Firmat piramidale

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga rvd, 14 Nov 2005.

 1. rvd

  rvd Primus registratum

  Firmat piramidale

  Te gjithe i dime pasojat qe paten firmat piramidale ne vendin tone por mbas 8 vjetesh problemet qe la pas ajo situate nuk kane mbaruar.Dua te them ne fillim se nuk jam me asnje parti.Ne kohen kur PD ishte ne pushtet ndodhi problemi me fajdet dhe nje faj te madh ne menaxhimin e atij situacioni e kishte ajo qeveri por PS kur erdhi ne pushtet ne fushate u premtoi elektoratit se leket do ti jepte dhe me perqindje biles.Siç e dime njerezit e shkrete nuk po marrin dot as 10% te lekeve qe futen ne fajde.Arapi dhe Deloite & Touche i ben leket e popullit rrush e kumlla dhe mbushen xhepat e tyre dhe justifikohen se nuk kishte disponibilitet ne arkat e kompanjive.Une pyes veten si ka mundesi qe asetet e ketyre kompanjive u shiten per 5 lek dhe keto njerez akoma nuk jane akoma te inkriminuar.Dhe sa kohe do presi shqiptari qe ne kete vend te kete drejtesi???
   
 2. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Sa pasiv qe qekeni rreth ktij problemi kaq madhor!!!????
   
 3. Mea

  Mea Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Aman dhe ti ci kujton plaget e vjetra!
   
 4. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  mire pra po e mbyllim???????kshu mendon ti????robte qe u tallen me popullin mos te pergjigjen para ligjit?????
   
 5. Mea

  Mea Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Po ne cmund ti bejme atyre qe u tallen me popullin??
  Sjemi dhe aq te zote te bejme dicka me forume /pf/images/graemlins/wink.gif.
  Ato qe jane ne burgje tani po vuajn denimin e dhene nga gjykata! Kaq...... cfare u be, u be!
  Mend per here tjeter kjo!
   
 6. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  eknomomia shqipetare ne vitin 96 po gezonte vendin me te larte qe ka pasure ndonjehere, cdo individ, ne nje menyre ose tjeter (duke punuar ose duke pritur para nga perendimi)ka pasur para.
  Por duhet the dihet edhe se ekonomia eshte nuk eshte shkence ekzakte,(1+1 nuk bejne dy)shkence sociale (varet nga sjellja e njerezve). Duhet te dihet edhe se ekonomia e cdo vendi ne bote ka boom the bust, ngritje dhe ulje. Shembull shume i ngjashe, pothuajse te njejte ka kalur SHBA-ja ne vitet 29-41.(aka The Great Depretion)

  shkurt: Edhe pse fundosja e ekonomise shqipetare erdhi fatekeqesisht nga firmat piramidale... ne nje ane ose tjeter do te vinte bust-i.

  ne fund te fundit kush i detyroj njerezit te fusnin para ne firmat piramidale. Po t'ia lesh fajin shtetin nuk eshte e drejt sepse ekonomia a komanduar (komunizmi) kishte marre fund. Ne 97 ka qene Open Market. Shqipetaret "si femija i vogel kur humbet" dolen ne rruge e me parudha "Duam parat tona!". Por fatekeqesia me e madhe erdhi me vone kur shteti leroj "bonot e privatizimit" duke lene te shkoje inflacionin ne stratosfere.
   
 7. rvd

  rvd Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Ti e ke tamam,ekonomija eshte e karekterizuar nga cikle por çfare mendon per pjesen e fundit te pyetjes sime????
   
 8. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Firmat piramidale nuk kane te bejne me nje ndermarje apo kompani te ligjeshme pasi nje "shqoqate bamiresie" (kete statut kishin ne mos gaboj) nuk mund te marre para me kredi e te jape perqindje pasi kete gje nuk ja lejon statuti juridik! Aq me teper nje shoqate bamiresie qe jep 10% ne muaj! Qytetaret kane fajin qe futen parate por ne te njeten kohe shteti dhe organet kopetente nuk kane bere punen e vet pasi kane lejuar te zhvillojne aktivitet "kompani" te tilla! Nje kompani shperndan dividente ne baze te fitimeve e firmat piramidale kurre nuk kane mbyll bilance me fitime te tilla qe te shpêrndajne apo te ofrojne perqindje te tilla fitimi, pra organet tatimore qe varen nga ministria e financave kurre nuk kryen kontrolle mbi keto firma piramidale! Ajo qe ndodhi ne Shqiperi ishte mashtrim kolektiv e nje gje e tille mund te ndodhi ne nje vend ku nuk ka shtet, pra nuk mund te thuhet qe e ka fajin populli se ky eshte budallik!
   
