Fjale te urta shqipe

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga Genta, 8 Feb 2004.

 1. mitka

  mitka Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  gure gure behen 2 gure
   
 2. alb_girl82

  alb_girl82 Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  bej si them une, por mos bej si bej une!
   
  klodiana likes this.
 3. dionizi

  dionizi Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe

  Jashte teme!
   
 4. ALTIN

  ALTIN Primus registratum

  Re: Fjale te urta shqipe ( AFORIZMA)

  <font color="blue"> AFORIZMA
  -Arsimi eshte prind i perparimit,krijues i kultures,formues i fatit.
  -Arsimi i popullit duhet te jete objekt i pare i cdo qeverije.
  - Dituria eshte ne cdo vend baza me e sigurte e lumturise se nje populli.
  -Fuqia me e madhe e botes eshte fuqia e diturise se organizuar.
  - Kerko dituri prej djepi deri ne varr.
  -Merrni diturine ose filozofine,prej cilit do burim qe ato rrjedhin.
  -Dituria dhe urtesia jane nje gje e humbur e muslimanit,kudo qe ta gjej le ta merr.
  -E verteta eshte fillimi i cdo gjeje te mire.
  Sa te varfer jane ata qe nuk kane dashuri.
  Dashuria,eshte rreze qe ndriqon jeten e njeriut.
  Edukata eshte lavrim i tokes para se te mbillet.
  Edukata eshte stoli,e cila e zbukuron dhe e pasuron njeriun,arke ne raste nevoje,ndihme qe njeriu te behet sa me i miresjellshem,shok ne vend te pashokut,argetim ne vetmi.
  Bukuri e vertet nuk jane rrobet e hieshme e te stolisura por bukuri e vertet eshte kultura,edukimi dhe miresjellja.
  Jeta eshte nje fush,e cila na jep ashtu siq e mbjellim ne,gjemba ose lule.
  Burim i nje kombi nen ligjin e dhunen e te huajve,eshte vertet nje force e dhimbeshme dhe e vajtueshme.
  Morali i forte dhe karakteri i forte jabe prona me e shenjte e njeriut.
  Karakteri eshte cilesia me e vlefshme e jetes se njeriut.
  Formimi i karakterit duhet te jete qellimi i pare i cdo arsimi dhe veprimi.
  Parajsa e nje populli eshte liria,ndersa ferri i nje populli eshte roberia.
  Ai qe nuk e ka lirine,roberine e mban ne shpine.
  Liria eshte nje peme qe piqet ngadal.
  Liria eshte gjeja me e cmuar qe mund te kete nje popull.
  Libri eshte i vetmi kopsht qe mbillet per te tjeret.
  Libri eshte ngushlluesi dhe nxitesi i njeriut per acje drejt shtigjeve te reja.
  Bota pa libra eshte bote e egersirave.
  Libri eshte i cmueshem per ata qe ja dijne vleren.
  Themeli i lumturise se vertet eshte ne zemer.
  Sa eshte nevoja per nje shtet,per buke e uje,populli aq ka nevoje per mesues.
  Kurr mos lidh miqesi me nje qe nuk eshte me i mire se ti.
  Miresjellja i bene miqet,miresjellja i krijon armiqet.
  Idealet qe na mbushin me gezim jeten jane:miqesia,bukuria,e verteta.
  Asnje fuqi nuk e bene njeriun te madh dhe te zgjuar,sa e ben fuqia e punes.
  Turpi e largon njeriun nga ajo qe nuk vlen.
  T'ju qendrosh ne bese te pa beseve do te thote ta tradhetosh veten.
  Njihe veten tende.
  Te gjitha te vertetat e pa thena behen helmuese.
  Nese nisemi nga vetevetja,nuk do te thote qe nisesh nga e drejta.
  Ndergjegjja eshte dhembje e heshtur e shpirtit. </font>
   
