FBI Sfidon Kompaninë Apple

Diskutime tek 'Te reja dhe njoftime teknologjike' filluar nga Agjenti_007, 17 Feb 2016.

 1. Agjenti_007

  Agjenti_007 Kujdes.Ceta.Plak.E.Mallakastres Anëtar i Shtabit

  1455722547apple.jpg

  Masakra e San Bernardinos në Kaliforni është kthyer në mollë sherri mes FBI-së dhe Apple-it.

  Byroja Federale e hetimit kërkon kodin e telefonit iPhone të vrasësit, por kolosi i teknologjisë refuzon me argumentin se një lëshim i tillë përbën një precedent të rrezikshëm.

  Të dhënat e smartfonit të autorit të sulmit, Syed Rizwan Farook, do të shkatërrohen nëse hetuesit vendosin e shumta 10 herë fjalëkalimin e gabuar.

  Një gjykatës federal e urdhëroi kompaninë Apple të ndihmojë FBI-në me zhbllokimin e telefonit të vrasësit, por shefi ekzekutiv i saj, Tim Cook u shpreh se do ta apelojë vendimin.
   
  Dreamer likes this.
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Gjenerali Michael Hayden, eshte nje ish drejtor i NSA. Eshte nje nga shume zyrtaret e larte te qeverise se SHBA i cili ne ceshtjen "FBI vs. Apple" eshte mbeshtetes i argumentave te Apple.


  [​IMG]

  Cituar nga nje interviste e M.Hayden, me Wall Street Journal:

  "Ne fokus ketu eshte enkriptimi i pazberthyeshem i komunikimit midis paleve qe komunikojne. A duhen lejuar firmat amerikane qe te prodhojne dicka te tille? Ne njeren ane kemi drejtorin e FBI (Jim Comey) i cili thote se do vuaje shume nese nuk i lexon dot emailet e Tony Sopranos. Ose nese do me duhet te pyes Tonin per ndonje kod PIN perpara se tja lexoj emailet. Kjo eshte ankesa, te cilen ne fakt e kuptoj. Ka nje ane te erret ne enkriptimin e pazberthyeshem.

  Une mendoj se Jim Comey e ka gabim. Logjika e tij eshte e bazuar ne nje ide se ai eshte kryesor dhe ne qender te vemendjes, se levizjet tuaja duhen koordinuar me te. Dhe une po ju them se kur behet fjale per hapesire kibernetike (cyber domain), nuk eshte ai kryesor. Kryesor jeni ju.

  Doni te dini edhe dicka tjeter? Edhe une po te kisha punen e Jim Comey, do mendoja njesoj si ai. Por ja qe une asnjehere nuk kam qene ne nje pune si e tij. Ajo cfare une mendoj ne lidhje me enkriptimin eshte e njejte me ate qe mendon Mike Chertoff [ish sekretar i sigurise kombetare], ose Bill Lynn [ish zv-sekretar i mbrojtjes], apo Mike McConnell [ish drejtor i NSA] i cili eshte edhe nje nga paraardhesit e mi ne kete post."
   
  Dreamer likes this.
 3. Kureshtari

  Kureshtari Forumium praecox

  Gurax, per mendimin tim eshte thjesht reklam qe amerika i ben imazhit te firmave te saj te cilat mundohen dhe luftojne per lirit dhe te drejtat thelbesore te individit gjasme. Ato biseda jane dekriptuar me kohe. Po per te mos hedhur dyshime dhe mos te humbasin besueshmerin tek klienti keto firma, luhet ky lloj teatri.
   
  Dreamer likes this.
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Tashme te dhenat e telefonit ne fjale disponohen nga FBI. Apple nuk eshte perfshire ne kete proces.
  Menyra se si u realizua leximi i te dhenave eshte duke shfrytezuar nje dobesi (vulnerablity) ne vete telefonin qe ka te beje me menyren se si telefoni ruan celsin e enkriptimit te perdorur per dekodimin e te dhenave. Sipas raportimeve kjo dobesi ishte zbuluar nga kompania izraelite Cellebrite.

  Se sa te verteta jane te tera keto ngelet e debatueshme, nese marrim parasysh reputacionin qe kane agjensite 3 shkronjore per te fshehur te verteten ne cdo moment oportun.
   
  Dreamer likes this.
 5. faustmechtilde

  faustmechtilde Primus registratum

  Përshëndetje Z. dhe znj
  Çështja ime (whatsaap) : +46705117485
  Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
  Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
  Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 200000 Lek në 15.800.000 Lek me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
  Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
  Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
  Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
  * Kredi Financiare
  * Kredi hipotekore
  * Hua për investime
  * Auto kredi
  * Borxhi i konsolidimit
  * Linja e kredisë
  * Hipotekë e dytë
  * Shlyerja e kredisë
  * Hua personale
  Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
  Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
   
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Smartphone Rankings Shaken Up Once Again as Huawei Surpasses Apple, Moving into Second Position While Overall Market Declined 1.8% in Q2 2018, According to IDC.

  FRAMINGHAM, Mass., July 31, 2018 – According to preliminary data from the International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, smartphone vendors shipped a total of 342.0 million units during the second quarter of 2018 (2Q18), resulting in a 1.8% decline when compared to the 348.2 million units shipped in the second quarter of 2017. The drop marks the third consecutive quarter of year-over-year declines for the global smartphone market and only the fourth quarter of decline in history. IDC believes this is the result of churn in some highly penetrated markets, although many high growth markets still exist and should return smartphone shipments to overall growth.

  The arrival of Huawei in the second position marks the first quarter since 2Q10 where Apple has not been the number one or two smartphone company in terms of market share. Huawei delivered shipments of 54.2 million units to move into the second position with a record high market share of 15.8%. Samsung maintained a comfortable lead, although indications from its recent 2Q18 earnings call suggest its mobile division revenues will face challenges moving forward.

  "The continued growth of Huawei is impressive, to say the least, as is its ability to move into markets where, until recently, the brand was largely unknown," said Ryan Reith, program vice president with IDC's Worldwide Mobile Device Trackers. "It is worth noting that Apple moved into the top position each of the last two holiday quarters following its product refresh, so it's likely we'll see continued movement among the top ranked companies in 2018 and beyond. For most markets, the ultra-high end ($700+) competition is largely some combination of Apple, Samsung, and Huawei, depending on the geography, and this is unlikely to change much in the short term. At the same time, Xiaomi, OPPO, and vivo are all slowly pushing their customer base upstream at a price tier slightly lower than the top three. This is an area they should all watch closely as the builds in this segment are getting increasingly more advanced."

  "The combination of market saturation, increased smartphone penetration rates, and climbing ASPs continue to dampen the growth of the overall market," said Anthony Scarsella, research manager with IDC's Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker. "Consumers remain willing to pay more for premium offerings in numerous markets and they now expect their device to outlast and outperform previous generations of that device which cost considerably less a few years ago. To contest this slowdown, vendors will need to focus on new innovative features and form factors combined with incentives and promotions to drive growth in many of these highly competitive markets moving forward."

  Smartphone Company Highlights

  Samsung once again remained the leader in the worldwide smartphone market despite a 10.4% decline in shipments from last year. The flagship S9/S9+, which launched late in the first quarter, witnessed slower than normal sales according to Samsung. Samsung claims the slowdown is due to both intensified competition at the high end and an overall sluggish smartphone market. The Korean giant will look to bolster sales in the coming weeks as we await the arrival of the new Galaxy Note 9. The new Note will be unveiled on August 9th and is expected to launch earlier than the Note 8 to gain a foothold ahead of pending fall launches from Apple and others. The device is expected to feature a bigger battery, new S-Pen capabilities, and increased performance.

  Huawei surpassed Apple for the first time to move into the second position based on global market share. It continues to lead the China smartphone market with a record-high market share of 27.0% in 2Q18. In the first half of this quarter, Huawei's P20/P20 Pro series found strong demand in the $600-$800 price segment, helping Huawei build a high profile in the market. In the second half, with the release of its "GPU Turbo" technology, Huawei continued to earn a good reputation. 618 promotions led to strong sales for Honor models in the online channels as the Honor brand continues to be a key driver of growth for the Chinese tech giant.

  Apple dropped to the third spot for the first time despite its second quarter growth. Apple shipped 41.3 million iPhones, representing modest growth of 0.7% over the 41.0 million units shipped last year. The iPhone continued to perform well at the high end as the iPhone X remains a top seller in many markets. Apple will look to regain control of the market this fall with the expected launch of three next generations of iPhone models. The new models are rumored to bring different screens sizes, price points, increased performance, and new features to the table when they arrive next quarter.

  Xiaomi has pulled ahead of Samsung for the number 1 position in India over the past few quarters and has now closed the gap with Samsung in Indonesia as it ramped up its local production to address the increased demand during Ramadhan period, while also expanding its online channel presence and opening up more Mi home stores in the country.

  OPPO faced a slowdown in key markets like India and most of Southeast Asia as it eased back on its aggressive marketing and sales activities in the region. Despite this, the company still managed to grow 5.1% over last year as it continued its expansion into other markets such as the Middle East & Africa. The recent launch of the Find X has also garnered Oppo some praise as the innovative, bezel-less and notch-less design has grabbed the attention of many.

  Source: IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, July 31, 2018.

  Deshira e shkruesit ESHTE.....qe te bejne nje pranvere ne Kine(ta HARROJ veda) dhe pastaj nuk ka rendesi se si do LLAPESH...mandarin,wu,min,jin,xiang,gan,hui apo PFUI ...e te tjera.
   

Shpërndajeni këtë faqe