Fjale shkodrane me shpjegim

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga shkodrani80, 29 Nov 2004.

 1. Hope

  Hope dans ton coeur

  Dikuj ja han dreqi faren dikuj ja punon mini aren..
   
  simona likes this.
 2. Erditi

  Erditi Forumium maestatis

  per ato e shof se e kput malli ate do ja them budalls si ka ne krevat sot
   
 3. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Nwert, post: 258768, member: 3742"]Re: Fjale shkodrane me shpjegim

  Kto jane fjale turke mor zotni! Ndryshoja titullin tems, vene fjale turke ** perdoren ne Shkoder.[/quote]
  N Shkodër, ka fjal turke dhe italiane.... Mos harrojm se dikur la qene kryeqendra e kultures dhe eshte po sot.kishte konsullata te vendeve dhe perandorive t kohes.e n Shkodër asht bshkjetu me kultur perendimore, dhe ajo Ousmane. Plus dialekti i vecnt tipik e ban ket zone t shqipnis vertet per ta lakmu.Shkodër e pik!
   
  simona likes this.
 4. Thamina

  Thamina Papirus rex

  hahah u kenaqa duke lexuar te kjo teme.

  Shkan I njomi per t'that.
   
  simona likes this.
 5. simona

  simona Primus registratum

  Disa fjalë të tjera , tipike Shkodrane;
  1. Mas ma çaj biren e bëths !
  2. kam ble nji kotull (fustan).
  3. kena ble sinija (pjata) të reja.
  4. Krishti e pastë n'parriz (Parajsë).
  5. kam marrë nandë (nëntë) në provim. e theksoj këtë të fundit, sepse kam dëgjuar neper komente që po thonin:- 'Shkodrant i thonjë nëntës , nan , kjo asht e gabume se shkodrani i thot nand , por ata malokt e katunart e shkodres i thoj nan , edhe dicka doja te theksoja shhkodrani thot sy-syt jo sët edhe kjo asht tipike maloksh.' ;)
   
  Hope likes this.

Shpërndajeni këtë faqe