  klodiana likes this.
 5. oni.poku

  oni.poku Guest

   
  klodiana likes this.
 6. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  ...FLALE TE URTA...FJALE TE URTA...FJALE TE URTA...
  [​IMG]
  Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa
  Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqët
  Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë dëshirën e tij
  Ai që di të vjedhë, di edhe të fshijë gjurmët
  Ai që din me kuvenë, e hijeshon nejen në atë ven
  Ai që don me u ba zengin, niset më së pari me vjedhë
  Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra
  Ai që është në fuqi bëhet se din çdo gjë
  Ai që han hudër nuk e ndien erën e vet, por ia ndijnë të tjerët
  Ai që i mbështetet pemës së madhe, gjen hijë gjithmonë
  Ai që ka frikë edhe kur ka të drejtë, nuk fiton
  Ai që ka, don edhe ma
  Ai që me indiferencë i shikon vuajtjet e të tjerëve është sadist
  Ai që kërcënohet, rrallëherë hakmirret
  Ai që ngutet, çdoherë vonohet
  Ai që premton shumë, bën pak
  Ai që s'bindet, nuk din të komandojë
  Ai që nuk e don babanë dhe nënën, ai nuk e don askend
  Ai që s'durohet si njeri, s'durohet as si shok,as si kolegë,as si bashkëpunëtor e as si fqi
  Ai që nuk dëgjon miskojën, se dëgjon as tupanin
  Ai që s'punon si burrë, rrin e qan si grua
  Ai që shpejt dashurohet, shpejt dëshprohet
  Ai që shumë flet, gjë në dritë nuk çet
  Ai që ta ban rrafsh, ka qef me t'dalë kodër
  Ai që ta don të mirën, të flet, ai që s'ta don, vetëm të shikon
  Ai që thotë "unë jam unë", ai hup gjithkun
  Ai që vjedh një vezë, vjedh edhe një buall
  Ajo që s'arrihet, duket më e ëmbël
  Ajo që s'të pëlqen ty të ta bëjnë, mos ua bëj të tjerëve
  Amerika të jep një thele dhe të merr një pelë
  Ata që kërkojnë gjithnjë të kenë të drejtë, gati asnjëherë nuk kanë të drejtë
  Ara me viça s'lavrohet
  Ariu nuk rron duke lëpirë shputat
  Armiku i vjetër kurrë stë bëhet mik i mirë
  Armiku, kur mori pendën në dorë, si deshi shkroi
  Armikut mos ia trego të vërtetën
  Armiqtë e shumicës së njerëzve janë ata që nuk u japin gjë atyre
  As hasmin mos e pafsh pa punë
  As me miq e as me anmiq, gojën mos e fëlliq
  As ujë mos pi në krua të pushtetit
  Ashtu qoftë e sherr mos qoftë
  Asnjë shtëpi nuk të kënaq si e jotja
  Atë derë që s'e çel çelësi, e çel paraja
  Atë punë që s'e bën dot vetë, mos kërko t'i gjesh të metë
  Atë që nuk e don thuaji: "Të pafsha pa punë"
  Atje ku fle uji, është më i thellë
  Atje ku thonë se ka dredhëza më shumë, merre shportën e vogël
  Babai që len djalin e mirë pas, nuk vdes
  Babanë e mirë nderojë, babanë e keq duroje
  Bajrami i vogël s'falet para t'madhit
  Barrën e kalit mos ia ngarko gomarit
  Bashkimi bën fuqinë, ndasia ligështinë
  Bëj gosti, që të provosh mikun
  Bëj shyqyr të paktës, që të vijë e shumta
  Bëje si ta bësh, pa e bërë mos e lësh
  Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën
  Bëni si them unë, mos bëni si bëj unë
  Bërtiti të bijës, që të dëgjojë nusja
  Bejlerët rrallë lindshin, e shpesh vdekshin
  Besnik bëhu, e besë mos zin
  Beu nuk i la bujkut as vend për në varr
  Bie guri mbi vorbë, e mjera vorbë; bie vorba mbi gurë, po e mjera vorbë
  Bie një fjalë e nxjerr një mijë të tjera
  Bylbyli njihet në këngë, njeriu në punë
  Bima e keqe rritet kudo
  Bisha më e rreptë është kur t'i sulmohen klyshtë
  Bisha tërbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
  Bleta din si bëhet mjalta
  Borxhi i harruar, vjen në ditë të shtërnguar
  Bota është helm e mjaltë e përzier
  Brengat janë armiqtë e jetës
  Budallën mos e vet se t'kallxon vet
  Buka në bark, forca në shtat
  Buka s'ka turp
  Buka të mban fytyrën, yndyra të shkëlqen fytyrën
  Bukë e kripë e zemër
  Bukë e qepë dhe shëndet
  Buka prej qielli s'vjen
  Bukuria dhe pasuria s'janë përgjithmonë
  Bukuria dhe mençuria nuk shkojnë bashkë
  Bukuria e gruas duket në mëngjes
  Bukuria një ditë, veprat një jetë
  Bukuria të habitë, bukuria të koritë
  Burgu është varr për së gjalli
  Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë
  Burgu për burra është
  Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta
  Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën
  Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë
  Burri me dy gra, këmishën pa la
  Burri në shtëpi, si kërcu i zi
  Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë
  Burri për gruan është si çatia për shtëpinë
  Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër
  Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë
  Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë
  Buza më gaz shëndeti pa masë
   
