Etika cinike: Të masturbosh në publik

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Mystique, 23 May 2017.

 1. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  A keni menduar ndonjëherë të urinoni apo të masturboni në publik? Ose ndoshta të jetoni në një bure (fuçi), të ushqeheni me mbeturina, dhe të mos keni një shtëpi apo banesë? Apo të bridhni rrugëve lakuriq dhe të këndoni me zë të lartë? Me një fjalë, të jetoni si i çmendur, apo si një qen-pa turp? Mua as që më shkon në mendje. Apo ndoshta edhe mund ta bëja një jetë të tillë?

  Kur e mendoj më shumë, e kuptoj, që përveç turpit nuk është se do kishte ndonjë pasojë më të rëndë mbi mua. Dhe them me vete, pse jo, edhe mund të jetoja si qen. Por kur e mendoj edhe më thellë, e kuptoj, se turpi mjafton që të më ndalojë në çmendurinë time.

  Turpi është shumë më i rëndë se çdo pasojë tjetër, qoftë ajo edhe fizike. Dhimbja fizike edhe kalohet, por turpi? Turpi? Ai do mbetej si një damkë mbi mua tërë jetën, e imagjino sikur të jetoja në një qytet të vogël? Turpi vetëm sa do ishte edhe më i madh dhe do duhej shumë kohë që të largohej. Nuk është çudi që edhe mund të vdisja me turp.

  Përsëri vazhdoj të mendoj. Çfarë është turpi? A është një konstrukt social apo njeriu lind me turp? Më shumë anoj nga e para, por nuk është çudi që njeriu të lind me turp, ta ketë trashëguar nga ndonjë gjysh apo gjyshe? Apo jo?


  ( Shkeputa vec kete pjese)

  Marre nga: Virtual Sophists
   
  joetisti_ likes this.
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Turpi eshte efekt shoqeror. Ka shume sjellje apo reagime apo veprime, te cilat ne shoqeri te ndryshme kane efekt te ndryshem persa i perket turpit. Eshte turp te dalim neper rruge me te mbathura, por eshte normale kjo gje nese jemi ne plazh. Por plazhi topless eshte turp per shume nga ne, nderkohe qe ekzistojne kudo ne bote plazhe nudizmi. Ne disa kultura eshte turp te kesh koken te zbuluar e madje edhe syte duhet t'i mbulosh, ne disa te tjera jeta e perditshme kalohet pothuajse lakuriq.
  Keto mendoj se do te mjaftonin per te kuptuar se njeriu nuk lind me turpin, por e meson ate gjate jetes, variantin sipas shoqerise te ne cilen jeton.
   
  Airbourne and joetisti_ like this.
 3. Artin

  Artin Papirus rex

  Përveç se efekt shoqëror, për mua është edhe emocional, natyral, dmth. i lindur.

  Emocionet janë të lindura. Turpi dhe ndrojtja nuk lidhen vetëm me veshjen, zhveshjen apo urinimin në publik, por me shumë gjëra.

  Psh. ka djem që janë të turpshëm kur u propozojnë vajzave, ka nga ata që nuk ua thonë dot fare, por ka dhe të paturpshëm fare. Të gjithë këta djem janë rritur në një epokë dhe në të njëjtën kulturë, por kanë karaktere të ndryshme.
   
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Masturbimi ne publik, ne raste festash femrash ne lokale te vecanta, ndodh. Dhe ne kete rast nuk thuhet veprim i cmendur apo si qen. Te jetosh i mbyllur ne nje hapsire te vogel dhe te ushqyerit me mbeturina, ndodh neper spektakle televizive, dhe prape nuk thuhet se eshte 'jete qeni'
  Por eshte vertet e rende, e veshtire. Une s'do ta beja me deshire. Po te me zinte halli, jo vetem do te nenshtrohesha, por... mbase do te thoja mire qe me zuri, qe ta perjetoja si eksperience :)
   
 5. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Edhe une qe mendoja se mund ta kishe bere,pse valle?
   
  joetisti_ likes this.
 6. Alivia

  Alivia Forumium maestatis

  Teorikisht ne presupozohemi qenie unike.
  Realisht ne jemi qenie qe vijme te pa induktuara kur lindim,por induktohemi aq shume,ose me sakte ,kemi aq instrument instaslimi ne ne,mes te duhures dhe te pa-duhures,drejtes dhe te zhdrejtes,qe vetem te lire dhe unik s"jemi me si qenie njerzore;
  Keto instrumente nuk eshte se instalohen ne ne si vetndergjegjsim i unit-mbiunit tone.Por si fleksibilitet i gatshem nga breza te tere mbartesish tashme.
  Peres?
  Sepse relativiteti i psikollogjise eshte gjithnje nje variacion ndryshueshmerie ne baze elementesh dhe ambjenti.
  Cfare mund te jete turp per mua,mund te jete moral per dike tjeter.
  Dhe e kudnerta;
  Pra dalim ne perfundimin qe ne jemi qenie qe neshtrohemi meses,pa cka kush me pak e kush me shume.
  Nese guxon ti kudershtosh keto rite te trashiguara qe ne jetesen e xhugles,atehere ti je o psikopat o i perdale.
  Te dyja te cenojne lirin tende ne unin dhe mbi unin tend.
  Por kete se denon askush,pasi ti je pjese e nje mase qe tashme ka formuar te keqen dhe te duhuren,te ndershmen dhe te pa-ndershmen,fene dhe djallin,kurven dhe kurvarin,etj etj sinonime e antonime.
  Prandaj ne s"jemi asgje me shume pervec se nje kazan i madhe riciklues ku sistematikisht shtypim tjeterin dhe vetveten ne emrin e te persosures dhe te duhures;
  Shembull; Nese une marr nja pankart dhe shkruaj;- Nudizmi eshte shkalla me larte e nje qenie njerzore,dhe ne s"duhet kurre te vishemi nese s"na detyron klima;
  Do thoshin futeni ne burg,kjo ndot moralin njerzore, ka kaluar ne demtime psikollogjike.
  Ne fakt veshja nuk eshte asgje pervec se nje maske e shemtuar ne te cilen ne jetojme...
  Dhe cuditrisht e quajme dhe moralin e lekurs se brishte ..eh ceshtje shikimesh..
   
  Airbourne and gurax like this.
 7. Artin

  Artin Papirus rex

  Ne fakt veshja nuk eshte asgje pervec se nje maske e shemtuar ne te cilen ne jetojme...
  Dhe cuditrisht e quajme dhe moralin e lekurs se brishte ..eh ceshtje shikimesh..


  Veshja ka një qëllim, se s'përdoret kot.
  Mbulimi i trupit nuk është vetëm për të ftohtin, po dhe për të shmangur ngjalljen e epsheve.
  Trupi femeror lakuriq ngjall epsh tek meshkujt, kjo eshte natyrale dhe e pashmangshme.

  Me vullnet edhe mund ta kontrollosh veten, te mos e ngacmosh me fjale tjetren e te mos e bezdisesh me shikime, por jo te gjithe njerezit jane njesoj dhe jo te gjithe e kontrollojne veten.

  Për ta lidhur me kete qe thashe, po tregoj dicka per kete vend ku jetoj. Ketu kane sauna, banjo te nxehta me avull, per ata qe nuk e dine. Aty njerezit futen lakuriq, se eshte shume nxehte dhe nuk rrihet me teper se 15-20 minuta. Une kam qene shume here dhe me ka pelqyer, të bën mirë për trupin.

  Mora vesh se dikur, deri nga vitet 60-70, femrat dhe meshkujt futeshin bashke ne sauna, nuk ishin te ndara. Kishte kulture dhe njerezit nuk ngacmonin e bezdisnin. Por ne keto vite filluan te vinin te huajt e pare, nga vende te tjera dhe filluan problemet. U be aq problem sa saunat u ndane, ne ato te femrave dhe meshkujve.
   
  Last edited: 26 May 2017
  Airbourne likes this.
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ne vitet 90-te,ekzaktesisht me 1993 ne Hannover ka qene shkruesi me miq gjermane ne Sauna.Dicka e re per mua,dhe me pyeti gruaja e gjermanit: ke turp te dalesh i pa mbathur?
  JO....jemi per kulture shendetesore dhe nuk perben ndonje problem.
  Kjo ishte sa me perket mua.
   
  gurax likes this.
 9. Alivia

  Alivia Forumium maestatis

  Veshja ka një qëllim, se s'përdoret kot.
  Mbulimi i trupit nuk është vetëm për të ftohtin, po dhe për të shmangur ngjalljen e epsheve.
  Trupi femeror lakuriq ngjall epsh tek meshkujt, kjo eshte natyrale dhe e pashmangshme.


