Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Kordelja, 4 Nov 2002.

 1. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Rilindasit tane qe shkruan kaq shume per shqiptarin dhe Shqiperine, perse deshen te shpikin nje fe te re dhe unikale.Mos valle qarqet shoviniste e perdoren fene si preteks per percarje, apo vete shqipetaret zgjidhnin preferencat e tyre qe kishin te benin me interesat vetjake..
  A kemi qene ne shkaktaret e kontradiktave dhe kjo na kthente ne "viktima" te shovinisteve grabitqare, apo thjesht KURRE NUK E DESHEM NJERI TJETRIN dhe vazhdojme te mos e duam edhe sot?!
   
 2. harap

  harap Guest

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  po deri sa te jemi komb i pabindur e te mos respektojme keshtu do jete /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 3. qen_ujk

  qen_ujk Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  ne nuk e duam njoni tjetrin per arsue se e marrim me ndergjegje kete vendim. po qe se ne e duam nerin tjetrin me ndergjegje dhe shpirt perasye se jane shqiptar , ne do dalim tek feja e shqiptarit.
  feja ime eshte shqiptaria, dhe gjuha.

  Une i du forte popullin tim shqiptar.
   
 4. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Shqiptaret po e zgjedhin tashme fene e tyre.
  Meqenese jemi te varfer ne avash avash po integrohemi ne ballkan;pra po i bashkangjitemi evropes se bashkuar me nje ballkan ortodoks nga Greqia deri ne Bosnje.
  Ky eshte ballkani i Jugut qe vashdimisht per te flitet shume.Cdo shtet ka nje fe pra ''Ne shqiptaret po e gjejme fene ortodokse'' perse ti trembemi Zotit?.Bashkite e rretheve mblidhe cdo muaj per te nderruar emrat e shqiptareve;pra per t'i kthyer ne ortodokse,e ju flisni pallavra.
  Pra -te rroje Shqiperia Ortodokse! e integruar ne Evrope me qeveri Vorio-Epirote.
   
 5. qen_ujk

  qen_ujk Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Wow Sejsel, bravo.

  Nje tradhtar na del. Si mund ta the thuash rrofte vorio epiri mer delenxhi.
  A e din historine e termit Vorio-Epir. Per mua ti meriton nje plumb ne balle.
  Dhe me thua pak kush eshte zoti? Frika nuk vjen nga zoti por nga njerez si puna jote, qe duan ta assimilojne Shqiperine Me Greqine.

  Vdekje te gjithe grekeve- nje plumb ata meritojne.
   
 6. roland

  roland Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  ja disa arsye per te mos qene grek:
  te pabese
  i urrejne shqipetaret ne max
  na kane (dhe po na)shfrutezojne ne max
  arrogante
  dhe mbi te gjitha kujtojne se e "gjithe bota rrotullohet rreth greqise dhe grekeve"

  Dhe sa per ty Sejsel(dukesh nga emri qe ke zgjedhur) ne qofte se je duke per shaka kjo shakaja jote s'ka kripe fare dheeee ne qofte se jo ti do shker....rop...
  besoje se kupton kuptimin.
  dhe do ti kerkojme ati moderatorit qe ti heqi nga forumi njerez si puna jote se na irritojne ne max. :smash:
  t.q.r.e.sh./
   
 7. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Roli; ti me kompanine tende mrru... bo...t.
  Persa shkruajta me siper e meritoni.
  Ju qe hiqeni <<patriota>> e keni marre dhe po e merrni tere kombin me qafe.Parrulla juaja famekeqe dhe asimiluese kombetare ''feja e shqiptarit eshte shqiptaria'' nuk i sherben aspak Shqiperise,por vetem Greqise.
  Pra duduma sikur ju ateistat vetem flasin qiqrra ne helle ose nuk bejne gje tjeter por vetem shkaterrojne kombin.
  Persa shkrova,nuk bera gje tjeter por vetem shkruajta te verteten;shqiptaret kjo parrulla juaja famekeqe(e perseris) vetem po i greqizon,nuk po i shqiptarizon (patriotizon).
  Fe & Atdhe kjo duhet te jete ne rast se doni te mbani te gjalle kombin o Duduma e papagalle te Nanos e Moisiut;Milos e Majkos;Angjelit E Blushit, pra kjo eshte qeveria jone qe gjithmon cirret me kete parrulle kaq <<patriotike>> qe po can qiellin shqiptar sikur minarete e Ali Pashes ne Janine qe sot ju i keni rrezuar me parrullen tuaj shqiptareske dhe kurre nuk doni t'i ngrini pasi keshtu ju duket vetja me prane Evropes;me integrale sic na do Nano & Berisha.
  Une jam musliman Elhamdulil-lah.
  Te rroje Islami se pa Islam nuk ka shqiptar;pa Islam ju do te greqizoheni.
  Ti ''qen ujk'' papak i Kosoves lexo pak histori e letersi/
   
