FATI..., ç' eshte?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Vis Elbasani, 8 Jan 2003.

 1. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?
   
 2. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  ..."homo faber ipsius fortunae"!

  (^=^)
   
 3. arun

  arun Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  jam dakort me ty por per te ndertuar fatin vete duhen tre gjera te domosdoshme

  1-puna,aksioni, (ose karma ne gjuhen sanskrite)

  2-dituria,konoshenca,(ose njohuria e kulluar)

  3-dashuria,devocioni,(ose adhurimi absolut)

  pa keto tre faktore esenciale fati nuk ndertohet dot
   
 4. arun

  arun Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  (po ta plotesoj deshiren dhe shume shkurt)

  per te ndertuar fatin vete duhen tre gjera te domosdoshme

  1-puna,aksioni, (ose karma ne gjuhen sanskrite)

  2-dituria,konoshenca,(ose njohuria e kulluar)

  3-dashuria,devocioni,(ose adhurimi absolut)

  pa keto tre faktore esenciale fati nuk ndertohet dot
   
 5. Re: FATI..., ç' eshte?

  Fati eshte nje lloj telepatie...nuk ka te beje aspak me inteligjencen .Instikti eshte rrjeta per te kapur fatin..!!
  Gjejeni kush e ka thene.. :wave:
   
 6. thAci

  thAci Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  Fati eshte ajo qe kerkojme (pak a shume) :wave:
   
 7. Re: FATI..., ç' eshte?

  Do t'a ndryshoja fare pak thenien:-Fati eshte ajo qe marrim nga gjithe ajo qe kerkojme.. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 8. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: FATI..., ç' eshte?

  bo vaki ca gjona s'i kerko po te vijn ne dere i bin me shqelm e thoj..."ho me ...s'ta mur menja ah?!"

  po kto ça jan?
   
 9. regele

  regele Forumium maestatis

  Re: FATI..., ç' eshte?

  Une mendoj se fati eshe rezultati i punes dhe menyres sone se te jetuarit, por te cilin nuk jemi ne gjendje ta shohim gjithmone..atehere kur e gjejme habitemi, por ne te vertete eshte dicka shume normale per te cilen kemi punuar, menduar e jetuar!
   
 10. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  Te gjendesh ne kohen e duhur ne vendin e duhur me njerezit e duhur???!!!
  Sa e pakuptimte kjo fjalia...po nuk di si ta perkufizoj ndryshe fatin, se me duket shume abstrakt.
  Fati mendoj une, eshte nje moment i panjohur ne kohe apo rrethana qe nuk varen nga ty, te cilat mund te ndryshoje rrjedhen e jetes tende (per mire apo per keq, ne ket rast quhet fat i zi /pf/images/graemlins/laugh.gif ), ashtu si e kishe deshiruar dhe kerkuar me pare me aq mund, ose sic nuk e kishe menduar e imagjinuar kurre.
  Kshu them una...po sesi, ku e kur ndodhin keto rrethana, kete nuk mund ta parashikosh kurre.
   
 11. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  Une s'i besoj fatit se s'kam fat hic. Cdo gje e mir qe mund te me kete ndodh s'ka qene thjesht fat.
   
 12. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  Ne fillim duhet vertetuar qe ekziston nje "fat", pastaj duhet thene se cfare eshte. Edhe nese ekziston fati eshte asgje, sepse njeriu e krijon vete fatin e tij.
   
 13. Re: FATI..., ç' eshte?

  A mund te quhet rastesi apo Fat qe ne nje bllok pallatesh 5 katesh ,brenda 6 muajve , ne te njejten hyrje dhe ne te njejtin krah ,ne 4 familje te ndryshme te ndodhin 4 vdekje ,3 nga te cilat 16-22 vjec ?? Nder keto 3 vdekje aksidentale dhe nje natyrale.. :shrug:
   
 14. martix

  martix Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  mendoj qe fati eshte psikoze me te cilen njeriu ngushellon veten ne pesimizem e optimizem..
   
 15. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  'Fati' nuk eshte vetem kur na ndodh diçka e mire /pf/images/graemlins/wink.gif .
  Fati - them une - eshte ajo qe ndodhet ne mes 'çdo gje varet nga ne' dhe 'çdo gje varet nga fati'.

  p.s. koncepti 'fati' me ka terhequr perhere.
   
 16. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  As aty ne mes s'me kap fati mua.
   
 17. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: FATI..., ç' eshte?
   
 18. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: FATI..., ç' eshte?

  Gjithsesi, ajo cka duhet t'i kerkojme vetes mbi pergjigjet rreth fatit eshte mëdyshja nese fati eshte i paracaktuar/i shkruar apo fati vetecaktohet/veteshkruhet...

  Sipas meje, kjo nuk eshte nje absolut. Njeriu varet nga mjedisi ku lind dhe ritet. Persa kohe ai nuk deshiron ta ndryshoje kete, fati i tij mbetet i paracaktuar - ai beson se fati i tij ishte te ritet dhe te jetoje ne ate mjedis ku lindi. Kur ky person kerkon te ndryshoje mjedis, te testoje veten, te zbuloje aftesite e reja dhe caqet e vetes se tij, ai kerkon te ndryshoje jetese dhe fillon te bindet se fatin mund ta caktoje vete, pra, te thyeje besimin se fati i tij ishte i paracaktuar nga natyra/zoti/vendlindja/familja.
   
 19. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: FATI..., ç' eshte?

  po kur zbret Azraili s'e nxjerr rrugen bosh...
   
 20. godfather

  godfather Primus registratum

  Re: FATI..., ç' eshte?

  fatin nuk eshte si ta kerkosh po si ta gjesh... /pf/images/graemlins/laugh.gif

  me bo me e ndokush ket postim kan per tme dekretu direkt per kaderije.... /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe