"Filozofia e ligjeve"

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Zgalemi, 14 Feb 2003.

 1. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  "Filozofia e ligjeve"

  Pyetja e shekullit per amatoret e socilogjise dhe politikes.
  How much government do you want?
  Sa qeverisje doni?
   
 2. macia_blu

  macia_blu Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  une, dua te qeverisej e shpirti!!!
   
 3. Ema

  Ema Goddes

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  Enough!
   
 4. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  Thoreau, nje nga te preferuarit e mi thote:
  Government is at best but an expedient; but most governments are usually, and all governments are sometimes, inexpedient.

  Pak me siper ne te njejten pjese thote:
  That Government is best which governs not at all

  Keshtu qe me mire sic thote Sailor: dy gisht qeveri.
  Jemi per rezistence kudrejt qeverise :cool:
   
 5. Guest

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  dru dhe vetem dru dun kta njerez :smash:
   
 6. manga

  manga Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  chdo gja qi asht e mundun me ndodhe, duhet me ndodhe...

  ???
   
 7. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  shi kush flet,.. presidentja e albforumit /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  E ke parasysh kur je kalaman dhe fillon han milingona.. :eek:
   
 9. manga

  manga Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  ose, kur ulesh para kompjuterit edhe jep pergjegjje... [​IMG] <-- ninja...
   
 10. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  me mir se t'shofesh televizor apo te flasesh gjera qe s'kane kuptim si puna jote
   
 11. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  Ligjet kane ndryshuar shume nder shekuj. Ne shekullin e 21-te LIGJET jane rregullat zyrtare, zakonisht te formuluara ne kushtetuta, opinione juridike, qe perdoren nga nje shtet per te drejtuar shoqerine dhe per te kontrolluar sjelljet e pjesetareve te shoqerise. Kemi ligje nga me te ndryshmet, si Ligje qe parandalojne krimin, luften, qe mbikqyrin mbarevajtjen e fjales se lire, biznesit te ndershem, etj etj. E papranueshme eshte cdo gje qe thyen jo vetem ligjet e shtetit, por edhe ligjet morale qe ekzistojne ne nej shoqeri apo tjetren.
   
 12. manga

  manga Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  chka s'morre vesh?
   
 13. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  te kuptova gabim me duket [​IMG] [​IMG]
   
 14. manga

  manga Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  a m'duhet me elaborue mbi ligjin "chdo gja qi asht e mundshme me ndodhe, duhet me ndodhe" edhe mbi fillozofine e tij?
   
 15. orikum

  orikum Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  ligji gjithcka mund te jete po vetem filozofi jo.kjo per vete arsyen,se nje ligj eshte taksativ ,i percaktuar,dhe autonom, per te qene pjese e filozofise asnje nga keto elemente sduhet te jene pjese perberese.filosofia per mendimin tim eshte pjese e fazes fillestare te krijimit te ligjit.
   
 16. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  Fontana! Nuk besoj te kete shume vete qe mendojne se ligjet jane filozofi :eek: .


  Logos! Perse duhet kontrolluar sjellja e pjestareve te shoqerise?

  Perse jane ligjet? Per te parandaluar persona apo fenomene te caktuara?
   
 17. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  Kontrolli ka kuptime te ndryshme dhe masa te ndryshme. Sado lehte, shteti duhet te stabilizoje ligje, rregulla, norma qe ekulibrojne marredheniet ndermjet njerezve. Si shembuj mund te permendim p.sh respektimin e drites se kuqe te semaforit ose xhobe ne te kundert, mbajtja e qenit agresiv ne litar apo zinxhir, ose xhobe ne te kundert, hedhja e plehrave ne vendin e duhur, apo shume e shume gjera te tjera qe do te permiresonin cilesine e jetes. Si gjykates populli, do te kishe me shume pune, prandaj nuk i do i keto ligje he? /pf/images/graemlins/smile.gif

  Ligjet jane per te kontrolluar fenomenet negative njerezore, per te krijuar nje marredhenie mirekuptimi ndermjet njerezve me baza ligjore, te pakompromentueshme.
   
 18. manga

  manga Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  people should use their common sense - those who don't have it, should stick to the rules...

  a asht ky ligj fillozofik a jo?
   
 19. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  ...aq sa te mos me preke zemren, si te thuash, deri ne stomak.

  Megjithate, jam per aristokracine. Jam kunder demokracise, ku sundon teper kopeja.
   
 20. manga

  manga Primus registratum

  Re: "Filozofia e ligjeve"

  cemi --> :confused: <-- confused
   

Shpërndajeni këtë faqe