eurovision 2005

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga zog, 28 Mar 2005.

 1. zog

  zog Primus registratum

  eurovision 2005

  shqiperia paraqet :

  kengen
   
 2. Rrapatushja

  Rrapatushja Nelk@

  Re: eurovision 2005

  :lol: :lol: :lol: Kaq!
   
 3. zog

  zog Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  :lol: kom njeriu per bese :lol:
   
 4. Guest

  Re: eurovision 2005

  Sapo e degjova ne version Anglisht.(Ledinen)
  Me pelqeu dhe besoj,do te prezantohemi mire ne Eurovizion.

  P.s.Te pakten, t´jua marrim Grekeve ne Muzike..u pa puna jone. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. zog

  zog Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  te gjithe po thone (neper forume te huaja) qe ajo per te shkuar lart duhet te zgjedhi e kendoje versionin shqip. ne anglisht, ngaqe s'eshte gjuha saj, ajo sforcohet pak dhe e humbet timbrin origjinal te zerit te saj.

  duke qene se kenga ne festival do te jepet live, pastertia e zerit dhe artikulimi fjaleve do te luajne rol kapital.

  ndersa grekja (po e marr veç si shembull) krejt ne te kundert, anglishten e pertyp me mire. ajo ka lind e eshte rritur ne suedi, prandaj.


  ps; verrejtjen me te madhe e kam per shqiptaret, qe i nxjerrin flamuret vetem diten e fundit duke pritur fitoren imagjinare me gojen e hapet e syte e zgurdullut.

  dun perher me fitu pa pune, as perkushtim.

  akoma sitin nuk ja kane bere, lidhja te shpie tek shqiperia.com.

  ledina po lexove ketu, me ço mesazh se sitin ta garantoj une. bile ndoshta dhe veshjen.
   
 6. zog

  zog Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  papapa si mor zot se pelqen njeri eurovizionin, apo ala menien e keni te letrat /pf/images/graemlins/laugh.gif kuptoj, kuptoj.

  nji dhe versioni studio i ledines. version studio


  gooooo! ledina, mrapa me ke :rockband: :thumbsup:
   
 7. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  Paska zgjedh kenge neutrale. Sh. mire ashtu. Si program politik qe eshte Eurovizioni, mire kane bere. Kujt t'ia prishesh e kujt t'ia ndreqesh aty.
   
 8. Alboz-rule

  Alboz-rule Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  Mund ta degjoni dhe shikoni videon ne

  www.escalbania.org.uk

  Faqja e vetme dhe e para kushtuar reprezantimit Shqipetar ne Eurovizion! Mos harroni te leni mendimet tuaja per mbare popullin europian te lexojne!!!! :rockband: :wave:
   
 9. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: eurovision 2005

  Kenga me pelqeu edhe video ishte e nje cilesie standarte, subjekti i videos nje cike si i kopjuar dhe "remuje", duhet me origjinalitet! Pashe "armikun" greken dhe serben, mbeten ca hapa para nesh.
  Por prape jam i mendimit se kemi mundesi te mira.
   
 10. Alboz-rule

  Alboz-rule Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  Mendoj qe gjithcka varet ne menyren e interpretimit ne naten e festivalit! Anjeza vjet nuk pati nje video komerciale dhe studioversioni is saj ishte kot fare por ate nate ajo i dha gjithcka performances dhe interpretimit dhe shfaqi me shume qetesine dhe konfidencen e saje! Ledina them qe eshte teper e mesuar dhe ka shume eksperience ne skena internacionale. Them qe do e ndriqoje skenen Ukrainase dhe ndihem me pozitiv kete vit me shume se per vitin qe shkoi! GO LEDINA!
   
 11. zog

  zog Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  tek kjo adrese i keni videot me cilesi me te larte: http://www.ruv.is/eurovision


  video jona me e dobta. inçizimi po ashtu. ngelet vetem skena.

  grekja ka shume personalitet, po su kollit ne skene /pf/images/graemlins/laugh.gif them se fiton.

  ndersa ledina them se do te kete pozicion me te keq se ajo vogelushja vjet.

  megjithese s'jam i forte per parashikime.
   
