Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Diskutime tek 'Kinemaja dhe Teatri' filluar nga Petroninsja, 17 Nov 2002.

 1. SEAWOLF

  SEAWOLF Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  TAXI DRIVER (R.De Niro)
  APOCALYPSE NOW
  CLOCKWORK ORANGE
  SILENCE OF THE LAMBS
  SHINING
  PULP FICTION
  USUAL SUSPECTS
  :wave:
   
 2. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  The others
   
 3. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Isso ai ishte shume scary mo burre i dheut, none none me e pa prape, ku kishte psikologji ai vetem me te kall daten.. :idea:
   
 4. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  per mendimin tim regjisori ka bere nje zgjedhje jashte normalit. fakti qe ai pershkruan ngjarjen nga kendveshtrimi i te vdekureve e ben filmin shume terheqes dhe te jep ate ndjenje se si arrijme neve te klasifikojme ata qe jane ndryshe nga ne, dhe e kunderta.
  Domethene si na shikojne neve normaleve ate qe jane ndryshe.
  ketu besoj se qendron mesazhi i madh i ketij filmi per mua shume i arritur.
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  The Thin Red Line
  Natural Born Killers

  ..dhe American Beauty
   
 6. hot

  hot Hotgirl

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  ky filmi mka bo me shkallu mu..kur e pashe per here te pare tu qajt ne mes te nates..ene masnej spushojsha dot..shum i thelle ka qene..apapa
   
 7. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Pas asaj qe pashe mbreme dhe HYPERCUBE ishte :thumbsup:
   
 8. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  The man who wasn't there
   
 9. Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Ky fimi godd bye lenin nqs e ka pare njeri eshte i bukur apo jo,ja vlen ti harxhosh ato 5 euro????
   
 10. sweet eda

  sweet eda Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  per mua "Vanilla Sky"-luan me trurin e njeriut
   
 11. helibak mucogllava

  helibak mucogllava Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  po ku ka gje te luaj me turin tende mi nice ca i genjen kot keta ti apo luan me trurin e ketyre? :wub:
   
 12. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Dead poets society (per taljonet, Capitano mio capitano).

  jam shume dakort me

  Memento*
  beautiful mind*
  american beaty
  seven*
  girls interrupted*
  Truman show*
  La vita e bella

  * keto ta heqin trurin se mund tejene shume te verteta... (ng apikepamja psikologjike)

  jane dhe nja dy qe sme kujtohen titujt.. :cry:
   
 13. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Ndergjegja.
  Duel i heshtur.
   
 14. jezerca

  jezerca Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  beni ecen vete


  Filmat e Ingmar Bergman

  the Seventh Seal
  Wild Strawbarries
  Through e Glass Darkly
  Autumn Sonata
  Persona


  etj....
   
 15. Erison700

  Erison700 Forumium maestatis

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  :lol: :lol: :lol: :idea:
   
 16. jezerca

  jezerca Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Jo pse jane ma te thellet, por per mue
  "The following"
  "Memento"
  Jana filma origjinal dhe kane nji thellesi psikologjike te konsiderueshem, e cila thellohet ma teper edhe prej menyres se montazhit.


  Pa dashte me kundershtue mendimet e asnjanit, mendoj se filmi "American Beauty", megjithese nji loje e mrekullueshme e aktoreve dhe cilesi fotografike te konsiderueshme, si film (regjizor/skenar) asht.... film i zakonte, asgja e vecante.

  E shkrova kete se pervec se e shof kete film vazhdimisht ne kete formu, nji kolegja ime e punes (amerikane) me tha para disa ditesh se asht Nji prej filmave ma te medhej te gjitha kohnave.

  Personalisht, une mendoj se filmi nuk ja vlen $10 dollar qe ban bileta.

  Ndoshta jasht temet...
   
 17. nira

  nira Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  MEMENTO ishte me te vertete nje veper arti!
  me pelqen dhe girls interrupted, the gladiator, run lola run, queen of the damned...etc
   
 18. ex_driti

  ex_driti Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  me te vertete film fenomenal eshte ,te pergezoj per shijen
   
 19. ex_driti

  ex_driti Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

   
 20. Guest

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  ex_driti :thumbsup:
  Gjithashtu dhe Behind Enemy lines me luften ne bosnje hercegovine esh shume interesant
   

Shpërndajeni këtë faqe