Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga dimir, 19 Jul 2006.

 1. aristokratja

  aristokratja Forumium praecox

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Te gjithe si Lipsi jemi shprehur kur kemi qene studente, madje mund t'i kemi share dhe me keq, profesoret. Por kur e mbaron Universitetin, atehere ndryshojne shume gjera, dhe menyra e gjykimit te te tjereve, ne baze te pozicionit te tyre. Me thene te drejten, nuk e di pse e kane shkarkuar Cekun, por nuk duhet te ngutemi ne disa gjera, pa pasur provat e mjaftueshme.
   
 2. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Bardhyl Ceku dhe te gjithe pedagoget te cilet mendojne se mund te shkojne te japin mesim me disa slide, duke mos u pergatitur apo duke menduar se njohurite e tyre jane te mjaftueshme.
  Tani e ka rradhen Sotiraq Dhamo!
  Duhen pasturar ca vende, duhet rikompozuar dhe nje here drejtimin e departamenteve dhe ndoshta dhe te gjithe pedagoget duhen ritestuar per aftesite pedagogjike dhe ato profesionale.
  Nuk eshte fitore shkarkimi i ketij Prof., por eshte nje shenje pozitive.
  Nuk ka te pazevendesueshem, gjithmone ka alternativa me te mira.
   
 3. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Te gjithe si Lipsi jemi shprehur kur kemi qene studente, madje mund t'i kemi share dhe me keq, profesoret. Por kur e mbaron Universitetin, atehere ndryshojne shume gjera, dhe menyra e gjykimit te te tjereve, ne baze te pozicionit te tyre. Me thene te drejten, nuk e di pse e kane shkarkuar Cekun, por nuk duhet te ngutemi ne disa gjera, pa pasur provat e mjaftueshme.

  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
  mo mire prishet.....
   
 4. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Bardhyl Ceku dhe te gjithe pedagoget te cilet mendojne se mund te shkojne te japin mesim me disa slide, duke mos u pergatitur apo duke menduar se njohurite e tyre jane te mjaftueshme.
  Tani e ka rradhen Sotiraq Dhamo!
  Duhen pasturar ca vende, duhet rikompozuar dhe nje here drejtimin e departamenteve dhe ndoshta dhe te gjithe pedagoget duhen ritestuar per aftesite pedagogjike dhe ato profesionale.
  Nuk eshte fitore shkarkimi i ketij Prof., por eshte nje shenje pozitive.
  Nuk ka te pazevendesueshem, gjithmone ka alternativa me te mira.

  [/ QUOTE ]

  Un them ti heqim tgjithe pedagoget ca jane 40 vjec e lart dhe ta bajm kshu:
  ...studentve tvitit tpar ti japin msim ata tvitit tdyte...
  ...studentve tvitit tdyte ti japin msim ata tvitit trete...
  ...studentve tvitit ttrete ti japin msim ata tvitit tkatert...
  ...dhe studentve tvitit tkatert ti japin msim stazhistat....
  .....
  ....pedagoget q'i meten tmerren me pune administrative... printim dhe mushje procesverbalesh...regjistrim studentash...etj(besoj se dine ta bajn kaqi gje)....
  ...........
  uuu se harrova masterin.....ktyre ma mire ti japin msim rojet e shkolles....
  .....
   
 5. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  hahahahhahaha
   
 6. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Kur e mbaron universitetin dhe behesh vet nje pedagog ndryshon ne sensin qe krijon distance me studentet se kuptohet qe smund te besh llogje me ta ne te njejten menyre ....por ne vetvete ti nuk ndryshon si njeri pasi e di ceshte right and wrong dhe mundohesh te jesh objektiv ne vleresime dhe trajtim...
  Pedagoget qe tremben nga studentet e mire ...per mua nuk jane te pergatitur......eshte paksa edhe ajo frika qe mund te me zere vendin e ste shef dot me syrin e shokut...
  eksperienca ne vite ka te beje ne mesimdhenie , por me teper eshte pergatitja , deshira per te dhene sa me shume nga ato qe di vete , pasioni, elokuenca ....
  ka shume studente te mire qe kane qen geek me mesatare 10, e skane aftesi per tu bere pedagoge ...po ashtu si shume pedagoge qe jane trasheguar nga ekonomia e centralizuar skane per te qene asnjehere ne nivel te kenaqshem per studentet e sotem
   
 7. forwardi

  forwardi Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Un them ti heqim tgjithe pedagoget ca jane 40 vjec e lart dhe ta bajm kshu:
  ...studentve tvitit tpar ti japin msim ata tvitit tdyte...
  ...studentve tvitit tdyte ti japin msim ata tvitit trete...
  ...studentve tvitit ttrete ti japin msim ata tvitit tkatert...
  ...dhe studentve tvitit tkatert ti japin msim stazhistat....
  .....
  ....pedagoget q'i meten tmerren me pune administrative... printim dhe mushje procesverbalesh...regjistrim studentash...etj(besoj se dine ta bajn kaqi gje)....
  ...........
  uuu se harrova masterin.....ktyre ma mire ti japin msim rojet e shkolles....
  .....