 12. Guest

  Re: eurovision 2005

  Se pari flm Zog, qe na dhe mundesine ti degjojme kenget.
  Degjova nja dy fillime..(neser te plota)
  Mendoj,qe ne krahasim me vjet jemi me mire..
  Ledina, ka me prezence ne skene( ne krahasim me Anjezen) dhe duket, qe ka pervoje si kengetare.
  Kjo ka rendesi mendoj.
   
 13. Guest

  Re: eurovision 2005

  Pasi i degjova kenget me rradhe,mendoj se nuk do te jemi aq keq, kesaj rradhe.. :shrug: (Specialiste gjoja.. /pf/images/graemlins/laugh.gif ).

  Mbas Ledines (vetkuptohet),kenga qe me pelqeu dhe qe do te doja te fitonte,eshte ajo e Danimarkes - Talk to You - Jakob Sveistrup! :thumbsup:

  Me pas si konkurente,mendoj eshte Malta (e cila kishte vlere si kenge, po ta degjoje dhe jo shikoje.. /pf/images/graemlins/laugh.gif )por gjithashtu dhe kenga e Spanjes ,e cila i qendron "besnike" ritmeve, qe kane tendenca per Hite,si Makarena, apo Ketchapi..(Por jo se me pelqeu mua.)
   
 14. zog

  zog Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  konga rumune, shume po me pelqen, kush do ta degjoje e ka ktu
   
 15. zog

  zog Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  ça foto e trishtushme /pf/images/graemlins/laugh.gif


  [​IMG]


  tek provat simas thashethemeve qe qarkullojne, hiç te mire se kane pas trupen shqiptaret. bile dhe grekja qe e pash pak, mu duk karagjozllik.

  po kur fitun ne kete menyre (kaq shemtut) ukrahina vjet, ka shance dhe ata qe imitojne sivjet.

  siç duket sa me keq te prezantohesh aq me vota fiton.


  [​IMG]
   
 16. klocari1

  klocari1 Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  Bravo Ledina, shume e bukur kenga,shpresoj te zere nje vend pozitiv. Come on Albania.
   
 17. renea

  renea Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  Interviste e Ledinos per eurovizion tv, perkthyer nga www.tepelena.com

  Pas nje kohe te gjate ku Ledina qe me fotografet per te bere fotografi, ajo u tregua e gatcme te ndaje dy fjale me Eurovizion.tv.


  eurovision.tv: Miredita Ledina, si duket fotografet jane me te preokupuar me pamjes tuaj se sa me zerin tuaj.

  Ledina Çelo /pf/images/graemlins/laugh.gif: Jam mesuar me ate fakt. Koha ime si modele qe nje ekperience e mire. Mendoj se shumica e vajzave do te donin te ishin modele nese do te kishin mundesine. Por ketu jam per te kenduar dhe per te perfaqesuar vendin tim.


  eurovision.tv: A mund te na thoni se c'fare influencash ke pasur ne muziken tuaj? Juve udhetoni shume, keshtu qe duhet te keni shume influenca.

  Ledina Çelo: Ne fillim dua te them, Ledina eshte nje kengetare. Kam deshire te kombinoj, muziken time me pamjen fizike . Rrenjet e mija jane ne muziken klasike sepse studiova ne Akademine e Arteve. Muzika ime me e pelqyer eshte Hip-Hop dhe R&B. Me pelqen shume Whitney Houston dhe Aretha Franklin. INe disa koncrte kam kenduar kenge nga ato dy kengetare te medhaja. Por, kur flaism per Eurovision dua te shfaq muziken tradicionale Shqiptare.

  eurovision.tv: Pra, ju zgjidhini kete lloj muzike vecanerisht per Eurovizion?

  Ledina Çelo: Po, padyshim. Ne koncertin Eurovizion, kur degjon muziken mund te kuptosh se kujt kombi i perket kjo muzike. Meqe perfaqesoj vendin tim Shqiperine, dua qe njerzit te mesohen me kete muzike fantastike. Eshte shume e rendesishme per mua qe te kendoj muzike traditcionale Shqiptare. Ti e di, nuk do te dukej mire sikur te kendoja dicka nga Tina Turner /pf/images/graemlins/laugh.gif.

  eurovision.tv: Teorikisht, sikur te kishe dy zgjedhje, midis nje kenge fantastike R&B dhe nje kenge traditcionale Shqiptare, ke do zgjidhje?

