Era e Post-Moralshme!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga TDSH, 8 Sep 2003.

 1. renea

  renea Primus registratum

  Re: Era e Post-Moralshme!

  Kush me e rendesishme, ari i rreme ne tempull, apo tempulli vetvete?
  S'besoj se do ta kuptosh :shrug:
   
 2. GAZMENT

  GAZMENT Primus registratum

  Re: Era e Post-Moralshme!

   
 3. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Kur flas per gjera morale flas per gjera te pergjithsme qe duhet te jene ne konsensus me te gjithe shoqerine. Jane vlera thelbesore si: nuk duhet te vjedhesh, te vrasesh, te mos i besh dem tjetrit etj te tj. Gjerat elementare ne cdo lloj sistemi vlerash e moralesh. Ne shoqerine shqiptare, aq me teper asaj brenda kufinjve te shqiperise me te cilen jam ne kontakt te vazhdueshem shikoj nje lloj de-evaluimi ne keto vlera.

  thone se prostituta eshte e gatshme te jape cka ka fituar me seks vecse te kete nje here seks me dashuri.
  Sigurisht qe ca kohe shoqeria jone keqkuptoi levizjen per nga kahu i duhur dhe u duk se i braktisi vlerat. Megjithate edhe kur perfitoi, pasi i doli nga hundet, kuptoi se morali(ai i shprehur me siper) nuk eshte per te mire te tjetrit me shume sesa per te miren e vetes.

  Nuk ka ekzistuar nje jete pa vlera as ne kohen parahistorike, e jo me te ekzistoje nje 'ere e post moralshme'.
   

Shpërndajeni këtë faqe