Fjale te urta shqipe

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga Genta, 8 Feb 2004.

 1. abs

  abs nuk e di...

  Re: Fjale te urta shqipe

  Kamt e shpejta, faqja e bardh.

  Uji tuj shterr e njerzit tuj myt mren.

  Nuk thyen dhembe fjala e mbare

  Mendjemadhi niset me kale, kthehet me kembe

  Bane vath e veje ne vesh

  Jeta eshte si shkallet, dikush i ngjit dikush i zbret .

  Uthulla e forte plas dhe shishen e vet

  Populli
   
 2. papucja

  papucja Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Sic e kam thene dhe me lart ekziston nje teme tjeter brenda forumit te Gjuhesise ne te cilen mund te shkruani shprehjet frazeologjike.
  Keto qe kishit postuar ketu jane pikerisht te tilla.
   
 3. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Ja nje e re;
  Shkoi shuta te gjeje briret dhe la edhe veshet.
   
 4. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Edituar!
   
 5. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Edituar!
  Shprehjet frazeologjike mund ti shkruani ne temen tjeter.
   
 6. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: Fjale te urta shqipe

  Kete e thoshte shpesh gjyshja ime.

  "tjetrit, te keqiat harroja, por te miren mos ja harro kurre"
   
 7. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  kush lyp, ka nje faqe te zeze

  kush nuk ta jep ka dy
   
 8. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Bo c'eshte bere kjo Sophia keshtu mor Zot? /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Tek kjo teme eshte e specifikuar vetem per fjale te urta shqip.

  "Urrejtjen dhe neverine gruaja e tregon hapur, dashurine e fsheh dhe 40 vjet" (thenie arabe)

  Shume s'me bind si shprehje, por nejse....
   
 9. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Plakut degjoja fjalen por jo p o r d h e n.
   
 10. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Nuk bie molla larg nga pema po bie anash rruges !
   
 11. besim231071

  besim231071 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Trimi i mire me shoke shume.
   
 12. Nakenak

  Nakenak Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Mos ver pulla (butona) ari ne nje xhakete te shkyer....
   
 13. Mea

  Mea Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Pordha madhe, gris breket e veta! (sorry per fjalorin)
   
 14. dionizi

  dionizi Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  1.po te ishte puna e mire punonte dhe prifti 2. kapardiset si sqepar evgjiti 3.mos peshty lart se te bye ne fytyr 4.njeri i bie gozhdes e tjetri patkoit 5.tra la la zura nje gale.
   
 15. Dani83

  Dani83 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  S'ESHTE NEVOJA TE KESH POR TE DISH.
   
 16. dionizi

  dionizi Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  fjalet eurta popullore mund ti shprehesh vetem duke perdorur frazat dhe jan shprehje frazologjike, nuk po marr vesh se perse e ke fialan Iola dhe na shpego pak me shum perse e keni fialen, kur themi fjale te urta nuk eshte vetem nje fjal por disa fjal bashk dhe quhet fraz dhe keshtu te gjitha fjalet e urta jan shprehje frazash.
   
 17. dionizi

  dionizi Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  1.mishi te piqet helli te mos digjet 2. uthulla e fort prish shishen e vet 3.
   
 18. bsh

  bsh Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  me mire te te dale syri sesa nami.
  po te ishte puna e mire e bente edhe mbreti.
  avash avash behet shelegu dash.
  me thuaj me ke rri te te them kush je.
  gure gure behet ure.
  fshati digjet [***] krihet.
  Kjo eshte raciste po gjyshja ime e shkreta e thoshte kur nxefej: Jevgjiti kur gjeti kos leu mender b.then.
  kalova lumin te dh j e f sh a kalin.
  pula e botes gjithmone me e majme.
  ate qe ta ben femija s'ta ben as perendia.
   
 19. dimir

  dimir Forumium praecox

  Re: Fjale te urta shqipe

  I thote Tigani Kusise shihu si je nxi!
   
 20. virginia

  virginia Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Ndryshimi midis nje shprehje frazeologjike dhe nje thenie popullore eshte i madh. Shprehja frazeologjike eshte me teper krahasim kurse thenia popullore eshte nje ide morale dhe nenkupton nje eksperience.

  Dhelpra kur nuk i arriti rrushte thane jane te pabere (nuk e di a eshte shqipetare por besoj se duhet te kete nje lidhje me fabulen e La fontenit "dhelpra dhe rushte"

  Guri peshon ne vend te vet por me shume ne traget ( e peridhes se anijeve)

  Kush punon ha, kush s punon ha e pi

  Burri qe eshte burre si ndahet cooperit kurre (cekja)etj
   

Shpërndajeni këtë faqe