Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga hurricane, 2 Aug 2004.

 1. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  po disa foto te fundit tregojne hitlerin parkinsionian, por sdq gjithmone ka vujatur nga mania e vdekjes, kujtonte se ishte i semure rende. nga ana tjeter plagosja ne lufte i la pasoja fizike, psh ushqimet i hante shume pikante sepse kishte humbur (per shkak te gazit) ndjesine e shijes, kto ndikojne te nxitimi i tij.

  amerika per 50 vjet e ka konsideruar sulmin e pearl harbour si pabesi por ne te vertete egziston deklarata e luftes japoneze, nuk ishte percjelle ne te gjitha bazat per faj burokroazie.

  artic me bere kurjoz dhe hapa ca katallog aviazioni, gjermanet nxorren nga fundi i luftes aeroplan gjuajtes shume modern, por per urdher te hitlerit ata pajiseshin me bomba dhe ishin shume te rende ne duele.
  Lucas (historian agl) pershkruan evakuimin e popullsise gjermanike nga territoret(konisberg) qe po binin ne duar te rusve si "uren ajrore humanitare" me te madhe. kjo bente qe shume aparate te luftwaffe te ishin larg fronte.

  PS: meqe po flitet per LIIB ti ndonjeri ndonje gje per partine fashiste shqiptare dhe per bombardimin aleat ne tiranen e çliruar?
   
 2. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  According to these rumours, my dear, it is not parkinsons that caused Hitler to make this decision, but rather the combination of dopamine, created as a result of the disease, with the methemphatamine (spelling) which made for a distorted sense of reality, whereby Hitler was able to convince himself that he was capable of battling the Red Army. (Mfalni per anglishten po sdi ti shpreh kto fjalet shqip...)
  Mgjthate, un spo them qe kto claims jan plausible, por ama jan possible. Un vete nuk i besoj, po ka shum ne kte dege (ne degen e historise) qe preferojne kte ide, ndaj asaj qe Hitleri thjesht u gabua kur shkovi east.

  p.s. reccords tregojne qe H po merte regular doses of methemphatamine.
   
 3. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Per Harbor! edhe 11 shtatori ishte nje lloj perl Harbori ne miniature, duhet te dini se dy gjeneralet amerikane qe u fajtesuan per Perl Harborin kane marre (pa shume zhurme) pafajtesine.
  Ruzvelti ishte ne dijeni te goditjes ne Perl Harbor te pakten disa dite para sulmit real. Amerikanet kishin kohe qe kishin deshifruar mesazhet e koduara Japoneze.
  Atyre u duhej qe faji tu mbetej japonezeve dhe ata ne baze te paktit te hekurt do te futeshin keshtu ne lufte edhe me Gjermanine (hapur tashti).
  Tani se fundmi ka dale qe fjalimi i famshem i Ruzveltit ne Kongres per shpalljen e luftes ishte pergatitur para se Japonezet te fillonin goditjen ne Perl Harbor.
  Sanksionet dhe kerkesat e paturpshme amerikane kunder Japonise Perandorake e benin te pashmangshme goditjen japoneze. asnje komb me sado pak vlere nuk pranon te ngordhe urie dhe te poshterohet pa luftuar dhe japonezet sigurisht nuk mund te benin perjashtim.
  Nje detaj tjeter si shpjegohet qe disa dite perpara Perl Harborit u larguan disa nga aroplanmbajteset dhe korracatat me te mira amerikane dhe pjesa qe mbeti ishte rreshtuar ne nje menyre te tille qe kur e morren vesh Anglezet vune duart ne koke dhe menduan se ne marinen amerikane kishte agjente japoneze.....
  Pra e gjithe meseleja ishte nje truk per tu futur ne lufte ne Europe por qe aparenca te dukej sikur amerikanet ishin viktimat (mos harroni se Ruzvelti ashtu si dhe Willsoni) u zgjodhen Presidente me premtimin per ta mbajtur Amerikaen jashte luftrave ne Europe....
   
 4. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  me falni qe kthehem te parkinsoni, nuk flitet per faktin qe H po te mos kishte parkinson nuk do sulmonte, por nje sere elementesh fizik e shtynin gjithmone e me shume te nxitohej.
   
 5. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Zoti Hmmmmm! Ajo lloj historie qe shikon si agjente kryesore ne njgjarjet historike ilacet, semundjet formen e kokes e te vesheve e te tjera si keto eshte te pakten 100 vjet e vjeter (Kujto Babain e Kriminalistikes moderne italiano-cifutin Cesare Lombroso p.sh. Luomo di Genio in rapporto alla Storia, Arte e ...).
  Tani une nuk mohoj apriori se keto jane teori te gabuara (zakonisht asnje teori nuk eshte plotesisht e vertete apo plotesisht e gabuar), por kur ka shpjegime me te thjeshta dhe me te mundeshme nuk kemi pse ti kerkojme motivet tek Dopamina, Zolofti Paxili e Ritalina......
  Pastaj eshte shume e thjeshte te gjykohen ngjarjet historike a-posteriori, po nuk eshte "fair" per aktoret historike ama!
  Duhet ta vini veten ne kontekstin e 1938-1939 dhe jo te 2004!
  Por nje gje eshte e vertete: nese Gjermania do te kishte pushtuar Angline kur e kishte mundesine (menjehere pas Frances) punet vertet do te shkonin ndryshe dhe ka shume mundesi qe gjermania ta fitonte luften.
  Ju kujtoj qe ne Dunkerk divizionet e blinduara gjermane u ndalen me urdher te Hitlerit per te mos asgjesuar totalisht ushtrine e mbetur angleze (apo per ti kapur rober) meqe Hitleri llogariste qe te mos poshteronte egon kombetare angleze dhe Dunkerku te mos behej pengese per nje paqe te mundeshme gjermano-angleze. Ketij po i them moskontakt e realitetin une.
  Kane mbetur te gdhendura fjalet e nje nga gjeneraleve te medhenj tankiste (me duket Fon Runshtedt po nuk jam krejtesisht i sigurte per emrin) Ti do te mbash pergjegjesi historike per kete gabim katastrofal! (afersisht)
   
 6. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  S'pari nuk jam "zoti" po the opposite sex. Me tutje, un se kuptoj per ca po argumento ti--argumenti jot esht qe H do kishte fitu wwii po te kishte sulmuar angline pas frances??? Ti po thu t'ishte halla xhaxha...
   
 7. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Pikerisht! Dhe kete e thone historiane qe e njohin mire historine dhe artin ushtarak. Me Angline jashte lufte veshtire se amerikanet do guxonin te ndermerrnin ndonje zbarkim. Kini parasysh se sa perpjekje paten per te kaluar 50 km det deri ne Normandi. Tani imagjinoni 3000 km distance (Oqeani Atlantik) dhe kini parasysh qe ne luften e nendetseve gjermanet nuk kishin te dyte si ne Luften e Pare ashtu dhe e te dyten.
  Anglia mund te konsiderohet si nje aroplanmbajtese amerikane qe qendron ne menyre permanente kunder Europes.
  Fjalete Napoleonit "Anglia eshte nje kobure e mbushur ne zemet te Europes"

  P.S. Me fal Zonja Hhhhhhhh qe ngaterrova seksin...
   
 8. hurricane

  hurricane Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Antares ka plotesisht te drejte! Nqs gjermania do te kishte pushtuar angline, lufta do te quhej e perfunduar. Amerikanet nuk do te guxonin te kapercenin atlantikun, qofte edhe me nje flote te fuqishme. Sasia e madhe e trupave te ardhur nga anglia ne plazhet Normane "pothuajse" nuk arriti ti bente balle atyre 5 ushtareve ne maje te bunkereve ne kodra. E imagjinoni se ca do ndodhte po te vinte nje njesi zbarikimi amerikane ne Normandi. (Nuk imagjinohet dot)

  Gjermania la nje cope toke europiane te papushtuar (Angline) dhe kjo cope toke u be nje vend i sigurt ku amerikanet te hidhnin hapin per krijimin e nje "ure zbarkimi" ne europe.
  Megjithate kjo eshte te thuash po te kishte halla koqe do ti thoshin xhaxha.
   
 9. ledioni

  ledioni Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Megjithese e simpatizoj Hitlerin mendoj se ai ja beri vete gropen vetes duke luftuar ne te njejten kohe edhe kunder Amerikes dhe kunder Rusise.
   
 10. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  angline e la sepse mendonte ta bente aleate, bere shume mire qe kujtove dankirk, barbarossa nisi vetem nje muaj pas deshtimit te tentatives te fundit (maj, hess, angli). Pas ketij deshtimi nuk mund ta shtynte me barbarossen, qershori dhe ishte teper vone, nese shtyhej me do te thoshte te prisje nje vit tjeter, nje vit qe BS do t'a shfrytezonte per tu armatosur dhe ndoshta per nje kunderofensive nese pas nje viti fronti perendimor do te ishte ende i hapur. dhe s'do mend qe stalini do ta kishte bere kete gje.

  pastaj angline, dakorte qe betejat ajrore ishin ne favor te gjermanise (edhe pse adlertag nuk vajti siç duhej) por per t'a pushtuar duhej nje zbarkim, H vet i kishte pohuar ne 1938 admiralve qe gjermania nuk do te niste nje lufte me angline pa kaluar 6 vite te tjera. pastaj ne normandi sa te veshtire e paten aleatet kur perballe kishin njerez qe luftonin prej 5 viteve dhe ishin te lodhur, gjermanet do te gjenin njerez te "fresket"
   
 11. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ledion! Nuk ishte gjermania qe i shpalli lufte USA po anasjaelltas, bile per precizim ata kishin kohe qe po benin lufte te padeklaruar me Gjermanine ne det.
  Keta plehta gjithmone kane qene jashte cdo norme morale edhe etike (te pakten i shpall dikujt lufte dhe lufton hapur, e jo hidh gurin e fshih doren), mjafton te te kujtoj incidentet ne atlantikun e veriut ku luftanijet amerikane ne menyre te perseritur kane goditur (1940-1941) luftanije gjermane me qellimin per te provokuar lufte me gjermanine. Hitleri kishte dhene urdher per te mos j'u pergjigjur veprimeve luftarake kategorikisht (urdheri u zbatua).

  Odoaker! Ke plotesisht te drejte ne ato qe thua po thjesht per precizim po te kujtoj qe zbarkimi ne 1940 ishte plotesisht i mundur dhe me nje shans te larte suksesi (Kete e ka pranuar me pas vete Cercilli), nese do te asgjesohej komplet korpusi ekspedicionist ne Dunkerk si dhe nje pjese e mire e flotes angleze ne ngushtice...
  Sigurisht qe tani nuk ka kuptim te diskutojme se si do te zhvillohej historia po te behej apo mos behej kjo gje.....
  por ama nuk ka gjera te predestinuara pervecse p.sh. disfata gjermane ne p.sh. 2 maj 1945 (ne ate moment vertet nuk mund te behej me gje).
   
 12. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  po e vertete nese eleminihej ekspedita.

  antares njerzit harrojne gjera me te rendesihme si masakrat e dresdenit, hiroshimes dhe nagasakit ti flet per incidentet e perpara luftes.
  nuk ka qene(dhe kuptohet nuk eshte) goebels propagandisti me i madh.
   
 13. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ironia eshte qe ne komedine ose farsen e Nurembergut u paraqiten fotografite e tmerrshme te Drezdenit si krime te gjermaneve ndaj cifuteve, dhe gjithashtu do te kujtoj bombardimet me fosfor dhe bomba djegese te Tokjos ku u vrane mbi 200 000 veta (pra me shume se ne Hiroshima). Po historine e bejne fitimtaret, p.sh. nuk ju vjen per mbare te kujtojne qe ishin ata (anglezet) qe e kryen te paret bombardimin e objektivave civile ne 1940 ne gjermani dhe vetem mbas kesaj u pergjigjen gjermanet ne menyre te kufizuar. Ne Koventri (qender e industrise ushtarake) u vrane 12 000 civile, ne Drezden (Firenceja gjermane) pa asnje vlere ushtarake (pervec nje ure qe nuk u prek) u dogjen te gjalle gati 300 000 veta. (12 shkurt 1945)
   
 14. Odoakri

  Odoakri Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  drezdeni nuk kishte asnje rendesi strategjike, ishte i çarmatosur dhe nuk kishte industri ushtarake, autoritet naziste ishin larguar nga qyteti e megjithate RAF dhe USAAF hodhen 2.702 ton bomba.75% e te cilave ndezese,temperaturat arriten 200-300 ° celcius.zjarri zgjati 5 dite. vdiqen 200.000 civil.
  edhe pse drezdeni nuk ka perfunduar ende se rindertuari (katedralja perfundon kete vit me duket) i pari qe ka folur per shkatrrimin e tij ishte Irving, qe sot e nxjerrin si revizionist.

  Antares me thuaj nje gjygj ndaj gjerarkve nazist qe eshte kryer i regull?
  do ishte mire qe e verteta te dihej, dhe duke qene se ne lufte nuk ka te pafajshem te gjithe duhen gjykuar, por kultura e njerezimit nuk eshte e tille. (fituesi mbetet i tille)
  ne nje proces te drejte rrezik gjerat mbyllen si te "The Portage to San Cristobal of A. H." i George Steiner
   
 15. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Eh eh, shikoni se c'po heq Irvingu se guxoi te nxjerre me guxim te verteten ne shesh. Nje armate me avoketer cifute ne mbeshtetje te plehres cifute Lipshtadt u perball ne gjyq me Irvingun (nuk eshte jurist nga profesioni) dhe shijuan llogjiken e hekurt te Irvingut si dhe sarkazmen e tij te mirenjohur, e shoqeruar kjo me njohurite e tij monumentale mbi historine e Lftes se Dyte Boterore.
  Po sidoqofte perfundimi ishte i paracaktuar, keshtu qe atij tani i kane marre edhe shtepine....
  Eshte vertet nje shembull ndershmerie intelektuale dhe integriteti moral fakti qe Irving eshte anglez dhe flet ne nje menyre kaq te paanshme dhe jashte miteve dhe klisheve te fitimtareve per Luften e Dyte Boterore.....
   
 16. Kont_Vrana

  Kont_Vrana Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Hitleri nuk permend askund se do bente aleance me Angline, por gjithku thuhet se ai i konsideronte Anglezet si Gjermanet, arjane te paster. Ata gezonin respekt tek H per strategjite luftarake dhe historine e tyre. megjithate nuk mendoj se asnje nga keto fakte qe permendem ne, nuk ishte arsyeja qe Agnlia nuk u pushtua. Thjesht gabim analize i situates dhe marje a gabuar vendimesh.
   
 17. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Po te lexosh me kujdes "Mein Kampf" do ta shohesh se sa rendesi dhe sa vleresim ka Hitleri per Angline, dhe shprehet per dobine e nje aleance anglo-gjermane per qyteterimin europian.

  Sigurisht Anglia nuk mund te bente paqe e aleance me gjeramnine per sa kohe te kishte per kryeminister luftenxitesin dhe kriminelin me permasa planetare Cercillin. Diku une e diku Odoakri e kemi shpjeguar se pse nuk u pushtua Anglia (rreziku iminent i agresionit nga lindja e shtyu Hitlerin te sulmonte Rusine), po dhe gabimi fatal i Hitlerit ne Dunkirk.
  Shikoni se cfare i solli Perandorise Britanike qendrimi genocidal (ndaj qyteterimit europian) i Cercillit. Kane te drejte nje grup studiuesish historie angleze qe fajtorin kryesor te humbjes se kolonive (para lufte Anglia kishte 40 000 000 Km 2
  koloni) konsiderojne Cercillin.
  Ironia eshte qe ketij kasapi te popujve europiane pikerisht gjermanet (qeveria kukull kuptohet) i kane dhene dhe medaljen me te larte te gjermanise!!!!
   
 18. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Bushin (te riun)mund ta cilesoja pa frike si nje pasardhes i Hitlerit,vendosmeria,guximi,qellimi,jokompromizmi, lufta kunder se keqes.Shikojini gjerat ne konteksin e viteve,ndryshimeve politike,shoqerore ekonomike!!Te majtet e Evropes po bejne te pamunduren per te krahasuar Bushin me Hitlerin.Vetem dicka ndryshon tek keta te dy:Burreria dhe gjendja civile /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. antares

  antares Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Ketu e qelbe muhabetin Orosh kur permende kete "gamor" qe amerikanet e kane per president. Ky buratin psikopat eshte turp te permendet krahas figurave historike, shume shume mund te krahasohej deri diku me Neronin (po Neroni me c'thote historia nuk ishte frikacak), ky qelbesira ju shmang edhe sherbimit ushtarak ne Vjetnam!
   
 20. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Fundi i Hitlerit erdhi nga Lindja apo nga Perendimi????

  Mir mer pra,e thashe qe ndryshon vetem burreria,Hitleri ishte me burre.Jam simpatizant i Gjermaneve te para '45,tani jane kthyer ne legena,turp per kete race ariane se ku eshte katandisur,ne vend qe te zoterojne politiken nderkombetare,fshihen mbas Francezeve te cilet jane nje popull komik e ngaterrestare.
   

Shpërndajeni këtë faqe