Fobia

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga TranofiljA, 19 Jan 2003.

 1. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Fobia

  Ç'fare i "tmerron" njerezit?

  Shume gjera mund ti kemi frike, por ajo qe me tmerron dhe mund te them qe me ben te me pushoje zemra jane gjarperinjte :eek: :smash:

  Meqe me ra ne dore nje liste fobish, po e ve ketu si kuriozitet (perkthimi me aq sa di un /pf/images/graemlins/laugh.gif ). Kur i lexova disa nuk mu besua qe mund te egzistonin...po ja qe ja paskan gjetur emrat. :rolleyes: N.q.s keni me shume informacion rredh çeshtjes...jeni mese te mirepritur.. :thumbsup:

  A
  <ul type="square">
  [*]Ablutophobia- frike e te larit (p.sh: ne vaske)
  [*]Acarophobia- frike e te kruajturit
  [*]Acerophobia- frike nga thartira
  [*]Achluophobia- frike nga erresira
  [*]Acousticophobia- ....nga zhurma
  [*]Acrophobia-...lartesite
  [*]Aerophobia-...fllad,ajri ose kur ben korent (si i themi ne)
  [*]Agliophobia-...dhimbje
  [*]Agoraphobia-...vende te hapura
  [*]Agrizoophobia-...kafshe te egra
  [*]Aichmophobia-...gjilpera dhe objekte me maje
  [*]Ailurophobia-....macet
  [*]Alektorophobia-...pulat
  [*]Alliumphobia-...hudhrat
  [*]Allodoxaphobia-...opinionet
  [*]Amathophobia-..pluhuri
  [*]Ambulophobia-...te ecurit
  [*]Anablephobia-..te parit lart
  [*]Androphobia-...meshkujt
  [*]Anemophobia-...era (era qe fryn)
  [*]Anglophobia-...Anglia
  [*]Anthophobia-...lulet
  [*]Antlophobia-...permbytjet
  [*]Anuptaphobia-...e te mbeturit BEQAR :eek:
  [*]Apeirophobia-...e infinitetit
  [*]Apiphobia-...bletet
  [*]Arachibutyrophobia-..e te ngjiturit te gjalpit kikirik ne qiellze (ju betohem qe nuk rrej /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  [*]Arachnophobia-...merimangat
  [*]Arithmophobia-...numrat
  [*]Asthenophobia-...te renit te fiket
  [*]Athazagoraphobia-...te harruarit nga te tjeret, te neglizhuarit
  [*]Aulophobia-...fyellave
  [*]Aurophobia-...floririt, arit
  [*]Aviophobia-...te fluturuarit me avion
  [/list]

  ..ktu po e mbyll me A-ne.
   
 2. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Fobia

  Ke harru edhe nji:

  Albforumophobia - frika me u bere ban.

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
  joetisti_ likes this.
 3. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Fobia

  i suffer from: [​IMG]

  Acrophobia- Fear of heights
  Agraphobia- Fear of sexual abuse
  Ailurophobia- Fear of cats
  Amaxophobia- Fear of riding in a car
  Apiphobia- Fear of bees
  Astraphobia or Astrapophobia- Fear of thunder and lightning
  Bathophobia- Fear of depth
  Batophobia- Fear of heights or being close to high buildings
  Dentophobia- Fear of dentists
  Equinophobia- Fear of horses
  Gamophobia- Fear of marriage
  Gerascophobia- Fear of growing old
  Haphephobia or Haptephobia- Fear of being touched
  Homichlophobia- Fear of fog
  Isolophobia- Fear of solitude, being alone
  Japanophobia- Fear of Japanese
  Lockiophobia- Fear of childbirth
  Mageirocophobia- Fear of cooking
  Metathesiophobia- Fear of changes
  Necrophobia- Fear of death or dead things
  Nosocomephobia- Fear of hospitals
  Nudophobia- Fear of nudity
  Obesophobia- Fear of gaining weight
  Papaphobia- Fear of the Pope
  Scolionophobia- Fear of school
  Xanthophobia- Fear of the color yellow or the word yellow
  Polyphobia- Fear of many things
   
 4. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Fobia

  fobia ime eshte te di se dikush me kontrollon veprimet sendet te me hyje ne dhome kur fle,te bjeri tel naten,dhe te me ndjekin... :mad:
   
 5. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Fobia

  Mistrece u suffer from:

  Phonophobia -- fear or dislike of noise
  Scopophobia -- fear of being looked at
   
 6. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Re: Fobia

  ...perktheji mi gjonat...HORR!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 7. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Fobia

  pse mi ca jam un....perkthyse :rolleyes: !!!plus i cant change them because i suffer from Metathesiophobia (fear of change) /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!
   
 8. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Fobia

  distilleres!!!!
  how are you able to live everyday with all that huge list of phobias :eek: /pf/images/graemlins/wink.gif
  une personalisht vuaj nga acronophobia (merimangat) dhe phobia e vendeve te mbyllura si ashensori. :rolleyes:
   
 9. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Fobia

  i think that most people share those fears with me too...dont tell me that ur not scared of change, marriage, childbirth, growing old etc......i just happen to have more fears than some other people but i learned to live with them well at least some of them!!!
   
 10. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Fobia

  :thumbsup:
   
 11. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Fobia

  Tek tema e Frikes filluam te diskutonim per fobite, por hajd mo.... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Fobia

  Do t'ju lutesha te shpreheshit shqip.
  Te gjitha gjerat mund te perkthehen.

  Faleminderit per mirekuptimin, keshtu u japim mundesi edhe te tjereve te marrin pjese ne diskutim.

  Pershendettje,
  Kordelja
  /pf/images/graemlins/smile.gif
  P.s.Nese e keni te pamundur e kryej une perkthimin per ju. :thumbsup: Beni nje mundim. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 13. Dajaku

  Dajaku Primus registratum

  Re: Fobia

  edituar per dalje nga tema
   
 14. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Fobia

  Fobia (phobia) = perkthehet "frike" ne greqisht.
  Phobos = perendia e frikes (biri i Ares-it) /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Watson shpenzoi shume kohe me studimin e fobive dhe deri ne fund te jetes nuk arriti te mposhte friken e tij ndaj erresires.
  Isaac Newton vuante nga agoraphobia.
  Hans Christian Andersen vuante nga frika ndaj zjarrit...dhe kjo fobi u zhvillua pas vdekjes se mikut te tij nga djegia.

  Fobite mund te zhvillohen nga eksperienca te caktuara, ose shoqerohen me simbole te zakonshme te frikes qe heret ne moshe...si gjarperinjte, merimangat, perbindeshat qe zakonisht shfaqen ne programe televizive si simbole frike e ligesie.
   
 15. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Fobia

  UNE VUAJ NGA FRIKA E ATYRE QE NUK JA DALIN(OSE QE NUK DUAN TE FLSAIN SHQIP) :rolleyes:
   
 16. Ema

  Ema Goddes

  Re: Fobia

  Une vuaj nga anti-klaustrofobia....
  Dmth s'i duroj dot dyret e hapura,vendet shume te hapur,me merren mendte,po fobi kam deren e dhomes se gjumit te hapur....brrrrrrrrrrr...moronica,s'tallem /pf/images/graemlins/smile.gif !

  Te tjera s'kam /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 17. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: Fobia

  une kam foboine e semundjeve ngjitese,kete e kam fobi tamam se tjerat fiksime kalimtare.
  Zot me ruaj.
   
 18. Sara

  Sara Primus registratum

  Re: Fobia

  Jam claustrophobic.Urrej te jem pa hapesire dhe ashensoret nuk me pelqejne. Ndihem sikur po me merret fryma.
   
 19. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Fobia

  ema, vuan nga Aeroacrophobia /pf/images/graemlins/wink.gif !!!
   
 20. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Fobia

  Numerohen rreth 250 fobish, vazhdoni /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe