Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Diskutime tek 'Kinemaja dhe Teatri' filluar nga Petroninsja, 17 Nov 2002.

1. ladouce2005

ladouce2005 Primus registratum

Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

po si s'e ka permendur askush
    "the truman show"???
    numri nje per mua eshte "the hours" (ka nja nje vit qe ka dale)
    "the sixth sense"
    "devil's advocate"

2. DRITAN SEJAMINI

DRITAN SEJAMINI Primus registratum

Eshte nje film i Roman Polanskit qe per dreq s'ia di titullin.
    Ai ka ne subjekt dramen e nje personi qe merr nje shtepi me qera banuesja e pare e se ciles ka vrere veten duke u hedhur nga dritarja.
    Ai eshte aq i ndikuar nga kjo saqe ne fund vete ai vret veten duke u bertitur fqinjeve: Une nuk jam si ajo!

Me pas mund te rendis:

HANIBAL
    SEVEN
    PIANISTI
    KUMBARI
    KASABLANKA

3. recoil

recoil Primus registratum

SALO
    bazuar ne "120 dite ne sodom" te de sade. regjizura nga p. passolini.

nuk eshte aspak i thelle ose labirintin. perkundrazi, kap aspektet me bazale/te frikshme te njeriut, vecse kete e ben ne nje menyre aq grafike sa dhe indiferente. ty te percjell pak dhimbje barku dhe ndoshta nje ereksion te lehte.
    per mua ky eshte filmi me monumental i kinematografise perendimore (ndoshta vetem per momentin). si dhe 'the cruise' nuk eshte per kedo, por parametrat ketu jane veshtire te caktohen.

4. RecurrentDream

RecurrentDream Forumium praecox

<ul type="square">
    [*]CLOCKWORK ORANGE,
    [*]EYES WIDE SHUT,
    [*]ONE THOUSAND NINE HUNDRED,
    [*]THE PIANO
    [*]VANILLA SKY
    [/list]

5. Moulin Rouge

Moulin Rouge Primus registratum

Paskemi gusto te njejta /pf/images/graemlins/smile.gif Edhe per mua "The hours" eshte njesh, filli lidhes duket ne detajet me te vogla, tensioni psikologjik i historive qe nderthuren thjesht te rengjeth mishin, pastaj Nicole Kidman eshte e perkryer ne rolin e Virginia Woolf, e nxjerr tamam ne pah nevrozen e saj, hallall e paste Oscar-in /pf/images/graemlins/laugh.gif
    "The truman show" ama e kishin permendur edhe ca me lart.
    Te tjere mbreselenes nga ana psikologjike jane edhe "Arancia Meccanica", "Profumo di donna" e "L'attimo fuggente" ("...andai nei boschi perchè volevo vivere con saggezza ed in profondità e succhiare tutto il midollo della vita, sbaragliare tutto ciò che non era vita e non scoprire in punto di morte che non ero vissuto!")
    P.S. Me falni per citimin ne italisht!

6. qeshem

qeshem Primus registratum

ne fillim fare eshte:

Avokati i djallit

pastaj:

Unfaithfull
    Beautifull mind

7. loaded

loaded Primus registratum

Nga kto te fundit qe kam pare:

25'th hour-Spike Lee me Edward Norton.

Edhe Unfaithful,i thelle eshte.

8. disku

disku UNI

Full metal jacket

9. b.k.

b.k. Primus registratum

fight club

10. Le_Routard

Le_Routard Forumium maestatis

Kapedani sigurisht!

/pf/images/graemlins/laugh.gif

11. Guest

Lr-je, patjeter qe duhet te kesh qene persekutu si puna e kapedanit ti...meqe i ke kap thellesin /pf/images/graemlins/laugh.gif

12. dolce_vita

dolce_vita Primus registratum

mbreme pashe ate filmin :^fight club^, shume i cuditshem :confused: por me kishin then se eshte nje film psikologjik. Me duhet ta shoh perseri per ta kuptuar :shrug:

13. gezim lame

gezim lame Primus registratum

Po shoh se pothuaj te gjithe filmat qe jane vendosur jane te koheve te fundit dhe amerikane ...
    Nje film qe mu kujtua ndofta nga qe s'ka shume kohe qe e kam pare per here te fundit, eshte edhe nje film italian i vitit 1974

Travolti da un insolito destino nell'azzurro mare d'Agosto

eshte filmi me i mire i regjisores Lina Vertmuller, brenda ka te gjithcka qe mund te desironi....

