Filozofia e genjeshtres...

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Vis Elbasani, 23 Mar 2003.

 1. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  aucun homme n'a assez te memoire pour reussir dans le mensange.
   
 2. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Se per i cik harrova ate fjalen e urt popullore qe thot, rre mire kush rre i funit.
   
 3. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  aucun homme n'a assez te memoire pour reussir dans le mensange.

  [/ QUOTE ]

  Ho mi ti, ke fillu me honger cukullatat e "reveillon"-it mi? Jo se aty ishte shkrujt qe kte e ka thone Lincoln...
  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  hahahahahah
  shef gjo ti qe ta kem firmos un kete.....jo me duket...edhe un e di kush e ka thene /pf/images/graemlins/laugh.gif
  edhe jo nuk e kam mare nga çokollat, nukjam si puna jote un /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Une kur mush stomakun mush ne trunin. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. arturo

  arturo Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ne c'kushte genjeshtra mund te cilesohet si zgjedhja me e mire???

  E thene trashe fare: Kur s'ke nga t'ia mbash /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif

  [/ QUOTE ]

  genjeshtra eshte ajo pjse e pandyshueshme e ligjerates qe te nxjerr nga situata
   
 7. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  Ose te permbyt ty me gjithe ligjeraten e pandryshueshme njehere e pergjithmone /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. cataera

  cataera Primus registratum

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  ganjeshtra eshte per ato qe sperballojne dot te verteten e i bijne shkurt:genjejne dmth hipokrizim e te paaftit
   
 9. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Filozofia e genjeshtres...

  /pf/images/graemlins/smile.gif
  Filozofia e Genjeshtres eshte shume interesante qe ne titull.

  Njerezit genjejne sepse e besojne dhe vete qe mund te ndryshojne nje situate me ate genjeshter.

  Padyshim qe ndryshimi kryesor eshte ne veten e pare, pra ai qe genjen, ndryshon---&gt;per mire---&gt;sipas konceptit te te mires se atij qe po genjehet. E pare ne kete kendveshtrim genjeshtra nuk ka asgje te keqe! Ne fund te fundit eshte nje perqasje me konceptin e te mires, ashtu sic te tjeret duan qe te jete e mira.

  Genjeshtra ka 2 probleme:
  1- Duke mos qene e vertete (cilesia kryesore e se vertetes eshte harmonia e saj me llogjike dhe si e tille mbahet mend mire), genjeshtra harrohet vete nga personi qe e ka prodhuar Genjeshtren.
  2- Duke mos qene e vertete (cilesia dytesore, dy te verteta kundershtuese (fakte llogjike, harmonike me ate qe ne njohim, nuk mund te kete), mund te prodhohet lehtesisht nje genjeshter tjeter e cila eshte ne kundershtim (matet me sasine e dyshimit ne te) e bejne ate qe te bjere pre e nje rrjete faktesh zhvleresuese, duke percaktuar emrin Genjeshtar.

  Ne castin kur genjeshtra vetharrohet dhe kur sasia e dyshimit rritet nga 'audienca', njeriu merr emrin Genjeshtar, qe eshte nje forme e theksuar mosbesimi, kriter kryesor kundershtues per cdo lloj marredhenie shoqerore.

  Prandaj dhe ne duke u pjekur, mesojme te mos genjejme sepse... sic u tha, Genjeshtra i ka kembet e Shkurtra!
   
 10. cataera

  cataera Primus registratum

  Re: mandi

  sa shum flitke mor cun, por bukur...
  cila ka qene genjeshtra qe te ka rezistuar me gjate?
   
 11. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Genjeshtra mund te jete nje lloj mashtrimi ne trajten e nje te pavertete te shprehur me qellim,mashtrimin shpesh me qellimin e metejshem per mbajtjen e nje sekreti.Eshte shprehja e dickaje kur njeriu e di qe eshte e rreme me qellim qe te pranohet si e vertete nga dikush tjeter.Ndonjehere eshte edhe gjysma e se vertetes.
   

Shpërndajeni këtë faqe