  Ledina Çelo: Hmmm, pyetje e forte. Per mua, Eurovizion nuk eshte thjesht nje gare. Me teper eshte nje feste e gjithe vendeve Europiane. Keshtu qe do te zgjidhja kengen Shqiptare ne cdo kohe. Gjithashtu, kjo skene eshte nje ure-lidhese per nje publik me te gjere Internacional. Shikohesh me shume ne Eurovizion. Pasi te kendeoj "Neser Shkoj" do te shikoj te kendoj ndonje stil tjeter. Kjo eshte strategjia me e mire, qe te kem mbeshtetjen e Shqiptareve kudo ne Europe, kjo nuk duhet nenvleftesuar.

  eurovision.tv: Le ta zeme se ti fitove Eurovizion. C'do te behs ti si kengetare dhe c'mund te presim nga Shqiperia si vend organizator?

  Ledina Çelo: Sikur uen te fitoj? Te them te drejten nuk e di c'do te bej, nuk e kam menduar mundesine. Nese Shqiperia do te ishte vendi organizues vitin qe vjen, stili muzikor d ote ishte me popullor me ju ketu ne Kiev. Ne do t'iu tregonim te gjitheve c'vend i bukur eshte Shqiperia, dhe do ti ftonim te gjithe ta perjetonin kete fakt. Shqiptaret jane njerez te mrekullueshem dhe mikprites. Ata i bejne te hujat te rikthehen ne Shqiperi. Nu ke them kete se jam Shqiptare! [Qesh]

  eurovision.tv: Faleminderit per intervisten, shpresoj te shikohemi vitin tjeter!
   
 18. Indulgence

  Indulgence Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  Te me shikoni si me eshte thartuar surrati pasi degjova/pashe kete kengen /pf/images/graemlins/frown.gif . Pse perfaqesohemi ne ne Festival Europian me kete lloj muzike jevgo-orientalo-greke-belly-dancing-mish-mash s'e marr vesh! Ka mejhane, dasma, etj per kete pune :shrug:

  P.S. Per ju qe mund te ofendoheni nga kjo qe thashe, merreni qe jam une komplet e pa azhornuar ne muziken bashkekohore shqiptare :shrug:
   
 19. Post Scripter

  Post Scripter Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  U pa puna tashi, me kete kenge perfaqesohemi dhe duhet ta pranojme ndonese problemet jane me te thella dhe nisin qe nga festivali i kenges qe perzgjedh perfaqesuesen e Shqiperise ne Eurosong. Cilat jane procedurat e perzgjedhjes? Nje grup pleqsh dhe miqsh te gjithe tarafxhinj qe quhen "komisioni" dhe qe kane kenget e tyre ne konkurim, zgjedhin ke te dergojne cdo vit ne festivalin europian. Pse ishte vertet kenga Di di di da me daulle e Ledines kenga me e mire qe u krijua ne Shqiperi gjate vitit qe shkoi? Them se duhet ripare menyra e perzgjedhjes se kenges qe na perfaqeson ne syte e botes. Por meqe s'kemi c'ti bejme he per he, hajt na tregoni ca nga ato sitet ku ka polling qe te votojme gocen tone. Si dhe oburra ju qe jeni ne diaspore mobilizoni tere fisin, shoqnine, dashnoret e komshijte te votojne me 21 maj per Shqiperine. Dhe cfare eshte me e rendesishme: ALBFORUMI QE ESHTE VENDTAKIMI I SHQIPTAREVE TE DIASPORES, TA KETE FTESEN PER TE VOTUAR SHQIPERINE DHE LISTEN ME NUMRAT E TELEFONAVE SIPAS VENDEVE PERKATESE, SI NJE TEME TE VECANTE NE KRYE TE FAQES

  Na vafte per mbare ishalla
   
 20. lil-butterfly

  lil-butterfly Primus registratum

  Re: eurovision 2005

  per votimet online klikoni ketu

  come guys... jemi ne vend te dyte pas greqise
   

Shpërndajeni këtë faqe