Engjujt- Satana ne filozofi

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Artemis, 1 Jun 2004.

 1. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Engjujt- Satana ne filozofi

  Filozofite Utopiste dhe ato Udhezuese per jeten e perditshme kane per qellim Nirvanen deri sa dhimbja dhe e Keqja jane te diskualifikuara si vlera apo ndijesi te mirefillta?!
  A mendoni qe Njeriu eshte ne gjendje te perballoje per kohe te gjate Ndjenjen e LUMTURISE me teper se ate Te Vuajtjes!


  p.s Une e di se mund te duroj dhimbjen per nje kohe te gjate por nese qeshem me shume se... shume sekonda- Mund Te Pelcasss :lol: :lol: :lol: !!!
   
 2. korab krasniqi

  korab krasniqi Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Po nese njeriu eshte i lindur per vuajtje atehere tere jeten e tij do ta perballoj me vuajtje edhe me gjera te keqija keshtu qe nje e lumture e tij do te ishte mjafte e pazakonte,e ne anen e kundert nese dikush tere jeten e tij do ta kalonte me me gjera te lumtura(ketu mendoj se paraja eshte ajo qe e ben secilin te lumtur)ne momentin kur e shijon vuajtjen lirshem mund te them se shume shpejte do te terbohej.
   
 3. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  A mendoni qe Njeriu eshte ne gjendje te perballoje per kohe te gjate Ndjenjen e LUMTURISE me teper se ate Te Vuajtjes!


  Ateher nuk mund te quhet "njeri" nqs perballon kto dy ekstremet...

  ç'lidhje kjo me titullin,s'po i jap nje zgjidhje?!
  Mund t'me ndriçoni...ose me mire,sqaroni temen?!
   
 4. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  oj Nafije... uli shpatat xhanem! me duket sikur ne secilen teme futesh per te vra e per te pre!
  Bahhh!!!
  :rockband:
   
 5. SweetAngel

  SweetAngel Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  nafija ka te drejte. Edhe une mendova se kishte te bente me satanan apo engjej. Pak e ngaterruar.
   
 6. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Epo c'ngaterrojeni ju pra! Nuk e di pse duhet te ju servohet gjithcka ne pjate... ose mezi pritni te sulmoni!
   
 7. SweetAngel

  SweetAngel Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Jo, por e ke parasysh ti, qe gjerat e gatshme ...........well, jane te gatshme. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  :angel:
   
 9. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

   
 10. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Engjëjt-Satana; vuajtje-lumturi: kjo temë hap një debat shumë të madh. Në varësi të prirjes së debatuesit, engjëjt mund të simbolizojnë vuajtjen (Krishti në kryq) ose lumturinë (Parajsa) dhe anasjelltas!

  Përsa i përket pyetjes:«A mendoni qe Njeriu eshte ne gjendje te perballoje per kohe te gjate Ndjenjen e LUMTURISE me teper se ate Te Vuajtjes!»
  besoj se përgjigjen mund ta japi një budalla (sipas definicionit shoqëror shqiptar). Një budalla është i aftë të jetë gjthë jetën e tij i lumtur ose i vuajtur. Për njerëzit "normalë" kjo është e paimagjinueshme por kjo ka të bëjë me mendësinë, karakterin, edukatën dhe inteligjencën e personit!
  Në më të shumtën e rasteve, egoja na bën që të vuajmë dhe në të njëjtën kohë që të ndiehemi të lumtur. Dhimbja e vuajtjes apo lumturia janë më të forta kur egoja është e madhe por e kundërta nuk është e vërtetë. Dikush që ka një ego të "vogël" mund të ndjehet po aq i lumtur apo i dëshpëruar nga arritjet apo dështimet (lexo: "të mirat apo të këqiat) e të tjerëve!

  Besoj se diskutimi është i hapur! /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 11. Ela_001

  Ela_001 Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Njeriu eshte nje kafshe qe adaptohet me gjithcka, sic e ka treguar historia. Pse jo dhe me ato qe sugjeron kjo teme!
   
 12. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Kush s'ka respekt per veten s'mund te kete per te tjeret...
   
 13. AlbanianShqiponje

  AlbanianShqiponje Forumium praecox

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Bismilahi Errahmeni Errahjim
  Ne Emer te Allahut, Meshirhuesit, Meshireberesit

  Njeriu nuk eshte KAFSHE. Por ka edhe njerez me keq se KAFSHA, pra gjenden njerez qe ja kalojne edhe KAFSHEVE ne KAFSHERI.

  Te Pakten Kafsha kur vepron si e tille, nuk e terheq njeri vemendjen se aq ka, nuk ka llogjike edhe tru te shikoje edhe te llogjikoje ose te mendoje e meditoje. Por kur nje njeri qe ka tere ate tru te mendoje edhe meditoje, kur ka vullnet te mirefillte te planifikoi edhe te hetoje ceshtjet, edhe prape se prapi e implikon edhe barazon veten me nje kafshe....kjo eshte ajo gjendja ku ja kaluar kafshes e cila nuk ka tru e llogjike.

  Pra keta njerez jane kaluar kafshes ne tere aspektin e tyre. Pra injorimi i tyre i dijes ja kalon edhe kafshes, edhe kjo ehste zgjedhja e tyre ne kafsherine qe edhe kafshet nuk e bejne, pra nje kafsheri e tere e tija origjinale, qe merr titullin kampion ne kafsheri.


  Pra nuk ka
   
 14. AlbanianShqiponje

  AlbanianShqiponje Forumium praecox

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  ....Pra nuk ka njeri te lindur kafshe, por ka njerez qe me zgjedhjen e tyre ja kalojne kafshes ne ultesi...kjo eshte kafsheria me e madhe qe mund te gjendet.
   
 15. Artemis

  Artemis Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  :shrug:

  tani u be zoologji kjo...

  :smash:
   
 16. Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Kam frike se nje lumturi e nje periudhe te gjate nuk ekziston,po ashtu edhe ajo e nje deshperimi,ka gjithmone nje ekuiliber natyror ose artificial qofte!
  Vete njeriu eshte i krijuar ne menyre qe ta shkaterroj ate lumturi apo deshperim ekstremiste,per rrjedhoje do te thote qe nuk e durojme dot!
  Per kete qe thashe kam pare shume shembuj!
   
 17. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Engjujt- Satana ne filozofi

  Leximi me i kendshem qe kam ber ndonjeher ne kte FORUM. Me emocjonove... /pf/images/graemlins/laugh.gif gati. (^=^)
   
 18. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Engjejt jane disa imagjinata te disa njerezv qe mendojne se ekzistojne,por ne realitet gjithsecili per veten tone eshte nje engell.
   

Shpërndajeni këtë faqe