  Sigurisht qe ka nje qellim,sepse ty qe kur linde te mbeshtollen me nje corca
   
 10. Alivia

  Alivia Forumium maestatis

  Aman paska dal shkrimi me pergjigje te pa-plote me siper,se paskam pare :p

  Artin,sigurisht qe veshja ka nje kuptim,as qe ve ne dyshim.
  Por pyetja eshe nese une ,ti dhe brezat para-ardhes,sdo kishin qene te veshur,atehere instikti seksual i joni sdo ngacmohej nga nje trup i zhveshur femre apo mashkulli.
  Kete une e solla per te kuptuar se si nder kohera dhe vazhdimesi ne jemi induktuar,me disa instikte te trashiguara dhe qe i quajme morali njerzore,apo pika karakteri apo etike apo si te duash,kjo ka pak rendesi.
  Por mua ajo qe me shqeteson apo cilsoj,eshte pikerisht se si turma njerzore eshte nje fare imitim kollonimi ne ate cfare percjellim.
  Nga se vjen kjo?
  Eh, ndoshta nge vesi per te marre vesh,ndoshta nga frika,ndoshta ,,ndoshta skane funde.,,etj etjj.
  Dhe per ta mbyll,sic te thash sapo ne lindim na mbeshtjellin me nje carcaf,dhe sapo arrijme tre vjec fillojne na thone te mbulohemi ,sepse organet seksuale eshte turp te na shikoj njeri..etj etj versione te ketyre gjerave.
  Por Sic procedohet ne kete rast,mundet te kete te tilla nderhyrje rrenjesisht ne psikologjin e turmave te mases njerzore ne shume dimensione konceptesh dhe idesh.
  Eh,ne fund te fundit eshte e normale,se ndryshe si do beheshin revolucionet ose si do krijoheshin idhujt e epokave njerzore..:)
  (PS:_Pra duke mos e ngushtuar konceptin e kesaj ideje ,vetem ne te turpshmen apo te moralshmen,apo ne titullin e temes,doja te thoja se si behen nderhyrjet,tek ne,normale mund te jene pozitive negative,e ne fund te fundit si turma duhen gjetur rregulla qe te jetojme ne paqe te gjithe,duke respektuar njeri-tjetrin e kjo vjen si rrejdhoje e disa pikave rregulluese respektuese sociale normalisht.)
   
  Last edited: 27 May 2017
  gurax and TinkerBell like this.
 11. Artin

  Artin Papirus rex

  Nqs instinkti jonë seksual s'do të ngacmohej nga një trup femre i zhveshur, apo organet gjenitale të saj, nga çfarë do të ngacmohej atëherë?! :p

  Ideja e të qenit lakuriq, pa rroba, në jetën e përditshme, është poetike dhe idealiste, por nuk përshtatet me jetën e vërtetë.

  Sa për rregullat, moralin dhe majmunërinë, këto janë gjëra të ndryshme nga njëra-tjetra.
  Për mendimin tim, sot majmunëri jane disa sjellje apo kultura te cilat quhen moderne, e te cilat sipas tyre permbysin instinkte e tabu...
  Instiktet e shendetshme natyrore jane te lindura dhe nuk ndryshojne, e as duhet kerkuar te ndryshojne.
   
  Last edited: 31 May 2017
 12. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Instikte te shendetshme natyrore...
  Njerezit nuk lindin te veshur. Nese lihen ne jete te jetojne te paedukuar dhe ne gjendjen e tyre natyrore, nuk kane instikt te vishen me kalimin e kohes. Veshja ne sensin moral dhe turperor nuk ka sens tek keta njerez. Nese ne ndonje forme rudimentare jane veshur, ka qene sepse kane patur ftohte, jo se ju vinte zor nga dikush dhe kjo gje vezhgohet ne te tera rastet kur njerezit jane rritur qe te vegjel nga kafshet. Gjithashtu ne Olimpiadat e Greqise se Lashte, garuesit nuk vishin rroba, pasi Olimpiada ne nje fare menyre i dedikohej perendive te Olimpit dhe supozohej qe garuesit te ishin nje imitim sa me afert me keto perendi - primordiale dhe te panjollosura nga koha - duke shfaqur perulesine e njerezve ndaj tyre nepermjet imitimit.
  Persa i perket rrobave vs. lakuriqesise ne lidhje me instiktet tona seksuale, edhe kjo nuk mendoj se eshte e vertete. Ne te kundert nuk do ekzistonin veshjet intime erotike dhe femrat nuk do ndienin deshiren t'i vishnin keto perpara te dashurve te tyre ne momente epshi, por do mjaftoheshin vetem me lakuriqesine. Dhe ne te njejtin grup stimulimesh ben pjese edhe efekti i striptizes.
  Nese sot rrime te veshur, eshte pikerisht sepse instikti i lindur per te qendruar lakuriq eshte anulluar, apo ndryshuar, me anen e kultures.
   
  TinkerBell likes this.
 13. Artin

  Artin Papirus rex

  Eshte instikt i shendetshem natyror, kur trupi lakuriq ngacmon instiktin seksual.

  Njerezit nuk lindin te veshur, e po te mos edukohen nga prinderit, as nuk do te flasin, po do te nxjerrin klithma si kafshet.

  Prandaj quhemi njerez, sepse ndryshe nga kafshet kemi zhvilluar shume gjera. Po te rrinim lakuriq si kafshet, po te mos flisnim e po te mos benim ato qe bejme, s'do te quheshim as njerez.

  Por as kafshet nuk rrine lakuriq fare. Per te ftohtin kane gezof natyror, kurse per "moralin"... të paktën tek femrat organi gjenital eshte i fshehur, e mbulojne me bisht... :p E kur e menjanojne bishtin femrat, terbohen meshkujt... :p

  Veshjet erotike ngjallin kenaqesi pikerisht sepse reklamojne format e trupit lakuriq dhe nxitin imagjinatën per të. Shpesh mbulojne edhe difekte trupore dhe keshtu e manipulojne syrin dhe imagjinaten.
   
 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  S'kam patur rast :p Por qe ke menduar, ka nje shpjegim: ju dukemi perversa ne juve, prandaj. Si te mastubohemi kur ka 100 veta?! Te kete tridhjete, po! :p

  (tema)
  Nuk po marr nje shembull per nje kohe te me vonshme, mbase, kur njerezit ta kene marre si kulture te ndenjurin pa rroba, por tani, ne plazhet nudiste: A do te ishte turp te urinoje ne publik kur te gjithe jane nudo? Nje vajze apo nje djale kur e merr per ne banje, kur eshte i veshur, e pengon ta beje ku eshte sepse eshte turpi i heqjes se brekeve, por kur je nudo...!
  Pastaj sa turp do te ishte, ne plazh nudist, te masturboheshe para nje femre qe eshte e zhveshur? A do te ishte leale te te thoshte: "ore, s'ke turp ti?" Po ajo qe e ka nxjerre ne shesh, s'ka turp? :)

  Di te them: sipas vendit behet kuvendi. Mendoj se edhe kur njerezit ishin te gjithe te zhveshur, parahistori mbase, do te ishte nje grup qe mbulohej disi. Edhe nese sot (apo nje te neserme) nese njeriu vendos te zhvishet, jo te gjithe do ta bejne!
   
 15. Fede

  Fede Primus registratum

   
 16. olofssonlarstony

  olofssonlarstony Forumium praecox

  Përshëndetje Z. dhe znj
  Numri im (whatsaap) : +46705117485
  Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
  Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
  Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 20000 € në 5.800.000 € me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
  Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
  Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
  Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
  * Kredi Financiare
  * Kredi hipotekore
  * Hua për investime
  * Auto kredi
  * Borxhi i konsolidimit
  * Linja e kredisë
  * Hipotekë e dytë
  * Shlyerja e kredisë
  * Hua personale
  Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
  Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
   
  silvanabohn likes this.
 17. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Vete titulli i temes eshte nje cenim i Etikes. Titulli eshte cinik. Ndaj edhe cdo gje qe vijon eshte thjeshte nje deshire e fshehte per te fshehur dhe nxjerre haptas natyren psikopate te hapesit te temes i cili eshte edhe antar shtabi.

  Edhe pse i marre diku tjeter ky artikull i shkruar nga pseudo sofiste eshte perqeshja dhe perdhunimi me i madh qe i behet qenies se ashtuquajtur NJERI.

  Ne nje menyre skandaloze hapesi i temes kerkon te perdore natyren e vet te perdale dhe te paturpshme duke joshur ne kete diskutim anetare te tjere te forumit te cilet nuk ngurrojne asnje moment te kenaqin egon e semure te njerezve te tille te cilet jam e sigurte nuk do t'a benin nje gje te tille ne kushte normale. Duket se DIKUSH qenka kapur duke masturbuar ne publik. Apo jo joetisti!?

