Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga dimir, 19 Jul 2006.

 1. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  SE NUK ME PELQEJN SHUME SHIFRAT , LENDA QE MA KA SHPIF NGA TE GJITHA KA QENE DF
   
 2. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Jo nuk eshte ashtu Malina, sepse i bie qe ata qe kane hyre ne 2003 te fillonin masterin kete vit!!
  Ka filluar nga vjet, ne 2005, dhe do te jete sic te thashe me siper. Masterat do te jene 1 vit...vetem nese nderrojne mendje prape.
   
 3. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  SE NUK ME PELQEJN SHUME SHIFRAT , LENDA QE MA KA SHPIF NGA TE GJITHA KA QENE DF

  [/ QUOTE ]

  DF eshte nga lendet me te bukura, te thuash per kontabilitetin hajde de.. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Pastaj cfare duhet te themi per lendet e biznesit qe jane komplet teori /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Ujku81, motra ime mbaroi vitin e pare.
  Ajo kishte degjuar edhe per kete 4+1 qe shpjegove ti ,por thoshte se fliteshe edhe per 3+2 me kusht qe per te bere ate 2-vjecarin duhet te kesh mesatare mbi 8 (gje e cila bie ndesh me Karten e Bolognes origjinale qe nuk ka si kusht mesataren).
  Nje student qe mbaron 4 vite (3 vite e gjysem + 6 muaj praktike) me sistemin e ri konsiderohet njelloj me nje qe ka mbaruar 4 vite me sistemin e vjeter?
   
 5. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  OK I SEE , THNX PER INFORMACIONIN.

  PO SI ESHTE KJO PUNA MASTERIT SE ME INTERESON ?

  KE BERE GJE TI PER MASTER?
   
 6. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Po. Dhe plani i lendeve eshte ne pjesen me te madhe njesoj, jane hequr disa lende qe kane kaluar ne nivel masteri. Per masterin ideja eshte qe mund te jete me pagese (jo shume te larte kuptohet), por numri i vendeve nuk do te jete i pakufizuar, keshtu qe mesatarja do te sherbeje si kriter.
  Keshtu funksionon dhe ne nje pjese universitetesh te huaja, ne master nuk shkojne te gjithe. Ka nje numer te caktuar vendesh, mund te aplikojne te gjithe, pastaj ka nje test GMAT dhe ne varesi te tij dhe mesatares behen pranimet. Por thashe, per masterin me kohe te plote kjo nuk eshte e percaktuar ende definitivisht.
   
 7. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  OK I SEE , THNX PER INFORMACIONIN.

  PO SI ESHTE KJO PUNA MASTERIT SE ME INTERESON ?

  KE BERE GJE TI PER MASTER?

  [/ QUOTE ]

  Mund te filloj kete vit, sepse do te hapet master per Finance, te shof, varet si e kam kohen. /pf/images/graemlins/confused.gif

  Per ju qe mbaroni kete vit, nese vitin tjeter vendoset qe Masterat te ofrohen dhe me kohe te plote, atehere mund te aplikosh dhe nese ke mesatare te mire ke shanse te fitosh. Nese jo, atehere do te duhet te presesh, sepse per masterin me kohe te pjesshme kerkohen dy vjet eksperience pune.
   
 8. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  KONTAB ME KA PELQYER ME SHUME SE DF

  KUSH KA MBARUAR SIVJET VITIN E PARE E KAP SISTEMI 3+2,
   
 9. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  E ca do te thuash ti qe , e kam mesataren e larte e? Apo po pate kohe te lire
  /pf/images/graemlins/angel.gif:))
   
 10. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Une flas per Universitet ,jo per Master.
  Nqs ti me thua qe nje qe ka mbaruar 4 vite me sistemin e vjeter konsiderohet me kualifikim te njejte me nje qe mbaron vetem 3 ,atehere Ok.Kush ka mesataren mbi 8 ben "shkolle me shume" dhe eshte me i kualifikuar.Nqs me thua qe nje qe mbaron 4 vite konsiderohet i njejte vetem me ate qe ben 5 vite , ai qe ka bere vetem 3 vjet shkolle mbetet "gjysmak".
  Per kuriozitet , Masteri qe beni ju eshte gjithmone i pergjithshem (dmth ka vetem 1 lloj masteri) apo ka disa lloje edhe mund te zgjedhesh?
   
 11. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Mesatarja varet edhe nga dega qe ke zgjedhur. Ne pergjithesi ato qe mbarojne Finance kane gjithmone mesatare me te ulet nga ato qe mbarojne Biznes apo Ekonomiks. (Dy shoqet e mia kane mbaruar ekonomiks sivjet edhe e pohojne kete)

  Malina , qenke ne klase me Alketa Vejsiun .Klase VIP-ash!
   
 12. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  ti ke mbaruar kete vit , vitin e pare do te kapi sistemi 3+2
  qe do te thote , pas 3 viteve , nqs e ke mesataren mbi 8 do vazhdosh ato 2 vitet e tjera.

  me ate 3 vjetshin je i thjeshte nje profesion por nuk eshte i njejte me ate qe ka bere 4 vjet ne sistemin e vjeter.
  ka disa lloje masterash , mund te zgjedhesh

  ke MBA.MA. DO FUTET MESA THA UJKU 81 EDHE PER FINANCEN
   
 13. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Atehere nqs eshte kshu si thua ti ,nuk eshte i drejte kushti i mesatares.Aq me teper qe sistemi i ri 3 vjeçar ka pothuajse te njeten program me 4 vjecarin e dikurshem ,kane ngjeshu programin dhe kane hequr lendet si sociologjia apo fiskultura qe dikur sherbenin sa per te rritur mesaren.
  Kshu si qenka bere , bie qe nje qe ka mbaruar 4 vite me sistemin e vjeter me mesatare 6 te jete me i kualifikuar se nje qe mbaron 3 vite me sistemin e ri me mesatare 7,9.
  Apo e kam gabim?
  Pastaj çfare eshte e drejte ne Shqiperi?!
   
 14. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  JO MI SHOQE JO

  PSE NE SHKOLLE ATY , ESHTE AJO ?
   
 15. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  NUk jane 4 vjet dhe 3 vjet, por jane 4 dhe 3 e gjysem, qe do te thote 5 lende me pak, jane hequr ca lende kot, qe nga fiskultura, sociologjia, dhe ndonje lende qe dublohej.
  Jane njesoj mbi 90%. Per me teper qe kane per te futur lende me zgjedhje, qe ne nuk i kemi patur.
  Nuk konsiderohet njesoj ai qe ka bere 4 (apo 3 e gjysem) me ate qe ka bere 5.

  Masterat jane : MBA (Business Administration), MPA (Public Administration), MSEE (Studime ekonomike europiane), MM (MArketing) dhe jane fut kete vit Masterat per finance dhe per kontabilitet.
   
 16. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  PO CA TE THEM UNE ,KSHU ESHTE SHQIPERIA.

  PO NORMALE ASHTU ESHTE SEPSE JU I BENI SHUME ME TE SHKURTUARA PROGRAMET TANI,
  PSH MATHS E BENI PER 1 SEMSETER, PERPARA KA QENE VJETORE.
   
 17. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Ne nje interviste marre kete vere thoshte: kam mbaruar vitin e trete per biznes.Kam mesatare 9.ca.Qe kur hyra ne universitet filloi te me pelqeje matematika, blah blah blah.
  Ti se ke pare por ajo s ka nevoje te shkoje ne shkolle per te marre dipllomen.
   
 18. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  AMAN AJO QE KA THENE MESATARJA 9 NQS ESHTE ATY

  IA KA FUT KOT FARE , SE ATO QE KANE MBARUAR SIVJET (NXENESI ME I MIRE 9 apo 8.9 e ka pase mesatare).

  GAZETAT DHE REVISTAT JANE PERRALLA
   
 19. MALINA

  MALINA Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  KJO MSSE ME DUKET INTERESANTE

  PROFESORET JANE TE FAKULTETIT , APO TE HUAJ NGA JASHTE?
   
 20. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Nuk jane gazetat dhe rivistat perralla por jane ato qe tregon ajo genjeshtra.Ose nota te marra qe nga shtepia, pa shkuar ne shkolle.Fundja, se mos do ishte hera e pare.
   

Shpërndajeni këtë faqe