 8. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Kur te filloje ndonje me nick Arkan te na shkruaj tani... :eek:
   
 9. Guest

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  feja e shqipetarit eshte shqiptaria e drejte kjo thenie po puna eshte qe shqiptaret kane tre fe ?? mos do te thote kjo qe jane atesita apo cfare ??
  konfuzion :confused:
   
 10. goni_gon

  goni_gon Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  o bo bo bo booooooooo cfare u beka ketu .po mbyten dhe po vriten .. ej o bobo ai term ka- dhe duhet te mbreteroj FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA rilindasit e thane kete me kuptimin emire te fjales dhe jo si e kane konsumuar disa budallenj ne chat..shqiptaret athere ne ate kohe nuk e donin njeri tjetrin per arsye te fese .. jo me ate se eshte krishter apo kaur ose jo me ate se eshte myslyman bile tek tuk jane edhe sote bejne dallime dhe anojne nga ana e fese.. diku duhet te mbaheni dhe duhet te mbahemi pikerishte tek ajo fe qe ne e quajme SHQIPTARI.. pastaj sa per religion mbaj cfare te dush ti siç eshte edhe ne europe.. uhne vete jane ne europe dhe kame parte budallenj qe e mbajne veten per myslyman te fort po kur mbeten rrugve shkojne dhe hane buke ne karitas dhe ne kryq te kuq.hahahahahahahahaha eshte vertet per te qeshur me keta njerez po nejse kjo toke rrit gjithçka..ok ika une mblidhni mendjen dhe moa shkruani budalliqe...
   
 11. shalom

  shalom Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Sejsel, fakti qe egzistojne akoma edhe sot relika pa vlere si puna jote, nostalgjike te 'babes', me binde qe parrulla e rilindsave eshte me jetike se kurre per ne.
   
 12. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  oboboo shovinistet thot tjetra!!!
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  -----------
  E rendesishme eshte qe une te kam ndihmuar te gjesh qellimin e diteve te tua dhe mesa duket edhe qellimin e jetes tende se fundmi.......
   
 14. Ema

  Ema Goddes

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Shef cer nusje t'kam gjet?
   
 15. Iliri

  Iliri Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Feja e shqipetarit eshte Shqiperia. Duhet te jete Shqiptaria. Kete duhet ta kuptoje jo vetem Sejsel, por edhe ata qe mendojne se Shqiperia do te thote Islamizmi. Kush jane ata? Ata qe po tu numerosh shkrimet, kane shkruajtur 100 here ne favor te Islamizmit dhe vetem 2 apo 3 here ne favor te Shqiptarizmit.
   
 16. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Kush jane ata...? Bushatllinjte?,Ali Pashe Tepelena?,Turhan Pasha? Konitca?Naimi? ,vellezerit e tij?Hoxha Tahsini i Camerise?,Baba Faja i Martaneshit?,Ferit Vokopola? etj etj etj.
   
 17. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Feja e shqiptarir asht' shqiptaria...

  Kush jane ata...? Bushatllinjte?,Ali Pashe Tepelena?,Turhan Pasha? Konitca?Naimi? ,vellezerit e tij?Hoxha Tahsini i Camerise?,Baba Faja i Martaneshit?,Ferit Vokopola? etj etj etj.
  P.S
  Me falni harrova te nderuarit Fan's Noli dhe te madhi At Gjergj Fishta!
   

Shpërndajeni këtë faqe