Filozofia mbi vdekjen

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga qero, 28 Aug 2006.

 1. kurkushi

  kurkushi Primus registratum

  Re: Filozofia mbi vdekjen

  Kjo filozofi eshte e lehte.Nuk dij pse njerezit s`mund ta kuptojne drejt!Lindja ,edhe kjo ka qene nje vdekje,njesoj sikurse vdekja qe do te jete nje lindje!Materializmi e thot bukur: Materia nuk humbet as shtohet,ajo vetem transformohet nga nje trajte ne nje tjeter.Materiet me te cilat jemi formuar ne,apo "jetojme" ,jane materie qe jane ndare nga vdekje e trupave tjere.Ky zingjir eshte zingjiri natyror i cili ecen pa fillim dhe fund,ku askush s`ka mundesi te ndryshoje kete rrjedhe te Ekzistueshmerise egzistuese levizese te Materies(Universit)!ne kete kontekst vdekja dhe lindja jane te dyja te njejta por qe ndryshojne nga njera tjetra vetem nga trajtat (format)qe merr materia ne lindje(te njeriut) dhe pas vdekjes(se njeriut),gjegjesisht,materiet qe lirohen nga trupi i njeriut qe vdes,a do te krijojne prap nje trup njeriu apo bime dhe anasjelltas!
  Njeriu duhet te dije qarte qe as lindja as vdekja nuk jane prone,veper,lumturi,as humbje e tij!Perpjekjet e njeriut per te ikur nga vdekja,keto jane perpjekje te cilat ne kombinimin e trupit tone e bejne vet materiet te cilat na kane formuar neve,te cilat kane veti te tilla natyrore(vehtjake meqenese materia eshte Natyre).Kur keto materie jetesore dobesohen ne mplakemi dhe vdeim,gje qe kuptuar me qarte,eshte vet materia ajo qe shendrohet nga nje trajte ne nje tjeter ne vazhdimesi! Per mua eshte teresisht e gabuar dhe e demshme qe njeriu te humbase jeten(qe s`e ka krijuar vet) duke u perpjekur ti ike vdekjes(qe s`e krijon vet).
  Aftesia yne si Vetqeverisje lokale per tu marre me gjerat jetesore,kjo eshte nje vetqeverisje interne qe nuk ndryshon rrjedhen e krijimit dhe shperberjes se trupave ne hapesiren jashtenjerezore!
   
 2. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Filozofia mbi vdekjen

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: CeljanFr_all</div><div class="ubbcode-body"> /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif kush te ka cuar ne NY ty mi goc /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif </div></div>

  Ohh.. poor bu-bu.
   
 3. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Vdekja eshte prova me e forte qe na ben te ndjehemi te gjalle.Te gjithe kane frike por ne te vertet nuk e dime se c'eshte...
  1-Se pari njerezit kane frike nga dhimbja qe vdekja do t'ju shkaktoje por sa do te zgjase kojo dhimbje max.per disa dite.:ndihme:
  2-Njerezit kane frike per jeten me pas jetes duke iu futur friken vetes duke menduar nje erresire,ferrin:djalli:ose nuk edi;kjo eshte ceshtja e pesimisteve disa thone se do te vuajme,ndersa disa te tjere do te shkojme ne parajse.
   

Shpërndajeni këtë faqe