Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Diskutime tek 'Kinemaja dhe Teatri' filluar nga Petroninsja, 17 Nov 2002.

 1. Hermesss

  Hermesss Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Jane shume, ato qe me kujtohen tani jane:

  Boys don’t cry
  Fight Club
  Devil’s advocate & Scent of a woman (Al Pacino :thumbsup: )
  The sixth sense
  American beauty & The usual suspects (Kevin Spacey :thumbsup: )
  Eyes wide shut
  The shining (Jack Nicholson :thumbsup: )
  Silence of the lambs
  Natural born killers


  Ndersa nga filmat e koheve te fundit, dua te vecoj dy:

  "The hole" (per mua roli me i mire i Thora Birch, duke lene pas edhe ate tek "American Beauty")

  [​IMG]
  dhe "The others" (me Nicole Kidman qe shkelqen)

  [​IMG]
   
 2. Hermesss

  Hermesss Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Glamdring, pervec muzikes se Pink Floyd, shoh qe kemi shije te peraferta edhe ne kinematografi :thumbsup:
   
 3. majla

  majla Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Ne radhen e filmave psikologjike,bashke me disa filma qe jan permendur me siper,dua te rendis veprat e Michael Haneke,si Pianist,Code Unkown,Wolf's Day,si dhe me shkateruesi Funy Games.
  Nga kinematografia ruse eshte A.Tarkovsky me te gjithe filmat e tij,madheshtori STALKER, e me radhe MİRROR,NOSTALGİE,İVAN'S CHİLDHOOD,ANDREİ RUBLEV,SOLARİS.
  Nder filmat e Pier Pasolinit,do te zgjidhja SHALO,ku ka shfaqur manjakerine,fantazine e degjeneruar te fashisteve(sbesoj se ekziston ndonje fashist ne keto kohera qe te ofendohet,dhe nese, e perforcoj me fort injorimin ndaj tyre)si dhe propaganden politike seksomanjakerike te tyre ndaj brezit te ri.
  Permend ketu dhe veprat e İgmar Bergman.WİLD STRAWBERİES
  Gjithashtu dhe vepra e fundit e Lars Von Trier,DOGVİLLE,ishte e perkryer dhe reale.
   
 4. tyta

  tyta Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  KILL BILL 1-2
   
 5. daywalker

  daywalker Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  21 gramms
   
 6. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  cilido film i Alfred Hitchkok
   
 7. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  ...:: THE BUTTERFLY EFFECT ::.....
   
 8. ados

  ados Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Seven...me Brand Pitt
  Mullholland drive..
  Virgines suicide..
  Amores perros
  Living Las Vegas..!!!
  Rosmary' baby...!!
   
 9. Nadia81

  Nadia81 Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Para disa ditesh pashe Requiem for a dream me Ellen Burstyn.Nje nder filmat me te shkelqyer qe kam pare kete vit, edhe pse si film eshte i vjeter.
  Nje tjeter film gjigand per natyren e njeriut "Eternal Sunshine of a spotless mind". Te dy te mrekullueshem.
   
 10. maxper

  maxper Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Filmi me i thelle psikologjikisht eshte "Gjeniu" me Robin Williams.
   
 11. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Une mendoj se jane:

  1- Lista e Schindler
  2- Munich


  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Schindler: Three hundred and fifty workers on the factory floor with one purpose...to make money - for me!...They won't soon forget the name Schindler either. I can tell you that. Oskar Schindler, they'll say. Everybody remembers him. He did something extraordinary. He did something no one else did. He came here with nothing, a suitcase, and built a bankrupt company into a major manufactory. And left with a steamer trunk, two steamer trunks, full of money. All the riches of the world...There's no way I could have known this before, but there was always something missing. In every business I tried, I can see now it wasn't me that had failed. Something was missing. Even if I'd known what it was, there's nothing I could have done about it, because you can't create this thing. And it makes all the difference in the world between success and failure.
  Emilie: Luck.
  Schindler: War.

  [/ QUOTE ]
   
 12. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  <font color="black">Les quatre-cents coups</font> , F.Truffaut.

  [​IMG]
   
 13. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  "Schindler's list"...e ripashe para 2 ditesh dhe serisht me beri per te qare.
   
 14. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  /pf/images/graemlins/smile.gif eshte FILM!
   
 15. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  The usual suspect

  [​IMG]
   
 16. pppppaa

  pppppaa Primus registratum

  Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  "Requiem for a Dream" ...ose "Kubi"...
   
 17. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Requiem me ka mbetur shume i fresket ne kujtese...fantastik.

  Kubin nuk e kam pare.
   
 18. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  "Pi" (1998) i Aronofsky-t,
  realizatori i Requiem For Dream, film vetem bardh e zi (pa asnje nuance grije per ta thyer) dhe e gjithe kjo "e mbytyr" nje ambjent sonor electro kaotik.
  Tregon historine e nje matematikani prekos dhe te talentuar, mizantrop, i cili ka fobine e kontaktit me cdo gje te jashtme. Pervec kesaj vuan nga dhimbje koke, migrena kronike, dhe perkushtimi i tij total ne kerkimin e verifikimit te formulave matematikore e ka bere pothuajse schizofren. Puna e tij konsiston te bej llogaritje dhe parashikime mbi kursin e burses dhe qellimi i tij: te gjei formulen magjike (ne te cilen duhet te integroi numrin Pi) per te predikuar me nje perpikshmeri absolute zhvillimin e vlerave te burses, formule e cila i intereson golden boys te wall streetit por gjithashtu edhe te cifuteve ortodoks, e konsideruar mbas ketyre te fundit si mesazhi divin qe jep kuptimin e krijimit te ekzistences njerezore.

  http://www.pithemovie.com/clips.html
   
 19. merc

  merc Forumium praecox

  Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  Filmi me i thelle psikologjik ka qene, eshte dhe do te mbetet pergjithmone
  MATRIX
   
 20. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

  I thelle psikollogjik Matrix? Nuk do e quaja keshtu. Filmi(edhe pse e pelqej shume te parin dhe te tretin) eshte nje tentative per te vene ne 'jete' 'Makinen e Eksperiences' se Robert Nozick...makine e cila nuk mund te ndertohet per nje seri arsyesh te cilat i perkasin temes se Fillozofise.
   

Shpërndajeni këtë faqe