Fjale te vjetra ilire me kuptim edhe sot!

Diskutime tek 'Gjuhësia' filluar nga Mono, 18 Oct 2005.

 1. Mono

  Mono Primus registratum

  Fjale te vjetra ilire me kuptim edhe sot!

  Mendja sa e vjeter qenka!

  Ndersa po kerkoja nje dite per prejadhjen e fjales muse dhe amuse ne Anglisht hasa kete pershkrim:
  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  There are Greek dialect forms msa and moisa, and all three come from an original *montya. As to the further origins of this form, a clue is provided by the name of Mnemosyne, the goddess of memory and mother of the Muses. Her name is the Greek noun mnmosun “memory,” which comes from *mn-, an extended form of the Greek and Indo-European root *men-, “to think.” This is the root from which we derive amnesia (from Greek), mental (from Latin), and mind (from Germanic). The reconstructed form *montya that is the ancestor of Greek Mousa could then mean something like “having mental power.”

  [/ QUOTE ]

  Tani, duke menduar per mental dhe kete fjale ne perdorim dhe sot ne Anglisht u perplasa me fjalen shqipe Mendje ose qe pershkruhej me siper si montya. Ndoshta me sakte do ishte ment (kujtojme dialektin verior) qe eshte e njejte me rrenjen greke dhe ate latine. Nuk dua te dal ne teorite e perhershme se ne kemi dhene gjuhen, perkundrazi mendoj se kjo ka qene nje nder fjalet me te vjetra te botes (nuk ka rendesi kush e si e qysh, ne grekerve apo ne nga latinet), rendesi ka bukuria e nje fjale qe eshte kaq e vjeter dhe nocioni i pare qe njeriu ka pasur per te bere dallimin e nje personi me mend dhe atij qe nuk ka (dhe ne e kemi akoma ne perdorim ne trajten origjinale)
   
  joetisti_ likes this.
 2. mostro

  mostro Putraku

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  Mesaplik
   
 3. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  Disa nga rrenjet e fjaleve me te bukura dhe me te vjetra jane edhe:
  Di- Di(ell), Di(je), Di(turi), Di(të), D(r)i(të).
  Ar- Ar(flori), Ar(gjend), Ar(ë) dhe do ishte gje e bukur sikur nga kjo rrenje te dilte edhe fjala Art.(artistike)
   
  joetisti_ likes this.
 4. Mono

  Mono Primus registratum

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  Faktikisht meqe u kujtova dhe per ditet e javes, ne i kemi tamam si shume shtetet e tjera. Te jete kjo nje perkthim i mesjetes per kalendarin Gregorian?

  (E diele - Dita e Diellit, e Hene - Dita e henes, E Marte - Dita e Marsit, e Merkurit, E enjte???, E Premte?)
   
 5. Asklipio

  Asklipio Primus registratum

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  mend - ment - mendoj - mendimtar - mendim etc......
  Shqipja eshte e vetmja gjuhe qe i jep kuprim te plote duke ruajtur te plote formen origjinale pa u sforcuar si me rastin e greqishtes qe e shtrydhin e e perdhunojne kaq shume sa "afersia" eshte po aq e madhe sa eshte edhe afersia e Tokes me Neptunin. /pf/images/graemlins/sleep.gif /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 6. kameleoni

  kameleoni Primus registratum

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  Bora
  Agim (Mbreti Agron)
  Gdhend (Mbreti Gent)
  Dele (Dele)-Delmatae - Herodoti thoshte qe ne Dalmaci kishte shume dele
  Das - Dash
  Shkumbe - Scumbinus (Lumi Shkumbin)
  Aspeti - I Shpejti (Achili sipas fiseve jo-greke te veriut)
  Egjata - Via Egnatia
  Dyrrah - Dy Rrahe
  Aferdita - me shqip nuk ka ku te veje
  Hylli - Edhe kjo po ashtu mbreti i pare ilir qe dihet.
  Ustri (Istri)- Ushtri (Ushtar)
  Sica - Thika

  Nje gje eshte e qarte qe Romaket dhe Greket e lashte i korruptonin fjalet ilire ne gjuhen e tyre per shkak te mungeses se disa shkronjave si th, dh, sh,c (si cfare),e (si eshte) etj..etj..
   
 7. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  Ndoshta dhe ujku vjen nga Uj ku? /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  E premte vjen nga fjala Premtim dhe eshte dita e Aferdites (Veneres) sepse midis te tjerash kjo ishte edhe perendesha e Shpreses dhe Premtimit.

  E enjte sipas nje varianti vjen nga fjala "enjtje" (kur fryhet nje vend i vrare) sepse eshte dita e Jupiterit dhe ne fakt planeti i Jupiterit ka vecantine qe eshte pothuaj i lengshem dhe eshte i "fryre" dmth i "enjtur".

  Mandi: Ujku vjen nga fjala Uje-Ik (dmth kur vjen ujku therja me vrap ne uje /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif ) Ne fakt fjala origjinale ka qene Uk (ku U eshte rrenja e fjales U dhe K eshte rrenja e fjales Ik). Edhe sot e kesaj dite ne Veri ujkut i thone Uk.
   
 9. Asklipio

  Asklipio Primus registratum

  Re: Fjale te vjetra Ilire me kuptim dhe sot!

  Shenimet e permbledhura te mia dhe te disa pjestareve te tjer ketu ne forum:

  Fjale qe jane 100 % shqip qe perdorin grekerit ne jeten e perditshme dhe qe i dine per greke.

  Kuvendjasume - kuvendojm ,(ne gr.sizitisi)
  besa - besa ,(ne gr,embistosini)
  sigurja - siguri ,(ne gr,asfalia)
  kalpazo - kaleroj (ne gr.kalit i thone alogo)
  koqino - e kuqe, per greqisht fjala perkatese eshte "erithro"
  kur treegojn oren thone psh " "deka para pende" ,dmth, "10 pa pese"e shikoni vete fjalen shqipe pa - ra = para,perpara (ne gr.para d.m.th. prin)

  Vradiazi ne greqisht = Vrar + zi ne shqip,qe dmth ngryset,erresoher,vjen mbremja.
  Kjo eshte thjesht nje mbetje nga gjuha shqipe sepse e kopjuar me kuptimin me te plote eshte fjala perkatese e re Greke skotiniazi qe dmth vritet,thyhet(dita) dhe vjen e zi,zeza,nata.
  Dmth ne shqip eshte vrar,vriter (dita) ndersa kopjacat grek i pershtaten fjalen e tyre te re skoto qe dmth vras ndersa mbaresa e dyte ngelet po ajo zi (darke).Ata i perdorin qe te dyja fjalet por kuptohet se cila eshte me pr Greket thone :
  Vradiazi = vradi + zi qe domethene erresohet.
  Renja e fjales vradi eshte ajo shqipe vra,vras dhe kete e kuptojme nga ajo qe kan perkthyer dhe formuar fjalen tjeter te re greke qe nenkupton erresiren,naten qe eshte skotinjazi,skotadi,qe domethene skoto = vras dhe zi eshte prap e njejta fjale ne shqipe.
  Pra sic e shikojme fjala vras eshte zevendesuar me fjalen skoto dhe eshte lene e njejte mbaresa e fjales zi

  A nuk themi ne eshte kohe e vrare ,pra e vrenjtur,e erresuar.
  Perendia (renia e dias,diellit,perendimi i diellit) vurunah ishte perenija e qiellit te nates qe ka si fjale korrespondente fjalen shqipe i vranet,vranesira e nates.

  Zi eshte 100 % fjale shqipe.Perendit dhe mitet i moren emrat sipas vetive te materies.
  Ne fillim u krijua materia pastaj dukuria dhe me pastaj vetia.
  Ne perdorim fjalen zi ne shume vende dhe me shume kuptime me rrenje te njejte.
  Zi,Ziu,Ziej,Zien,Zihen
  Skazmo = Ska ze,nuk flet ,mos fol,pa ze.
  Paratasi = Paralajmerim


  Fjale te nderkombetarizuara:

  Violet – Vije leta ,ose vije lehta,reze te lehta,ose vi,vjen e lehte.
  Talent = te lind ,ose lind dicka e re.
  Truble = trubulloj (ujin)  A.Kola
  aristos (paristos,pari eshte),
  eleftheria (e leu,e leshoi) domethene liria ne greqisht por si rrenje ka shqipen "e leu, e le, e leshoj ,e le te lire)
  irini = paqe ,flala rrenje eshte shqipja ri,rini ,a nuk qendron koha ,dmth paqe,qetesi, rini = a nuk qendron koha dhe je i ri. (A.Kola)
  palami - pllem,pellembe
  Nga shqipja ujk,ulk,ulikos ne greqisht likos
  Siper,lart ne iper dhe ne latinisht anglisht - super

  Fjala etero = nje tjeter,ne arberisht thuhet"njeter".ketu shohim se "ntr"do te thote"nje tjeter" dhe jo thjesht "tjeter".Midis bashtingelloreve kan hyre zanoret dhe kemi"entero (en Etero) = nje tjeter ,pra ne arberisht "njeter"

  Terra = Toke = Terren,teren = Thaj.
  Fjala Homerike eshte ,tersome = thaj ,thahem.
  Por ne ne shqip kemi edhe fjalen nter,nderr,ter rrobat te thahen.

  Ter – Toke ,pra toka eshte e thate.
  Ne greqishten e re egsiston fjala e re steria ku shihet qarte rrenja e fjales shqipe ter
  “pa oke e ane “ = oqeane
  oke/a ka qene njesi matese e lashte! sic jane kilometrat e sotcem!

  “Mi ka varur buzet nje oke”

  Karrike (ka rri, ku rrin)


  shtrat (shtroje,shtrihem,shtat) kjo fjale ka me shume kuptimin e dyshekut (turqisht)

  edhe kete fjale greket e kane marre nga shqipja

  stroma (greqisht) shtroje (shqip)


  Vampir – Dhampir

  Ej ho me harrut me hedh ide dhe hipoteza te reja e? hajd se puno lala ene per ju.
  Kur isha i vogel si gjith kalamojt kisha qef me pa filma me vampira cudia ishte qe kur gjyshja me thonte mos i shif ato filma me vampira ajo e shqiptonte dhampira dhe un e qortoja se hollywoodi ka perhere te drejte. po kur degjova dhe nje plak tejter rastesisht te thonte po te njejten fjale dhe u habita. Perfundimi shum i thjeshte vampiri me Dhembe te gjate dhe pin Gjakun. DHAM-PIRI  Shume fjalë rrjedhin nga njëra tjetra, ose kanë për bazë një fjalë të vjetër.

  Shembuj:

  1.Lugë - mund të jetë një ndër fjalët më të vjetra shqipe. Sot në gjuhën tonë ky term ka disa kuptime. LUG - do të thotë një gjë e shtypur në mes, në formë laku. Kjo fjalë sot është zgjeruar dhe përdoret për këto terma: LUG (-U) (-INA) - është një vend i rrafshët i rrethuar me kodrina, pra në mes i rrafshët ndërsa anash i ngritur. LUGË - mjet për ushqim, i cili ka formën e rrethit, i shtypur në mes (dhe me bisht). ULLUK - rrjedhë nga fjala LUG, është mjet ndërtimor që vendoset në çati për ecjen e ujit. Ka formën e lugut, në mes i rrafshtë ndërsa anash i ngritur. Bashkëtingullor të përbashkëta kanë germat L dhe G (K). G-ja nganjëher në disa krahina merr trajtën e K-së. PLUGU- mjet për lavrim, e ka formën e lugës.
  Këtu mund të vereni se si lidhen dhe ndryshohen zanoret në bashkëtingulloret bazë:
  - LuGina - LuGu
  - LuGë
  - ulLuK
  - pLuG

  2. ANIJE- është një fjalë që ka kuptimin e vendosjes së dickafit në të. Nga kjo fjalë janë ardhur fjalët: ANIJE - mjet lundrini, në të cilin mund të vendosemi apo të vendosim dicka për bartje. AN - ani i femrës apo mitra, ku është i vendosur fëmija para lindjes. ENË - mjet për vëndosjen e ushqimit. Bashkëtingullorja bazë e tyre është N-ja:
  - aNije
  - aN
  - eNë

  Sqarime:
  - nga një profesor kam ndëgjur ku thotë se fjala ANIJE është fjalë e vjetër Ilire, sepse në një dokument të vjetër romak, një kronist i asaj kohe shkruan se delegacionet nga populli Ilir vijnë me mjetin lundrues që ata i thonë: ANIJE. Sic duket në atë dokument tregohet fjala ANIJE për mjetin lundrues Ilir. Dhe pikërisht nga kjo bazë-fjalë, dijetarët mendojnë se rrjedhin edhe keto termat tjerë.
  - ndërsa fjala "ulluk" është fjalë e ardhur nga turqishtja, nga këta të fundit e marrur nga persishtja, ndërsa nga shkënctaret e cilësuar si fjalë shqipo-pellazgjishte apo indo-europiane, e cila ka depertuar nga trojet e dikurshme shqiptare dhe është kthyer më vonë e turqizuar.
   
 10. arjanit

  arjanit Guest

   
 11. kristi hoxha

  kristi hoxha Guest

  Me falni por mund te ma perkthej dikush kete fjal?
   
 12. BBB

  BBB Guest

  EPOO E KENI BERE SHUMM MIRE POR ME GJERSISHT DO ISHTE ME MIRE.:) SI DUKET POR PRAP JENI MIRE ..... NE DO TE KUPTOJM FJALET E VJETRA ILIRE ME KUPTIM!!......:hidhu:
   
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  E enjte - dita e Jupiterit
  E premte - dita e Venusit
  E shtune - dita e Saturnit
  (mbase edhe gabohem)

  naten e mire dhe nje mengjes te kristalte tgj!
   
  Balahk likes this.
 14. Ameliè

  Ameliè Forumium maestatis

  Gjithe keto albanalog....
   
  Hektor12 likes this.
 15. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit
  Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p.e.s.) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan grekët dhe latinët…

  June 12, 2016
  [​IMG]
  Luftulla Peza

  Studimi modern i gjuhës shqipe mund të themi se ka filluar me dijetarin dhe gjuhtarin e shquar arbëresh Zef Krispi, i cili në vitin 1831 botoi librin “Shqipja nëna e gjuhëve”. Ky është studim madhor për gjuhën shqipe dhe Krispin duhet ta njohim si themeluesin e studimit modern të gjuhës shqipe dhe Albnologjisë. Prandaj libri i tij duhet të jetë si kurani dhe bibla e të gjithë studiuesve të gjuhës shqipe. Por vepra e tij me rëndësi të madhe, fatkeqësisht nuk njihet nga gjuhtarët shqiptar, ata pa baza shkencore i mohojnë arritjet e Krispit, nuk e studiojnë atë dhe nuk e pëmendin asnjë herë në referimet shkencore.
  Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe në shkrimet e autorëve antikë, ndodhen shumë fjalë të gjuhës pellazge, që kanë të njëjtin kuptim si në gjuhën e sotme shqipe. Duke bërë krahasimet e nevojshme midis gjuhëve të mësipërme dhe thelluar në literaturën përkatëse, ai arriti të zbulojë fjalë të lashta, me të cilat ndërtoi edhe fjalorin pallazgjisht-shqip. Me ndryshime të vogla, janë po ato fjalë si në njwrën ashtu edhe në tjetrën. Kështu ai arriti në përfundimin se gjuha shqipe e ka zanafillën tek gjuha pellazge, tek Homeri. Krispi shkruan:
  “Duke gjurmuar origjinën e gjuhës greke, është një gjë e bukur të shohësh se si ajo të kthen, në pjesën e saj më të madhe, te shqipja. Si nuk u dashka, pra, të ngjallë një interes të madh kjo gjuhë, mbase më e lashtë se greqishtja dhe, në thelb, gjuha me të cilën flitej në shekujt para Homerit?”
  Fjalori pellazgjisht-shqip i Krispit (sipas Liljan Peza 2014)
  FJALË PELLAZGE SHQIP FJALË PELLAZGE SHQIP

  [​IMG]

  Fjalori pellazgjisht-shqip i Krispit (sipas Liljan Peza 2014)
  FJALË PELLAZGE SHQIP FJALË PELLAZGE SHQIP
  Priam
  Helen
  Deukalion
  Mysc
  crye
  crue
  dora
  me diegune
  me ditum
  me dezur
  nani
  diellios
  chien
  prusc, pruss
  dora
  scambi
  pem
  bist
  zien
  ziarm
  mij
  duri, druri
  vent
  dervent
  scop
  si
  sit
  pyel
  uli
  denso
  plot
  me lutem
  schypeia
  zaal, zal
  therune
  me preem
  me ngrane
  me kruem
  diers
  me eschelë
  me ruotun
  grua
  chata
  skepëtim
  printh
  i parë jam
  e lëna
  dheu ka luan
  mish
  krye, koka
  krue, kroi, burimi
  dora
  me djegun, me djeg
  me dit, di
  me ndez
  tani
  dielli i mbrëmjes
  qen
  prush
  dora
  shkambi, shkëmbi
  pema, frutat
  bisht
  zjen
  zjarrm, zjarr
  miu
  druri
  vend
  vend si portë, si derë
  shkop
  sy
  sytë
  pyll
  ylli
  i dendur
  plot
  lutem
  shqipja, shqiponja
  zallishte
  ther
  pres, me pre
  me ngranë
  me krue
  djersë
  me e shkel
  ruaj
  grua
  hata
  shkreptima, rrufeja
  prind
  frikë
  bastinë
  pituem
  punuem
  prim
  gneri
  kurm
  hund
  sisa
  camb
  krypa
  ngrane
  stepia
  luem
  lam
  kuituer
  brescen
  jurti
  i rij
  ve
  pata, pota
  sa ast
  si ist
  mir
  chiel
  schioch
  strat
  bukrë
  lucta
  buzë
  capschiore
  drith
  bucca, bucela, bek
  falem
  byk
  barth
  curr
  dialthi
  clan
  drapen
  skepari
  hiri
  molë
  lule
  frikë, dridhje, ankth
  pronë vogël toke
  pyes
  punoj
  prij, shkoj përpara
  njeri
  kurm, trung
  hundë
  sisa
  kambë
  krypa, kripa
  me ngran
  shtëpia
  lyej
  laj
  kujtoj
  breshër
  i urti
  i ri
  ve, veza
  pata
  sa asht
  si është
  mir
  qiell
  shok
  shtrat
  i bukur
  lufta
  buzë, puthje
  kafshore, kafshatë
  drith
  buka
  falem, përshëndes
  byk, kashtë
  i bardhë
  korrur
  djali
  qaj
  drapri
  sqepari
  hiri, hijeshi
  molla
  lule
  Duke studiuar Iliadën dhe Odisenë kemi gjetur se ato fillojnë me fjalë të gjuhës shqipe:

  Edhe në poemën ODISEA titulli dhe fjalët e para të këngës së parë i përkasin gjuhës pellazge:
  ODDYSSEY Titulli i poemës
  Ἄνδρα μοι ἔννεπε… fjalët e para të
  këngës së parë = Odhës, udhës, udhëtar

  = ANDRA MOI ENEPE = Andër moj më jep

  Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p.e.s.) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan grekët dhe latinët, për të shkruar gjuhët e tyre. Por më tepër fjalë shqipe në Iliadë ka gjetur studiuesi A. Boçi (2012).
  Këto të dhëna të rëndësishme duhet të ishin në themel të gjuhësisë sonë, si dokumenti më i vjetër i shkruar i gjuhës shqipe, por gjuhtarët dhe historianët tanë nuk duan ti pranojnë, duke shkelur të gjitha rregullat shkencore.
   
  gurax likes this.
 16. Aimilius

  Aimilius Forumium praecox

  Nuk i kam pare hollesisht te gjitha pergjigjet ketu edhe pse ca jane vertet opinione interesante.
  Ne radhe te pare ata qe duhet te merren me shkencen e etimologjise duhet te kene njohuri te thella te greqishtes se lashte, greqishtes te re, latinishtes, shqipes, shqipes dialektore, turqishtes, rusishtes ndoshta edhe arabishtes dhe persishtes.
  Shumica e "patrioteve" nuk kane njohurite baze te shqipes dhe nuk e di cfare pijne kur bejne "studime" te llojeve te tilla. Nejse sa per ata muhabet ka edhe profesore qe paskan gjetur celesin e gjuhes shqipe i cili i shpjegon te gjitha e ben cudira.
  Psh. gjineka(greqisht grua) eshte fjale shqip dhe del nga gjirin e ka por arsyen se pse ne nuk i themi gruas gjineka nuk e di njeri...
  Apo Aleksander gjithashtu a le ne ander. Ose ekonomi dalka nga i kamuni. Dhe karragjozlleqe te llojeve te tilla sa te duash. Ne fakt mbaj mend se kur ishim te vegjel edhe fjales mut i kishim gjetur shpjegimin Mbeturina Ushqimore Trupore.
  Pa dashur ta banalizoj muhabetin, dua te them se nese iliada eshte e shkruar ne ilirisht atehere ne i bie te mos jemi pasardhesit e ilireve pasi nuk kuptohet gje aty.
  Tani ne anen tjeter nese ka disa fjale qe si xixa ndricojne dhe kane kuptim shqip, eshte e vertete. Por nese mund te gjejme ndoshta qindra fjale shqip, jane me mijera ato qe shpjegohen me greqishten.

  Une kam nje mendim ndryshe, arketipi i gjuhes eshte ai qe duhet pare. Pasi aty jepen shpjegimet me thelbesore te gje gjuhe.

  Nese dikush verteton dot se fjala ἐστί(esti=eshte) ka etimologji nga shqipja do beje pune kolosale. Eshte folja numer nje e cdo gjuhe dhe kjo ngjan shume me tonen.

  Prandaj nuk duhet te flasim kot me kot, se pastaj kur me te vertete do kemi te drejte nuk na merr me njeri seriozisht.
   
  gurax likes this.

Shpërndajeni këtë faqe