  joetisti_, Hank and Wise like this.
 7. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Me pelqeu kjo: Ariu nuk rron duke lëpirë shputat :)
   
  ola2010 likes this.
 8. ajrda

  ajrda Guest

  [​IMG]hahahahah
   
 9. dddddddddd

  dddddddddd Guest

  budallaqe mos shkruni palidhje se nuk bon pa kultur
   
 10. dddddddddd

  dddddddddd Guest

   
 11. aartush

  aartush Guest

   
 12. gaviota

  gaviota Forumium praecox

  cdo mesim e ke fitim,cdo pesim eshte mesim
   
 13. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Ai qe di me se shumti flet me se paku
  -Burri eshte koka,kurse gruaja eshte qafa
  -Dardha bie nen dardhe
  -Degjo shtate a tete dhe pastaj bej si di vete.
  -Floke-gjate,mendje-shkurter
  -Fjalet jane gra,veprat burra
  -Gruaja fut shejtanin ne shishe
  -Gjuha vete ku dhemb dhembi
  -Gjithe gishtat dhembin njesoj
  -I zoti e nxjerr gomarin nga balta
  -Jeto sikur do vdesesh neser,dhe meso sikur te jetosh gjithmone
  -Kali i botes te le ne udhe
  -Ai ha kumbulla,botes i mpihen dhembet
  -As pula kemi,as dhelpra na i ha
  -Burr e grua si mish e thua
   
 14. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Buka po u thye s’ ngjitet me nje te beshtyre,
  Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi,
  Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje,
  E treta ? e verteta,
  E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet,
  E verteta s’i pelqen gjithkujt,
  Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro,
  E mira te larteson,e keqja te turperon,
  E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
   
 15. mirishahe

  mirishahe Forumium maestatis

  pun pun nat e dit, na u llomiten tu punu e kurgj a ma mir
   
  Sweety el likes this.
 16. leunora

  leunora Guest

   
 17. leunora

  leunora Guest

  rrubullak strukullak kur e prek me ben me gjak:oops:
   
 18. leunora

  leunora Guest

  me ze hesht numeron askush punen sja mohon:)
   
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Meqe i keni thene te tera ato shqiptaret, po them ndonje te huaj:
  GJITHCKA QE SHUAN URINE, ESHTE E MIRE PER T'U NGRENE.
  MBI NJE GUR TE VOGEL PENGOHET PERANDORI.
  KUR NJEREZIT KANE SHENDET TE MIRE, MJEKU SEMURET.
   
 20. dr love

  dr love Locus omnem

  Nuk thin mosha flok'te marri
   

Shpërndajeni këtë faqe