  Ky nuk eshte diskutim POR thjeshte nje akuze e paturpshme qe i'u behet disa njerezve per t'i kujtuar ata te qendrojne te nenshtruar.

  Kush duhet te kete me shume turp atehere? Dikush qe masturboi apo dikush qe e pa masturbuesin?

  Turp e faqja e zeze.


  El
   
 18. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Turpi ne vetvete nuk ekziston. Turpi ekziston vetem kur i pergjigjet pyetjeve kush, ku, kur, me ke, dhe pse.

  Asnje njeri nuk ka te drejte te ndryshoje apo te gjykoje nje grup te huaj, pjese e se ciles ai nuk eshte.

  Ne qofte se ne nje grup ekziston unanimisht kodi moral dhe civil ashtu qofte per ta.

  Ata duhet te jene te izoluar nga grupet e tjera dhe grupet e tjera te izoluara nga ata.

  Nje pjesetar i ri ka te drejte te vezhgoje dy kampe dhe te futet ne kampin qe pershtatet me interesat e veta.


  El
   
 19. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Cfare eshte uni dhe mbi-uni Alivia?!

  Konkluzioni final ne te cilin mberrij si rezultat i leximit te ketij shkrimi eshte se ti vuan nga nje semundje mendore qe quhet Histeri dhe nga nje semundje fizike qe quhet sexual addiction.

  Ne qofte se ti kalon ne faza psikopatie kjo vjen pikerisht per arsye te abuzimit qe ti ben me seksin dhe seksualitetin. Ky eshte nje fenomen qe njihet nga mjekesia dhe une te keshilloj forte qe ti te kerkosh ndihme.

  Ne qofte se adiksionin tend seksual ti e quan bekim dhe jo mallkim atehere eshte ne te drejten tende t'a perdoresh ate POR pa futur ne carkun tend njerez te pafajshem.

  Ne qofte se njerez te tille kane ngecur ne kete cark, ju sugjeroj me gjithe forcen e zemres te drejtoheni tek mjeku per te pare nese vuani nga semundje sifilike ose te transmetuara seksualisht.

  Ne qofte se pas nje kontakti me nje njeri te tille ju ndiheni te kercenuar apo te shantazhuar ju sygjeroj forte te drejtoheni ne organe te policise.

  Ne qofte se jeni te martuar dhe keni bere nje gabim te tille, do te ishte ne te miren tuaj te diskutonit me partnerin tuaj. Aty nder te tjera ju do te shihni sa e vlefshme eshte lidhja juaj martesore dhe sa gabime te tuajat jane ne gjendje te kaperdihen nga partneri.

  El
   
 20. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Njeriu i pare premordial eshte veshur jo sepse ka pasur ftohte. I ftohti ka ardhur shume here me vone si rezultat i mbarimit te energjise se objektit te pare te drites i cili ishte dhe shkaktari primar i nxehtesise krijuar ne Toke.

  Njeriu premordial eshte veshur per arsyen me te thjeshte. Nuk ishte turpi. Ishte zhvillimi i shqisave te tij. Shqisa e te parit, prekjes, nuhatjes, shijimit dhe degjimit jane baze e pakundershtueshme e procesit te ndarjes se kafshes nga njeriu.

  Nje njeri i cili ka shqisen e shijimit dhe ushqehet me bime apo me kafshe ka gjithashtu edhe shqisen e nuhatjes se nenprodukteve te trupit te vet. Urines dhe jashteqitjes. Nje njeri i tille i cili jeton ne tufe nuk mund te permjere dhe te kryeje nevoja ne nje ambjent ku haet. Dhe lejome te them se ngrenia nuk ishte problem.

  Nevoja e jashteqitjes jashte ambjentit te ngrenies dhe sigurisht lindja e pasardhesve te ketyre qenieve premordiale krijoi domosdoshmerine e izolimit te akteve bazike te ketyre te fundit nepermjet atyre qe une do t'i quaja bebelinat e para. Ishte veshembathja dhe mbulimi i organeve te jashtqitjes ajo qe mund te interpretohet edhe si mbulimi i organeve te riprodhimit apo te qejfit.

  Ti ne grupin tend mund te rrish lakuriq sa te duash. Asnje nuk te pengon. Vecse jam e sigurte se ti nuk do te haje dhe dhisje ne te njejtin vend.  El
   

Shpërndajeni këtë faqe