qe i eshte bashkangjitur nevojes per zhvillim bazuar ne kete kerkese une doja te shtroja si teme diskutimi' cilat jane menyrat me te pastra per prodhimin e energjise elektrike dhe qe japin rendimentin me te mire'
   
 2. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: energjia elektrike

  Nga mijera menyra. Menyra me e paster fare eshte hidrocentrali. Rrotullo turbinen me uje nga lumenj. Kaq vetem. As kimikat. As digj ndonje gje. Hidrocentralin e pare ne bote e ka bere serbi Tesla.

  Ekziston nje liber shume i thjeshte "ELECTRICAL POWER PROJECTS AND FACTS" ISBN: 0-9659446-1-1 ka disa projekte. Mund ta gjesh interesant. Nuk e besoj se 148 faqe liber nuk mbulon as 1% me fjale me cfare merret power-engineering. Per ty do jete i mire te e lexosh per njohuri edukative.

  Autori ka vene nje website te shikosh cfare ka ky liber http://members.aol.com/ELECTRPOW/POWER.HTM
   
 3. lir

  lir Primus registratum

  Re: energjia elektrike

  hidrocentralet me te vertete qe jane menyra me e paster e prodhimit te energjise, por kjo menyre prodhimi ka kufizime. Menyra me e dobishme gjitsesi eshte ajo e prodhimit te energjise elektrike ne centrale nukleare. Kjo mbart pergjegjsi te larte sidomos ne kohe si keto te sotmet kur rreziku i terorizmit eshte i ndjeshem. Kjo menjane, me nje menazhim te mire, ofrohet energji me kapacitet te larte dhe e pavarur nga faktoret natyrale.
   
 4. DFV

  DFV Primus registratum

  Re: energjia elektrike

  Eshte e vertet se hidrocentralet jane nga me te pastrat ne prodhimin e energjise elektrike por e keqja e tyre eshte se shpesh (ne raste te thatsirave te medha) mbeten pa pune duke shkaktuar probleme te medha ne furnizimin me
  energji te ekonomise e tje.
  Ndertimi i centraleve berthamor ne menyre te vecant per vendin tone i cili eshte i vogel
  besoj qe nuk eshte e domosdoshme , kjo jo vetem per faktin se keto lloj centralesh jane teper te kushtushme, por ajo qe eshte me e keqja jane teper te rrezikshem megjithe sigurin pothuaj 100%
  qe kane ne ndertimin e tyre.
  Pervec termo centraleve , te cilet dhe ata kane probleme qofte me lenden e pare apo dhe me ndotjen,
  sot po flitet shume per prodhimin e energjise elktrike me ane te eres e cila jo vetem qe eshte shume e paster por edhe e thjeshte dhe pa shume shpenzime.
  Por megjithate per vendin tone eshte akoma shpejte
  (une do te thosha qe eshte shume vone) te flitet per kete lloj energjie.
   
 5. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: energjia elektrike

  Ishim me mire me kandil.

  Radio me vajguri ka pare njeri? Ah si degjohesh sonatat e Nikolla Rimski-Korsakov orkestruar nga orkestra e Shen Pertersburgut.
   
 6. Franci

  Franci Primus registratum

  Re: energjia elektrike

  [​IMG]
  Nuk duhet te luani me korentin a merrni vesh
   
 7. germojsi

  germojsi Primus registratum

  Re: energjia elektrike

  Një mënyrë tjetër për prodhimin e energjise elektrike është dhe përdorimi i panelave
  djellore (fotovoltaik).Unë me nje panel diellore fotovoltaik me një fuqi 120 mA/ore,bateri
  makine 110A dhe një invertitorë nga 12-220v 1200W plotësoj nevojat familiare për ndriçim
  dhe për 1 TV.
  Për llampa ndriçimi duhet te perdorni ato elektronike(LLampa kursimi te energjisë,ideale jane
  11W).Dhash këtë shembull personal sepse është e realizueshme për secilin nga familjaret
  duke menduar se një impiant i tillë ka një jete gjatesi për 25 vjetësh (garancia e panelit)
  pastaj diell ne Shqipëri ka pothuajse gjate gjithë vitit.Harrova ,costoja e këtij impianti
  shkon rreth 700-800 €
   

Shpërndajeni këtë faqe