Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga balforum, 2 Dec 2004.

 1. balforum

  balforum Primus registratum

  Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Doja ndihmen dhe mendimin tuaj pert fjale qe jan ne shqip por edhe ne gjuhe te tjeta kan kuptim te njejte.Je te japim nje mendim se nga e kan prejardhjen keto fjale!
  Shqipja i ka huazuar keto fjale nga gjuhe te huaja apo e kunderta :shrug:
  Le te fillojme me nje fjale qe e kam ndeshur diku.

  Shqip

  1 - Varr - varri ,varrosje (i te vdekurve)
  2 - Var - var dicka ne litar
  3 - varem poshte,me te poshte ,tatepjete.
  4 - Vari trapin,teneqen,lesht etc.
  5 - Zvarit. zvarit dicka qe eshte e rende

  Gjermanisht - Hollandisht

  1 - Zvar - e rende

  Greqisht

  1- vari - e rende

  vazhdon ...
   
 2. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Ne Hollandisht shkruhet zwaar ,dhe ne Shqip w nuk perdoret,po ashtu perdoret dhe hevig .
  Ne Hollandisht perdoret parafjala lidhese met qe ne Shqip perkthehet me .
   
 3. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Dakort qe ne Hollandisht shkruhet zwaar por une e shkruajta si e lexojme ne se e rendesishme eshte si shqiptohet.
  Nuk me the ka lidhje me shqipen :wave:
   
 4. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Kurajo shqip = Mut gjermanisht.
   
 5. peson

  peson Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  nga HOLLANDISHT-SHQIP
  academie -akademi
  ACH- ah
  front -front (i luftes)
  fruit -fruta
  functie- funksionim
  angst -ankth
  antiek -antik
  apparat -aparat
  aperitief-aperitiv
  antibioticum -antibiotik
  aluminium -alumin
  analfabet -anafalbet
  analyse -analize
  anatomie -anatomi
  ambulance -ambulance
  ambitieus -ambicioz
  ananas -ananas
  altaar -altar
  amateur -amator
  ambassade -ambasade
  amfib -amfib
  allergie -alergji
  allah -allah (zot)
  agent -agjent
  alarm -alarm
  alfabet -alfabet
  alfabetisch-alfabetish
  album -album
  alcohol -alkol
  aids -aids
  adres -adres
  administratie-administroj
  adopteren -adoptoj
  advocaat -avokat
  aerobics -arobik
  ack -akt
  activiteit-aktivitet
  actualiteit -aktualitet
  acteur -aktor
  atmosfeer -atmosfere
  artikel -artikull
  artistiek -artistik
  aspect -aspekt
  asiel -azil
  arrogant -arrogant
  arresteren -arrestoj
  aspirine -aspirine
  astronomie -astomnomi
  asrologie -astologji
  astma -azma
  atlas -atlas
  atleet -atlet
  atmosfer -atmosfer
  atoom-atom
  autobus -autobus
  autobiografie -autobiografi
  automobilist -automobilist
  autoriteit -autoritet
  automoom -autonom
  avontuur -aventur
  autostrade -autostrade
  automatisch-automatik (per dika qe hapet ne menyre automatike)
   
 6. Guest

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Gjermanisht - Shqip

  Akkord - Akord
  Akte - Akte
  Aktiv - Aktiv
  Aktivität - Aktivitet
  Boxer - boksier
  Bürokrat - Burokrat
  Clown - klloun
  Chef - shef
  Chaos - kaos
  Cafe - kafe
  Chirurg - kirurg
   
 7. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  /pf/images/graemlins/laugh.gif e keni keq kuptuar ceshtjen e temes.Nuk kisha per qellim te sjellim ketu se cfare fjalesh te njejta perdorim,sikurse ne i themi trenit tren dhe pothuajse ne te gjithe boten i thone po ashtu,kete e di dhe bufi /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Problemi eshte tek etimologjia e fjales.
  Cila flale eshte me e vjeter dhe a kane per rrenje fjale shqipe shume fjale te nderkombetarizuare qe i dime per te huaja.

  Shqip

  1 - Varr - varri ,varrosje (i te vdekurve)
  2 - Var - var dicka ne litar
  3 - varem poshte,me te poshte ,tatepjete.
  4 - Vari trapin,teneqen,lesht etc.
  5 - Zvarit. zvarit dicka qe eshte e rende

  Gjermanisht - Hollandisht

  1 - Zvar - e rende

  Greqisht

  1- vari - e rende

  Sic duket fjala var eshte rrenje edhe per ato fjale te tjera te perdorura edhe ne Gr ,Ger,Hol.
  :book:
   
 8. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Bulevard që është faktikisht një fjalë "gjermane" dhe jo franceze por që ka një etimologji shqiptare.
  Kjo fjalë përbëhet nga buhle dhe varda. E para në gjermanisht do të thotë gonxhe të porsaçelura (apo diçka e tillë) dhe varda (apo një variant i saj) do të thotë plot. Pra bulevard do të thotë sipas gjermanishtes një rrugë plot me gonxhe (pra edhe me pemë).
  Në shqip kjo fjalë mund të shpërbëhet në fakt duke marrë një kuptim më të lashtë. Buhle në shqip do të thotë pikë, bulë uji ndërsa varda do të thotë shumë. Në lashtësi kemi lumin e Vardarit që është i përbërë nga shumë bula uji = lumë.
  Pra sipas versionit shqip, bulevard është një rrjedhje uji përgjatë së cilës zakinisht në kohë të lashta kalonin edhe shtigjet e rrahura nga njerëzit si dhe kishte plot bimësi e lule të çelura. Pra nuk është për tu habitur që fjala bulevard të ketë prejardhje shqiptare!
   
 9. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Kondra u fut ne teme :thumbsup:
  Fjalen varda e perdorim shpesh si psh. jepi varda ,dmth jepi derdhe shume ose jepi shume si lume.
  Po vete fjala ethimolog a ka rrenje fjale shqipe,dmth dhe ajo nje ethimologi ? /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Une mendoj se po por pres shpjegimin e ndonjerit me pare :wave:
   
 10. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Explosion,explosiv,eksploziv per mendimin tim eshte kombini i dy fjaleve .
  1 - Greke - ex,exo = jasht,del jasht.
  2 - Shqipe - plos,plas = plas,pelcet,shperthen.
  Dmth pellcet,shperthen jasht.

  ex + plas = explo(a)s = explosion
   
 11. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Chaon e ke gjë për shpjegimin e atij profesorit kosovar? E thyme logjika? S'më duket shumë bindës pasi nuk i referohet gjuhës së vjetër por asaj aktuale. Nëse do bazohej në shqipen e vjetër apo në greqishten e lashtë të zbërthyer nëpërmjet shqipes së sotme edhe mund ta pranoja por shpjegimi që i ka bo ai daja sikur s'hec hiç! :shrug:
   
 12. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Nuk e kam lexuar ate te kosovarit.
  Faktikisht mbahet si fjale Greke qe dmth etimo = gati dhe logji,logo,logos etj eshte sic e di gjithmone fjala e dyte kas cdo rrenje fjale qe dmth fjale.

  Ndersa une kam mendimin tim qe vete fjala tanime greke etimo,ethimo eshte fjale shqipe e thene,e them.
  Mbase jam edhe gabim por dhe pa asgje nuk eshte me duket.
  Cke per te thene per fjale explosion ?
   
 13. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  A ke nigju nai kosovar kur thot "aj plaosi pi inotit" ku ao është një tingull i ndërmjetëm? Ka shum mundësi që ajo që ke shkruar të jetë e vërtetë pasi shumë fjalë "greke" të vjetra kanë një ngjashmëri dhe një interpretim më të madh në shqip se sa në greqishten e re!
  Edhe ajo puna e ethimologjisë mund të qëndrojë. Siç dihet këtu ne japim variante dhe hamenje.
  Në vetvete fjala logos mund të jetë pararendëse e një fjale tjetër shqipe. log-os ku os është prapashtesë është shumë e përafërt me lloq-e ku e është prapashtesa. Pra si logos ashtu edhe lloqe tregojnë fjalën dhe sipas rregullave të shqipes lloqe duket të jetë me prejardhje nga logos ku pjesa e fundit e fjalës (-gos) duket të jetë kthyer në q në shqip. Në greqishten moderne shqiptimi i -gos- bëhet me njëfarë ndërmjetësie të q ose më mirë e thënë shqiptimi bëhet me një përplasje të lehtë të gjuhës me qiellzën gjë që e afron goxha me tingullin q!
   
 14. balforum

  balforum Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Fer fjalen logos eshte thjesht nje trik ose nje bashkpunim i grekve me arvanitasit sepse fjala logos qendron gjithnje pas cdo fjale te rendesishme qe i jep kuptimin shume fjaleve komunikuese internacionale qe vin nga "greqishtja"
  Etimologo,orologo,pathologo,elektrologo,kardiologo, etc etc si shume nga keto.Por e rendesishmja eshte fjala rrenje qe ne shume nga keto fjale te rendesishme komunikuese eshte per cudi qe kuptimi ngjan jashtzakonisht me shqipen dhe ne shume raste eshte e padiskutueshme fjala shqipe si e vetme qe i jep kuptimin e vertet te fjales.

  Sot me ra ne vesh fjala epidemi,epidhemi,hipidhemi , hiper + dhemi.
  Mbase jam cmendur une por koicidence te jete sepse fjala qe tashme eshte dhe ne kete dhe te vetmin rast tashme "greke" epi domethene hepi,hipi = hiper,hipi ne shqip qe do me thene dicka lart e madhe.
  Ne greqisht psh egziston fjala dhino = dhene ,jap por eshte e huazuar nga ne.
  :wave:
   
 15. xhufipatufi

  xhufipatufi Primus registratum

  Re: Fjale te njejta ne Shqip - Gjermanisht - Hollandish - Greqishtt

  Fjala επιδημία, ne shqip epidemi e ka prejardhjen nga greqishtja epi+dhimia(dhimos).επι(epi)=mbi,δημος(dhimos)=popu lli.Dmth. dicka qe ka perfshire gjithe popullin,ka ren mbi popull.
   
 16. anduena

  anduena Guest

   
 17. anduena

  anduena Guest

Shpërndajeni këtë faqe