Aktore kryesesore jane Giancarlo Gianini dhe Mariangela Melato

Nese i jepet mundesia ndokujt ta shohe mos ta humbase rastin.... /pf/images/graemlins/smile.gif

p.s. eshte bere edhe versioni i fundit(amerika kuptohet)i ketij filmi ne 2002 Swepr Away me madonen, po eshte nje bastardim total i origjinalit..

14. dirty vegas

dirty vegas Primus registratum

THE THIN RED LINE

"..let me see your teeth! ..do you have any gold in there? ... open your mouth!! ..you're not going to need them where you're going!!"

15. bebivogel

bebivogel Forumium maestatis

capoi .. e kam pare 2 here ate film ... me pelqen pjesa kur sapo futen ne ate ishullin ... e ne momentin qe 'kapiteni( o ca dreqin ishte) i urdheronte nga ana tjeter qe te hidheshin ne sulm ... duke dikur qe kishte vene ne rrezik te tere ushtaret ...

:wave:

16. Iness

Iness Primus registratum

Para ca ditesh pashe "Requiem for a dream". Ta ben mishin kokrra.. /pf/images/graemlins/frown.gif
    Nje tjeter film qe futet ne listen time eshte "The straight story"! Me ka lene shume mbresa...

17. Furor Aquila

Furor Aquila Primus registratum

Donnie Darko.----Watch it!!!!!

18. Furor Aquila

Furor Aquila Primus registratum

^
    |
    |
    |
    |
    "See it" rather
    filma te tjeter jane Fight Club and The Matrix

19. Wii

Wii Grupi i të moçmëve!

THE MINORITY REPORT
    po ta shihni me kujdes nxjerr disa ide qe te vene ne dyshim.ne qofte se personazhi nuk do ta mesonte qe do vriste a do ta bente rrugen per te shkuar perseri te viktima.keto jane pak ashume pyetje per makinen e kohes.

20. glamdring

glamdring Forumium praecox

E po qe une dhe Hirkoja te binin ne te njejten mendim per diçka, eshte me te vertete dite e shenuar. Listes te Von Trier mund t'i shtoj "Dancer in the Dark". Tani ka dale edhe "Dogville", qe nuk e kam pare, por duke pasur parasysh filmat e meparshem, jam shume kurioz ta shikoj.

Dikush permendi disa filma te Kubrick, mund t'i shtoj listes edhe filmin tim te preferuar te te gjitha koherave "Barry Lyndon".

Dhe meqe po flisja per filma me te mire te te gjithe koherave, kritiket e gjithe botes kane zgjedhur si filmin me te mire te te gjithe koherave "Citizen Kane" te Orson Welles. Une e kam pare, dhe pavarsisht qe me pelqeu shume, nuk mund ta cilesoj si te tille.

Disa filma te tjere qe ta bejne koken pershesh jane "Cube". Pastaj sigurisht qe kemi filma cult te tipit "Magnolia" dhe "Happiness" qe jane te dy te shkelqyer.

Fight Club ofron aq shume per ate qe do ta kuptoje, pavarsisht qe per mendimin tim filmi eshte politizuar shume. Fundja, me te drejte.

Pastaj kemi filma te David Lynch, qe jane te gjithe psikologjike. Nese David Lynch nuk ju sjell gje ne mendje, mjafton t'ju them qe ka bere serine "Twin Peaks". Disa filma te Lynch qe une kam qejf jane "Blue Velvet", "Mulholland Drive", "Lost Highway", etj.

"The remains of the day" eshte film i shkelqyer gjithashtu, bazuar ne novelen e Kazou Ishiguro (me siguri ia shkruajta emrin gabim ketij te mjerit).

E keshtu pa fund...

Shpërndajeni këtë faqe