 9. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  para se t'ja nisi te pergjigjem, desha te keshilloj te jeshe sa me i shkurter (thuaj thelbin, ose mbeshtjele sqarimin) ne pergjegjet tuaja sepse nuk kam shume kohe(nqs pret pergjigje nga une.(+ndaj paragrafet)  --Firmat piramidale nuk kane te bejne me nje ndermarje apo kompani te ligjeshme pasi nje "shqoqate bamiresie" (kete statut kishin ne mos gaboj) nuk mund te marre para me kredi e te jape perqindje pasi kete gje nuk ja lejon statuti juridik! Aq me teper nje shoqate bamiresie qe jep 10% ne muaj!--- ...

  ----Qytetaret kane fajin qe futen parate por ne te njeten kohe shteti dhe organet kopetente nuk kane bere punen e vet pasi kane lejuar te zhvillojne aktivitet "kompani" te tilla! ---

  shembull:("Ta zeme se une i le gjitha kursimet e mia, $10000(psh ne Wal-Mart shares), edhe neser Kina thote se dua te pushtoj Taiwanin, plas konflikti midis Kines dhe US edhe US thote dua te ve Embargo me Kine. Nqs ndoll kjo, lere qe nuk pres dividente por as qe pres te marr 1% e atyre qe kam hedh.")

  Po te hysh edhe ne nje cite qe trade stocks e para gje qe te tregon eshte qe "nuk te ka kush faj po i humbe". Te dhashe nje shbull aktual, ne US. Edhe kur Enron, Marta Stewart etj falimentuan, kryesoret shkuat moren burgun, e shareholders moren burekun e Rexhepit.  ------Nje kompani shperndan dividente ne baze te fitimeve e firmat piramidale kurre nuk kane mbyll bilance me fitime te tilla qe te shpêrndajne apo te ofrojne perqindje te tilla fitimi, pra organet tatimore qe varen nga ministria e financave kurre nuk kryen kontrolle mbi keto firma piramidale!-----

  pergjigje e ke siper.  ---- Ajo qe ndodhi ne Shqiperi ishte mashtrim kolektiv e nje gje e tille mund te ndodhi ne nje vend ku nuk ka shtet, pra nuk mund te thuhet qe e ka fajin populli se ky eshte budallik!----

  Sikur sot, une te vi tek ti edhe te them me duhen 200000 euro, me duhet te blej nje building ne mes te Tiranes, kur ta blej buildingun do te kem 24 qiramarres qe e do ta trefishoj fitimin. A do te mi japesh pasi te marresh vesht se se jane edhe nja 20 te tjere qe ja kerkoj?

  A do te ishte zgjuarsi apo budallallek!


  Dhe sa kohe do presi shqiptari qe ne kete vend te kete drejtesi???


  ta perseris edhe nje here. Keto qe po them nuk me vijne direkt nga mendimet e mia, por kam pase rastin te studioj "The Great Depresion", dhe gadi cdo gje qe po thuhej me shkonin ndermend Piramidat.
  Derivati: Shembja e ekonomise ne vitin 97 ishte vetem nje cikel, ne te cilin popullsia (edhe shteti gjithshtu) duhet ta kalonte ne nje menyre tjeter (Une nuk ja aq i ekonomist i fort te them ketu menyren edhe
  Por dihet se nqs Nano do te dilte e te thoshte :"Degjoni populle, faji ishte pjeserish i Sali Berishes edhe i Aleksander Meksit, por fajin me te madhe e keni ju sepse ju i holle parat ne plehra."- a mendon se PS do te zgjidhej, jo, pra ata bene ate qe bene.

  --- Dhe sa kohe do presi shqiptari qe ne kete vend te kete drejtesi??? -----

  Kur ne krye te shtetin te jete ne ekonomist i afte shkolle perendimore!

  Tani te jape percaktimin e ekonomistit nga John Maynard Keynes (the father of Macroecomics) (nqs nuk e kupton, do ta perkthej nje here tjeter)

  -----He must be mathematician, historian,statesman, philosopher-in some degree. He must understand symbols and speak in word.... He must study the present in the light of the past for the purposes of the future.... He must be purposeful and disinterested in a simultaneous mood; as aloof and incorruptible as an artist, yet sometimes as near the earth as a politician-----


  enjoy
   
 10. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Pepaj mos ke te besh gje me familjen e Soros-it ti?!
  Nese nuk ke kohe mos u merr me shkrimet ketu se nuk eshte me detyrim, e sejcili shkruan per qef te vet e sipas nivelit que ka, keshtu qe leksionet per bukurshkrimin ktheja zyshes ne shkolle lol
  Shembujt qe ke sjell me siper jane pa lidhje fare e ke shanc qe nuk je ne provim ne shkolle se e do e kishe te saldume te ngelmen!
  Sa per mua mos u lodh si funksionon ekonomia se kur kam filluar te merrem me bursen sma do mendja se ke qen ne klase te tete!
   
 11. Santiago

  Santiago Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  eknomomia shqipetare ne vitin 96 po gezonte vendin me te larte qe ka pasure ndonjehere, cdo individ, ne nje menyre ose tjeter (duke punuar ose duke pritur para nga perendimi)ka pasur para.
  Por duhet the dihet edhe se ekonomia eshte nuk eshte shkence ekzakte,(1+1 nuk bejne dy)shkence sociale (varet nga sjellja e njerezve). Duhet te dihet edhe se ekonomia e cdo vendi ne bote ka boom the bust, ngritje dhe ulje. Shembull shume i ngjashe, pothuajse te njejte ka kalur SHBA-ja ne vitet 29-41.(aka The Great Depretion)

  shkurt: Edhe pse fundosja e ekonomise shqipetare erdhi fatekeqesisht nga firmat piramidale... ne nje ane ose tjeter do te vinte bust-i.

  ne fund te fundit kush i detyroj njerezit te fusnin para ne firmat piramidale. Po t'ia lesh fajin shtetin nuk eshte e drejt sepse ekonomia a komanduar (komunizmi) kishte marre fund. Ne 97 ka qene Open Market. Shqipetaret "si femija i vogel kur humbet" dolen ne rruge e me parudha "Duam parat tona!". Por fatekeqesia me e madhe erdhi me vone kur shteti leroj "bonot e privatizimit" duke lene te shkoje inflacionin ne stratosfere.  [/ QUOTE ]

  Pu pu pu..... /pf/images/graemlins/mad.gif
  Pash zotin vetem i gjo me thuj: Sipas menimit tat kush e paska fajin perfunimisht se nuk mora vesh gjo? /pf/images/graemlins/confused.gif
   
 12. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Perse cuditesh?
  Eshte fakt qe ne 96-en ishte fluksi me i madh i kthimit te emigranteve shqiptare (me deshire) ne Shqiperi, dhe kjo jo per te investuar ne ato firma por ne nje biznes te vetin.
  ...erdhen, investuan dhe nje vit me pas une e ti ja kthyem shpresat ne gemadha.

  Prinderve te mij nuk i erdhi askush ti peshperiste ne vesh per te depozituar gjithe kursimet e jetes ne X apo Y firme, pervec komshiut, komunistit me te kuq qe kam njohur deri me sot.
  Filani asnjehere nuk u kenaq, futi 1 miljon ne ato firma dhe me leket qe fitoi beri shtepine si vile, bleu viza per femijet dhe veshi apartamentin me mermer ashtu si asnjehere nuk kish enderruar.
  Me vone e pashe duke protestuar ne rruge, egersuar si bisha kur i rremben te vegjlit.

  Hajde te luajme bingo tani!
   
 13. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  "Pepaj mos ke te besh gje me familjen e Soros-it ti?!"

  [/ QUOTE ]
  Pse e ul vedin aq shume sa te mendosh se ne kete une vi ketu me qellimin qe te bej propagand, tregoje vedin ekonomist nese je i zoti e jo dallaveraxhi.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  "Nese nuk ke kohe mos u merr me shkrimet ketu se nuk eshte me detyrim, e sejcili shkruan per qef te vet e sipas nivelit que ka"

  [/ QUOTE ]
  nuk e di a e ven re, por mundohem t'ju pergjigj cdo fjalie qe shkruan, punoj full time edhe shkoj ne shkolle full time, nuk jam ketu as per te ironizuar te tjere e as per te treguar se sa i mencur jam (se ne fune te fundit askush nuk me njeh), jam ketu per te "share" mendimet (si cdokush tjeter), dhe kjo nuk do te thote se une kam gjithmone te drejt, por dua te di edhe mendimet tuaja dhe te mbroj mendimet e mia.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  " keshtu qe leksionet per bukurshkrimin ktheja zyshes ne shkolle lol"

  [/ QUOTE ]
  kam fatin qe "zysha ime" te kete dokotorate per Macroeconomi, jep mesim ne universitet e New York-ut ne te gjithat nivelet, duke fillua ne undergratuate deri studentave qe vazhdojne per masterizim.(Dr Mary R. Leacy)

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  "Shembujt qe ke sjell me siper jane pa lidhje fare"

  [/ QUOTE ]
  cilet?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  "e ke shanc qe nuk je ne provim ne shkolle se e do e kishe te saldume te ngelmen!"

  [/ QUOTE ]
  -fatekeqesisht e kam pase shanC, disa here(As)

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  "Sa per mua mos u lodh si funksionon ekonomia se kur kam filluar te merrem me bursen sma do mendja se ke qen ne klase te tete!"

  [/ QUOTE ]
  -Pse mendon se mosha e bene ekonomistin? Shqiperia sot, me shume se asnjere ka nevoje qe t'ja le brezit te ri ekonomine se ne 28 vjecar me nje Bachelor ne Economy dine 100 here me shume se edhe kryetar i bankes shqiptare.
  Edhe nuk ka rendesi se kur kam qene, e kur ke qene te "Po sot Shqypni pa m'thuej ku je!!!"  by the way, dega ime nuk eshte ekonomi, aty afer po jo ekonomi si dega jote.
  Per mua gjithe kjo qe shkrova ishte kohe e humbur, thuaj mendimet qe ke per Firmat Piramidale edhe vazhdo me ato, pa pasur nevoje te hyme ne informacione personale, pervoje e aftesi shkollore...

  good luck...
   
 14. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  Pash zotin vetem i gjo me thuj:

  [/ QUOTE ]
  Mos ban be, sepse sikur ta DINJA kush e ka fajin do ta zgjidhja problemin. Mund te jam mendimin tim, por edhe nje here, ekonomia nuk eshte shkence ekzakte.  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Sipas menimit tat kush e paska fajin perfunimisht se nuk mora vesh gjo? /pf/images/graemlins/confused.gif

  [/ QUOTE ]

  Ekonomia para vitit 97 po "bente darsem pa dhender". Ekonomia e atyre viteve nuk kishte bazament ekonomik. Shumica e njerezve jetonin me para qe vinin nga jashte. Ku i moren parate Vlonjatet(edhe gjithe shqiptaret) per t'i investuar? Ekonomia eshte pallat shumkatesh. Mundet te mbaj dy ose tre kate por por nqs baza nuk eshte e fort do te rrezohet.

  "A e mendon nje nxenes te klases se tete te shkoj direkt ne vitin e 4 te shkolles se mesme. Tri kater javet e semestrit te pare do te mesonte, do te ishte shume mendjemadh se kishte kaluar 3 klasa per nje vit, por kur te vinte koha per provim, do te falimentonte."

  E njejta gje ndolli edhe atehere, ajo pasuri qe ishte ne '97 nuk i takonte 97es. Ose me piramida ose me banka, ose me dicka tjeter do te falimentonte.(E njejta gje ishte edhe ne ne viteve '20 ne amerike)

  Nese ne (Shqipetaret) nuk i hapim portat perendimit qe te na drejtoj ekonomine tone, do ta kemi shume te veshtire, sepse nuk jane superstradat qe bejne ekonomine per jane ekonomistat qe e bejne ekonomine.

  conclusion:
  Shpresa ime eshte qe qeveria shqipetare te le organizatat qe jane te krijuara te propozojne International Business.(IMF, WTO, UNIDO, ILO). Normal, se edhe keto do te kerkojne perfitimet e veta ("no money, no honey") por i vetmi perfitim qe do te kete populli shqipetar eshte PUNA. Vetem kjo mund te ndaloje nje skeme tjeter. Pa kete nuk ka zhvillim. Nuk ka ekonomi ne bote qe pret para nga qielli per tu zhvilluar.
   
 15. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Pepaj,
  Ato qe te shkruajta me siper kishin lidhje dhe dhenien e leksioneve qe ti i lejon vetes ta besh mbi te tjeret e jo me ty si person pasi ste njof e nuk me njef!

  Sa per ato qe shkrun me vjen keq por je pak kontradiktor pasi ne nje ane thua se shteti nuk ka faj ne hitorine e firmave piramidale e ne anen tjeter thua se ato para nuk ishin fituar me gjak e djerse e normal qe perfunduan aty ku perfunduan!

  Ekonomia zhvillohet ne baze te tregut te lire, por eshte shteti ai qe vendos rregullat e lojes, perndryshe ekonomi pas asnje lloj rregulli quhet anarchi!
  Nuk mund ti thuash katunarit qe ka rrit lopen deri dje qe eshte faji i tij nese i futi parate ne nje firme piramidale e cila kishte mbeshtetjen direkte te Presidentit te Republikes (Berisha deklaroi ne fillim te 97 qe parate e firmave piramidale jane te pastra e me aktivitet te rregullt ne nje kohe qe pjesa me e madhe e tyre nuk kishin asnje aktivitet).

  Nje shtet nuk mund te lejoje qe nje shoqerie bamiresie te ushtroje aktivitet ne sektorin e kredit marrjes pasi kete nuk ja lejon statuti themeltar i saj.
  Nese Enron arriti te mashtroje nepermjet bilanceve te rreme ne USA, kete e beri se kishte nje harmate juristesh dhe finacieresh te cilet perdoren te gjithe metodat me te sofistikuara ne ate fushe.
  Problemi shqiptar ishte krejt ndryshe, pasi dhe nje qe nuk eshte ekonomist e kupton fare mire qe nje shoqate bamiresie nuk mund te premtoje ne mes te dites, npermjet te gjitha mediave te kohes perqindje marramendese e aq me teper kur nuk ka asnje aktivitet tregetar!
  Pra ketu shteti duhet te mbroje interesat e shtetaseve te vet duke zbatuar ligjin pasi flitej per grabitje ne shkalle vendi e jo nje vjedhje te thjeshte.
  Sistemet piramidale nuk jane shpikur ne Shqiperi pasi ato egzitojne edhe sot e shfaqen ne menyre sporadike e ne forma te ndryshme e te reduktuara dhe ne perendim, e duke qene se jane te bazuara vetem ne mashtrim jane te ndaluara me ligj.

  Sa per informacion, Shqiperia merr para me teper nga emigrantet ne 2005 se sa merte ne 1996 keshtu qeparate vijne njesoj dhe ne kete periudhe ne ekonomine shqiptare.

  Sa per sugjerimet mbi organizata te tipit IFM apo FMN te ftoj te lexosh se çfare ndodhi me vendet amerikano jugore e veçanerisht me Argjentinen e cila ndoqi keshillat dhe urdherat e IFM e shkoi drejt falimentimit si shtet.
   
 16. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  MLK:
  Ato qe te shkruajta me siper kishin lidhje dhe dhenien e leksioneve qe ti i lejon vetes ta besh mbi te tjeret e jo me ty si person pasi ste njof e nuk me njef!

  PER MUA ISHTE OFENDIM.

  Sa per ato qe shkrun me vjen keq por je pak kontradiktor pasi ne nje ane thua se shteti nuk ka faj ne hitorine e firmave piramidale e ne anen tjeter thua se ato para nuk ishin fituar me gjak e djerse e normal qe perfunduan aty ku perfunduan!

  KURR NUK KAM THENE SE "PARAT NUK ISHIN FITUAR ME DJERSE E ME GJAK E NORMAL QE PERFUNDUAN ATY KU PERFUNDUA", KUR TE ME CITOSH DICKA CITO ASHTU ME RREGULL, EDHE UNE MBAJ PERGJEGJE SI PER ATO. SERISH PO E TREGON VEDIN DALLARVERAXHI. TA PERSERIS EDHE NJE HERE, FOL PAK EDHE SAKTE

  Ekonomia zhvillohet ne baze te tregut te lire, por eshte shteti ai qe vendos rregullat e lojes, perndryshe ekonomi pas asnje lloj rregulli quhet anarchi!

  PER ATE THEM SE NE KRYE SHTETIN SHQIPTARE KA NEVOJE PER NJE EKONOMIST ME ....

  Nuk mund ti thuash katunarit qe ka rrit lopen deri dje qe eshte faji i tij nese i futi parate ne nje firme piramidale e cila kishte mbeshtetjen direkte te Presidentit te Republikes (Berisha deklaroi ne fillim te 97 qe parate e firmave piramidale jane te pastra e me aktivitet te rregullt ne nje kohe qe pjesa me e madhe e tyre nuk kishin asnje aktivitet).

  SIPAS TEJE GJITHE SHQIPETARET ISHIN KATUNDARE ME LOPE E...

  PO ATEHERE, SI KA MUNDESI QE BABAI IM NUK NXORI ASNJE QINDARKE NGA BUXHETI I SHTEPISE PER TI INVESTUAR NE FIRMA.


  Nje shtet nuk mund te lejoje qe nje shoqerie bamiresie te ushtroje aktivitet ne sektorin e kredit marrjes pasi kete nuk ja lejon statuti themeltar i saj.

  CILI STATUS! (KESHTU ISHTE EDHE DERI NE 29 NE AMERIKE),

  Nese Enron arriti te mashtroje nepermjet bilanceve te rreme ne USA, kete e beri se kishte nje harmate juristesh dhe finacieresh te cilet perdoren te gjithe metodat me te sofistikuara ne ate fushe.

  SHKOI NE BURG VEC.


  Problemi shqiptar ishte krejt ndryshe, pasi dhe nje qe nuk eshte ekonomist e kupton fare mire qe nje shoqate bamiresie nuk mund te premtoje ne mes te dites, npermjet te gjitha mediave te kohes perqindje marramendese e aq me teper kur nuk ka asnje aktivitet tregetar!
  Pra ketu shteti duhet te mbroje interesat e shtetaseve te vet duke zbatuar ligjin pasi flitej per grabitje ne shkalle vendi e jo nje vjedhje te thjeshte.

  ...PUNA PUNES PUNEN.....TURST ME....

  Sistemet piramidale nuk jane shpikur ne Shqiperi pasi ato egzitojne edhe sot e shfaqen ne menyre sporadike e ne forma te ndryshme e te reduktuara dhe ne perendim, e duke qene se jane te bazuara vetem ne mashtrim jane te ndaluara me ligj.

  .... PO EDHE NQS NUK E LEN TE HYNE ATO ORGANIZATA, CIKLET E BIZNESIT DO TE BEJNE PUNEN E TYRE

  Sa per informacion, Shqiperia merr para me teper nga emigrantet ne 2005 se sa merte ne 1996 keshtu qeparate vijne njesoj dhe ne kete periudhe ne ekonomine shqiptare.

  NORMAL, INFLACIONI, ME SHUME NJEREZE....POR SHQIPERIA E DESHIRON EKONOMINE NE VENDIN E VET. PSE NUK ME THUA SE E KAM GABIM KUR THEM SE SHQIPETARET DUAN TE GJEJNE PUNE NE SHQIPERI, DHE PA PUNUAR NUK NDERTOHEN SHQIPERIA. UNE MUNDOHEM ME KENE SA MA LARG "PIRAMIDAVE", DUKE PARE SE CFARE NDODHI PERPARA.


  Sa per sugjerimet mbi organizata te tipit IFM apo FMN te ftoj te lexosh se çfare ndodhi me vendet amerikano jugore e veçanerisht me Argjentinen e cila ndoqi keshillat dhe urdherat e IFM e shkoi drejt falimentimit si shtet.


  ARGJENTINA ASHTU SI EDHE SHQIPERIA KA PROBLEME POLITIKE.... TI ME JEP NJE SHEMBULL UNE TE JAP 50.

  NJE PYETJE: KUSH ESHTE ZGJIDHJA E SHQIPERISE SOT?
   
 17. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  Pepaj nuk kam faj une se ti nuk e di se 70% e popullsise ne Shqiperi eshte fshatare! (babai yt nuk perfaqeson ndoshta pjesen me te madhe te shoqerise shqiptare)
  As kur ti me thua shkruaj pak e sakt e ke mbush tre çarçf ketu!
  Statusi i nje shoqate bamiresie nuk i lejon qe te mbledhe para me fajde e thjeshte JO! (mesoje nese nuk e njef)
  Per te jerat se mora vesh se ç'fare mundohesh te shpjegosh!

  Ketu flitet mbi temen "Firmat Piramidale" keshtu qe ke nje tjeter teme ku mund te diskutosh se ç'fare duhet bere ne Shqiperi!
   
 18. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Pepaj nuk kam faj une se ti nuk e di se 70% e popullsise ne Shqiperi eshte fshatare!

  [/ QUOTE ]


  Akoma nuk di ti dallosh katundare me fshatare ore...


  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  As kur ti me thua shkruaj pak e sakt e ke mbush tre çarçf ketu!

  [/ QUOTE ]

  qe ta dish ti, ti ke shkrua 1.209 fjale, kundrejt me je me

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Statusi i nje shoqate bamiresie nuk i lejon qe te mbledhe para me fajde e thjeshte JO! (mesoje nese nuk e njef)

  [/ QUOTE ]

  Po kush eshte ai shtet ne bote qe me ndalon qe te marra para me fajde, une mund te shkoj ne Antraktide e te marr para me fajde (nqs mi jep ndokush)


  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Per te jerat se mora vesh se ç'fare mundohesh te shpjegosh!

  [/ QUOTE ]

  t'i shpjegoj serish, cdo gje qe nuk e ke kuptuar, vec specifiko.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ketu flitet mbi temen "Firmat Piramidale" keshtu qe ke nje tjeter teme ku mund te diskutosh se ç'fare duhet bere ne Shqiperi!

  [/ QUOTE ]

  Po flitet, sepse sot, kemi nje qeveri te njejte me ate te 97, nje perqindje e madhe e GDP se shqiperise varet nga parat e te afermeve qe punojne jasht shteti, edhe PAPUNESI SHUME TE MADHE.


  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  As kur ti me thua shkruaj pak e sakt e ke mbush tre çarçf ketu!

  [/ QUOTE ]

  qe ta dish ti, ti ke shkrua 1.209 fjale, kundrejt meje qe duke numeruar *pergjigjet* e mia postimeve te tua bejne 943  Para se ta mbyll, desht te tregoj dicka
  1. Respekto te tjeret.
  2. Jep mendimin tend.
  3. Mundoju te shikosh mendimin e tjereve ne kendveshtrimin e tyre

  Se edhe per mua nuk eshte gje e lehte te vi ketu e te mbroj mendimin se skemat piramidale nuk ishin fajtori direkt i shembjes se nderteses se ekonomis shqiptare, EKONOMIA E VITEVE PAS KOMUNIZMIT U SHEMB SEPSE NUK KISHTE BAZAMENT TE FORT.
   
 19. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  +
  Ne viti 96, 50% e GDP vinte nga emigratet
  Nje pjese tjeter e madhe vinte nga tregtimi i naftes dhe i armeve
  Shume 'kioska'.

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Industrial output was far from satisfactory, while remittances sent by Albanians working abroad and foreign aid accounted for nearly one half of GDP. Moreover, the ostensibly good indices were in fact a smokescreen for narcotics and arms trade, a "kiosk industry" that flourished

  [/ QUOTE ]
  http://www.ekonomist.co.yu/en/magazin/perspectives/0202/periscope1.htm


  <u>A ESHTE KJO MENYRA SE SI NDERTOHET EKONOMIA E NJE SHTETI? </u>
   
 20. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: Firmat piramidale

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Statusi i nje shoqate bamiresie nuk i lejon qe te mbledhe para me fajde e thjeshte JO! (mesoje nese nuk e njef)

  [/ QUOTE ]

  Po kush eshte ai shtet ne bote qe me ndalon qe te marra para me fajde, une mund te shkoj ne Antraktide e te marr para me fajde (nqs mi jep ndokush)
  [/ QUOTE ]


  ti pepaj je i sigurt qe ne amerike lejohet te marresh para me fajde nga nje shoqeri bamirese edhe asnje nuk te ndalon(qe sdo te thote kredi) ??

  hmmm.....
   

Shpërndajeni këtë faqe