Fjala : " Vepra me e madhe "

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga cacol, 23 Nov 2006.

 1. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Fjala : " Vepra me e madhe "

  Para pak minutash, duke biseduar me nje mik :

  Une: " Nga goja je i zoti ti ".
  Ai: " Po s'qeshë i zoti per fjale, per cfare te jem " ?
  Une: " Per vepra ".
  Ai: " Po edhe fjalet vepra jane ".
  Une: " Ke te drejte, jane vepra te mendjes "


  Nga kjo kjo copez bisede me lindi ne koke ky mendim. Pata nje ndjesi te cuditeshme kur bera ate pohimin ne menyre aq te menjehereshme, por nga ana tjeter kuptova se kisha menduar dicka qe permbante shume vlere ne vetvete.

  Jemi mesuar me " Fjalet i merr era, rendesi kane veprat " por kjo nuk do te thote qe ka shume vertetesi brenda kesaj shprehjeje. Fjalet jane vepra te mendjes, fjalet kane qene forca levizese e njerezimit qysh prej lindjes se tyre, fjalet kane qene deshmitaret e " rritjes shpirterore dhe materiale te njeriut ", ashtu sic kane qene motiv vrasjesh, tradhetish, luftrash, dashurish... Fjala ka levizur popuj te tere, fjala ka pushtuar mendje te tera...


  Me fjalet mund te besh c'te duash, mund te jesh c'te duash, gjithmone duke patur parasysh " cilesine " qe kane. Fjalet, pavaresisht vertetesise se tyre, jane pasqyra e vertete e nje njeriu ( shpirtit apo mendjes se tij ), sepse fjala ( apo fjala e genjeshtert ) me reflektimin e saj ne prakticitet, na jep mundesine qe te percaktojme bindshem dicka mbi dike.

  Fjala eshte motivi i pare i disa shpresave, endrrave, forca levizese e shume deshirave. Fjala eshte me siguri nje nga gjerat e domosdoshme per njeriun, ashtu sic eshte oksigjeni, apo uji, apo ushqimi. Fjala ka ca veti qe shume " vepra " te tjera nuk i kane : Fjala shprehet ne shume trajta; mund ta shkruash, mund ta thuash, mund ta kendosh. Fjala dhuron kenaqesi, heq kenaqesi... jep dhe indiference, por ndodh edhe qe ta luftoje ate.


  Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, mesoni ta perdorni sa me me shume mjeshtri dhe zotesi.
   
 2. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Fjalet, pavaresisht vertetesise se tyre, jane pasqyra e vertete e nje njeriu ( shpirtit apo mendjes se tij )

  [/ QUOTE ]

  Nqs fjalet nuk jane te verteta,ato do jene thjesht pasqyre e pavertetesise se njeriut.Me fjalet mund te luhet shume,mund te shprehet shume,me sinqeritet ose jo.Nqs je i zoti te luash kjo te ben nje lojtar te mire,gojetar,orator...por nuk eshte e thene qe ti te pasqyrosh ate cka je ne te vertete.

  PS.Cfaredo replike te besh nuk te pergjigjem me /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  Pra je dakord qe jane pasqyra e nje njeriu, sepse pavertetesia e tyre, te ben ty te thuash, pohosh apo te mendosh, qe edhe ai njeri eshte GENJESHTAR psh. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 4. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  jane pasqyre e qellimshme...me qellim themi te verteten ashtu sic me qellim genjejme...nuk jane imazh i asaj cfare jemi pa kushte.
   
 5. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  Nqs kushtet tona i vendosim ne, atehere i bie qe te JEMI ajo qe themi.

  L'uomo non è solo ciò che mangia /pf/images/graemlins/wink.gif

  Mu pergjigje /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  Mendimet jane vepra te mendjes.Fjalet jane menyrat per ti shprehur ato.Per mua jane te rendesishme sa dhe sjane.Koha ka treguar se veprat e verteta,dhe jo fjalet jane ato qe i kane mbizoteruar cdo lloj situate.
  Fjalet jane pjella me hipokrite e mendjes,thua ate qe do te thuash dhe jo ato qe je.Eksperienca me ka mesuar ti besoj sa me pak fjaleve edhe pse ndonjehere eshte e vetmja mundesi qe ke per te njohur individin.Ajo qe sdo me bente kurre te dyshoja do ishin faktet.Fjalet per mua koha i fshin me shpejt se cdo gje..aq sa rendesia qe u jap atyre eshte relativisht e vogel.Jane manipuluese por jo me te medhate.
   
 7. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Fjalet, pavaresisht vertetesise se tyre, jane pasqyra e vertete e nje njeriu ( shpirtit apo mendjes se tij )

  [/ QUOTE ]

  Nqs fjalet nuk jane te verteta,ato do jene thjesht pasqyre e pavertetesise se njeriut.Me fjalet mund te luhet shume,mund te shprehet shume,me sinqeritet ose jo.Nqs je i zoti te luash kjo te ben nje lojtar te mire,gojetar,orator...por nuk eshte e thene qe ti te pasqyrosh ate cka je ne te vertete.

  PS.Cfaredo replike te besh nuk te pergjigjem me /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]


  Ktu jam Dakort Me Sirenen Sepse Dhe Hitleri ishte Orator I Papam POr Te Gjithe e MBajne Per NJeri te Lig ... Ndersa Gandi ishte PRape Orator po Eshte Njeri i MIre ...


  Fjala Eshte Me Rende Se Plumbi. Thote POpulli SHqiptar ... Varet se kush e Thote Fjalen dhe SI e Thote...


  Ne Baze te Atyre Fjaleve dhe Personave Do Jene Veprat ...
   
 8. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  une mendoj se menyra dhe perdorimi i fjaleve tregon nje pjese te karakterit te njeriut...
  me ane te te shprehurit njerezve pak a shume u pasqyrohet edhe inteligjenca. te dish te flasesh, kur te flasesh, menyra se si do flasesh me kategorite e pafundme te njerezve jane padyshim nje tregues goxha i rendesishem i cdo personi...
  tani se sa ato fjale jane vepra, dhe se sa jane hipokrite edhe kjo tregon nje pjese tjeter te karakterit te njeriut.
  eshte e vertete qe fjala nuk ka shume lidhje me veprat, por edhe veprat kane nevoje per artin e fjaleve...
   
 9. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Fjala : " Vepra me e madhe "

  Po Eshte e Vertete PO Nqs Je MAshtrus i Papam dhe Di te Vleresosh Momentet Situatat DHe Kohen eshte Gjo e MOdhe dhe Art Me Vete ...
   
 10. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Me fjale llomotit kushdo,por varet sa mund ti realizojme keto fjale me ane te veprave,per te vertetuar se edhe ne jemi te zotet per te bere shume gjera ne kete jete.
   

Shpërndajeni këtë faqe