Fjalori BanaL

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga olololol, 11 Oct 2006.

 1. olololol

  olololol Primus registratum

  Fjalori BanaL

  Ok Te diskutojme rreth Fjalorit .
  <font color="red">Fjalori i piset </font> , ka kohe qe njerzit kane filluar duke e shtuar me shume ne jeten e perditshme fjalorin e piset. /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Pse ky ndryshim ? /pf/images/graemlins/shrug.gif
  Nuk ishim te lire perpara ? /pf/images/graemlins/shrug.gif
  Na vriste Opinioni ? /pf/images/graemlins/shrug.gif
  Eshte ne mode me fol Piset ? /pf/images/graemlins/winkwink.gif

  Nje shkrimtar ka thene : <font color="blue">Nuk ka fjale BANALE , por fjale te perdorura banalisht " </font>

  Eshte normale te flitet keshtu , lirshem kur i thone ,
  Si i gjykoni keto njerez JU ?!

  Mua sme bejne pershtypje e folura por me dite kur me e thene jo futja kot /pf/images/graemlins/thumbsup.gif /pf/images/graemlins/thumbsup.gif

  Si eshte Fjalori Juaj ne jeten e perditshme ?

  ( Shumica e filmave qe shohim ne cdo tre fjale njera eshte fuck ,motherfucker , shit [ndaluar] va fanculo etj) Mos i shuani keto fjalet PLS !

  Derisa keto fjale i degjon nje publik i gjere( shume lloje moshash).

  <font color="red">Hajde i here ca do na thoni /pf/images/graemlins/thumbsup.gif </font>
   
 2. eniad

  eniad Forumium maestatis

  Re: Fjalori BanaL

  <font color="brown">Ndoshta, perdorimi i fjalorit banal eshte me shume dukuri sociale sesa gjuhesore. Mbase une nuk e kam kuptuar objektin e temes. Nese eshte keshtu, te lutem, jep nje shpjegim ne aspektin gjuhesor, sipas mendimit tend. </font>
   
 3. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Fjalori BanaL

  Je ok trajtoje si dukuri Sociale /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. eniad

  eniad Forumium maestatis

  Re: Fjalori BanaL

  ...
   
 5. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Fjalori BanaL

  Jooooooooooo se i perket dhe gjuhes
  eshte ne vendin e duhur.
   
 6. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Fjalori BanaL

  Mua s'me duket ndonje fenomen aq i madh ky, ne akoma jetojme me disa tabu qe zor se shqiten nga rrenjet tona. Fjalori banal nuk eshte aq kritik sa per te demtuar shoqerine. Ka popuj ne bote e me kulture e histori mijevjecare, qe kane terminologji e praktikim fjalesh akoma me te gjere se ne fushen e banalitetit. E kush s'perdor fjalor banal ne kohet e sotme.

  Ne kemi ecur e jemi bazuar ne nje fjalor shqiptar qe eshte botuar ne sistemin komunist dhe qe ate çika fjale kishte, e s'eshte bere gje per ta pasuruar, ndryshuar, shtuar etj...

  E ku bazohemi ne qe flasim gjuhen shqipe ne menyre te kulturuar apo dhe te drejte etj etj, ne nje “Fjalor i gjuhes shqipe te ndrydhur nga regjimi komunist” (ose shkurt, fjalori totalitar), sepse aty ka vetem fjalet qe “partia” i lejonte, ku nuk gjen dot shume fjale qe hasen ne te foluren e perditshme, jo vetem ne dialektet e shqipes, por edhe fjale qe jane te perbashketa ne te gjithe dialektet, nuk gjen fjale qe hasen ne kenget shqiptare etj. Vertete, provoni te gjeni ne fjalorin totalitar fjalet qe perdoren ne shprehjet e shqipes se popullit, ne kenget e tij, ne te foluren e tij.


  Shkurt, ngado te kthesh syte gjen seks e banalitet, te ekspozuar deri ne pahir te "spektatoreve". Edhe njerezit jo veçanerisht te shkathet ne zberthimin e nenkuptimeve nuk jane harruar, duke ua skalitur fjalen “Sex” me shkronja te praruara mbi bluza e pantallona.


  Kundermimet e frutit te ndaluar fryjne ne shtepite tona bashke me flladin e demokracise. Ne u pame sy me sy, u skuqem, ndoshta qeshem, por ne fund po ne e perdorim kete fjalor. Vijme nga nje gjysmë shekulli asketizem seksual dhe domosdo, o per keq o per mire do marri, koha do e tregoje po he. /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 7. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fjalori BanaL

  Kush fjalor aman mban fjale te pista brenda?

  Fjalet e pista ne fjalor nuk i ka as shteti me demokrat i botes...Ketu s'hyn fare komunizmi.

  Gjithe ato shembujt qe jep ti EnerGy shpjegojne ate qe perdorimi i fjaleve t' pista apo nenkuptimet e seksit (vetem ne Kishe e ne Xhami mungojne sot per sot) jane ne mode, eshte si tip tendence.Para ca vitesh ishte moda e fjalorit spanjoll: takoje njerez dhe te pershendesnin "Hola chica".Tashi e ka rradhen moda me nenkuptime te sexit dhe moda e fjaleve banale (kujto firmen e rrobave "De puta madre" , nese e ke degju).

  Njerezit qe perdorin fjale t'pista s'me pelqejne hic. Mu n'fakt n'gjuhe te huj me shpeton ndonje fjale e piste por ndodh sepse se lidh me kuptimin e fjales; e perdor ma shpesh si mnyre te folurit.Biles kur m'pysin si thuhet nje fjale e caktuar ne shqip se tham dot.Kurse ne shqip as qe bahet fjale.Gjithsesi mendoj se asht ndikimi i mjedisit ku je rrite ose ku jeton...
   
 8. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Fjalori BanaL

  Kur fjalori banal perdoret neper filma behet sepse mund te quhet "cool" , ndersa kur njerezit fillojne te imitojne filmat behet banal.
  Ne Shqipot e perdorim fjalorin banal ca si shume ne jeten e perditshme , por nese do te jetonim ne ambjent te kulturuar do flisnim me kulture keshtu qe sipas vendit dhe kuvendi .
   
 9. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Fjalori BanaL

  Hap ca fjalore te huaj, e shiko, s'thashe une qe permbajne sharjet e ofendimet me banale, e kisha per fjalet qe ne na duken banale, ose te ekzagjeruara. Pastaj do apo s'do ti me mua bashke e te tjeret, njeriu shprehet sipas qejfit e menyres te tij, distancimin e perzgjedhjen e ben vete individi, e mban ate qe quhet "etike" gjoja. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 10. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Fjalori BanaL

  Fjalori banal ? Me gusta mucho /pf/images/graemlins/laugh.gif


  Une jam shume i lire nga goja, edhe ne shtepi ndonjehere. Jam i sigurte qe cdonjeri prej nesh, nqs ka nje vazo ne dore psh, edhe i bie vazoja nga dora dhe thyhet, mendon " U ja q*fsha ropt mu thye vazoja " packa se pastaj thote " Dreqi e mori " /pf/images/graemlins/laugh.gif . Eshte dicka e pamohueshme.

  Ne Shqiperi, shenja qe behet me dore per te thene OK, eshte sharje e keqe fare /pf/images/graemlins/laugh.gif, ne Amerike jo. Kjo per te thene qe fjalori qe duhet perdorur, varet nga konteksti. Eshte e qarte qe s'mund te te rrije " qimja " ne goje kur mesuesi te pyet ne shkolle /pf/images/graemlins/laugh.gif, ashtu sic eshte normale qe ne rrethin shoqeror ti perdoresh, qofte per gallate.

  Nje shoku im kur perton per dicka, thote : " Cohu he beth qish t'am n'meth " /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 11. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fjalori BanaL

  Ndigjo, se une nuk po e hapi sot nje fjalor per here te pare.E di cilat fjale jane dhe cilat s'jane.Shembull: organet gjenitale.Termin "shkencor" e gjen ne fjalor , te tjerat jo( e kam fjalen per fjaloret serioze).Kjo s'ndodh vetem ne fjaloret shqip.

  Normal qe secili sipas deshires diferencohet nga ambienti ose bahet nje gja e vetme me te.E keqja asht se shumica ban kete te dyten...
   
 12. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fjalori BanaL

  Per tu marre si shembull shoku jot.Kta njerez ma shpifin!
   
 13. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Fjalori BanaL

  E kujt i plas trapi se ty ta shpif diçka ? Pyetja s'eshte as ofensive as banale, perkundrazi, eshte shume e thelle, aq e thelle sa ndoshta ti " mbytesh " ne te...

  Rendesi ka qe njeriu te mos vjedhi, te mos vrasi, te mos perdhunoje...

  Mu kujtua nje perralle e moçme shqiptare qe titullohet " Ata qe duken si evlija, jane te keqinj... "
   
 14. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Fjalori BanaL

  Po mire maj amelcine, s'thashe gja une, une personalisht nuk perdor fjalor aq banal, kam rezerva per ambjentin ku rri e ku jetoj, flas sipas menyres qe une e mendoj, keq a mire, mundohem te ruaj nje balance mes asaj qe eshte e mire dhe e keqe ne te shprehur per te tjeret. Problemi eshte se te gjithe shprehen banalisht, si ti vije per mbare, ndonje ligj s'kam degju une qe te ndaloje termat banale apo dhe te tregoje menyren e te folurit, mode, tendence,, apo emancipim /pf/images/graemlins/tonguee.gif quaje si te duash. Se di, rinia e mosha e vogel e perdor kete fjalor me shume, te pakten prinderit tane, ruajne ate konservatizem me fame. Ndikojne pastaj mediat, e ato qe shihen e shkruhen dhe "liria" e tepert e kontrolli qe s'ekziston fare as ne ndonje fushe.
   
 15. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fjalori BanaL

  Nuk ishe ti ai qe mbrame thoshte se mendimet e shprehim me fjale? /pf/images/graemlins/confused.gif Dyshoj se kete fjalor perdor edhe me mamin...Kjo tregon se ti e di qe s eshte mire por e ben gjithsesi..Te mungon koerenca!

  P.S Ky postim asht per mostin.
   
 16. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Fjalori BanaL

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Ndigjo, se une nuk po e hapi sot nje fjalor per here te pare.E di cilat fjale jane dhe cilat s'jane.Shembull: organet gjenitale.Termin "shkencor" e gjen ne fjalor , te tjerat jo( e kam fjalen per fjaloret serioze).Kjo s'ndodh vetem ne fjaloret shqip.

  Normal qe secili sipas deshires diferencohet nga ambienti ose bahet nje gja e vetme me te.E keqja asht se shumica ban kete te dyten...

  [/ QUOTE ]

  Pytje:

  Pse termi shkencor quhet më i pranueshëm se termi vulgar, popullor? Të dy termat i referohen të njëjtit objekt, organ, etj. /pf/images/graemlins/shrug.gif
   
 17. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: Fjalori BanaL

  Ai eshte dhe shok i yti e te tjereve, e ca duhet te bej une, ti ve vulen, e ta quaj pjese e keqe e shoqerise, gjerat te thuhen hapur, si ti vijne, ai ka menyren e tij te shprehurit, dikush e ka ne menyre filozofike, dikush ne letrare e dikush fetare, nuk jemi te gjithe njesoj, pastaj askush s'ma merr mendja qe e perdor fjalorin banal me te parin qe takon ne rruge, me shume eshte konfidencialisht me shokun e ndonje te aferm, me gjini te njejte, eh nejse...

  Ne familje askush s'ma merr mendja qe perdor fjalor banal, dy pare tru i ka cdokush, ka limite per gjerat.

  Une s'dua te them vagine, me pelqen termi popullor me shume, pse u dashka te perkrah idete e te tjereve une.
   
 18. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Fjalori BanaL

  Une isha ai, por nuk thashe qe nje mendim mund te shprehet vetem me disa fjale te paracaktuara...

  Une nuk e konsideroj as emancipim e as regresion perdorimin e ketyre fjaleve, eshte thjesht NORMALITET. Automatikisht, edhe njerezit qe perdorin kete fjalor, duke qene gjithnje koherent me kontekstin sic thashe diku me siper, jane njerez NORMALE! Te tjeret...
   
 19. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Fjalori BanaL

  Jane disa gjana qe i permbahen etikes dhe disa te tjera jo...Do me pyesesh eshe ca asht etika? Meqe je ne kuadrin e pyetjeve kote... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Fjalori BanaL

  Më fal po kush e përcakton etikën? Se mua më duket se mçifesh mas gishtit kur skuqesh nga një fjalë e jo nga një tjetër kur të dyja tregojnë të njëjtën gjë. E etika s'ka të bëjë në këtë mes e as edukata e atij që përdor fjalën. Por si gjithmonë shoqëria funksionon për së prapthi.
   

Shpërndajeni këtë faqe