  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/smirk.gif Un them te rrime gjithe kohes te flasim kshu si flet ti dhe mos permiresohet asnjehere asgje...
   
 8. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  nuk tpelqevi ideja ime..... /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/smash.gif
  osht e menume holl.... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  po dekan kush do jete /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Perparim Musa
   
 11. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Noi shoku jot ky?!
   
 12. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Sikur!
  Te nderuar anetare te ketij forumi, te nderuar miq!
  Ne momentin qe kam hapur kete teme vertete mendova qe ky ishte nje problem i cili me shqetesonte mua dhe mendova se do te kishte dhe te tjere studente qe i shqetesonte.
  Ju faleminderit per mbeshtetjen dhe mendimet tuaja.

  Tani kam nje tjeter problem (dikush do te thote pse me problemet tua do merremi)! lol
  Kur pashe se do kisha shume probleme per te mbaruar fakultetin tek ekonomiku thashe: Po shkoj tek nje universitet privat!
  Atje do te jete me mire! Dhe shkova ne tre universitete qe kishin dhe cmimet nje cike me te arsyeshme.
  Ju thashe problemin se si e kisha dhe po shpresoja ne nje zgjidhje dhe sigurisht te me konsultonin se si do beja me provimet qe kisha marre dhe ato qe nuk i kisha marre....
  Tek njeri me thane nuk eshte problem ti bej pagesen per vitin e dyte dhe menjehere regjistrohesh ne te tretin...
  Uauuuuuuuu u habita, po mire thash po se mos me nxjerrin ndonje problem, jo me thane po erdhe dhe bere pagesen nuk do te kesh probleme. Te mendohem thashe... dhe ika me vrap.
  Shkova tek nje tjeter dhe i spjegova problemin dhe me thane qe ekonomiku nuk ka vende... po po deshe te fusim ne juridik viti i III-te po duhet te paguaja dy vite dhe nje tjeter e kisha falas meqe kisha bere ca vite fakultet.
  Te them te drejten me pelqeu shume po ishin ca si shume euro, por dhe nga ana tjeter thashe... ca behet !!!!!!!!!!!!
  U largova duke menduar, pa gjetur nje pergjigje ne koken time!
  Po keshtu dhe tek nje fakultet tjeter, me thane hajde regjistrohu nuk ka problem per frekuentimin, por hajde per provime dhe ne do te ndihmojme meqe qenke djale punetore.
  U largova i coroditur dhe pa asnje ide ne koke!
  Ka ndonjeri qe mund te me ndihmoje te me thote se care behet dhe se cfare mund te bej.
  Faleminderit!
  Sinqerisht dhe me shume respekt per te gjithe ju!
   
 13. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  po dekan kush do jete /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]

  dekani osht caktu me kohe....
  besoj se e njfni...do vejm Bektashin.... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Sikur!
  Te nderuar anetare te ketij forumi, te nderuar miq!
  Ne momentin qe kam hapur kete teme vertete mendova qe ky ishte nje problem i cili me shqetesonte mua dhe mendova se do te kishte dhe te tjere studente qe i shqetesonte.
  Ju faleminderit per mbeshtetjen dhe mendimet tuaja.

  Tani kam nje tjeter problem (dikush do te thote pse me problemet tua do merremi)! lol
  Kur pashe se do kisha shume probleme per te mbaruar fakultetin tek ekonomiku thashe: Po shkoj tek nje universitet privat!
  Atje do te jete me mire! Dhe shkova ne tre universitete qe kishin dhe cmimet nje cike me te arsyeshme.
  Ju thashe problemin se si e kisha dhe po shpresoja ne nje zgjidhje dhe sigurisht te me konsultonin se si do beja me provimet qe kisha marre dhe ato qe nuk i kisha marre....
  Tek njeri me thane nuk eshte problem ti bej pagesen per vitin e dyte dhe menjehere regjistrohesh ne te tretin...
  Uauuuuuuuu u habita, po mire thash po se mos me nxjerrin ndonje problem, jo me thane po erdhe dhe bere pagesen nuk do te kesh probleme. Te mendohem thashe... dhe ika me vrap.
  Shkova tek nje tjeter dhe i spjegova problemin dhe me thane qe ekonomiku nuk ka vende... po po deshe te fusim ne juridik viti i III-te po duhet te paguaja dy vite dhe nje tjeter e kisha falas meqe kisha bere ca vite fakultet.
  Te them te drejten me pelqeu shume po ishin ca si shume euro, por dhe nga ana tjeter thashe... ca behet !!!!!!!!!!!!
  U largova duke menduar, pa gjetur nje pergjigje ne koken time!
  Po keshtu dhe tek nje fakultet tjeter, me thane hajde regjistrohu nuk ka problem per frekuentimin, por hajde per provime dhe ne do te ndihmojme meqe qenke djale punetore.
  U largova i coroditur dhe pa asnje ide ne koke!
  Ka ndonjeri qe mund te me ndihmoje te me thote se care behet dhe se cfare mund te bej.
  Faleminderit!
  Sinqerisht dhe me shume respekt per te gjithe ju!

  [/ QUOTE ]

  Per mendimin tim mos shiko kot ne fakultete private sepse nuk ofrojne asgje pervec nje kartoni diplome i cili nuk dihet nsa vlen.
  Ose shtrengohu nji cik se ekonomiku nuk eshte aq i veshtire sa te eshte dukur ose shiko ndonje fakultet jashte....
   
 15. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Sikur!
  Te nderuar anetare te ketij forumi, te nderuar miq!
  Ne momentin qe kam hapur kete teme vertete mendova qe ky ishte nje problem i cili me shqetesonte mua dhe mendova se do te kishte dhe te tjere studente qe i shqetesonte.
  Ju faleminderit per mbeshtetjen dhe mendimet tuaja.

  Tani kam nje tjeter problem (dikush do te thote pse me problemet tua do merremi)! lol
  Kur pashe se do kisha shume probleme per te mbaruar fakultetin tek ekonomiku thashe: Po shkoj tek nje universitet privat!
  Atje do te jete me mire! Dhe shkova ne tre universitete qe kishin dhe cmimet nje cike me te arsyeshme.
  Ju thashe problemin se si e kisha dhe po shpresoja ne nje zgjidhje dhe sigurisht te me konsultonin se si do beja me provimet qe kisha marre dhe ato qe nuk i kisha marre....
  Tek njeri me thane nuk eshte problem ti bej pagesen per vitin e dyte dhe menjehere regjistrohesh ne te tretin...
  Uauuuuuuuu u habita, po mire thash po se mos me nxjerrin ndonje problem, jo me thane po erdhe dhe bere pagesen nuk do te kesh probleme. Te mendohem thashe... dhe ika me vrap.
  Shkova tek nje tjeter dhe i spjegova problemin dhe me thane qe ekonomiku nuk ka vende... po po deshe te fusim ne juridik viti i III-te po duhet te paguaja dy vite dhe nje tjeter e kisha falas meqe kisha bere ca vite fakultet.
  Te them te drejten me pelqeu shume po ishin ca si shume euro, por dhe nga ana tjeter thashe... ca behet !!!!!!!!!!!!
  U largova duke menduar, pa gjetur nje pergjigje ne koken time!
  Po keshtu dhe tek nje fakultet tjeter, me thane hajde regjistrohu nuk ka problem per frekuentimin, por hajde per provime dhe ne do te ndihmojme meqe qenke djale punetore.
  U largova i coroditur dhe pa asnje ide ne koke!
  Ka ndonjeri qe mund te me ndihmoje te me thote se care behet dhe se cfare mund te bej.
  Faleminderit!
  Sinqerisht dhe me shume respekt per te gjithe ju!

  [/ QUOTE ]

  Me fal qe po ta them kaq troc po per mendimin tim ate qe duhet te besh ti ,eshte te ulesh b*then e te mesosh kontabilitetin ,e para sepse eshte lende e bukur,e dyta sepse vetem duke mesuar mund tja dalesh ne ekonomik.Mbase sdo marresh 7-8-en po te pakten do kalosh provimin dhe Sotiraqit as qe do i bi ne mendje per ty.Perpiqu te stervitesh me teza te kaluara ne kontabilitet se armikun me te madh ke kohen.Dhe aq sa shkruan ketu dhe kohen qe humb duke kerkuar universitete private perdore per te vrare mendjen se per ke provim duhet te japesh me teper forca.Ne ekonomik ,duhet me pas vullnet,po nuk pate harroje se do e kalosh si shkolle.
   
 16. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Pse nuk shkon te Kristalet. Po te paguash vitin e dyte dhe te tretin, fillon direkt te katertit, me opsion shtese infermierine nese paguan dhe nje vit tjeter. Te Motrat Parashqevi Simaku, te bie me lire, por aty duhet te cosh dhe nje shok tjeter ne vit te dyte qe ta marresh diplomen vitin tjeter pa shkuar fare...
   
 17. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Koment i tepert!
   
 18. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Hahahaha, une them qe ti Dimir te hapesh vete nje universitet privat komplet online ku te ofrosh diploma me 500 Euro. Per 2 vjet i ben te gjithe shqiptaret me shkolle te larte, ben dhe goxha leke per vete. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Lol, kur eshte ber Ekonomiku fakultet i veshtire per tu mar iher ........mjafton te ulesh icik by'en dhe te lexosh
  Pastaj ku ka mbet shqiptar qe kerkon te kete diplome dhe se ka mar.....fallco apo real /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. Oltion Rrumbullaku

  Oltion Rrumbullaku Primus registratum

  Re: Fakulteti Ekonomik duhet reformuar, por si?

  Jashte teme! /pf/images/graemlins/winkwink.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe