Frida Kahlo

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga Odea, 5 Feb 2004.

 1. Odea

  Odea Primus registratum

  Frida Kahlo

  Nuk e di se sa njerez jane te njohur me punet e artistes Frida Kahlo apo kane pare filmin dedikuar jetes se saj, por une jam plotesisht e dashuruar me punimet e saj dhe menyren se si ajo i qendronte jetes.

  Te gjitha pikturat e saj jane kaq mbreselenese per vete faktin qe portretet e saja te thithin me ate vecantine e tyre si dhe pikturat e saja te habisin me skandalizmin dhe strangeness te ambientit ne pikture ku ajo me pafytyresi (sic e quajne disa) simbolizon etapat e jetes se saj. Po ta shikoni filmin dhe pikturat njekohesisht, do i kuptoni te gjitha gjerat e shprehura ne punimet e saj dhe kjo i jep edhe me shume bukuri shprehjes artistike te kesaj gruaje mahnitese.

  Meqe admirimin tim per te dua ta "share" ose ndaj (dikush te me ndihmoje me perkthimin e kesaj fjales plz se nuk po me vjen ndermend tani fare) me te tjeret. Si rrjedhim, po vendos disa piktura te sajat dhe ju mund te me thoni cfare mendoni apo dini mbi artisten e permendur mesiper.

  [​IMG]
  Autoportret me floke te prera shkurt.

  [​IMG]
  Diego ne mendjen time, i cili ishte burri i saj.

  [​IMG]
  Perqafimi i dashurise se universit.

  [​IMG]
  Autoportret
   
  katsune likes this.
 2. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  [​IMG]
  Fustani im varet atje.

  [​IMG]
  Rrenjet e mia

  [​IMG]
  Kjo eshte ndoshta piktura ime me e preferuar prej saj. Piktura bazohet ne aksidentin qe pesoi Frida kur ishte nje vajze re, me duket e moshes 18-20 ku pesoi goditje te rende ne kurriz dhe kembe.
  Aksidenti i la pasoja per gjate gjithe jetes duke e bere te cale si dhe tere ato veshtiresi ne rregullimin e nje shtylle kurrizore qe kurre nuk u rregullua e tera.

  Me kaq po mbaroj per tani pasi koha nuk me premton por shpresoj te kem kohe me vone te shkruaj ca me teper mbi te pasi mendoj se duhet te njiheni me jeten e saj ne menyre qe ti kuptoni teresisht pikturat e saja.

  Deri atehere, have a nice time enjoying the paintings...

  Odea
   
  katsune likes this.
 3. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  I love Freida too
  the movie just amazing po ashtu edhe surrealizmi i saj eshte i jashtezakonshem dhe menyra e shprehjes se saj vizuale per ate qe ajo ndjente dhe experienconte.
  great work :thumbsup:
   
 4. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Teme shume interesante per faktin qe une nuk e njof fare punen dhe jeten e saj!!!

  Por meqenese kemi adhurues/e te Frides ne forum te perpiqemi te perkufizojme jeten e saj se pari, pasi mendoj gjithashtu, qe eshte e rendesishme per te kuptuar me vone punen e saj artistike.

  Kush ishte Frida Kahlo ?
   
 5. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Alright, Frida Kahlo ka qene nje piktore Meksikane e lindur me 6 Korrik, 1907, nje nga 4 vajzat e nje babai Hungarez dhe e nje nene Meksikane. Frida u lind ne periferi te qytetit te Meksikes dhe e adhuronte te atin jashte mase shume. Viti i lindjes se gjithmone eshte mohuar prej saj duke thene qe ka lindur me 1910 (viti i shperthimit te revolucionit Meksikan) pasi donte qe jeta e saj te kishte filluar bashke me Meksiken moderne.
  Ky detaj na tregon nje personalitet teper te vecante, karakterizuar qe nga femijeria nga nje ndjenje e thelle indipendence dhe rebelizmi kunder sjelljeve normale sociale dhe morale.
  Frida ishte plot pasion dhe sensibilitet drejt kultures se qytetit te saj, Meksikes (gje qe duket qarte ne autoportretet e saja ku ajo tregon nje pelqim te zjarrte te kostumeve popullore Meksikane te cilat i perdorte ne menyre te perditshme ne shtepi dhe kudo qe levizte) si dhe ceshtjes se Amerikanizmit te Meksikes dhe e gjitha kjo e shoqeruar me nje sens humori te prehte.

  [​IMG]
  Nje nga veshjet e shumta te Frides

  Frida nuk e kishte planifikuar ndonjehere te behej artiste. Nje shpetimtare nga kthetrat e poliomelitit, ne moshen 15 vjec Frida u regjistrua ne programin e mjekesise ne National Preparatory School ne qytetin e Meksikes. Mgjth, studimi i saj ne kete shkolle nuk zgjati me shume se 3 vjet pasi ajo pesoi nje aksident shume te rende ne nje autobus ku ajo demtoi shtyllen e saj kurrizore, nje pjese te kembes se majte (nqs me kujtohet mire) si dhe komplet pelvisin e saj meqe nje nga tubat e autobusit i pershkoi nga stomaku deri ne pelvis. Humbja e pelvisit dhe abilitetit per te bere femije ishte nje nga shkaktaret kryesore per prezencen e depresionit gjate jetes se saj. Aksidenti i kushtoi Frides rreth 32 operacione surgjike gjate jetes se saj, korseta nga me te ndryshmet te cilat duhet ti mbante gjate qendrimit ne kembe dhe kur ishte shtrire duhej te bente ushtrime e lidhur mekanike ku ajo mbahej ne ajer nga disa litare ne menyre qe shpina ti shkonte ne vend.
  Ngaqe shumicen e kohes Frida e kalonte ne kovaleshence ose shtrire, shumicat e pikturave te saj jane bere gjate kesaj periudhe.
  [​IMG]
  Frida ne krevat

  Pasi arriti qe te qendronte ne kembe pa ndihmen e ndonje mekanizmi ose objekti mjekesor, ajo dilte ne pazar me nje nga objektet e saj me te preferuara per te tallur, Diego Riveren, i cili me vone do behej bashkeshorti i saj (dy here) si dhe subjekti primar i ditarit te saj. Ne moshen 21 vjece ajo u martua me Diegon i cili edhe pse 20 vjet me i madh se ajo, ishte nje nga me te dashurit per te per vete faktin qe idealizmat politike dhe artistike te Diegos ishin te njejta me ato te Frides.

  [​IMG]
  Frida dhe Diego, burri i saj.

  Lidhja e tyre beri te mundur per Friden qe te udhetonte ne France dhe Amerike ku ajo do kishte privilegjin te takohej me politikane dhe artiste te shquar te asaj kohe. Gjithashtu Frida perjetoi kenaqesine e hapjes se galerise se saj te pare ne vitin 1938 ne New York city. Galeria ishte aq e suksesshme sa i siguroi nje fame konstante gjate viteve 40 te shek 20.
  E indinjuar nga tradhetimet e shpeshta te Diegos, Frida u hodh edhe vete ne rrjeten e tradhetimit duke shkuar me burra dhe gra nga me te ndryshmit ku ne te perfshiheshin edhe Leon Trotsky dhe gruaja e André Breton
  Ne korrik te 1954-s, Frida dha dore mbi semundjen e kancerit qe i kishte uzurpuar trupin si dhe komplikacione nga aksidenti qe kishte pesuar kur ishte e re.

  Me kaq po ju le me magnetizmin e nje artisteje te vertete qe vizatonte per qellimin e vetem te artit, shprehjen e ndjenjave dhe kenaqesine qe te jep ky veprim artistik.
  [​IMG]

  Kush ka per te shtuar eshte me se i mirepritur!

  Odea
   
  katsune likes this.
 6. albana

  albana Lara Croft

  Re: Frida Kahlo

  Frida ishte ajo qe me veprat e saj guxoi te pershkruante cdo eveliment ne jeten e saj, cdo dhimbje apo gezim.Ajo pershkroi me penelin e saj ndjenjat e shpirtit te saj te pasur dhe nuk e beri kete as per fame e as per ta kuptuar te tjeret po vetem sepse e kishte te pamundur tu rezistonte thirjeve te frymezimit dhe peneli ishte i vetmi qe mund te nxirte ne pah ate qe ajo perjetonte.Ajo kurre nuk besoi se kishte talent apo se pikturonte bukur dhe idete e saj perparimtare bene qe ekspozita me veprat e saj te hapej pas shume vitesh qe ajo pikturonte.
  E lira, pasionalja,e vuajtura Frida.
   
 7. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  kujtoj qe per friden per her te pare kam lexu kur isha ne austri.rastesisht, duke udhetu me tren "venezia-milano" gjeta nje liber ne tren, nuk e di pse nuk mu duk interesant nga kopertina, por gjithsesi mendova, nuk mund te hidhet nje liber...
  mbas pak kohesh gjindesha ne bjeshket austriake, per pushime, (isha tu eksploru pjesen e jashtme te dolomitit /pf/images/graemlins/laugh.gif ) mora friden nder dur.
  m'ka terheq shum jeta e saj.
  ma vone, para nja nji viti e pak, kam pa filmin me salma hayek, FRIDA.
  Interesant gjithashtu...
   
 8. zog

  zog Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  na mallengjyet, friden ju e pelqeni se:

  e para, eshte femer
  e dyta, ka pas jeten e veshtire
  e treta, keni pare filmin e sapo dale (shume film i dobet ky).

  pra aspak pelqeni pikturen e saj, normal ka piktura ju s'merrni vesh.
   
 9. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  sepse ishte femer me qellime.
  gjithashtu m'asht duke interesante jeta e saj ne pergjithsi.

  ps: mbylljen e postimit nuk e kisha vu re, gjithsesi, mundem me thane qe stili i saj nuk asht ai qe mundem me e qujt "i preferumi jem", gjithsesi un kam fole per friden si femer, jo si piktore.
  pps: sa merr vesh ti ka piktura zog? qe ta sqarojme ket paqartesi midis nesh...
   
 10. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Une nuk jam fan i Frida Kahlos por kam ndegjuar te flitet shume shpesh per te si nje nga femrat me te famshme te shekullit te XX dhe nje perfaqesuese e denje e surrealizmit.

  Nejse per ti ardhur komentit tend, ne jetojme ne nje planet ku ka(te pakten) po aq meshkuj sa dhe femra dhe nuk shof arsyen pse fakti qe Frida ishte femer te na impresionoje kaq shume !!!

  Ouauuuuu cfare na the !!! Tani e kuptuam me te verte arsyen pse na terheq Frida!
  Jeta eshte e veshtire per te gjithe! Ku jeton ti ne boten e cudirave!

  Une nuk e kam pare filmin, por kjo nuk me pengon te mendoj qe personazhi i Frida Kahlos eshte nje nga me enigmatiket e shek XX dhe nje nga me interesantet.

  Ja disa citime te Frides:

  "I paint self-portraits because I am so often alone, because I am the person I know best."

  "I paint my own reality. The only thing I know is that I paint because I need to, and I paint whatever passes through my head without any other consideration."

  "I suffered two grave accidents in my life. One in which a streetcar knocked me down.....The other accident is Diego."

  "Being the wife of Diego is the most marvelous thing in the world. I let him play matrimony with other women. Diego is not anybody's husband and never will be, but he is a great comrade."

  "I never knew I was a surrealist till Andre Breton came to Mexico and told me I was."

  At her last exhibition in Mexico, Frida told reporters, "I am not sick. I am broken. But I am happy as long as I can paint".  Non coformismi i Frides :


  [​IMG]
  [​IMG]


  Histori interesante:


  [​IMG]
  The real life story behind this painting

  Dorothy Hale, a former Ziegfeld showgirl and friend of Frida Kahlo, experienced an unfortunate loss with the sudden death of her husband. The high life she was so accustomed to could comfort her no longer because she was left with very little money.

  From this point on, Dorothy suffered through one rejection after another. The first was her attempt at an acting career. Despite her beauty, Hollywood rejected her. The second came when she began seriously dating Harry Hopkins (political advisor of President Franklin D. Roosevelt). Dorothy expected to marry him, but was dumped when Mr.Hopkins was forced by Roosevelt to marry another woman. This left Dorothy out in the cold and again, in need of financial help.

  Clare Boothe Luce (managing editor for Vanity Fair magazine and close friend of Dorothy's) agreed to help solve some of Ms. Hale's money problems at this time.

  Unknown to everyone, however, Dorothy had just asked Bernard Buruch to use his influence to get her a job. Instead of the professional assistance she was hoping for, Mr.Buruch advised her to get a husband. She was told that she was too old to get a job that would allow her to live the way she used to. He then provided her with $1,000 on the condition that she buy the most beautiful dress she could find in NYC.

  Right around the time of Dorothy's meeting with Mr.Buruch, Clare Boothe Luce noticed a beautiful, but expensive dress in Bergdorf Goodman. She was annoyed to find that Dorothy had just ordered it, assuming her friend had been using her for extra money she did not need.

  When Dorothy called Clare on the phone a few days later, Ms.Luce was in a very bad mood and responded coldly to her long suffering friend. Dorothy called to announce she was going on a very long trip and was giving herself a farewell party that Clare was invited to. She wanted advice on what to wear. Clare responded with the fact that she could not make the party,but the dress to wear would be her Madame X black velvet.

  The day after the party, at about 6AM, wearing her Madame X black velvet dress, Dorothy Hale jumped out of the window of her top-story suite in the Hampshire House.

  It was truly a waste because Dorothy was a very beautiful woman, and her lack of success surprised all those who knew her.

  Not long after the suicide, Clare attended a Frida Kahlo exhibition and was approached by the talented painter who instantly began discussing Dorothy's unfortunate passing. Frida suggested that she do a recuerdo of Dorothy. Clare, wrongly assuming a recuerdo meant a portrait done from memory, decided this would be something Dorothy's mother might like. Frida agreed and a price was set.

  To Clare's surprise, the painting was of the actual suicide! It shows Dorothy falling from the building, with blood dripping unto the frame. On the painting, was a banner that read "The Suicide of Dorothy Hale, painted at the request of Clare Boothe Luce, for the mother of Dorothy". Clare was disgusted with the painting and succeeded in having her name removed from it.

  "The Suicide of Dorothy Hale" is one of the many Frida Kahlo masterpieces that shocks the viewer and grabs hold of their attention. Frida certainly had a bizarre sense of mischief and humor. Her paintings will live forever because no other artist had the nerve and style of Frida Kahlo.
   
 11. zog

  zog Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  o turino çar thu or daj, per me teper ne gjuh te pakuptume. apo spo kupton qe vetem se PERFORCON çfare piketova atje lart.

  ti s'bere gje tjeter por fole perseri per JETEN e saj. per pikturen lal na fol, se ketu jena tek Arti.

  ja ti them une nja dy gjera:

  piktura e Frides eshte pikture e vertete. naive, e ndjeshme, e ngjyrshme, misterioze (si femerore qe eshte), e drejtperdrejte. megjithate ajo nuk mund te quhet "pikture impozuese", ngaqe s'eshte monumentale bile as universale (si femerore qe eshte).

  ja nje pikture qe i ruan te gjitha keto veti, por qe permbledh edhe ato qe tek ajo e Frides mungojne:

  [​IMG]
   
 12. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Ke shume te ndrejte!

  Ajo piktura me siper e kujt eshte ? A ka titull?
   
 13. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Zog, ti leme merzitjet apo pakenaqesirat menjane pasi me verte jane te padobishme ne kete teme.
  Tema kur hapet per artin e nje personit zakonisht artisti gjykohet me shume nga veprat se sa nga jeta por ne rastin e Frides kjo nuk ndodh pasi veprat e Frides kane qene jeta e saj. Biografia e saj eshte shprehur nepermjet pikturave dhe prandaj kur dikush pelqen pikturat e saj, rrjedhimisht do jete i terhequr edhe nga jeta e artistes e cila ka fituar fame te madhe me interpretimin e jetes se saj mbi tablote.
  Nuk eshte per tu habitur kur pikturat e saj cilesohen si te ashpra, skandaloze, te zeza, dhe shume unike nga shume vete dhe kjo per arsyen se nuk ka pasur njeri perpara saj qe ka perdorur subjektin me personal te nje njeriu (vete jeta e personit) per ta shprehur ne formen e piktures gjithashtu edhe stili i saj ka qene unik pasi nuk ka piktore te tjere qe te perdorin stilin e vjeter Meksikan per te vizatuar i cili duket sikur nuk ka thellesi ose cilesi te larte vizatimi, por kombinimi i ngjyrave eshte ai me impresivi dhe qe ben punen me te madhe tek keto piktura. Hijet jane te bera bukur dhe tregojne dicka te fshehur te zeze ne pikture e cila te jep ndjenjen e melankolise dhe perceptimin se dicka is wrong, menyra se si eshte ndjere piktorja ne ato eshte e pasqyruar qarte ne pikture nepermjet zgjedhjes se ngjyrave.


  Mua me pelqen jashte mase Frida pasi kur sheh pikturat ke nje ndjenje afrimiteti me artisten sepse ne ato momente ndjehesh sikur ke qene me te ne momentin qe ka perjetur gjerat e shprehura ne pikture. Ndoshta kjo eshte edhe bukuria me e madhe e punimeve te saj, ndjenjat qe ajo evokon (evokes?) tek njerezit jane teper njerezore dhe down-to-earth. Nuk jane ndjenja hyjnore, enderrimtare por ndjenja te ngjarjeve te ndryshme qe mund te ndodhin gjate jetes se nje njeriu.


  Odea
   
 14. Odea

  Odea Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  E para punes zog nuk e kuptoj se cfare do te thuash me universale, te me falesh per injorancen ne kete fushe qe ti qenke kaq ekspert. E dyta, ma shpjego pak ku gjendet universalizmi tek kjo pikture? Jam pak konfuze ne pellgun e injorances sime, prandaj kerkoj ndihme nga dikush qe i ka mjetet te me nxjerri qe aty... :rolleyes:


  Odea
   
 15. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Ajo qe mund te shtoje une per kete pikturen e mesiperme eshte qe eshte shume probable qe nuk eshte e Frides pasi nuk me duket stili i saj.

  Nejse disa komente per menyren sesi ti e shef Frida Kahlon dhe punen e saj:
  Ketu ke te drejte prandaj edhe e quajten perfaqesuese te surrealisteve te shek XX !!!

  Ehhhhhh, Une duke pare pikturat dhe jeten e saj do thosha : anti-konformiste, rebele dhe provokuese!

  kete nuk e marre vesh! Cdo veper arti te prek, te ben me dhimbje koke, te impressionon, te le me goje hapur, kjo eshte pune tjeter por megjithate mbase termi shqip i ndjeshem nuk ishte i duhur per ta perkufizuar. Mundohu mos ta perkthesh dhe ta thuash ashtu sic eshte ne origjinal, mbase eshte me i kuptueshem.

  hahahahahaha

  Ketu ke drejte, por pa hyre ne kuadrin e anatomise ne te cilen ti dukesh shume expert, une nuk e kuptoj kete llogjiken tende. Mos do te thuash qe ishte misterioze sepse ishte femer dhe nje mashkull per rrjedhoje sipas llogjikes tende nuk do te ishte misterioz?


  Keto teorite e tua jane me te vertete shume te komplikuara per mua.
   
 16. zog

  zog Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  t'ja u shpjegoje lali juve ça do me thone kur nje veper Arti eshte UNIVERSALE.

  tani nga vet fjala, univers do te thote gjithesi. nje veper arti eshte e tille kur gjuha e saj flet me gjere e me gjate se nje veper SPECIFIKE. pra kur gjuha me te cilen vepra flet eshte me PERGJITHESUESE. nji ketu qendron meseleja.

  shembuj; peizazhet kineze me mjegull jane Specifike, bile me humor quhen kinezeri, ngaqe europianeve pak u thone, keta jane fare pak sensibel ndaj puneve te tilla.

  ndersa gjith arti madhor, me Gioto, Tician, Leonardo, Rafael, Velaskes, Rembrand, Sezan, Van Gog, Pikaso, etj. jane me universal ne gjuhen emocionale e artistike.

  tani, ai portreti qe une ofrova, prandaj eshte me universal se portretet e frides, ngaqe ka me pak fiorityre, mistifikacion, ide, mnjf THRET ME PAK, eshte me diskret duke qene po aq i BUKUR.
  ky diskrecion e ben universal por mbi te gjitha MONUMENTAL.

  ta kam fjalen, sikur te merrnim pershembell nje mbret i cili kerkon te ket nje portret, ai me siguri do te zgjidhte mjeshtrin tim se sa Friden per portetin e tij.

  nuk di sa i qarte isha, ciao miq.
   
 17. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Tani po qe fole qarte fare. Mesazhi yt ishte shume i qarte dhe per mendimin tim ti ke drejte ai piktori eshte me pergjithesues se Frida. Gjithashtu me universal, me me ngjyra.

  Ke shume te drejte kur merre shembull kinezet qe nuk jane direkt dhe universal. Do ti qe ne shqipetaret e kemi shume te veshtire ti kuptojme ato pejsazhet per te cilat flet ti plot me mjegull ku rreth e rrotull ka vetem kineza.

  Por le ta mbyllim me kaq me qe e morem vesh mesazhin tend !
   
 18. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  zog, jam pak per shpejt, gjithsesi po pergjigjem shkurtimisht.
  kam nje kritike te vogel me ba per ty.
  meqe ma siper fole me gjuhe universale (te pergjithshme, dmth ne shumes), jam e paknaqun qe si shembull more artin, e si praktike dhe nji forme jo shembullore.
  Per bindjet personale, sidomos ato qe i referohen te tjereve mundohu mos me fole ne shumes, se nuk asht korrekte. Nese ma siper ke kerku me fole me "ju" me turing, at'here referoju me nick si fillim.
  Un jam artiste vete, (nuk po baj klasifikime, se nuk me pelqen me ba), por kur jap opinione mbi art (qe nuk ndodh shpesh), sepse pak jane ata me te cilet mund te kesh te njejtin pasion edhe pse hiqen si te tille, mundohem me kene sa ma "jo pergjithesuese" me personat qe bajne pjese ne diskutim.
  jam perngut, e nuk e di se sa kam kene e qarte, nese nuk kam kene mjaftueshem m'ban me dite.
  gjithsesi, mbetesh nder anetaret qe lexoj e ndjeki vazhdimisht ne shkrime /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. bebivogel

  bebivogel Forumium maestatis

  Re: Frida Kahlo

  Ju lutem te mos e ktheni temen ne chit-chat ...
  :wave:
   
 20. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: Frida Kahlo

  Bizarre fact about Frida Kahlo

  Did you know that a brain damaged girl once entered the Blue House (home of Frida Kahlo) and demanded to have some physical contact with Frida and said she would kill herself if she couldn't? Well, it's true. The girl was an obsessive lesbian and was attracted to Frida. The girl was found dead that day at the foot of Frida's bed. Some say that Frida killed the girl by striking her with her crutch. Others say the girl killed herself.
   

Shpërndajeni këtë faqe