Feja dhe vetem feja

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga The decatur, 18 Jan 2013.

 1. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  Nuk e ke pas pisk sa duhet ...je I ri e te kam ziliper kete.... ;)
   
 2. Djali Adoloshent

  Djali Adoloshent Forumium maestatis

  Besimi eshte frike,Zoti eshte frike. Me ka pickuar gjarpri dhe kush me shpetoi?
  Zoti me shpetoi apo kunder-helmi i spitalit?
   
  gurax likes this.
 3. katsune

  katsune cherry blossom

  c'kuptim ka kjo pyetje ne lidhje me keto qe kemi shkruar?
   
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Fillohet me pyetjen: Pse me pickoi gjarpri si fillim, dhe pastaj pse shpetova, nese shpetova.
   
 5. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  Frika eshte e mire. Eshte isntikt mbijetese. Eshte kujdes. Te shtyn te mesosh kush Jan limitet tua. Ai qe thot skam frik rren si qeni. Ai qe ska frik eshte psikopatologjik
   
 6. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  Zonje. ...un sjam aq i mencur sa e te mesoj bazen e jetes. Ende se kam mesuar per vete.... :)
   
 7. katsune

  katsune cherry blossom

  hurtlocker, po vazhdove duke iu pergjigjur gjerave roma per toma, zor se do merremi vesh. ketu nuk po flitet vetem per friken, por edhe per fene dhe konceptin e zotit, dhe shkaqet e pasojat qe sjell kjo frike specifike...
   
  Djali Adoloshent likes this.
 8. katsune

  katsune cherry blossom

  mire pra, zere se u morem vesh :)
   
  Djali Adoloshent likes this.
 9. Djali Adoloshent

  Djali Adoloshent Forumium maestatis

  Cja fut kot edhe ti.
   
 10. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  Me falni por roma pergjigjenI ju qe menjeher fillu at me teori jo Mendime e teperta jo pasiguri. ...
   
 11. dev

  dev Forumium maestatis

  Jemi te gjith nga nje Krijus .. ceshtja besimit eshte nezemer ne shpirt ceshtje personale disa sbesojne disa besojne :) njerzimi eshte qenja me budallepse jo me xhentile me iteligjente i apin vetes probleme bejne vetvrasje me LUftra gjith jeten luftojne per toke per kufire cdo njeri ne kete Bote duar bosh vjen duar bosh iken :)
   
  hurtlocker likes this.
 12. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  me fal se e pash tani.
  pra kuptimet e fjaleve smund jen kurr materiale....ndersa realizmi i procesit mendor, intelektual, shpirteror ska nevoj te vihet ne dyshim.
  kur filloi njeriu te quhet njeri? kur varrosi te afermin e tij.... feja ne cdo form te saj ka qen nxitesja e artit, kultures, mendimit. gjitha kryeveprat e greqis se lashte e romes se lashte???? shtatoret e hyjnive te lashta.... arti i rilindjes? mecenatizem i kishes katolike....universitetet e para? kisha katolike....
  dijet greko romake u shkaterruan nga bigotizmi i kishes ortodokse dhe katolike...por u ruajten ne arabi (alaksandri) dhe erdhen ne evrope me islamin e shkelqyer arab te perdiudhes se arte. kush dinte te shkruante e lexonte, nallbani apo imami???

  dije si mjeksia, lundrimi oqeanik, profilaksia u sollen ne evrop ne periudhen e mesjetes se hershme....nga kush? kapelanet ushtarake te kryqtareve....qe i moren nga imamet dhe dijetaret islame ....

  feja si institucion ka krijuar boten shpirterore ne cdo rend e kohe....dakord ka kerkuar qe te monopolizoje mendjen dhe kan shum mekate....dhe natyrisht me revolucionin industrial bota kish nevoj per inxhinjer e kimiste e jo aq per filozofe....

  spitalet, mendimi racional dhe vertetimi shkencor i asaj qe pohon, astronomia moderne, ekonomia politike, ligji i grishamit per raportin e vlerave valutore baz e kembimeve tregtare te reja, gjenetika, teoria e big bangut, motori me djegie te brendeshme (revolucioni 2 industrial) sistemi i shtetit social, universitetet dhe arsimi modern, raporti fakultet mjeksie - spital (bazuar ne teorin e shen albertit te madh per raportin mes praktikes dhe teorise ) etj etj jan kontribute te kishes katolike ndaj njerzimit.

  jam kurioz te di te mirat qe i sollen regjimet tipike darviniste si nazifashizmi dhe komunizmi......pres pergjigje :)
   
 13. gurax

  gurax Pan ignoramus

 14. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  me fal cfar rasti??? ske pse ben bisht :D ka gjasa te jesh politikan ti.
  un te solla argumenta per rendesin q eka pas feja ose me sakt fete ne evolucionin e mendjes njerzore.... ti po ben si si sn0b katnar qe ske argument dhe snobon argumentin...ups po ti je dhe moderator more ;)
   
 15. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Perpiqu te lexosh me shume sesa shkruan. Nuk eshte urdher, eshte keshille, pasi dukshem nuk e ke lexuar ate cfare kam sjelle ne linkun me lart.
   
 16. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  ...dhe mos harro te nalizosh komunizmin.... stalini ish seminarist per prift ortodoks, dhe themeluesi i kgb, xherxhinski ishte seminarist jezuit.

  perseris, fete kan stimuluar artin, arsimin, mendimin, filozofin etj epr mijera vjecar.kan qen krijuese e mbartese te kultures. revolucioni industrial solli fenomenin e lacizimit e ashtu qofte.... fete ishin vektori qe mbarten kulturen....roli i tyre eshte pothuajse ezauruar ne ket aspekt nga fillimi shekullit 19....

  dhe per diksriminimin e hebrejve, nr nje kan qen ortodokset...pastaj katoliket. islami ka qen gjithmon shum me tolerant dhe un jam katolik....
   
 17. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  ndjes por personalisht e quaj munges vendiosjen e linkeve dhe si hap kurr. i ngjet copy/paste dhe njerezve qe skan nje mendim tyrin por thjesht kopjojn mendimet e tjereve.... :)anyway...naten ...kjo eshte e mira e nje bote te lire.... ;)
  asnjeher skam postuar linke.... bet nje koment, ju pergjigja. ju solla disa fakte epr rolin e fese ne civilizimin e njeriut... naten tani...dhe nje keshille, leo 10% te asaj qe kam leuar une dhe mund ti lesjoh vetes nje dit te shkruash me shum se te leosh ;)
   
 18. Aki

  Aki Paint It Black

  Po mire nder gjith ato gjera qe paskan stimuluar si paskan anashkaluar drejtshkrimin keto fete, sa mekat :)
   
 19. hurtlocker

  hurtlocker Valoris scriptorum

  ke pjeserisjht te drejte...laptop panasonic toughbook cf31 me tastier ushtarake dmth duhet nje cekisc me shtyp butonat....sistem sigurie firwall ...vetekorrigjim...etj etj.... dhe pertoj tu kthehem.... besoj te sunstanca jo te forma....kush e gjen interesante e zberthen rebusin ;) naten se me filloi filmi...
   
 20. Aki

  Aki Paint It Black

  Po ti nuk ike heren e pare kur the naten?
  Une prisja pergjigje neser :)
   

Shpërndajeni këtë faqe