epilepsia a eshte e sherueshme

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga peson, 24 Mar 2004.

 1. peson

  peson Primus registratum

  epilepsia a eshte e sherueshme

  kush mun te flasi rreth epilepsise ju lutem jepni mendimin tuaj
   
 2. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Epilepsia eshte e sherueshme me mjeksi popullore me baroja. Terapia zgjat zakonisht 6 jave por me rrall edhe 12 jave.
   
 3. peson

  peson Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  po une njoh nje person i cili ka gati 27 vjet me epilepsi ka shkuar neper mjek popullor, ka bere vizita te ndryshme tek mjeku po pa asnje rezultat.
   
 4. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Une njof shume persona qe kan pas epilepsin me vite te tera dhe pasi kan bere terapine tek Une ata dhe ato nuk e kan ma kete semurje.
   
 5. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Jashte teme!!! Po diskutohet per tjeter gje me duket!
   
 6. peson

  peson Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  e meqe ti terapine i ke kaq te sigurta ne cilen adrese mund te drejtohemi, dhe sigurish me thuaj perafersisht sa kushton?
   
 7. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Ketu ne albforum nuk jam per te fituar lek (apo dollar etj.) por jam duke dhene keshilla per probleme te ndryshme shendetsore - FALAS.

  Per cdo kontakt me mua jasht albforumi duhet dhene lek. Ne web t'im e gjen e-mailin t'im.

  Perndryshi ketu po paraqiten do far hokaxhish dhe po dojn me u be pak me shume te mencur se sa jan - falas.
   
 8. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Jashte teme!!
   
 9. peson

  peson Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  ketu behet fjale me te vertete per nje te afermin tim,ai duke qene i semur ka frikete perballohet me te vetteten ,duke thene qe jam i semure me epilepsi dhe nuk arrin dot te intergohet ne jete,po ti je larg e ai ne shqiperi flm
   
 10. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Jashte teme!!
   
 11. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  JO epilepsia momentalisht eshte nje semundje e pasherueshme. Ndjej keqardhje per ata qe e kane.
   
 12. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  The person who says it cannot be done should not interrupt the person doing it." -- Chinese Proverb. /pf/images/graemlins/smile.gif


  Epilepsia eshte semundje qe nga disa thuhet qe nuk ka mundesi te sherohet, nga disa te tjere qe mund te sherohet me regjime nga me te ndryshme psh diete ushqimi, vrapim dite per dite ne ajerte paster, psikoterapi, terapi shpirterore, rendesi per ta ka edhe sasia e te djersitur pasi neper djerses nxjerr toksinat te cilat jane nje nga shkaktaret e semundjes.

  Anyway, une iu besoj ketyre te mesiperme pasi gjithmone jam me sherimet natyrale dhe jo menjehere ne sallen e operacionit. Mgjth, ka edhe procedura mjekesore te cilat kane kohe qe jane perdorur dhe edhe pse mund te cilesohen si torturim i personit, jane efektive si mjekime meqe reduktojne numrin e perpelitjeve (si te iu them atyre momenteve kur fillojne e kane shfaqjen e epilepsise, perplasjet neper mure, shtrengimi i dhembeve, etj) por eshte e veshtire. Ka dy lloje sherimesh nepermjet mjekesise te manifactured.

  Nje eshte electrotherapy a dicka e tille se ka kohe qe e kam bere kete (kam shkruar nje essay mbi amnezine) qe eshte percuarje elektriciteti ne trurin e personit. Eshte shume e veshtire si procedure per pacientin por funskionon. E dyta eshte operacion ne tru qe do operonte pjesen e prapme te trurit, nuk jam shume e sigurte se me ke ka te beje, me medulla, amygdalen apo hipokampusin. Mgjth, keto dy sherimet e fundit jane te rrezikshem dhe spara preferohen pasi mund te lene pasoja negative te medhaja tek pacienti si psh humbja e kujteses, paralize trupi dhe me e keqja, vdekja.

  Mgjth, nqs do kisha epilepsi per vete gjithmone do preferoja ta sheroja trupin tim nepermjet natyres, ushtrimeve fizike dhe ato mendore pasi per mendimin tim jane me te mirat per gjithcka.

  Shiko kete website per disa sherime te epilepsise
  How to cure Epilepsy

  Odea
   
 13. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Jashte teme!!
   
 14. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  per te kuptuar ndenjat e nje te semuri gjate nje krize epilepsie, mund te lezosh librin IDIOTI!(dostoievski gjithashtu ishte epileptik)
  fundi i librit eshte pesimist........dhe thesari me i cmuar qe njeriu zoteron eshte pa diskutim 'le psychisme'
   
 15. assassino26

  assassino26 Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Koperton,mendoj se edhe pse je mosbesues,nuk duhet se s'ben te jesh edhe ofendues.Nuk te ndalon njeri te mos besosh,ashtu sikunder esht e patolerueshme te ofendosh.Me punet e shendetit duhet te jete gjeja e fundit qe te lejohet te tallesh.
  Mjeksia popullore,faktikisht ka dale disa here shume me e fuqishme se vete mjeksia shkencore,per vete faktin qe eshte shume me e vjeter dhe se nuk eshte e ndertuar nder kimikate,por neper barera.une i besoj doktorrit popullor ne shume gjera edhe pse ndoshta ne te gjitha jo.larg qofte po te kem ndonje problem do i drejtohesha me shume besim dhe pasi te mos kisha rezultat atehere ndoshta do e sulmoja po jo kshu kot.
  Kafshet e egra,semuren shume me pak se njerzit edhe pse nuk marrin mjekime te mjeku.barerat ato i marrin direkt nga natyra,me ndihmen e zotit.Ki parasysh qe kafshet jane shume me teper te ekspozuara nga semndjet /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 16. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Jashte teme!
   
 17. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Agreus, ska problem qe i ke shlye shkrimet por pak po me duket se me vonese.
  Une ketu po jap kreshilla per lexues te shumte te Albforumit, dhe eshte normale nese dikush ndojhere me kundervihet mue se nuk beson ne ate qe Une e them., mirpo nese dikush me ofendon se jam genjeshtar pa patur fare kurfar argumenti, dhe Ju fare nuk reagoni menjihere, por po pritni cka do te them Une, e tani po i shlyeni shkrimet.

  Une mund te spjegoi probleme shendetsore ne nivel te lart (te arriturat e fundit) shkencore
  gje qe e kam bere disa here ketu per disa probleme, por mendoj se keshillat e mia qe kam dhene ketu per probleme te shumta shendetsore, per te semurin, jan shume me te vlefshme (per ta zgjedh problemin)se sa spjegimet e problemit si vjen deri te semurja (
  per disa semurje dihet por per shume nuk dihet fare) cilat organe jan te semura dhe cili apo cilat organe rrezikohen ne vazhdim per tu semur etj.

  Edhe me par njefare llafazani me ofendoi dhe edhe pse dhash verejtje se ketu nuk eshte tema per llafazana, ju prap nuk reaguat fare.
  Keshtu qe Une do te largohem nga albforumi nese Ju mendoni se edhe Une jam llafazan.
  Me te mira
   
 18. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  "Mjeku" ju e dini me mire se une se forumi funksionin ne baze te nje rregullore dhe disa rregullave. Nese ju ndiheni i ofenduar dhe u silmuar prej dikujt atehere:
  1. Kliko te butoni raporto dhe dikush do nderhyje
  2. Dergoji PM nje moderatori te zone ose nje admini duke treguar temen dhe arsyet pse kerkoni nderhyrje.
  3. Eshte dhe zona e ankesave dhe sygjerimeve kliko ketu dhe atje mund te ankoheni per ndonje anetar te vecante.

  Forumi funksionon ne baze te deshires se mire te personave qe e bejne dicka ne forme vullnetare dhe qellon dhe nderhyrjet te jene dhe me vonese. Nuk ka njeri ndermend t'ju fyeje as ju e as ndoneje tjeter. Nese keni ndonje gje tjeter me dergoni PM dhe e lejme diskutimin e temes te vazhdoje ne rrjedhen e vet.

  Gjithe te mirat
   
 19. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Une me te vertet nuk po pajtohem me Juve edhe pse nuk po e dij cfar funksioni keni ne Albforum
  Une jam ne baza vullnetare ketu sikur edhe shumica qe marrin pjese ketu, por nese Ju me krahasoni me nje person i cili ka hyr ketu para ca ditesh apo javesh dhe i cili duke me ofenduar po don me u popullarizua ne forumin me te madh shqiptar shpejt, duke tentuar te terhjek vemendjen kinse eshte ma i mencuri ketu, at'here me vjen keq per kohen qe do t'a humbi ketu.

  Personat qe kan marr persiper moderimin e temave te caktuara ne rend te par duhet te percjellin shkresat e atyre qe kan hyr ketu ne Albforum per te sjell gjera te kecija per te cilat nuk ka nevoj askush.
   
 20. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: epilepsia a eshte e sherueshme

  Mjek, ju paskan edituar?!
  Jam kurioz ç'mund te keni thene ju aq sa per tu edituar !
   

Shpërndajeni këtë faqe