Filozofia e genjeshtres...

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Vis Elbasani, 23 Mar 2003.

 1. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Filozofia e genjeshtres...

  Populli yne i urte ka nje shprehje te njohur:

  Genjeshtra i ka kembet e shkurtra.

  Sa i besoni kesaj? Ku mendoni se mund te arrijne kufinjte e genjeshtres? Sa i afte eshte njeriu per te shquar nje genjeshter?
   
 2. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  ë?
   
 3. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  nuk mendoj se genjeshtra i ka kembet e shkurtra. arti i genjeshtres ka qene dhe do te jete nje nder artet me te lashta to historise njerezore (packa se sot e quajme politike). genjeshtra i ka kembet te shkurtra, te gjata, te holla, te trasha, varet se si e krijon, per ke e krijon, dhe kujt ja tregon. opinioni im ky, gjithsesi...
   
 4. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Genjeshtra eshte si puna e hijes. Nuk qendron ne nje vend per nje kohe te gjate dhe bashke me te duhet te levizesh edhe ti, perndryshe...te djeg dicka!!! Perjashtohet ketu rasti kur je anomal, ne gjendje te pandergjegjshme, dhe thellesisht i izoluar. :cool:

  Kurse une kisha edhe nje pyetje tjeter... Ne c'kushte genjeshtra mund te cilesohet si zgjedhja me e mire??? /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 5. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Ne c'kushte genjeshtra mund te cilesohet si zgjedhja me e mire???

  E thene trashe fare: Kur s'ke nga t'ia mbash /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Ngritja e genjeshtres ne art eshte nje fakt rrenqethes por i vertete, jo cdokush e zoteron kete aftesi. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 7. shqipe

  shqipe Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  genjeshtra eshte nena e poshtersive kan then, eshte e domosdoshme dhe e dobishme /pf/images/graemlins/smile.gif )))))
   
 8. Thunderway

  Thunderway Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Genjeshtra nuk ka kembe fare. Qe te eci duhet ta marresh ne krahe dhe ta shpiesh atje ku do. Mbas nje fare kohe krahet te lodhen dhe genjeshtra bie.
   
 9. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Perandori i filozofise, Fridrih Niçe, ka thene: "Fakti qe eshte e nevojshme genjeshtra, per te jetuar, ben pjese ne karakterin e tmerrshem, enigmatik te ekzistences"

  ...si dhe:

  Ne momentin qe njeriu u be mashtrues, ne momentin qe shtypi veten me dinakeri dhe i besoi jetes: oh si u ndje i mbytur nga kenaqesia!
   
 10. Adami

  Adami Guest

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Shyqyr qe une nuk di te genjej se qenka gje e keqe shume me sa po shikoj ketu /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. Re: Filozofia e genjeshtres...

  Fati i perbashket i te gjithe makiavelisteve eshte ky:i bejne planet e tyre kaq holle,sa thyen nga vete hollesia e tyre /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 12. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  sapo na genjeve...
   
 13. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  duke folur per free thinker... whatever.

  C'fare quhet genjeshter? te mos te tregosh te verteten (absolute ose sipas mendimit tend) eshte genjeshter?
   
 14. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Aha, po s'ditem c'eshte as genjeshtra...., flasim kot! Genjeshter eshte psh., te shkuarit ne nje bote tjeter pas vdekjes. Genjeshter eshte larja e mekatit. Genjeshter eshte t'i thuash femijes se femija lind nga lakrat, ose se toka eshte e sheshte dhe mbahet nga...

  Genjeshter eshte te thuash se te paret do te jene te fundit dhe te fundit te paret, se i forti eshte i dobet dhe i dobti i forte. Por te bardhen nuk do te mund ta ngjyrosin kurre genjeshtaret, vetem sa do ta njollosin pak.

  Gjithsesi, perfytyroni pak sikur per cdo teme te hapura nga ne anetaret e ketij forumi te kishim si postime te dyta :C'eshte genjeshtra? C'eshte njeriu? C'eshte e qeshura, shpulla, e qara, e perkulura, parsh apo mbrapsht?
   
 15. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  shkrimi i mesiperm fillon me nje ofendim brutal mbi filozofine duke caktuar te pare te saj nje njeri pre e frigeve e e panikut te krizave ekzistenciale...

  genjeshtra e nevojshme per te jetuar...niçja me gjithe karvanin e deshtakeve e me ty ne bisht te tyre tregoni sesi mundoheni te justifikoni e te quani normale nje anomali te karakterit tuaj...

  ne fillim karaktere te tille deshtake jane nevojtar te genjejne veten e me pas te genjejne te tjeter per nje pseudo-une e virtuo kaos qe te justifikoje boshesine kotesine dobesine e metamorfozen e pa arrite shpirterore te larvave ne flutura.

  dhe ne shprehjen e dyte ky palo filozofi qe duke tallur te ndenjurat si i ditur ne af duhet ta kete zene mallkimi i ndonje shkodrani "tu rritte mendja", tregon sesi masturbohet(dhe kujton se ndenja e sjellje te tilla te konsideruara te ulta nja shoqeria jane te fshehura tek te gjithe njerezit) ne pisllikun e tij...

  ndjenje e pashterrshme per tu justifikuar.

  dhe dikush qe me te vertete njihte filozofine shkruante...

  "...mos ja vini re, injoranca eshte e turpshme e paaftesia per te mos kuptuar kthehet shpesh ne mohim...me lehte se te pranosh injorancen, a paaftesine"

  kam kohe qe kam lene filozofine(qe kur ketu s'behet me fjale per filozofi) per Vis elbasani kish filluar te hidhte sterkala urine shume verdalle!
   
 16. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  nga ana filozofise dhete arsyetimit te shendoshe:

  te mohosh ekzistencen e diçkaje duhet te sjellesh prova qe ke bredhur shetitur provuar e kerkuar gjithçka e kudo, çdo realitet a dimension dhe s'e ke gjetur.

  te pohosh ekzistencen e diçkaje mjafton vetem nje shembull...larg a afer, lehtesisht a veshtireisht i gjetshem.


  ne rastin tone miliona njerez ne histori kane deshmuar se kane perceptuar nje realitet mbi kete mondan.
  Kane folur pothuaj per te njejten gje...
  tradita te njejta eksta jetesore ne kultura te ndryshme shume larg njera tjetres
  dhe ne koherat ku kane jetuar mjeshterit e besimit kane qene njerez autoritar ne shume fusha te jetes dhe ne jetesn e tyre asgje s'ka provokuar dyshime genjeshtre( si dhe sot).

  plot te tjere e kane mohuar...por nese dikush s'e sheh...mohimi i tij s'mbetet veç pa aftesi e njese keto behen nje njemije a milione...serish esenca e mohimit mbetet e njejte

  por deshmite e eksperiences jo vetem shpirterore nga nje ne dy marrin hsume me shume vlere e kur dy behen milione e miliarde ...LIND DYSHIMI I DREJTE NESE GENJESJTRAT I THUA TI VIS ELBASANI...(ABABA ç'TIP)
   
 17. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Shkarkohu, se te ndihmon. Te vjelltit, ne pergjithesi, te ndihmon. Me ato arabizmat ne vend te firmes meriton te postosh ne nje forum arab.

  A do qe te te them nje genjeshter tjeter? Stuhise se reres ne shkretetire populli irakian i thoshte: "Manteli i allahut". Kete e publikuan keto dite shume media serioze. Kurse me fyerjet per Nicen apo veten jam mesuar e s'me prishin fort pune. Perkundrazi, shtojne admirimin e te pafantizuarve, cka ti e sëra jote internacionaliste muslimano-hebraiko-kristiane nunk mund te beheni kurre. Jeni teper vone per t'u shkeputur nga genjeshtra. Per Diellin po!
   
 18. jula

  jula Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Visi, per mendimin tim, ti shpalos nje mendim shume monotematik (te kishte thene gje Nietsche per Serie A do shkruaje dhe tek Interistet!) /pf/images/graemlins/smile.gif . Sikunder dhe une p.sh. nuk mund te pretendosh te japesh gjykime globale te pagabueshme me nje referent te vetem, te absolutizuar...
  Vetem nje vezhgim eshte.
   
 19. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Ou, dilkam vetem ke Nicja ume??? Po ju, nuk dilni vetem ke allahu, krishti e muhamedi?

  Mos u merzit lufta vazhdon....
   
 20. jula

  jula Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Ndoshta, po askush nuk po perdor Krishtin apo Muhamedin per te mohuar egzistencen e Nietsche-s...mendo pak absurditetin e perdorimit te Nietsce-s per te bere spekullimin e kundert.
  Nietsche is dead. /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe