FEMIJET?????

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga I love new york, 18 Mar 2003.

 1. I love new york

  I love new york Primus registratum

  FEMIJET?????

  jeta keto vitete e fundit eshte bere aq intensive dhe e veshtire saqe koha me te vertet eshte flori per te bëre flori (pare e kam llafin). kam folur me disa veta (femra shumica) qe jane gati dhe e shohin mese te mundur faktin qe mos bejne femije sepse eshte shume demanding dhe nuk jane gati te "sakrifikojne" apo "kufizojne" jeten e tyre.
  une mendoj qe mgjth veshtiresite, femijet jane engjej dhe eshte nje nga fenomenet me te bukur qe i ndodh njeriut ne jete.
  Juve si mendoni????? a doni femije?? e keni shtyre kohen se kur mund te beni femije ne varesi te kushteve????
   
 2. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

   
 3. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  Femija.... fruti i dashurise vazhdueshmeria e jetes, pasqyra e prinderve dhe mbi te gjitha engjejt ne toke...
  Sigurisht qe do dua femij, kuptohet brenda kushteve te pranueshme me nje mashkull perkrahe meje qe do jete ne gjendje ta perballoj ardhjen e asaj krijese engjellore si nga ana financiare dhe ajo prinderore....
  Ato cifte qe mendojne se te berit femij i kufizon mundesite per tu bere dicka pergjate udhes se karrieres jane njerez egoist ne kulm qe me epshin e pangopur qe kane ndaj parase po e futin veten ne probleme te mevonshme kur do ndihen keq per zgjedhjet qe kane bere...
  Aq me shume thone, qe nje femij e lidh me shume nje cift, nje femij sjell me hare dhe harmoni ne familje dhe me se fundi nje femij eshte projekti me i vlefshem dhe me i rendesishem ne jeten e dy njerezve.....
  Vallahi nese me jepet mundesia, per vete i dua nja 5 kalamaj dhe do jem nena me e lumtur ne bote....
  Nejse, tja leme kohes sec do na sjell ne prag te deres.... /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 4. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  Ti motra ne rregull je keshtu ne parime, edhe une bashkohem me ate mendimin tand, po si me ta thane tash ka ardhe kohe tjeter edhe nuk ashte ma si dikur ne shqipni qe te tane kane hanger buk e sheqer edhe ashtu i ke rehatu fmite.

  Hajde tash e shif ne shqipni se sa veshtire eshte me pase 2-3-4 a ma shume fmi, se nuk ka pune, nuk ka te ardhme edhe nuk ka pare. Ndersa jashte shteti ashte shume e veshtire se nji rrog e nje emigranti te shkon te pagush qerane ose morgage edhe pagesat e tjera dita uje etj. Plus edhe me i cu femite ne kopsht ashte shume shtrenjte, me ndejte ne shpi ashte veshtire se nuk ka mjaft pare. Kam ketu afer meje qifte shqiptaresh qe nuk e shohin njeri tjetrin vetem ne fundjave, se njeri mban femijet gjate dites e tjetri shkon ne pune, edhe ne darke nderrohen rrolet. Edhe ajo nuk ashte jete, prandaj duhet me prite qe me qene i zoti me perballu gjana te tilla, nuk ashte aspak egoizem, se ne vend qe femija me te pru afer si thu ti ma siper, te ban me u nda si cift....

  Shume qifte ne shqipni edhe ne bote hyjne ne shamat edhe shpesh jane rreth femijeve. Ke degjuar ndonjeher njerez te te thojne "Sa mire shkonim kur ishim vetem ne te dy, tashi nuk kemi aspak kohe per njeri tjetrin" ose "Nuk kemi bisede tjeter edhe gjithe shamatat jane rreth femijeve, per shkollen, paret etj etj.."

  Ne fund te fundit, kjo qeshtja e femijeve ashte ne dore te gjithsecilit edhe mvaret se sa kerkon nga jeta edhe ne cfare kushtesh don ti rrisesh femijet. Sepse ketu shef zezake ose spanjolle qe jane 20 -23 edhe kane nga 3-4 fmi edhe jetojne me ndihme sociale.

  Une per vehte them qe duhet te kesh nje lloj stabiliteti ne jete (pune, shpi, burre/gru) para se te sjellesh femi ne kete bote!!! Por ky ashte thjesh mendimi... :rolleyes:
   
 5. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  KUr ishim te vegjel (cute nick by the way)ti nuk e ke keq si ide deri diku por une jam me dakort me Petron. problemi eshte se ne jete nuk mund t'i kesh te gjitha aq me teper ne momentin qe i do ti ose une. gjithmone duhet te sakrifikosh dicka (e madhe apo e vogel qofte) per arritur dicka tjeter. jeta e ka treguar qe njerezit jane bere pishman per shume gjera ne jete por nuk kam degjuar ndonje te behet pishman per femine. besome, nuk paskerka gjera te thjeshta ne kete jete, we should just the best we CAN out of it.
   
 6. Never Alone

  Never Alone Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  U DONT KNOW ME? (And I don't think I know U! /pf/images/graemlins/wink.gif )
  As une nuk kam degjuar qe eshte bere kush pishman per femijet, vetem tek OPRA ose tek ato shfaqjet ku bejne DNA paternity test kam pa disa persona te atill... /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Life is has its ups and downs, ajo dihet. Edhe gjithsecili ta jetoje ashtu sic ja merr mendja edhe pa i gjykuar te tjeret.... :rolleyes:
   
 7. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  true that!!!! /pf/images/graemlins/wink.gif

  ato qe dalin tek Opra (ose Maury me mire njifet per ato paternity tests /pf/images/graemlins/tongue.gif ) jane lere lere lloj lloje.............
  por in essence kids are great but everyone should kinda feel ready before commiting to that. i really think that it changes your life big time.
   
 8. zana_e_malit

  zana_e_malit Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  Jam shume dakort me ate qe Duhet te ndihesh gati.., eshte shume e rendesishme.
  Ps. pare shkojne e vine
   
 9. Guest

  Re: FEMIJET?????

  Femije patjeter!
  por do te doja ti adoptoja 2 ose 3. I adhuoj femijet! nuk ka lek qe te jep kenaqesine qe te jep buzeqeshja e nje femije!
   
 10. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  me dukesh pak kontradiktore. edhe thua qe te pelqejne shume femijet dhe i do dhe nga ana tjeter do doje t'ja mohoje vetes kenaqesine e te qenit nene ne menyren natyrale.
  nqs mundesh mund te ma shpjegosh pse???
   
 11. Guest

  Re: FEMIJET?????

  Jo nuk besoj se pergjigja e pare ishte patjeter qe donte te thoshte qe do te doja te kisha femije te lindur nga "dashuria". dhe do te doaj te kisha edhe femije te adoptuar.
   
 12. lule-bore

  lule-bore Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  femija FRUT I DASHURISE VAZHDIMESI E JETES ENGJEJ NE TOKE etj etj

  PO TE MOS KISHTE FEMIJE SDO KISHTE AS EKZISTONTE AJO QE QUHET DASHURI NENE ? PER MENDIMIN TIM FJALET SAKRIFICE ,DHEMSHURI ,DURIM PERKUSHTIM DHE DASHURI ETJ ETJ VIJNE BASHKE ME FEMIJEN
  PO TE MOS KISH FEMIJE SDO KISH PRINDER AS FAMILJE SDO KISH ME JETA KUPTIM PER MENDIMIN TIM
  NDAJ LUM AI QE E SHIJON TE QENURIT PRIN DHE ME VJEN KEQ PER ATO NJEREZ QE NUK MUND TE SJELLIN NE JETE BUZEQEAHJEN DASHURIN AT MREKULLI ME EMRIN FEMIJE QE VJEN NE JETE PERMES DASHURISE QE MBJELL DHE LULEZON DASHURI NE QDO SHTEPI
   
 13. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  wow! une i kam shume qejf femijet sidomos ato qe sapo kane filluar te ecin dhe te flasin

  Sigurisht vdes te kem femije vet brenda normave shoqerore kuptohet /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  Kur bej mesimet jam me nerva se punet s'me shkojn ashtu si dua kur mbesa futet ne dhome kembadoras, vec ta shohesh te hypin xhinded ta leckanosh mire e mire...nja dy ore te mira ta heq trunin t'u e mbllacurit me te puthura. I bertas mos i prek librat, mos i prek parfumet iii telefonin mistrec capajev /pf/images/graemlins/laugh.gif shkurt qyfyre derisa te merzitem e ti bertas te ike te mami vet se ndryshe me le pa mesuar. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Nejse, dashuria per femijen per mua eshte me kuptimplote se sa te duash nje njeri tjeter, sepse eshte pa interes ( you don't care how much love you give and you don't care if you don't get love back)
   
 14. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  ESTETIKISH ESHTE GJE E SHEMTUAR!
  PERSONALISHT NUK E KUPTOJ KU ESHTE BUKURIJA E NJE FEMRE ME BARK GJIGAND!

  ME PAS DUHET TI DUROSH, TI USHQESH, TI RRISESH, TI PLOTESOSH TEKAT....
  PUNE E MERZITSHME!
   
 15. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  eshte shume e bukur do thoja. eshte naturally beautiful. sidomos kur ke edhe fatin te kesh nje partner te dashur/embel ne krah i cili t'a puth barkun dhe te thoshe qe do besh nje engjell te vogel.
  mos flasim pastaj per efektet rejuvenating qe ka lindja tek femra.
   
 16. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  they're so develishly cuteeeeeeeeeeeeeeeeeee :

  [​IMG]
   
 17. bebivogel

  bebivogel Forumium maestatis

  Re: FEMIJET?????

  Love them ... e do jetoj ... punoj gjithe jeten rreth tyre ... do adoptoj me sa te mundem ... e do bej nja 2 /pf/images/graemlins/tongue.gif ... lum una...
   
 18. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  bravo beba!!!!!!!!!!!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 19. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  told ya that they're cute
  anyway seriozisht mendoj se femrat sa me shume kohe po kalon e po e shtyjne gjithnje e me shume faktin e t'u berit nene. nga njera ane eshte mire sepse kane fituar me indipendence dhe duhet te jene ATO gati por nga ana tjeter biological clock might me ticking (per ato qe duan sigurisht)
   
 20. sonida

  sonida Primus registratum

  Re: FEMIJET?????

  njeriu pa femi eshte sikur pema pa fruta
  un dua femi spese eshte fruti im
  dhe e dua sepse edhe dikush me ka dashur mua
  e dua sepse kjo eshte sakrifica qe mund te bej per te sjelle ne jete nje jete
  e dua sepse eshte per tu dashtur
  e dua sepse e dua /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/wink.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe